Pasaport defter ve harç bedelleri her yıl Maliye Bakanlığı tarafından belirleniyor ve 492 Sayılı Harçlar Kanununa bağlı Harçlar Kanunu Genel Tebliği (6) sayılı tarife ve Değerli Kağıtlar Kanunu Genel Tebliği ile Resmi Gazetede yayımlanıyor.

01.06.2010 tarihinden itibaren umuma mahsus, hususi ya da hizmet e-Pasaportu almak isteyen başvuru sahipleri; Pasaport defter bedellerini “pasaport defter bedeli” adı altında, Harç bedelleri ise “e-Pasaport harç bedeli” adı altında, Maliye Bakanlığı’na bağlı il/ilçenin defterdarlık/malmüdürlüklerine, veznelerine veya Maliye Bakanlığı ile sözleşmesi bulunan aşağıdaki bankalara yatırabilir.

Pasaport Harçları ve Defter Ücreti (2017)

SÜRE
HARÇ BEDELİ
DEFTER BEDELİ
TOPLAM
6 AY
120.10 TL
94 TL
214,10 TL
1 YIL
175.50 TL
94 TL
269,5 TL
2 YIL
286.40 TL
94 TL
380,4 TL
3 YIL
406.70 TL
94 TL
500,7 TL
4-10 YIL
573.10 TL
94 TL
667,10 TL
HUSUSİ VE HİZMET DAMGALI PASAPORT
2017 pasaport defter bedeli 94 TL dir.

 

HUSUSİ ve HİZMET DAMGALI PASAPORTLAR İÇİN HARÇ ÜCRETİ ALINMAMAKTADIR. Ayrıca 25 yaşını doldurmamış öğrenciler pasaport harcı ödemiyor.

Pasaport harçları ve defter bedelleri, 2017 yılından geçerli olmak üzere yeniden belirlendi.

Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) enflasyon rakamlarına göre, 2016’da çeşitli vergi, harç ve cezalar yüzde 5,58 olan yeniden değerleme oranında artacak

Maliye Bakanlığı tarafından belirlenen yeniden değerleme oranına esas teşkil eden TÜİK’in Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE), ekim ayı sonunda 12 aylık ortalamalara göre yüzde 5,58 artış gösterdi.

Vergi Usul Kanunu uyarınca her yıl yeniden değerleme oranını, TÜİK’in Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksine göre açıklayan Maliye Bakanlığının, 2017 oranını da bu ay içinde ilan etmesi bekleniyor. Çeşitli vergi ve harçlarla ilgili kanunlarda, vergi, harç ve ceza tutarlarının her yıl yeniden değerleme oranı kadar artması öngörülüyor. Kanunlarda, Bakanlar Kuruluna da belirli limitler içinde bu tutarlarda değişiklik yapma yetkisi tanınıyor.

Yeni Pasaportlarda çocuklar ebeveyn pasaportuna işlenmediği için pasaport alan her kişi için defter bedeli ödenecektir.

Not: MADDE 5- 29.06.2001 tarihli ve 4705 sayılı Yurt dışına çıkışlardan harç alınması ve 4481 sayılı kanunda değişiklik yapılması hakkında 1. maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

Yurtdışı çıkışı harç bedeli ne kadar?

Madde 1- Yurt dışına çıkış yapan (Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti hariç) Türk vatandaşlarından çıkış başına 15 TL harç alınır. (yurt dışı çıkışı harç bedeli) Bakanlar kurulu bu harçtan muaf tutulacaklar ile harcın ödenmesine ilişkin usul ve esasları belirlemeye ve harç miktarını üç katına kadar artırmaya veya kanuni haddine kadar indirmeye yetkilidir.

Her yıl Harçlar 1 Ocak tarihinde Maliye Bakanlığının belirlediği miktara göre yükselecektir. 2011 yılı için yeniden değerlendirme oranı %7,71’dir.

Pasaport Teslim Süresi

Yaşanabilecek aksaklıklar göz önünde bulundurularak pasaport talep edecek vatandaşlarımızın planladıkları seyahatten en az 15 gün önce müracaatlarını yapmaları önem arz etmektedir.

