Almanya’nın Dortmund bölgesine yaşayan ve 16 yıldır para kullanmadan yaşayan emekli öğretmen Heidemarie Schwermer’in hayatı Parasız Yaşamak adlı belgesele konu oldu. 22 yıl önce eşinden ayrılıp 2 çocuğuyla birlikte  yaşayan Schwermer, eski eşyaların değiş tokuş edildiği bir dükkan açmış.

Bu dönemde ihtiyacından çok eşyayla yaşamanın kendisini fazlasıyla rahatsız ettiğinin farkına varan 69 yaşındaki Schwermer bir karar aldı ve o günden sonra sahip olduğu herhangi bir şeyi birisine vermeden hiçbir şey satın almadı.

Heidemarie_Schwermer

Sadece ulaşım masrafları için insanlardan para kabul eden Schwermer, Daily Mail gazetesine verdiği röportajda; temizlik yapmak ya da çocuk bakmak karşılığında iş verenlerden yemek kabul ettiğini blirtmiş. Schwermer böylesi bir hayatın çok daha mutluluk verici olduğunu söylüyor.

Schwermer dünyadaki tek varlığının küçük bir kitaplığa sığacak birtakım eşyalar ile acil durumlarda kullanacağı 200 Euro’dan ibaret olduğunu sözlerine ekledi.

30’dan fazla ülkede 250’ye yakın halka açık gösterimi yapılan belgeselin 13 farklı dilde hazırlanmış bir de DVD katydı bulunuyor. Ne yazık ki dilelr arasında Türkçe bulunmuyor.

3 YORUMLAR

  1. Parasız yaşamak mümkün mü bilmiyorum ama dünyada giderek yaygınlaşan bir akım daha var. Max. 100 eşyayla yaşayabilmek. “100 Thing Challenge”. Hatta tüketim toplumu olarak kabul edilen Amerika’da başlayan bir akım olması da epey şaşırtıcı. Bir sırt çantalı için tüketimden uzaklaşmak, keşfetmek ve max. 100 eşya ile yaşamak hiç de zor olmasa gerek

Bir Yorum Yaz

Yorumunuzu buraya yazın
Adınızı buraya yazın