Sarıkamış Allahüekber Dağları Milli Parkı, Doğu Anadolu Bölgesi’nde Kars ile Erzurum şehirleri arasında konumlanıyor. Toplam 22,980 hektar genişliğindeki alanda kurulu olan milli park, 2004 yılından beri koruma altında.

Binlerce Osmanlı askerinin donarak şehit olduğu ve tarihte başarısız Sarıkamış Harekatı olarak anılan acı olay milli parkın tarihi özelliğini ifade ediyor. Bölgenin milli park ilan edilmesinde tarihi olayların yanında, yaban hayatının zenginliği, sarıçam ormanları ve doğal güzellikler de etkili.

Sarikamis-Allahuekber-Daglari-Milli-Parki
Allahüekber Dağları

Ülkemizde deniz seviyesinden en yüksek rakımda sarıçam ormanına rastlanan bölge özelliğini taşıyan milli park alanı içerisinde; Allahuekber Tepe şehitliği, Dikenli Tepe Tabya Şehitliği, Çakırbaba şehitliği, Ağababa Şehitliği, Meçhul Asker Şehitliği, Sarıkamış Şehitliği, Soğanlı Şehitliği, Divik Köyü Şehitliği, Bardız Geçidi Şehitliği bulunuyor.

Farklı çam türleri arasında adi ardıç ve titrek kavak ağaçları da görülüyor. Yaban hayatı açısından da oldukça zengin bir görünüme sahip olan Sarıkamış Allahüekber Dağları Milli Parkı’nda memeli türlerinden kurt, ayı, tavşan, domuz, tilki, porsuk, vaşak ve sincap; balıklardan; sazan ve alabalık, sürüngenlerden; yılan, kaplumbağa ve kertenkele; kuş türlerinden ise doğan, keklik, yabani güvercin, saksağan, alakarga ve sığırcık yaşıyor.

Sarikamis-Kayak-Merkezi-Kars
Sarıkamış Kayak Merkezi, Kars

Kış ve doğa sporlarına elverişli olan milli park alanında kar kalitesiyle dünyaca ünlü Sarıkamış Kayak Merkezi bulunuyor. Çok sayıda kayak otelinin yer aldığı Sarıkamış Kayak Merkezi, İsviçre Alplerinde benzeri görülen kristal karı, modern telesiyejleri, 13 km uzunluğundaki kayak pistleri bölgenin en hareketli turizm destinasyonu.

Kamp, trekking, tırmanma, snowboard, avcılık ve piknik gibi aktivitelerin yapılabildiği milli park ve çevresinde çok sayıda gezilecek, görülecek yer bulunuyor.

Sarikamis-Kayak-Kars
Sarıkamış Kayak Merkezi, Kars

Sarıkamış Allahüekber Dağları Milli Parkı’na Nasıl Gidilir

Sarıkamış Allahüekber Dağları Milli Parkı’na Türkiye’nin dört bir yanından ulaşmak için en iyi seçenek hava yolu yolculuğu. Milli parka en yakın havalimanı Kars, Erzurum ve Iğdır’da bulunuyor. Kars Harakani Havalimanı 50 km, Erzurum Havalimanı 159 km, Iğdır Havalimanı ise 175 km uzaklıkta. Milli parka şehirlerarası otobüslerle Erzurum ya da Kars üzerinden ulaşmak mümkün.

Muhteşem doğası, kış sporları merkezi, tarihi tanıklık eden köklü geçmişi, çevresinde bulunan gezilecek görülecek yerleri ile Sarıkamış Allahüekber Dağları Milli Parkı, ülkemizin en güzel seyahat rotaları arasında. Gezi planı yapanlar için farklı bir deneyim yaşatacak milli park, yılın her dönemi ziyaret edilebiliyor.

Bir Yorum Yaz

Yorumunuzu buraya yazın
Adınızı buraya yazın