Yurtdışına seyahat etmek için gerekli olan pasaport, yabancı ülkelere giriş ve çıkışlarda kullanılan, kimlik yerine geçen resmi bir belge olarak tanımlanıyor. Türk vatandaşları 4 farklı pasaport çeşidini, mesleki durumları ve statülerine göre kullanabiliyor.

Umuma mahsus (bordo), hususi (yeşil), hizmet (gri) ve diplomatik (siyah) pasaport, Türkiye’de kullanılan pasaport çeşitleri arasında. Dünyada kabul gören pasaportlar
arasında orta sıralarda yer alan Türk pasaportu ile birçok ülkeye vize ile giriş yapılabiliyor.

Pasaport-Cesitleri-Nelerdir

Pasaport Çeşitleri ve Özellikleri

1. Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport

Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport, Türk vatandaşları ve KKTC vatandaşlarının alabileceği pasaport türü olarak biliniyor. Standart özellikler taşıyan bordo pasaport sahipleri birçok yabancı ülkeye vize ile giriş yapabiliyor.

2. Hususi (Yeşil) Pasaport

Hususi (Yeşil) Pasaport, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) eski üyeleri, bakanlar ile birinci, ikinci ve üçüncü derecede görev yapan devlet memurlarına veriliyor. Ayrıca il ve ilçe belediye başkanlarına görevleri boyunca ve hususi pasaport taşıma hakkı bulunan kişilerin 25 yaşına kadar olan çocukları da yeşil pasaport alabiliyor. Yeşil pasaportla bazı ülkelere vizesiz seyahat edilebiliyor.

Pasaport-Cesitleri-Ozellikleri

3. Hizmet (Gri) Pasaport

Hizmet (Gri) Pasaport, devlet kurumları adına resmi görevle yurtdışına gönderilenler, sarı basın kartı taşıyan gazeteciler ile sempozyum, bilimsel ve kültürel etkinlik nedeniyle yurtdışında görevlendirilen akademisyenlere görev süreleri boyunca veriliyor. Hizmet pasaportuna sahip kişiler bazı ülkelere vizesiz seyahat edebiliyor.

4. Diplomatik (Siyah) Pasaport

Diplomatik (Siyah) Pasaport, Türkiye Cumhuriyeti büyükelçilik ve konsolosluklarında görev yapan diplomatlara, TBMM üyelerine, Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, Sayıştay üyelerine, eski cumhurbaşkanlarına, valilere, büyükşehir belediye başkanlarına ve üst düzey devlet kadrolarına veriliyor. Diplomatik pasaport ile dünyanın birçok ülkesine vizesiz seyahat etmek mümkün.

Göz at: Öğrenci pasaportu nasıl alınır?

Diplomatik pasaportlar için hiçbir harç veya ücret alınmıyor. Hizmet ve hususi pasaportlar için sadece defter bedeli alınırken, umuma mahsus pasaportlar için süreye göre pasaport harç bedeli tahsil ediliyor.

Pasaport, yurtdışına seyahat edebilmek için gerekli evraklardan bir tanesi. Pasaport başvurusu için gereken belgeleri tamamlamak, başvurunun ilk adımı. Pasaport işlemleri zaman zaman yaşanan yoğunluk ve defter sıkıntısı gibi sebeplerle uzayabiliyor. Başvuru yapılacak pasaport türüne göre çalışılan kurumlardan ekstra belgeler almak gerekebiliyor. Bu yüzden seyahat tarihinden en az bir ay önceden pasaport işlemlerine başlamakta yarar var.

41 YORUMLAR

 1. Iyi günler,
  Ben brezilyadan arjantine gecip(biraz turistik gezi, birkac gün) ordan Türkiyeye dönecegim.
  Benim ve eşimin pasaport süresi var ama cocugun pasaport süresi son 1 ay kaldi,
  Arjantine giriste sikinti olur mu???
  Tesekkürler.

 2. Pasaportumun suresi bitti herhalde anladığım kadarıyla süre uzatma diye bi husus yok tekrardan yenileme söz konusu sanırım. Başvuru icin ikametim dışında il ve ilcelerde yenileyebiliyor muyuz? Yoksa bulunduğum ilde yapma zorunlu mu?

 3. Merhabalar, pasaportumun suresi bitmiş yeni pasaport çıkarmaya kalksam zaman yetmeyecek. Bayram tatilinde suresi biten pasaportumla veya kimliğimle gittiğim yerde pasaport suresi uzatabileceğim ülke var mı? İklim ve coğrafya değişikliğine ihtiyacım var. Teşekkurler

  • Süresi bitmiş pasaportla yurtdışına çıkmana izin vermezler, havalimanında geri dönersin. Süresi bitmişse geçersizdir demek. Pasaport süresi uzatma yok, yeniden çıkarmak gerekiyor.

