İzmir merkeze 47 km uzaklıkta bulunan Seferihisar, tarihi zenginlikleri, masmavi denizi ve yemyeşil doğasıyla ilgi görüyor. Tarihte kurulan 12 İyon kentinden biri olan Seferihisar’ın geçmişi MÖ 1,050’lere kadar uzanıyor. Çok sayıda medeniyetin izini taşıyan kent, kültür, tarih ve doğa meraklılarının beğenisini topluyor.

Tarihinin yanı sıra, Türkiye’nin ilk sakin şehri olan (Citta Slow) Seferihisar, zeytinlikleri, mis kokulu mandalina bahçeleriyle de görenleri etkiliyor. Kendine has leziz mutfağı, 49 km’lik sahil şeridi ve görülecek antik kentleriyle burası, turizm açısından her yıl kendini geliştiriyor. İzmir çevresinde gezilecek yerler arasındaki bu ilçede görülmesi gereken yerlerin bir listesini hazırladık.

Seferihisar’da Görülmesi Gereken Yerler

1. Sığacık

Sigacik-Sokaklari
Sığacık’ta başlatılan ev pansiyonculuğu projesiyle birçok evde dönüşüm yaşandı.

Seferihisar’ın balıkçı köylerinden olan Sığacık, cana yakın insanlarıyla oldukça sevimli bir yer. Sahilde, limanı çevreleyen kalenin içine kurulan köyün daracık sokakları ve özgün mimarisi görülmeye değer. Burada, 1522’de Kanuni Sultan Süleyman’ın emriyle yaptırılan Sığacık Kalesi, görülecek yerler arasında bulunuyor. Balıkçı köyü ayrıca, dalış yapıp zıpkınla balık avlamak isteyenlerin ya da yatla koyları gezmek isteyen tatilcilerin ilgi gösterdikleri yerlerden.

2 YORUMLAR

  1. Tam adıyla; Zenşiye Güler Konağı Seferihisar Belediyesi Kent Belleği ve Anı Evi
    1929 yılında Öğretmen Hamza Efendi tarafından yapılmış olan Zenşiye Güler Konağı, konut olarak kullanılmıştır. Daha sonra bina iki kısma ayrılmış, binanın bir kısmı tekel (inhisar) binası olarak yıllarca kullanılmuştır. Hamza Efendi ölünce Zenşiye Hanım fırıncı Mehmet Efendi ile evlenmiş, fırıncı Mehmet Efendi, Zenşiye Hanım ve beş çocuğu ile bu binada yaşamıştır. Bina 14.03.1986 yılında T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Korunması Gerekli Taşınmaz Kültür Varlığı olarak tescillenmiştir. Binanın mülkiyeti daha sonra fırıncı Mehmet Efendi’nin oğlu Orhan Güler’e geçmiştir. Bina, 2013 yılında Orhan Güler ve çocukları Mehmet Güler ile Sevil Çiçeksoy tarafından restore edilmiştir. Zenşiye Güler Konağı Seferihisar Belediyesi tarafından Seferihisar’a kazandırılmış özgün mimarisi, eşsiz konumu ile ilçenin en önemli ve eski yapılarından biridir. Zenşiye Güler Konağı Seferihisar Belediyesi Kent Belleği ve Anı Evi 30 kişilik kapalı, 50 kişilik açık alan kapasitelidir.
    Zenşiye Güler Konağı, Seferihisar
    Telefon: 0.232. 444 7 743
    Çalışma saatleri: Hafta içi her gün, saat 08.30-18.00. Pazar günleri kapalıdır.

Bir Yorum Yaz

Yorumunuzu buraya yazın
Adınızı buraya yazın