İzmir merkeze 47 km uzaklıkta bulunan Seferihisar, tarihi zenginlikleri, masmavi denizi ve yemyeşil doğasıyla ilgi görüyor. Tarihte kurulan 12 İyon kentinden biri olan Seferihisar’ın geçmişi MÖ 1,050’lere kadar uzanıyor. Çok sayıda medeniyetin izini taşıyan kent, kültür, tarih ve doğa meraklılarının beğenisini topluyor.

Tarihinin yanı sıra, Türkiye’nin ilk sakin şehri olan (Citta Slow) Seferihisar, zeytinlikleri, mis kokulu mandalina bahçeleriyle de görenleri etkiliyor. Kendine has leziz mutfağı, 49 km’lik sahil şeridi ve görülecek antik kentleriyle burası, turizm açısından her yıl kendini geliştiriyor. İzmir çevresinde gezilecek yerler arasındaki bu ilçede görülmesi gereken yerlerin bir listesini hazırladık.

Seferihisar’da Görülmesi Gereken Yerler

1. Sığacık

Sigacik-Sokaklari
Sığacık’ta başlatılan ev pansiyonculuğu projesiyle birçok evde dönüşüm yaşandı.

Seferihisar’ın balıkçı köylerinden olan Sığacık, cana yakın insanlarıyla oldukça sevimli bir yer. Sahilde, limanı çevreleyen kalenin içine kurulan köyün daracık sokakları ve özgün mimarisi görülmeye değer. Burada, 1522’de Kanuni Sultan Süleyman’ın emriyle yaptırılan Sığacık Kalesi, görülecek yerler arasında bulunuyor. Balıkçı köyü ayrıca, dalış yapıp zıpkınla balık avlamak isteyenlerin ya da yatla koyları gezmek isteyen tatilcilerin ilgi gösterdikleri yerlerden.

2. Sığacık Pazarı

Sigacik-Pazari
Sığacık Pazarı’nda Seferihisar ve çevresindeki üreticiler tezgah açıyor

Sığacık Pazarı, her pazar Sığacık Kaleiçi ve çevre sokaklarda kuruluyor. Halden hiçbir ürünün girmediği bu pazarda, tüm ürünler Seferihisar ve köylerinde üretim yapan üreticilere ait. Üreticiler pazarda, el emeği göz nuru çok sayıda ürün, kendi yetiştirdikleri her çeşit meyve ve sebzeyi aracısız satabiliyor. Haftasonu keyfi için Seferihisar’a gelenlerin mutlaka uğradığı pazarda, Ege otları en çok ilgi gören ürünler arasında.

3. Seferihisar Kültür Müzesi

Seferihisar-Muze
Belediye, bu müzeyle geleneklerini yaşatmayı hedefliyor

Seferihisar’ın kültürünü yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmak amacıyla kurulan Kültür Müzesi, çok sayıda etnoğrafik esere sahip. Burayla, gelenlerin ilçe hakkında bilgi sahibi olmaları sağlanırken, bir yandan da kaybolmaya yüz tutmuş değerler gün yüzüne çıkarılıyor. Arşiv görevi de gören bu yer sayesinde kenarda kalmış belgeler de ortaya çıkarak ilçenin ve bölgenin tarihi daha detaylı inceleniyor. Etnografya müzesi özelliği sayesinde günlük yaşamın somutlaştırıldığı sergilerde kıyafetler, eşyalar gibi çok sayıda obje de ziyaretçilere ulaşıyor.

4. Ulu Camii

Seferihisar-Ulu-Camii
İç mimarisiyle görenleri etkileyen camii, aktif olarak kullanılıyor.

Geç Osmanlı Dönemi yapılarından olan Seferihisar Ulu Camii, 1816’dan günümüze kadar gelen eserlerden. Geniş bir avlu içinde yer alan tek minareli bina, ahşap mahfil ve minbere sahip. 1996’da kapsamlı onarım gören bina günümüzde hizmet vermeye devam ediyor. Barok süslemelerin öne çıktığı caminin içi ziyaretçileri etkiliyor.

5. Teos Antik Kenti

Teos-Seferihisar
Teos Antik Kenti, Seferihisar

Seferihisar’a 5 km mesafede bulunan Teos Antik Kenti, bir yarımadaya kurulu liman kenti. MÖ 1,000 yılına dayanan tarihiyle deniz ticaretinde gelişen şehrin etkisi Nil Deltası’na kadar ulaşmış. Antik kentten günümüze ulaşan ve iyi korunmuş çok sayıda kalıntı bulunuyor. Akropol, antik tiyatro, kent surları, antik liman ve Anadolu’daki en büyük Dionysos Tapınağı görülebilecek eserler arasında bulunuyor.

