Schengen’in ortaya çıkışı 1985 yılına gidiyor. Fransa, Almanya, Belçika, Lüksemburg ve Hollanda kendi dahili sınırlarını geçecek olan kişilerden kontrolleri kaldırma kararı almışlardır. Anlaşmanın imzalanmış olduğu Lüksemburg’daki Schengen isimli küçük kasabanın adına itafen bu serbest kontrol sınır bölgesi daha sonra Schengen Bölgesi olarak anılmaya başlanmıştır.

Pek çok insan için umut kapısı olan Avrupa Birliği vize uygulamasına adını veren Schengen, yaklaşık 600 kişinin yaşadığı küçük bir köy. Lüksemburg, Almanya ve Fransa sınırlarının kesiştiği noktada Lüksemburg sınırları içinde Moselle nehrinin kıyısında kurulmuş olan bu küçük köy, adını Avrupa Birliği vize sisteminin temeli olan Schengen Antlaşması’na vererek dünya çapında bilinir hale geldi.

Başkent Lüksemburg’a yaklaşık 40 kilometre mesafedeki köy, yılın her mevsimi turist kafilelerini ağırlarken, köyde yaşayan yaklaşık 600 kişi daha çok turizm ve şarapçılıkla uğraşıyor.

Schengen-Vizesi-Şengen-vizesi
Schengen Anlaşması Anıtı, Schengen, Luxembourg

Köyde turistlere hizmet veren tek otel, 14. yüzyıldan kalma eski bir şatonun restorasyonu ile faaliyete geçirilmiş Chateau de Schengen adlı butik otel. Otel, çeşitli toplantılar ve konferanslar için de kullanılıyor. Moselle nehri kenarında ve üzüm bağlarının ortasında çok güzel bir doğaya sahip olan Schengen’den, iki ayrı köprüyle Fransa’ya ve Almanya’ya geçilebiliyor.

Bir turist yaklaşık beş dakika içerisinde üç ayrı ülkede bulunma olasılığını yakalıyor. Diğer taraftan şarapçılık ise, köyün ana geçim kaynaklarından. Turizm sektöründe çalışmayan köylüler şarapçılıkla uğraşıyor. Köye girişte yer alan tepenin eteklerine kadar üzüm tevekleriyle dolu olması kente girenleri şaşırtıyor.

Köyde, Schengen Antlaşması anısına üç sütunlu özel bir demirden yapılmış ve üzerinde ülkeleri temsil eden yıldızlar yer alan Schengen Antlaşması Anıtı da bulunuyor. Köyün merkezindeki Schengen Müzesi’nde ise, tarihi antlaşmanın damgalı ve imzalı gerçek nüshası ile antlaşmaya ilişkin fotoğraflar sergileniyor. Schengen bölgesine girmiş olan ülkelerin ulusal pasaportları da bu müzede sergilenerek tarih sahnesindeki yerlerini alıyor.

Schengen Vizesi Nedir?

Avrupa Birliği’nde iç sınırları kaldırıp dış sınırları daha çok güçlendirerek serbest dolaşım bölgesindeki vatandaşların güvenliğini arttırmayı amaçlayan Schengen Antlaşması 14 Haziran 1985 tarihinde imzalandı. Antlaşmaya göre dış sınırlar sadece kara sınırıyla kalmayıp, hava ve gümrük kapılarını da kapsıyor.

Schengen Vizesi
Schengen Kasabası, Moselle, Luxembourg

Schengen Ülkeleri

Schengen ülkeleri şunlardır: Almanya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Hırvatistan, İspanya, Fransa, İtalya, Letonya, Liechtenstein, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Hollanda, Avusturya, Polonya, Portekiz, Slovenya, Slovakya, Finlandiya, İsveç, Norveç, İsviçre, İzlanda ve Yunanistan dahildir.

Bugün Schengen bölgesi 24 ülkeden oluşmaktadır ve birçoğu Avrupa Birliği (AB) bölgesi ile örtüsmektedir. Her ne kadar İngiltere, İrlanda, Kıbrıs, Bulgaristan ve Romanya AB üye ülkeleri olsalar da, Schengen anlaşmasını imzalamamışlardır. Ayrica Norveç ve İzlanda, AB üyesi ülkelerden olmamalarına rağmen Schengen bölgesinin birer parçalarıdır.

Sınırların kaldırıldığı Schengen Bölgesi, 400 milyonu aşkın AB vatandaşının yanı sıra AB topraklarında yasal olarak bulunan AB üyesi olmayan ülke vatandaşları, iş adamları, turistler veya diğer kişilere serbest dolaşım güvencesi sağlar. Kişilerin serbest dolaşımı AB’nin vatandaşları için güvence altına aldığı temel bir haktır. Schengen işbirliği, sınır kontrolleri yapılmaksızın vatandaşların dahili sınırlardan geçmesini sağlayarak bu özgürlüğü pekiştirmektedir.

7 YORUMLAR

  1. Schengen vizesi, ismini Fransa, Batı Almanya, Belçika, Hollanda ve Lüksemburg arasında 1985 yılında Lüksemburg’un bir kasabası olan Schengen’de imzaladıkları anlaşmadan almıştır. Bu bilgide ek bilgi olarak burada bulunsun.

  2. Merhaba arkadaslar ben fransaya (büyüduğum yere) gitmek istiyorum 2 haftaligina esim gumruk memuru 7 senedir calisiyor yani bu durumda bir kolaylik var mi shengen vizesi icin bir bilginiz var mi ?

  3. Schengen ülkelerinin vize derdi canımı sıkıyor. Ben Balkan ülkelerine ve vizesiz ülkelere gidiyorum. Size de tavsiye ederim. Schengen 300 lira, bugün Balkanlara 100 liraya uçak bileti var.

  4. Turistik bir vize için kendi vatandaşlarından talep dahi edemeyecekleri belgeleri toplayan Schengen ülkelerine karşı dimdik durmak ve politik yaptırımlara zaman geçmeden başvurmak gerekliliğine inanmaktayım.
    Çok garip olan ise Avrupa vatandaşlarının bizim vize zorunluluğumuzdan bihaber olmaları. İstenen belgeleri ve yapılan muameleyi öğrenen Avrupa vatandaşlarının üzgün ve biraz da mahçup bir şekilde devletleri adına özür dilediklerine çok şahit oldum.

  5. Hiç aklıma gelmezdi Schengen’in bir köy olduğu. Bir gün şu şengen vizesi kalkar umarım. Gider bu köyü görürüz 🙂

Bir Yorum Yaz

Yorumunuzu buraya yazın
Adınızı buraya yazın