 4. Polonya’daki görev için gri pasaport alacağım. Söz konusu pasaportla ilk girişi Almanya’dan yapsam sıkıntı yaşar mıyım? Bir de bu pasaportla diğer Schegen ülkelerine geçsem sorun olur mu?

 5. Merhaba ben Güney Kore’ye gideceğim vize istemiyorlar, fakat benim 5 ay pasaport sürem kaldı. İnternetten araştırdığım kadarıyla en az 3 aylık kesin pasaport süresi istiyorlar. Ben elimde bulunan pasaportumla gidebilir miyim yoksa yeniden çıkarmalımıyım?

 6. Merhaba Kemal Bey, Bulgaristan pasaportu ile Ukrayna’ya vizesiz olarak giriş yapabilir miyim? 3 günlük bir ziyaret için.

 7. Merhaba,
  Subatta Makedonya’ya gitmek istiyorum ama pasaportumun 3 ayi kalmis oluyor. Girisimde sorun yasar miyim?
  İyi günler.

 8. Gercekten cok pahalı. Çogu kişi de faturalara deprem sonrası eklenen hala odedıgımız vergıler gıbı bundan da habersız buna da ses cıkarmıyor. Kesınlıkle ıtıraz edılmelı.

 9. Bir de bu ” pasaport” gorunumlu kagit parcasi diger ulkelere girerken makina okumuyor. Herkes geciyor gidiyor biz bekliyoruz sahte pasaport tasiyoruz gibi gorunuyor. Her seferinde kufur ediyorum cok dandik kagit gibi diger ulkelerin ilk sayfasi cok kalin. Ya adam akilli bisey yapsinlar artik.

 10. Birde harç pulu diye bir saçmalık Türkiye’de malesef vize ile bir yere gidiliyor ise 15 tl çöpe atılır gibi harç pulu aldırıyorlar Almanya’dan veya başka bir yerden giriş çıkış yaparken böyle bir saçmalık yok her o parayı verdiğimde zoruma gidiyor arkadaş ne için veriyorum bu parayı!!!

  • O parayi verirken; vay demek TC vatandasisin himm demek yurtdisina gitmek istiyorsun once bize para ode bakalim oyle kolay mi turksun sen nereye gidiyosun. Baska ulkelerden girerler cikarlar ulkeye onlar ne de olsa yabanci. İste aynne boyle hissediyorum. Mal gibi kullanilmis gibi.

  • Kesinlikle noktasına virgülüne kadar katılıyorum. Polise sordum 1 hafta önce çıkış yaptığımda neden veriyorum bu parayı bana biri açıklasın, cevap: TC vatandaşı kendi ülkesinin dışına çıkarken devletine vergi ödemek katkı sağlamak için alınıyor!!!… Sonra dedim ki ben vermek istemiyorum Almanya’da ikamet ediyorum Almanya benden istemiyor gelip 2 hafta kaldığım Türkiye’ye neden vereyim bu sefer beni gümrükten geçirmemekle teftiş eder bir üslupta konuşmaya başladı. Eşşek gibi gittim ödedim ve amca geçtim.. Türkiye’deki hiçbir kanun hiçbir yasa insanların huzuru refahı rahatı için değildir bunu bir kez daha anladım.. Başta ailem ve Türkiye’de yaşayan herkese sabır dilenir ancak!!!

 11. Nedense insanlar kendi bireysel çıkarları için tepki göstermeyi düşünebiliyorlar da Ülke çıkarları kimsenin aklına gelmiyor. Bu düzeni getirenleri de bu Ülkenin insanları seçti!

  • İyi söylüyorsun da; bireylerin haklarını korumak için seçilenler dürüst ve de samimi değillerse bireylerin oradakileri indirmesini de öğrenmesi gerekir. Bu ne zaman olur; bireylerin kişilik ve özlük haklarını öğrendiğinde bununla birlikte hür ve özgür iradesiyle hareket etmeye başladığı zaman. Tabi ki toplum olarak bunları ögrenmemiz ve birlikte hareket etmemiz de gerekir. O zaman haklar verilmiyorsa söke söke alınır.
   Saygılar.

 12. Mustafa Taşcı Her şeyi paraya endeksleyemezsin, yanılgıya yol açar. Bolca örneğini görebilirsin düşük bütçeyle seyahat edebilen…

 13. Ne yazık ki pasaportumuz tuvalet kağıdı değerinde paramız gibi, 580 TL verip vize kuyruklarında sürünen tek ülkeyiz! İtibarı olmayan bir pasaport için rakam çok fazla.

  • Hele bir de üstüne üstlük yurtdışı harç pulu uygulayan geri kalmış ülkelerden biriyiz! 😓😔😏

 14. Zavallı bir yönetim, vergi toplayamayan yönetimdir. Vergi toplayamadığı içinde dolaylı vergiler ile açığı kapatmaya çalışır. Pasaport harcı da bu dolaylı vergi çesitlerinin bir tanesidir. Uç kağıt ekonomisinin hakim olduğu kabile devletleri böyle yönetilir.

