Günümüzün küresel konularına kendine özgü tarzda yaklaşan, ağ ekonomisi ve siber kültür konusunda özgün fikirlere sahip yaratıcı zekâya sahip kişiler, dikkat çekici yeni yaklaşımlar ve yeni ürünler ortaya koyabiliyorlar. İnternetin gücünün toplumsal yaşam tarzımızın geleceğini nasıl etkileyeceği üzerine yepyeni perspektifler de ortaya çıkıyor.

Couchsurfing, AirBnB, HelpX gibi günümüzün dikkat çeken sosyal platformlarının bugün milyonlarca takipçisi var. Birer paylaşım ekonomisi olarak yapılanan bu sosyal platformalar internetin paylaşım ekonomisini nasıl etkilediğinin ve geliştirdiğinin de canlı birer kanıtı. 2011 yılında kurulan Ridejoy oluşumu da bunlardan biri.

Aynı yöne gidecek kişilerin aynı aracı paylaşıp, ortak yolculuk yapmaları üzerine kurulmuş bu sistemde, yapmanız gereken sizinle aynı tarihte benzer yöne gidecek kişileri bulmak. Tercihlerinizi de kişilerin referanslarına ve önerdikleri fiyata göre belirleyebiliyorsunuz.

Aracınızdaki boş koltukları bu kişilerle doldurup hem yakıt masraflarını paylaşmak hem de uzun yol boyunca tek başına ve sessizlikle geçirmektense, hikâyelerinizi paylaşıp, sohbet etmek mümkün tabi. Hem yeni arkadaşlıklar geliştirmek hem de kapıdan kapıya yolculuk etmek ilginç olsa gerek.

Bunun için eğer araç sahibiyseniz siteye üye olup yapacağınız seyahat tarihlerini girip, teklifinizi sunuyorsunuz. Eğer yolcuysanız, gideceğiniz rota için girilmiş kayıtları inceleyip size en uygun olanını seçiyorsunuz. Tüm kurallarda anlaşmaya vardığınızda rezervasyonunuzu yapıyorsunuz. Amerika’da farklı rotalar için ortalama 35$-40$ civarında bir fiyat ortalaması isteniyor.

Tabi gidilecek yere göre bu fiyatlar artabildiği gibi azalabiliyor da. Ödeme kredi kartıyla Ridejoy’a yapılıyor. Seyahatin sonunda herkes memnun şekilde sistemi onayladığında %15’ini alan Ridejoy kalanı sürücünün hesabına aktarıyor. Bize gittigidiyor veya sahibinden.com’un un uyguladığı ikinci el satış sistemindekiyle aynı.

Sistemde en önemli faktörü güven olarak gören Ridejoy bunu sağlamak için birkaç yöntem kullanıyor. Bunlar arasında ehliyetin tasdik (verified) edilmesi, sistemde daha önceki yol paylaşımınızın referansları, fotoğraflarınız ve yine Couchsurfing’deki gibi vouch (kefil) yöntemi de kullanılıyor.

Ocak 2012’e kadar yapılan yol paylaşımı 1000 civarındayken, yıl ortasında 3000’lere ulaşmış bile. Ülkemizde de OrtakYolculuk.com adıyla benzer bir organizasyon geçtiğimiz günlerde hayata geçti.

İnternetin geleceğimizi şekillendiriyor, yaşam tarzımızı, alışkanlıklarımızı ve yaklaşımlarımızı değiştiriyor. Bu sistemin tüm dünyaya yayılmasıyla, seyahat alışkanlıklarımızın da belki değişip, daha eğlenceli hale gelecekmiş  gibi görünüyor.

Ridejoy’u daha önce duydunuz mu? Ne düşünüyorsunuz ridesharing hakkında?

1 YORUM

Bir Yorum Yaz

Yorumunuzu buraya yazın
Adınızı buraya yazın