Cüzdan Bedelleri Tahsilinde Yetkili Bankalar

Yesil-Pasaport-Cipli-TürkT.C. ZİRAAT BANKASI A.Ş.
T. HALK BANKASI A.Ş.
T. İŞ BANKASI A.Ş.
YAPI VE KREDİ BANKASI A.Ş.
AKBANK T.A.Ş.
T. VAKIFLAR BANKASI T.A.O.
T. GARANTİ BANKASI A.Ş.
ŞEKERBANK T.A.Ş.
FORTİSBANK A.Ş.
T.EKONOMİ BANKASI A.Ş
FİNASBANK A.Ş.
DENİZBANK A.Ş.
TEKSTİLBANK A.Ş.
ANADOLUBANK A.Ş.
HSBC BANK A.Ş.
ING BANK A.Ş.
ALTERNATİF BANK A.Ş.
EUROBANK TEKFEN A.Ş.
ALBARAKA TÜRK KATILIM BANKASI A.Ş.
TURKISH BANK A.Ş.
TÜRKİYE FİNANS KATILIM BANKASI A.Ş.
ASYA KATILIM BANKASI A.Ş.
KUVEYT TÜRK KATILIM BANKASI A.Ş.
CİTİBANK A.Ş.
TURKLANDBANK A.Ş.

Pasaport Harç Ücretleri ve pasaport Defter Bedeli Nereye Yatırılır

Pasaport defter bedeli yetkilendirilmiş bankalara ödenir.

Bankalardan alınacak dekontlarda mutlaka TC Kimlik numaranız, Adınız ve Soyadınız bulunmalıdır. Dekontlar daha sonradan değiştirilemediği için harç miktarınızı pasaport sürenize uygun olarak yatırmanız önem arz etmektedir.

Yatırılacak harç ve defter bedelleri dekontlarına “tahsil edilmiştir” kaşesinin basılması, 1.nüshasının vatandaşa verilmesi ve dekontta, tahsilatı yapan memurun ıslak imzasının bulunması gerekmektedir. Aksi halde bu dekontlar kabul edilmeyecektir.

70 YORUMLAR

 1. Merhaba pasaport başvurusu yaptım,ama daha bankaya para yatirmadim randevu aldiktan 1 gun sonra parayi bankaya yatirsamm sorun olur mu? Sonuc olarak randevuya yine dekontla gideceğim ?

 2. Merhabalar,teşekkürler bilgiler için.Bir hanımefendi sormuş çocuklarının pasaport parası iadesi hakkında.Aynı olay benim başıma geldi bilgi için dolaşırken buldum sitenizi.Malesef cevap vermemişsiniz.

  Bizleri yolunacak kaz gibi gören devlet pasaportlar için gerekli belgeleri sıraladığı sayfaya küçücük bir uyarı dahi koymuyor çocuklara pasaport parası yok diye.2 çocuğa verdiğim 1200 lira için bir ay çalışıyorum.Nasıl geri alacağımıza dair kimse bir şey bilmiyor.

  Çok güzel bir uygulama yapmışlar yapandan Allah razı olsun ama Aynı pasaport sayfasına yeni uygulama olduğu için yanlış yapanlara karşı geri ödeme ile ilgili bilgi neden koyulmuyor.Hep ilkel bir şekilde yaşamak zorunda mıyız?

  • Sonuc ne oldu benimde basima geldi. Oglum icin ogrenci olmasina karsilik gereksiz harc yatirdim. Nasil geri alacagiz bilmiyorum?

 3. Yurtdışında çalışmak istiyorum, yardımcı olabilecek birileri varsa lütfen ulaşsın. 25 yaşındayım 2 üniversite mezunuyum işletme ve otomotiv bölümleri mezunuyum. 0531 383 41 67

 4. Merhaba,
  Ben üniversite ogrencisiyim bu yaz Almanya’ya turistik amaçlı seyahat edecegim. Öğrenci pasaportunu bugün emniyet biriminj arayarak sordum ancak öğrenci pasaportunun 2 aylık olduğunu söylediler, bu durumda cogu ulke vize vermiyor sürenin doğruluğu ile ilgili bilginiz var mı acaba?

