Selçuk, Şirince, Efes Antik Kenti, Meryemana Evi, İsabey Cami gibi birçok tarihi ve kültürel değeri olan mirasa ev sahipliği yapan şirin bir ilçe. Çok sayıda turistin ziyaret ettiği geçmişteki görkemli günler geride kalsa da Selçuk, leyleklerin yuva yaptığı sütunlu caddeleriyle görmeye değer.

İzmir‘in ilçesi Selçuk’ta kışın 40 bin olan nüfus, yaz sezonunda 200 binlere ulaşıyor. 10,000’i aşan yatak kapasitesiyle yılın her dönemi turist gruplarını ağırlayan bu ilçede, her bütçeye uygun konaklama seçeneği bulunuyor.

Selçuk, İzmir

Selçuk, başta Efes olmak üzere Didim, Milet, Priene gibi kentlere yakınlığı nedeniyle tarihe meraklı turistlerin odak noktasında yer alıyor.

Hristiyanlık için kutsal sayılan yerlerden St. Jean Bazilikası ile Meryemana Evi, dünyanın 7 harikası arasında gösterilen Artemis Tapınağı, Türkiye’nin en çok ziyaret edilen açıkhava müzelerinden, UNESCO Dünya Mirası Listesi‘nde yer alan Efes Antik Kenti ve buradan çıkarılan eserlerin sergilendiği Selçuk Arkeoloji Müzesi tarihe yolculuk için ideal.

Meryem-Ana-Selcuk

Selcuk-Efes
Selçuk’ta bulunan Efes Antik Kenti, UNESCO Listesi’nde yer alıyor

Tarihi ve kültürel alanların yanı sıra Türkiye’nin en uzun plajlarından, 11 km’lik kumsalıyla Pamucak Plajı, deniz-kum ve güneş arayanların tercihi. Selçuk ilçe merkezine 8 km mesafede yer alan plaj, yerli ve yabancı turistlerin rotasında.

Avrupa’nın en iyi su parkları arasında gösterilen Aqua Fantasy Aquapark ve Adaland Aquapark da eşsiz bir deneyim sunuyor.

Çevre ovalardan gelen doğal tarım ürünlerinin yer aldığı pazaryerleri ile dikkat çeken şirin ilçe, şeftali bahçeleri, zeytinlikleri, narenciye ürünleri ile de ilgi görüyor. İzmir’e sadece 73 km uzaklıktaki Selçuk’ta, Türkiye’nin en lezzetli çöpşişi lokantaları bulunuyor.

Selcuk-Sirince-Koyu
Şirince Köyü doğa tutkunları ve şehirden kaçmak isteyenler için ideal.

Maya Takvimi’ne göre kıyamet koptuğunda yaşamın devam edeceği iki yerden biri olarak gösterilen Şirince Köyü, Selçuk sınırlarında. Ev yapımı şarapları, leziz gözlemeleri ve butik taş otelleri ile Şirince, doğa ile baş başa kalmak isteyenleri cezbediyor.

İlçe merkezinde Efes Antik Kenti’nin hemen yanında yer alan Selçuk-Efes Havaalanı, paraşüt meraklılarını bekliyor. 4,000 metre yükseklikten 45 saniyelik serbest düşüşün ardından açılan paraşüt adrenalin duygusunu sınırsızca yaşatıyor.

Selcuk-Kent-Merkezi
Antik eserler Selçuk yaşamının bir parçası.

İzmir çevresinde gezilecek yerler arasında öne çıkan Selçuk, birbirinden farklı aktiviteler, tarihi ve kültürel alanları ile seyahat meraklılarının zaman geçirmekten keyif alabileceği bir yer. Kuşadası’na 15 km mesafede bulunan ilçe, günübirlik tatilcilerin de gözdesi.

1 YORUM

Bir Yorum Yaz

Yorumunuzu buraya yazın
Adınızı buraya yazın