Doğa Derneği ve Doğa Kültür ve Yaşam Derneği tarafından Urfa Bozkırları’nın vahşi hayatı belgelenmeye devam ediyor. Ülkemizde nesli tehlike altında olan ve görüntülenmesi çok zor olan çizgili sırtlanın (Hyaena hyaena) doğal yaşam ortamında görüntüleri alındı. BM Küçük Destek Programı (SGP) desteği ile yürütülen “Bozkır da Güzeldir” projesi çalışması kapsamında görüntülenen çizgili sırtlan, bozkır ve kayalık alanlarda yayılış gösteren, aslanlara kafa tutan ender canlılar arasında.

Çizgili Sırtlan (Hyaena hyaena)  bir zamanlar Güney Ege, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu’da yaygın olarak yaşıyordu. Çizgili sırtlan bozkırlarda, yarı çöl alanlarında, kayalıklı alanlarda yaşamaktadır. Çizgili sırtlanın rengi kirli açık sarıdır. Üzerinde siyaha yakın koyu renkli 6 – 10 cm eninde şeritler vardır.

Hyaena-hyaena-Sirtlan

Ensesinden beline kadar sert ve dik kıllardan oluşan bir yelesi bulunur. Ön bacakları arka bacaklarına göre daha uzundur. Temel besinleri hayvan ölüleridir (leşler). Geceleri aktif olan Çizgili sırtlanlar aile olarak yaşamaktadır. Şanlıurfa il sınırlarındaki kayalıklı alanlarda yaşamaya devam etmektedir.

Doğa Derneği ve Doğa Kültür Yaşam Derneğinin Şanlıurfa’da yürüttüğü doğa koruma çalışmaları, ülkemizde pek bilinmeyen önemli canlı türlerini gün yüzüne çıkarmaya devam ediyor. Ülkemizdeki 305 Önemli Doğa Alanından biri olan ve yarı çöl iklimi yaşanan Urfa Bozkırları’nda Çöl varanı, Çizgili sırtlan gibi nesli tehlike altındaki türlerin doğal yaşam alanlarında görüntülenmesi, bu türlerin korunmasına yönelik umutları artırıyor.

Urfa-Bozkirleri-Col-Varani

Dernek uzmanlarından Turan Çetin yaptığı açıklamada “Çizgili sırtlanları korumak için muhtarlıklarla, köy imamlarıyla, tek tek köylülerle sohbetler edilerek, türün doğadaki önemi ve hassas durumunu anlatıyoruz. Köy okullarında eğitim çalışmaları yaparak çizgili sırtlan ve bölgenin diğer önemli türleri hakkında bilgilendirme yapıyoruz. Yedi yıldır bölgede süren çalışmalarımızda çizgili sırtlanın yaşam alanları uzun ve zorlu koşullarda gözlemlendi.

Türün görüntülenmesinde ve korunmasında bölgedeki yerel halktan büyük destek alıyoruz Çizgili Sırtlanların yaşadığı ve yuvalama alanlarının koruma altına alınarak yasal statü kazanması türün devamlılığı için çok önemli. Bölgemizdeki karar vericiler bu konuda destek olmalıdır” dedi.

 

Bir Yorum Yaz

Yorumunuzu buraya yazın
Adınızı buraya yazın