 5. Kemal Bey öğrenci pasaportu almak istiyorum temmuz ayında saray Bosna’ya gideceğim aöf uluslararası ilişkiler 3. Sınıftayım. 43 yaşındayım lisans öğrencilerine verilen pasaportu anlatmıştır anlamadım geçen sene 1 yıllık almıştım ve sırbistan belgrad a gittim kısaca nasıl alabilirim öğrenci pasaportu bana izahını yazarsanız çok sevinirim.

 6. Merhaba ben 23 yaşındayım pasaport çıkartıcam Kıbrıs’a gitmek için çalışmaya. Bunun için defter parasi mi yatırcam sadece? Bilgi verir misiniz?

  • Eğer öğrenci değilseniz pasaport defter ücreti ve kaç yıllık istiyorsanız bir de onun parasını ödemeniz gerekiyor. Öğrenciyseniz sadece defter ücreti ödüyorsunuz.

 7. Merhaba,

  16 ve 8 yaşındaki kardeşlerime pasaport çıkarttım bugün.
  fakat 2016 ocak ayı itibari ile öğrencilere ücretsizmiş
  bunu bilmiyorduk ve duymadıl hiç bi yerden.
  garanti bankasına 1240 TL ücret yatırdık ikisi için.
  emniyete gittiğimizde ise artık ücretsiz olduğunu söylediler fakat parayı geri alamayabileceğimizi söylediler. sadece defter bedeli yatırmalıymışız.
  bu parayı nasıl geri alabiliriz? dün yatırdık 18.02.2016 ve bugün 19.02.2016
  bu konuyla ilgili yardımcı olabilir misiniz?
  birde bir kaç yerde okuduğum bilgiler şöyle; düzenlemeye girecekmiş daha girmemiş, üniversite öğrencilerine geçerliymiş.
  yardımlarınızı bekliyorum 🙁

  • Benzer bir durum başıma geldi yakın zamanda, hatalı yatırılan dekont ile pasaport başvuru yaptığınız Emniyet Müdürlüğüne gidin, oradan hatalı yatırılan ilgili dekontun işlem görmediğine dair dilekçe verecekler size, kaşeli ve imzalı olarak. O dekont ile dekont üzerinde yazan vergi dairesine giderek Emniyetten aldığınız dilekçe ile başvurun, iade süreci başlasın. Ancak iade süreci biraz uzun sürüyor, 2 ayı bulabiliyor. İade işlemi için şahsen başvurmanız gerekir ve iade banka hesabınıza yapılır. Bu sebeple iade edilecek kişinin adına banka hesabı ve IBAN numarasını yanınızda bulundurun.

 8. Merhabalar.
  Bulgaristan’daki bir vatandaş Türkiye’ye gelecek. Pasaport yenileme ya da süre uzatma ücreti ne kadar hocam? Saygılar.

 9. Merhabalar, ben hizmet pasaportuyla yurt dışına çıkacağım, çıkacağım tarih Şubat 2016, bugün erken olduğunu bilmeden kurumdan evraklarımızı aldık. Vergi dairesine 2015 yılı pasaport cüzdan bedelini yatırdık, sorum şu emniyetteki polis yurt dışına çıkıştan 15 gün önce gel dedi. O tarihte pasaport cüzdan bedeli zamlanıyor, bu durumda bana sorun çıkartırlar mı yatırdığım ücret yanar mı? Teşekkürler.

 10. Merhaba iyi akşamlar. Benim Bulgaristan’da bir kız arkadaşım var. Türkiye ye 2 günlük misafirlik için gelecek fakat bi sorun var. Pasaportunu yeni çıkarttık fakat bundan 3 ay önce cep telefonu aldığı için konsolosluk pasaportunu vermiyor. Bunun için ne yapabiliriz?

  • Arkadaşim sen Bulgaristandaki kız arkadaşıni iyi taniyormusun? Benim burada bir kaç arkasim (yine Bulgaristan) kız arkadaşlarının pasaportlarini çıkarması için para gönderdiler. Daha sonra farklı ödemelerinin olduğunu ogrendiler yine para gönderdiler. Sonra bilet almaları için ve en sonunda kızların havalimanında olduklarını söyleyip oradaki polisler tarafindan zorla alikoyduklarini ve acilen 300-500 euro vermeleri gerektiğini yoksa gelemeyeceklerini söyleyip son vurgunuda yapıp telefonlarını kapattilar . Haberin Olsun

 11. Ben altı aylık harç yatırdım. Pazartesi günü gideceğim ama bir yıla arttırmak istiyorum. Aradaki farkı mı, yatırmalıyım komple mi? Teşekkür ederim.

