Meyveleri severim, içlerinde kırmızı renkte olanları daha da severim. Ben çok şanslı sayılırım, hem memleketimizin güzel meyvelerini hem de tropikal meyveleri tatma fırsatı çokça bulabildim.

Günde ne kadar meyve tüketiyoruz? Meyvelerin sağlığa yararları biliyor muyuz? Meyveler vücudumuzun sistemini ayakta tüten besin değerleridir. Bu besin değerleri sağlığımız için oldukça yararlıdır.

Yeşil denince benim aklıma sebzeler, kırmızı denince de meyveler geliyor. İşte sevdiğim bazı kırmızı meyveler ve yararları:

#1− Domates: Meyve mi sebze mi olduğu konusunda tartışmalar uzaya dursun biz yememize bakalım. Bir zamanlar dalından kopardığınızda mis gibi kokan, ısırdığınızda içinden suyuyla birlikte çekirdeklerinin fışkırdığı leziz domatesler olamasa da artık ben domatesi severim.

İster sabah kahvaltısında tabakta, ister salata içerisinde, ister azcık tuz ve ekmekle ve en güzeli de menemen yemeğinde yemektir domatesi. Yeni nesil belki bir daha eskinin nefis domatesinin ne demek olduğunu hiç bilmeyecek, ama ben bahçemizde yetiştirdiğimiz domatesin tadını hiç unutmayacağım.

Anavatanı Güney Amerika olan domates, kıtanın keşfiyle beraber Avrupa ya girdi. Önceleri rengi sarı olan ve zehirli olduğu düşünülen domates, uzun süre bahçelerde süs bitkisi olarak yetiştirildi. Tarihteki itilmişliğine karşın, bugün sofraların ayrılmaz bir parçası haline gelen domatesin, başta kanser olmak üzere birçok hastalığın önlenmesinde etkili olduğu biliniyor.

Domatesin faydaları: Domatesin içinde bulunan A ve C vitaminleri, folik asit, potasyum, gıda lifi ve koruyucu antioksidanların faydaları tartışılamaz. Organik domatesler, bazı kimyasallardan arınarak yetiştirildiği için, daha çok flavonoit içerirler. Aynı zamanda antiviral özellikleri bulunur.

#2− Kırmızı Elma: Özellikle kış mevsiminde yemeyi severim, seyahatlerde veya trekkinglerde ise mutlaka çantaya 1-2 tane elma koyarım. Neredeyse her gün bir elma yerim.

Elmanın faydaları: Kolesterolü düşürmeye yardımcı olur: Bir orta boy elma, yaklaşık 4 gr. lif içerir. Çeşitli çalışmalara göre, günde iki adet orta büyüklükte elma yemek, kolesterol seviyesini yaklaşık yüzde 16 oranında düşürür. İçeriğindeki çözünebilir lif pektin, kötü kolesterolü (LDL)’yi düşürürken, iyi kolesterol (HDL) oranını yükseltir. Bir besinin iyi lif kaynağı kabul edilmesi için en az 2.5-3 gr. lif içermesi gerekir. Elmayı iyi lif kaynakları arasında sayabiliriz. Günde yaklaşık 25-40 gr. arasında lif alımı önerilir, kadınlar için 25 gr. erkekler içinse 38 gr.’dan daha fazla lif tüketilmesi önemli.

#3− Kırmızı Üzüm: İri taneli, sulu ve ince kabuklu olan kırmızı üzüme bayılırım. Büyüdüğüm Elâzığ yöresinde, öküzgözü tabir edilen üzümlerle büyüdüm. Yeşil üzümü de çekirdeksiz üzümü de severim, ancak favorim kırmızı üzümdür.

Kırmızı üzümün faydaları: Çekirdeği çok güçlü bir antioksidandır. Serbest radikallere karşı savaşmasının yanı sıra sigara, alkol gibi maddelerin vücudumuzda yapmış olduğu kötü etkiyi azaltır. Yaşlanma etkilerini azaltır. A, B1, B2, C vitamininin yanı sıra bünyesinde potasyum, magnezyum içeren üzümün insan sağlığı açısından tek başına bir eczane gibidir. Özellikle baş ağrısı ve kansere karşı üzümün koruyucu etkisi olduğunu söylenmektedir.

Yağlı bileşiklerin kılcal birikmesini engelleyerek ve kanı sulandırarak kalp-damar sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olur. İçerdiği resveratrol maddesi sayesinde kansere karşı vücudu korumakta görev almaktadır. Vücudu virüslere karşı dirençli hale getirir. Kabuk ve çekirdekleri mideye zarar vermeden sindirimi hızlandırır, bağırsak sisteminin çalışmasını düzenler, bağırsak sancısını giderir.

#4− Kırmızı Kiraz: Küçükken evimizin arka bahçesindeki yaşlı kiraz ağacını hatırlıyorum. Biraz çıktığımda hemen üzerine çıkar kirazları yemeye başlardım. Şirin tadından artık boğazım yanıp da midem şişince yemeyi bırakırdım. Toprak verimliydi, hava temizdi, meyveler de lezzetliydi.

