Uzun bir çalışma dönemini arkada bırakıp tatile çıkanlar, tatsız bir sürprizle karşılaşabilir seyahat hastalıkları… 2001 yılında International Hospital bünyesinde kurulan Seyahat Hastalıkları Kliniğinde görev yapan Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Hande Aygün, yurtiçi ve yurtdışına seyahate çıkanların nelere dikkat etmesi gerektiğine dair temel bilgileri bizlerle paylaşıyor.

Davetsiz misafir “Seyahat hastalıkları”

Yurtdışına yolculuk yapan kişilerin yaklaşık üçte biri seyahat hastalıklarına yakalanır. İki haftalık bir seyahate çıkan kişi, seyahatinin yaklaşık üç gününü bu hastalıklardan dolayı verimli geçiremez. Seyahate çıkanların ortalama % 20sinde, tatil sonrası dahi, şikayetler devam eder % 10uysa hastalık nedeniyle medikal tedaviye ihtiyaç duyar. En sık karşılaşılan seyahat hastalıkları, ishaller ve üst solunum yolu enfeksiyonlarıdır. Bu hastalıklar gidilen yere, kalınacak süreye, yapılacak aktivitelere ve kişinin var olan sağlık durumuna göre değişir.

Yolculuk esnasında uzun süreli hareketsiz kalmaya bağlı olarak derin “ven trombozları”, yani bacaklarda pıhtı gelişebilir. Pıhtı yerinden koparak akciğer veya beyin damarını tıkarsa, ölümcül sonuçlar doğurabilir. 40 yaş üstü kişilerde, hamilelerde, daha önce varis ve benzeri şikayeti olanlarda, doğum kontrol ilacı kullananlarda, obezler ve susuz kalan kişilerde bu durum daha sık görülebilir. Koruyucu önlemler

Seyahat-HastalikYolculuk öncesinde, eğer bir engel yoksa, alınacak Aspirin veya yolculuk sırasında yapılacak kısa süreli egzersizler bu hastalıktan korunmayı sağlar. Uzun süreli yolculuklarda kısa aralıklarla uyumaya çalışmak, bol su içmek, alkol ve kafeinden uzak durmak dikkat edilmesi gereken diğer önemli noktalardır.

Seyahatler sırasında sıklıkla karşılaşılan “turist ishalleri”nden korunmak için gidilen yerde sadece kapalı suların içilmesi, iyi pişirilmemiş yiyeceklerin yenmemesi, çiğ sebze veya meyvelerin soyularak tüketilmesi önerilir. İçeceklere konulan buz bile hastalığı tetikleyen bir unsur haline gelebilir. Tek doz alınan antibiyotik ve ishal engelleyici ilaç kombinasyonu, kısa sürede iyileşmeye yardımcı olur. Aynı şekilde yolculuklar esnasında karşılaşılabilecek dizanteri, A hepatiti, tifo, kolera gibi hastalıklar da içilen su veya gıdalarla bulaşır. Bu ağır hastalıklar, ishal ve sarılığa neden olabilir. Uygulanacak aşılar, ilaç takviyeleri ve birtakım basit önlemler hayat kurtarıcı olabilir.

Ölümcül hastalıklara dikkat

Yolculuk esnasında dikkat edilebilecek diğer bir nokta, sinek veya böcek sokmalarından korunmaktır. Seyahat çantasında bulundurulacak dietil-toluamid içerikli sinek kovucu losyonlar ve uzun kollu giysilerle malarya, sarı humma, dang ateşi ve sineklerle bulaşan diğer hastalıklardan korunmak mümkündür. Orta ve Güney Amerikanın kırsal alanları, Afrika, Hindistan, Güneydoğu Asya, Güney Pasifik, sıtma hastalığının sık görüldüğü yerlerdir. Bu bölgelerde gerçekleşecek ziyaretler için, ölümcül hastalıktan korunmak amacıyla doktor kontrolünde birtakım koruyucu ilaçlar alınması önerilir.

Hastalığın kuluçka süresinin uzun olması nedeniyle, bu tip ilaçların yolculuk sonrası dört hafta daha kullanılması gerekir. Sivrisineklerle bulaşan bir hastalık olan sarı humma, Afrikanın orta bölümlerinde ve Güney Amerikanın orta ve kuzeyinde görülmektedir. Sıtmada olduğu gibi sivrisineklerden korunmak, başlıca dikkat edilecek yoldur. Korunmak için diğer bir yol da aşılanmadır. Aşının koruyuculuğu yaklaşık on yıldır. Bu bölgelere gidecek olan kişilerin aşı yaptırdıklarını belgelendirmeleri gerekebilir.

Meningokokal menenjit, aşıyla korunması mümkün olan diğer bir hastalıktır. Burun ve boğaz akıntılarıyla bulaşır. Afrikanın sahra altı bölgelerini seyahat edenlerin hastalıkla karşılaşma olasılıkları yüksektir. Ayrıca Mekkeye gidenlerin de aşı olduklarına dair sertifika bulundurmaları zorunludur. Seyahate çıkacak kişilerin, bağışıklık durumları dikkate alınarak tetanoz, difteri, çocuk felci, kızamık, kızamıkçık, kabakulak aşılarını yaptırmaları önerilir. Seyahatler esnasında korunmasız cinsel ilişki hepatit B, hepatit C ve HIV hastalıklarına yakalanma riskini artırır. Bu hastalıklardan sadece hepatit Bye karşı aşıyla korunmak mümkündür.

Seyahat öncesinde ek tetkiklerin istenebileceği düşünülürse, seyahate çıkmadan 2-3 hafta önce kontrole gitmek ve öneriler eşliğinde uygun aşıları yaptırmak gerekir. Zira tüm aşıların yeterli seviyede koruma sağlayabilmeleri için en az iki hafta önceden uygulanmaları gerekir. Seyahate çıkan kişilerin, yolculukları sırasında veya sonrasında herhangi bir problemle karşılaşmamaları alınan önlemlerle mümkündür.

Seyahat Hastalıklarından Korunmak içim yolculuktan önce hazırlanacak seyahat çantasında bulunması gerekenler şunlardır:

  • Uzun kollu gömlek, uzun pantolon ve şapka
  • Vücut ve giysilere sürülebilecek sinek kovucu losyonlar
  • İshal ilacı
  • Reçeteli ilaçlar ve reçeteleri
  • Aşı sertifikaları
  • Antiseptikli solüsyonlar, yara bandı ve bandaj
  • Böcek sokmaları için alerji kremi
  • Basit ağrı kesiciler
  • Termometre
  • Güneş kremi

Yolculuk öncesinde, eğer bir engel yoksa, alınacak Aspirin veya yolculuk sırasında yapılacak kısa süreli egzersizler bu hastalıktan korunmayı sağlar. Uzun süreli yolculuklarda kısa aralıklarla uyumaya çalışmak, bol su içmek, alkol ve kafeinden uzak durmak dikkat edilmesi gereken diğer önemli noktalardır.

Kaynak: http://www.acibadem.com.tr/

1 YORUM

Bir Yorum Yaz

Yorumunuzu buraya yazın
Adınızı buraya yazın