  • Böyle bir sorunla ilk kez karşılaşıyorum.
   09:00/18:00 Saatleri Arasında +90 312 462 91 46 ve 47 numarasını arayıp bilgi almayı deneyin.

  • Bende 6 aylık pasaporta başvurdum ve emniyetten vize çıkmaz diye geri gönderdiler. Bende gidip 1 yıllık pasaport ücreti için aradaki farkı ayrı bir dekont ile yatırdım, sorun çıkmadı. Pasaport elime ulaştı.

 12. Merhabalar,
  Bu harçlar bir kez mi ödeniyor? Yoksa örneğin 10 yıllık bir pasaport için her yıl harç yatırılacak mı?

 13. Benim pasaport sürem bitti. Tekrar defter parası alırlar mı acaba? 10 seneye uzatmak istiyorum.

 14. Kemal bey, ben iki cocugumla yurtdisina cikmak istiyorum. Kizim 1 bucuk yasinda, oglumsa 4 yasinda, cocuklarimi kendi pasaportuma kayd etdire bilirmiyim? Yoksa onlaradami ayrica pasaport cikartmam lazim?

 15. ne kadar maliyeti olur bi pasaport çıkartmanın hangi tip olması lazım, kısa süreliğine yurt dışına çıkmam için neler gerekiyor yardım edermisiniz

 16. Merhabalar Kemal Bey, ben geçen sene 10 yıllık pasaport aldım. Ev taşırken malum kargaşada pasaportumu kaybettim. Karakola durumu bildirdim.
  Öğrenmek istediğim şu ki: Yeniden pasaportumu çıkarırken tekrardan 10 yıllık 587 tl mi vereceğim, yoksa sadece defter parasını mı? Sonuçta bir hakkım var 10 yıllık.
  Teşekkürler.

 17. Selam Kaya Bey. Ben Almanya’dan Gürol, yaş 38 askerliğimi ödeyemiyorum ve su an durumum yok. Bundan sonra Türkiye’ye vatanıma gidemeyecek miyim yoksa askere mi alacaklar asker kaçağı diye?

 18. Merhaba Kemal Bey,

  Öğrenmek istediğim bir şey var. Malum pasaportları yenileme süresi bittiği için yeni alacağımız pasaportlarda eski vizelerimizin gözükmeyecek olması bir dezavantaj değil mi? Benim eski pasaportumda Almanya ve İspanya vizesi vardı ama diyelim ki İtalya için yeni pasaportla başvuru yapacağım zaman İtalya Konsolosluğu benim daha önce Almanya ve İspanya vizesi aldığımı bilebilecek mi? Eğer bilemeyecekse bu dezavantaj olmaz mı? Sonuçta Almanya ve İspanya vizesi aldığımı bilmeleri hem onlar için iyi bir referans hem de benim için bir avantaj.

 19. Pasaportumun süresini uzatmak için ne yapmalıyım? Adım adım rica etsem bilgilendirir misiniz? Şimdiden teşekkürler.

 20. Yurtdışına kısa süreli tatil için bordo pasaport almak istiyorum, fakat genel olarak herhangi bir problem olmaması için neleri yapmam gerekir bilgilendirebilir misiniz?

  • TC kimlik numaralı Nüfus Cüzdanı (15 yaşından büyüklerde fotoğraf olması gerekmektedir)
   2 adet Biyometrik Fotoğraf (5X6 cm).
   Biyometrik fotoğraf cepheden çekilmiş, güneş gözlüksüz, arka fonu beyaz renkte olan normal bir vesikalık fotoğraftır.
   Biyometrik fotoğraf çizgi (kalın ya da ince) ile çerçeve içine alınmamalıdır.
   Biyometrik fotoğraflarda yüz 32 ile 36 mm arasında olmalıdır.
   Fotoğrafların 5X6 cm ebatlarından küçük olması durumunda tarayıcıda taranamamaktadır.
   Pasaport Defter Bedeli Makbuzu

 21. Yeşil pasaportumun süresi bir yıl sonra bitiyor.Uzun süre yurt dışında kalacak olduğumdan süresini uzatmak istiyorum.Yeşil pasaportu uzatmak için gerekli harç bedeli nedir? Harç bedelini emniyet müdürlüğünde ( Vatan caddesi) ödeyebilir miyim? Daha süresi var diye sorun çıkarılır mı?