6. Lebedos Antik Kenti

Lebedos-Seferihisar
Lebedos Antik Kenti’nde görülebilen kalıntılar yok denecek kadar az

Kurulan 12 İyon kentinden biri olan Lebedos Antik Kenti, döneminin en zayıf kentlerinden olarak biliniyor. Kral Kodros’un oğlu Andropompos tarafından kurulan şehrin çevresinde Kolophon ve Tlos gibi daha güçlü kentlerin varlığı nedeniyle gelişmesi pek mümkün olmayan yerlerden. Günümüze ulaşan pek fazla eser olmasa da, yarımadayı kuşatan sur kalıntıları ve doğal güzelliği nedeniyle burası, görülmeye değer noktalar arasında.

7. Akkum Plajı

Akkum-Plaji
Akkum Plajı, Seferihisar

İzmir’e olan yakınlığıyla ziyaretçi sayısını daha da arttıran Akkum Plajı, Seferihisar’ın Sığacık mahallesinde bulunuyor. İzmir’in en güzel plajları arasında bulunan yer, masmavi berrak denizi ve yemyeşil doğasıyla görenleri kendine hayran bırakıyor. Mavi bayraklı sahil, başta rüzgar sörfü olmak üzere birçok su sporuna oldukça uygun bir yapıya sahip.

8. Ekmeksiz Plajı

Ekmeksiz-Seferihisar
Ekmeksiz Plajı, Seferihisar

Mavi ve yeşilin mükemmel bir uyum içinde olduğu Ekmeksiz Plajı, tertemiz deniziyle gelenlerin beğenisini kazanıyor. 2001’de mavi bayrak alan bu sahilde kamp ve piknik yerleri de oldukça güzel. Piknik alanlarını çevreleyen çam ormanları sayesinde serin olan bu yer, tatilciler için yaz aylarında daha da cazip hale geliyor. Seferihisar’da kalkan dolmuşlarla ulaşımın da rahat olduğu plaj, serin sularıyla gelenlere keyifli vakit geçirmeyi vaat ediyor.

İzmir’de gezilecek yerler arasında olan Seferihisar, kültürel birikimi, yeşil ve mavinin birbirine karıştığı muhteşem doğası ve upuzun sahil şeridiyle tatilcilerin beğenisini kazanıyor. Kültür ve deniz turizminin yanı sıra, çok sayıda meyve ve sebzenin taze olarak bulunabildiği ilçe, her yıl daha çok kişi tarafından ziyaret ediliyor.

3 YORUMLAR

  1. Tam adıyla; Zenşiye Güler Konağı Seferihisar Belediyesi Kent Belleği ve Anı Evi
    1929 yılında Öğretmen Hamza Efendi tarafından yapılmış olan Zenşiye Güler Konağı, konut olarak kullanılmıştır. Daha sonra bina iki kısma ayrılmış, binanın bir kısmı tekel (inhisar) binası olarak yıllarca kullanılmuştır. Hamza Efendi ölünce Zenşiye Hanım fırıncı Mehmet Efendi ile evlenmiş, fırıncı Mehmet Efendi, Zenşiye Hanım ve beş çocuğu ile bu binada yaşamıştır. Bina 14.03.1986 yılında T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Korunması Gerekli Taşınmaz Kültür Varlığı olarak tescillenmiştir. Binanın mülkiyeti daha sonra fırıncı Mehmet Efendi’nin oğlu Orhan Güler’e geçmiştir. Bina, 2013 yılında Orhan Güler ve çocukları Mehmet Güler ile Sevil Çiçeksoy tarafından restore edilmiştir. Zenşiye Güler Konağı Seferihisar Belediyesi tarafından Seferihisar’a kazandırılmış özgün mimarisi, eşsiz konumu ile ilçenin en önemli ve eski yapılarından biridir. Zenşiye Güler Konağı Seferihisar Belediyesi Kent Belleği ve Anı Evi 30 kişilik kapalı, 50 kişilik açık alan kapasitelidir.
    Zenşiye Güler Konağı, Seferihisar
    Telefon: 0.232. 444 7 743
    Çalışma saatleri: Hafta içi her gün, saat 08.30-18.00. Pazar günleri kapalıdır.

Bir Yorum Yaz

Yorumunuzu buraya yazın
Adınızı buraya yazın