 15. Üçüncü dünya ülkesiyiz pasaport denen uluslararası kimli diğer ülkeler parasız veriyor veya daha cüzi paralar alınıyor keşke tek derdimiz pasaport olsa hayatı pahalı yaşıyoruz bu ülkede tek anlaşılmayan konu bu yoksa pasaport olsa ne olur olmasa ne olur.

 16. Seyahat özgürlüğü insanların farklı kültürleri tanıması ve ülkesindeki durumla karşılaştırması açısından çok önemli. Ama bizim gibi siyasetin sadece milli ve dini duygular üzerinden yapıldığı ülkelerde, farklı milletlerle iletişim, kültürel çeşitlilik ve farklılıkların güzelliğini görme, halka daha geniş açıdan bir bakış açısı kazandırma gibi riskler taşıdığından seyahat özgürlüğü pek işimize gelmeyebilir. Temel bir insan hakkı olan seyahat etme özgürlüğü kısıtlanamayacağından, en iyisi mümkün olduğunca pahalı bir hale getirmektir… Bu nedenle ülkeden çıkarken bile onca masrafın üstüne bir de “ne işin var dışarda evladım” harcını bile öderiz. Tepki gösterilecek, ama karşılık bulmayacak onca konu arasında bir de bu var tabi ki. Hatta belki en önemlilerinden birisi. Ama ne yapabiliriz, çözüm nedir? İnsanların bu kadar günlük düşündüğü, yıllarca hayatını zincirlemiş borçların yarın ödenip ödenemeyeceğine odaklandığı bir dönemde buna şu ara sıra geleceğini zannetmiyorum.

  • Dediklerine tamamen katılıyorum. Seyahatlerimde tanıştığım insanların yaşam ve düşünme tarzı, hatta olaylara ve kişilere bakma şekilleri seyahate ne kadar ihtiyacımız olduğunu gösterdi bana tekrar ve tekrar. Seyahat ettikçe farklılıkları anlamayı ve sevmeyi öğreniyor insan. Bunun bir sırası yok. Demokratik haktır tepki göstermek.

 17. Insanin o parayi verirken ici aciyor. Diger ulkelerde pasaport dogdugunda elinde. Para odemek te zorunda degilsin o senin kimligin..

 18. insanların çoğu yurtdışına çıkabilecek kadar şanslı değil ki 🙁 karınlarını doyurma derdindeyken zam alan pasaport fiyatları eminim son dertleri olacaktır. Ancak sakın yanlış anlamayın, metninizi okudum ve haklı buluyorum. Benim ki yalnızca çoğunluk gerçeği 🙁

  • Yurtdışına çıkmak şans ve para işi değil. Bugün 50 lira verip İran’a veya pasaportsuz Gürcistan’a geçebiliyorsun. maddi durumu elvermeyenleri yurtdışına çıkmaya zorlamıyoruz elbet. Seyahat etmek sadece yurtdışında değil, yurt içinde de yapılabilir. Asıl dert 600 Lirayı aşacak olan pasaport fiyatları ve vize çilesidir.

  • Ayrıca söylememe izin verin arkadaşlar pardon ama bir Antalya veya İzmir’de 2 hafta bilemedin 10 gün tatil yapmak için milyarlarca para döküyorsunuz. Ben şu anda Moldova’dayım buranın parası bizim paramıza göre 7 kat daha değersiz yani yanlış anlaşılma olmasın 1 TL yaklaşık 7 Moldova Leyi’ne eşit. Hayat inanılmaz ucuz. Ben buraya yaklaşık 600 TL gibi bir fiyata gidiş dönüş uçak bileti aldım ve üzerimde de 700 TL gibi bir para ile geldim. 4 gün oldu daha 250 TL harcadım. Yani buradan da Odessa’ya gitmeyi planlıyoruz yaklaşık 50-60 TL otobüs biletleri ve vize yok iki ülkede de pasaport yeterli. Yani bana karnımızı zor doyuruyoruz demeyin bu insanlara anlatılan palavralara yıllar yılı açın gözünüzü. Alın bir pasaport bir maaşınızın bir kısmı ile senede bir gün vizesiz gidilen ülkeleri ziyaret edin benden size tavsiye.

  • Pasaport harçları, defter ücreti ve yurtdışı çıkış harcı gibi maliyetler olmasaydı seyahat için ilk adımı atmaya çekinenler biraz olsun motive olabilirlerdi bence.

 19. Keşke bizim ülkemizde de insanlarımız yurtdışına gitmek istedikleri ülkelere seyahat edebilseler…

 20. Dünyanın en pahalı neyini kullanmıyoruz kı ? Pasaportunu kullanmayalım! Sonuçta zengin bir ülkeyiz…

Bir Yorum Yaz

Yorumunuzu buraya yazın
Adınızı buraya yazın