 22. Merhaba
  Ben Belcika’da yaşıyorum ve Türk vatandaşıyım. Tatil öncesi Belcika pasaportumu kaybettim, yenisi için başvurdum ama yetişmeyecek gibi. Umuma mahsus pasaport ve nufus cüzdanıyla Türkiye’ye giriş çıkış yapabilir miyim? Tesekkurler.

 23. Ben dün 6 aylik pasaport başvurusu yaptim. Saraybosnaya gidicem gidis donus biletlerimi aldim. Saraybosna’dan araba ile Sirbistan ve Makedonya’ya gideceğim. 10 gün Blkanlardayim. 6 Aylik pasaport olduğu için problem cikarirlar mi? Ayrıca pasaport elime ulasmadi, acaba farkini yatirsam uzatabilr miyim pasaportunun suresini? Teşekkürler.

  • 6 aylık pasaport sınır geçişlerinde ve ülke kapıdan girişlerde sorun olabilir. Kimse bu konuda net bir şey söyleyemez. Pasaport süresi uzatma diye bir şey yok artık. Pasaport yenilemeye başcurmanız gerekiyor. Ya da telefon açıp işlemi durdurun henüz pasaportunuz çıkmadıysa, yeniden başvurun, en az 1 yıllık.

 24. Bu nedir allah askina! Vize de sorun cikmasin diye pasaporta erken basvurdum ,tam vizeye gittim pasaport seyehet bitis tarihinden itibaren en az 6 ay daha olmaliymis! Bir de daha 1 aylik defter var. Yeniden defter parasi, pasaport, vize ücreti.. Vallahi pes yuh.

  • Bu tür durumlarla karşılaşmamak için önceden araştırma yapmanız şart. Çoğu ülke 6 aydan kısa süreli pasaportu olanların vizesini redediyor. En az 1 yıllık ve eğer mümkünse 10 yıllık almanız en iyisi. Süre dolunca yeninden defter çıkartmak gerektiğinden, sürekli defter parası ödemektense en uzun süreli almak en iyisi

 25. Selam, ben bordo pasaportla Türkiye’den Romanya’ya gidebilir miyim? Yani kirmizi pasaportla Romanya’ya gidilir mi?

 26. Ben Romanya’ya gitmek istiyorum. Üniversite mezunuyum ama çalışmıyorum. Bankada param var. Vize alabilir miyim ?

 27. Site hoşuma gitti….emeği geçenlere teşekkür….iş icabı Edirne deyim….yunanistan….bulgaristan…türkiye….insanlar o kadar çok girip çıkıyorlar ki sınırdan, günübirlik, saatlik….şaşırdım ve iştahim kabardı….neden ben de gitmeyeyim diye…..hiç yurtdışı deneyimim olmadı….ilkönce pasaport tabi….yaşım 45, sanırım ekonomik olması açısından 10 yıllık uygun gibi….NE DERSİNİZ?….Sonra vize işlemleri şengenmi olacak? bulgaristan ve yunanistan için….saygılar….vizenin masrafı var mı?

 28. Her yıl deftere, harçlara otomotik zam gelen dünyada başka devlet yoktur herhalde. İnsan pasaporttan bu kadar para alır mı! Yazık. 2013 defter bedelleri ve harçları nerdeyse asgari ücrete yaklaşıyor.

 29. Deftere para, vizeye para, çıkış puluna para… Hepsi de zoruma gidiyor. Devletin zaten vermesi gereken bir kimlik belgesi değil mi ki bu pasaport? Devlet bizden 3 kuruşluk defter için neden bu akdar çok para alıyor!

  İlke zihniyet işte, yurtdışına çıkıyorsan paran vardır gibi düşünüyorlar herhalde.

Bir Yorum Yaz

Yorumunuzu buraya yazın
Adınızı buraya yazın