Kirazın faydaları: İdrar söktürücü özelliğiyle, böbreklerin dostu olan kiraz, vücudu zehirli maddelerden temizliyor. Ürik asit ve ürat tuzlarının vücuttan atılmasını sağladığı için romatizma ve gut hastalıklarıyla eklem kireçlenmesi ve damar sertliğinin tedavisinde de kullanılıyor. Ayrıca yapısında bulunan kinik asit ile böbreklerin taş ve kum yapmasını önlediği ve varsa zamanla döktüğü, ayrıca safra kesesi taşının dökülmesine de yardımcı olduğu bilinmektedir. Vücuttaki fazla suyun atılmasıyla, dolaylı olarak zayıflamaya da yardımcı oluyor.

#5− Kırmızı Çilek: Dalından koparılmış mis gibi kokan bir çilek! Elazığ’ın Gezin bölgesinden aracımla ne zaman geçsem, yol kenarında çilek satan çocuklardan küçük kasa içerisinde kırmızı çilek alırdım. Üzerindeki toprağa bakmadan, üfleyip temizleyip oracıkta yemeye başlardım. En son Malezya’nın Cameran Highlands bölgesinde organik seralarda yetiştirilen çilekleri dalından toplayıp yemiştim. Nefis!

Çileğin faydaları: Çilekler C vitamini içeren besin zincirinde ilk sıralarda yer alıyor. Antioksidan ve bitki özleri yüksektir. Kırmızılığı koyulaşan çileklerin antioksidan özelliğin daha fazla olduğu sanılıyor. Hücrelere zarar veren, kanser türlerine neden olan serbest radikallere karşı koruyucudur. C vitamininin yanı sıra , mükemmel bir folik asit , manganez, potasyum, roflavin, B5 ile B6 vitamini, magnezyum, omega-3 yağ asiti, bakır ve K vitamini kaynağıdır. Vücudu kuvvetlendirir. Hasta olmayı önler.

#5− Nar: Nar meyvesinin hem kendisini hem de suyunu seviyorum. Diğer meyve suları ile hazırlanmış olanları da enfestir. Antalya, Kumluca bölgesi Türkiye’nin en iyi narlarının yetiştiği yerlerden birisi. Orada yaşayan abime yaptığım ziyaretlerde günlük yediğim narın sayısı 5’i geçer.

Narın faydaları: B vitaminleri, C vitamini, fosfor, demir, çinko, sodyum, magnezyum ve potasyum gibi vitamin ve mineraller içerir. Nar suyundaki yüksek antosiyanin türevi antioksidan etkilidir ve de kalp ve dolaşım sistemi üzerinde olumlu etkilere sahiptir. Nardaki vitamin, mineral, enzim ve antioksidanlar kalp sağlığını koruyucu etki gösterir. Kötü kolesterolü düşürücü özelliğiyle LDL’nin damar çeperini delip duvara yerleşmesini ve tıkanıklıklar meydana getirmesini engelleyerek damar sertliğine karşı korur ve damar elastikiyetini artırır. Kan basıncını yükselten ACE adı verilen enzimi baskılayarak kan basıncının düşürülmesine yardım eder.

#5− Kırmızı Nektarin: Benim en çok sevdiğim meyvelerin başında geliyor. Sulu ve tatlı olanlar tercihim. Yılda 550 bin ton şeftali ve nektarin üretimiyle dünya altıncısı konumundayız. Genelde diğer ülkelerde şeftali ve “tüysüz şeftali” olarak da bilinen nektarin yarı yarıya üretiliyor. Türkiye’de ise halen üretimin yüzde 95’i şeftali, yüzde 5’i jise nektarinden oluşuyor.

Ülkemizde en fazla Bursa ve Akdeniz bölgesinde yetiştirilmektedir. Dünya şeftali üretiminin % 50′ sini Akdeniz ülkeleri karşılamaktadır. Ancak ülkemiz uygun iklim koşullarına sahip olmasına rağmen üretim açısından söz sahibi ülkeler arasına girememiştir.

Nektarinin Faydaları: Betakaroten bakımından zengindir. Hazmı kolaylaştırır. İçerdiği lutein ve zeaksantin göz sağlığı için önemlidir. Bağırsakları yumuşak tutucu etkisi vardır, kabızlıkta faydalıdır. Gut için yararlıdır. Anavatanının Çin olduğu düşünülen nektarin, A, B, C vitaminleri, potasyum, magnezyum, kalsiyum, sodyum, demir ve fosfor minerallerini içerir.

2 YORUMLAR

  1. Çilekkkkkkkk! Şeftali’yi yiyemem ben, dokunamam bile, nektarini de o yüzden yiyemiyorum ve kiraz ve vişne seviyorum. Nefisss. 🙂

Bir Yorum Yaz

Yorumunuzu buraya yazın
Adınızı buraya yazın