Yunan Adaları, köklü tarihi, ünlü plajları, binlerce yıl öncesine giden mitolojik hikayeleriyle her yıl milyonlarca ziyaretçiyi kendisine çekiyor. Altı binden fazla adaya sahip Yunanistan’ın, sadece 169 adasında yerleşim bulunuyor.

Dünyaca ünlü tatil merkezlerinden biri olan Yunan Adaları’nın bazıları, ekonomik kriz yüzünden sıkıntılı günler geçiren Yunanistan’ın borçlarını ödenmesi için satışa çıkarıldı. Amerikan Business Insider internet sitesi satışa çıkarılan adaların fiyatlarını açıkladı. Geçtiğimiz yıllarda devlete ait adaların kiralanması için atılan adımlar atılmıştı.

Business Insider’ın “Bir kaç milyon dolara bu adalar sizin olabilir” manşetiyle duyurduğu haberde, Yunanistan Adaları arasında yer alan 9 ada neredeyse lüks bir ev fiyatıyla eşdeğerde. Private Islands Online isimli bir siteye dayanarak verilen bilgilere göre adaların fiyatları 1.5 milyon USD ile 186 milyon USD arasında değişiyor. Bu adalardan bazılarının, ülkenin önemli gelir kaynaklarından olan zeytin ağaçları olduğu, bazılarınınsa turizme elverişli olduğu belirtiliyor.

Satışa çıkarılmış Yunan Adaları'ndan birisi: Modi Adası
Satışa çıkarılmış Yunan Adaları’ndan birisi: Modi Adası

Satışa çıkarılan Yunan Adaları ve fiyatları:

1) Modi Adası: 1.5 milyon dolar
2) St. Athanasios Adası: 1.9 milyon dolar
3) Tokmakia Adası: 5 milyon dolar
4) Gaia Adası: 5 milyon dolar
5) Kardiotissa Adası: 8 milyon dolar
6) St. Thomas Adası: 15 milyon dolar
7) Dulichium Adası: 50 milyon dolar
8) Omfori Adası: 62 milyon dolar
9) Patroklos Adası: 186 milyon dolar

Tokmakia-Island-Yunanistan-Adalari
Satıştaki Yunanistan Adası: Tokmakia Adası

Türkiye’ye yatırımlarıyla da tanınan biri olan Katar Emiri Hamid bin Halife El Tani’nin, satıştaki adalardan 6 tanesini aldığı iddia ediliyor.

Komşu krizden çıkmak için adaları elden çıkarmaya bakarken, zeytin ağaçları kaplı, plajları olan ve imara açık bu adalara lüks otel veya villa yatırımları düşünenler 1,5 milyon Euro’dan 150 milyon Euro’ya kadar bir fiyat aralığında seçim yapabilecek.

Bir Yorum Yaz

Yorumunuzu buraya yazın
Adınızı buraya yazın