Seyahate çıkmadan önce en dikkat edilmesi gereken süreç bavul hazırlamadır… Gidilecek yerler, gezi rotası, aktivitelere göre ayakkabı, çanta, kıyafet ve aksesuar seçmek yolculuk ve gezi esnasında daha rahat ve güzel bir tatil geçirmenize yardımcı olur.

Ayakkabı seçimi için ise şu detayların altını çizmek mühim… Sağlıklı yaşamın anahtarı yürüyüş, programınızda yer alıyorsa, ayakkabılarınıza da yürüyüşe uygun seçmeniz gerekir. Converse ayakkabı hem şık hem de rahat tasarımıyla yürüyüşlerinizde size eşlik edebilir. Yürüyüş ayakkabısı için bir diğer alternatif olarak Superga ayakkabı sayılabilir.

Aktivite için ayakkabı seçerken hava durumu ve arazi koşulları da dikkate alınmalıdır. Dış faktörlerin yanı sıra anatomik yapınızı da önemseyerek ayakkabı seçmelisiniz.

Yürüyüş ayakkabısı seçerken ayak numaranızın yanında ayağınızın genişliğini de dikkate almalısınız. Topuk kısmında oluşabilecek rahatsızlığı önlemek için silikon topuk destek ve yastıklarından yardım alabilirsiniz.

Converse yürüyüş ayakkabısı
Rahat ve şık Converse yürüyüş ayakkabısı

Bölgenin nem oranı ve yağış ihtimalinin yanı sıra arazi yapısına göre tabanın kaymayan özellikli olması da dikkat edilmesi gereken noktalardandır.

Ayakkabının açık renkli olmaması, kir göstermemesi ve desenli olması da tatilin uzunluğu ve şartlarına göre önem kazanabilir, hatırlatalım.

Ayakkabının materyali seçim esnasında size yol gösterebilir. Yürüyüş esnasında hareketlerinize uyum gösterecek esneklikte tabanları tercih etmelisiniz. Ayakkabının esnek materyali seçiminizi kolaylaştırabileceği gibi ayakkabının altında yer alan oluklar da size yol gösterebilir. Yürüyüşe özel tasarlanan modelleri örnek alabilir veya direkt bu ürünlerden birini tercih edebilirsiniz.

Superga yürüyüş ayakkabısı
Rahat ve şık Superga yürüyüş ayakkabısı

Uzun yürüyüşlerde doğru ayakkabı seçilmediği takdirde ayak ağrıları, şişlikler görülebilir. Ayakkabının ağırlığı da aktivite için önem taşır. Hafif bir ayakkabıyla yapacağınız yürüyüş sizi çok daha az yoracaktır.

Aktivite esnasında vücut ısınızın artacağı göz önüne alındığında materyalin nefes alabilmesi de tercihinizi etkilemelidir.

Yürüyüş sonrasında şık bir restoranda yemek ihtimaliniz varsa ayakkabı seçiminde şıklığı da ihmal etmemeniz gerekir. Her ortama uyum gösterebilen şık yürüyüş ayakkabıları sizlere seyahat esnasında eşlik edebilir, akşam yemeğinde stilinizi renklendirebilir.

Koşu, tırmanma gibi farklı etkinlikler ise farklı ve etkinliğe özel ayakkabı tasarımları gerektirir. Doğru ayakkabı seçimiyle rahat geçecek ve iyi tatiller dileriz…

Bir Yorum Yaz

Yorumunuzu buraya yazın
Adınızı buraya yazın