Seyahatlerde dikkat edilmesi gereken siber güvenlik kuralları gündelik yaşamın bir parçası haline dönüştü. Teknolojinin hayatın her alanına girmesiyle birlikte, kullanılan elektronik cihazlar tüm seyahatlere eşlik ediyor.

Akıllı telefon, diz üstü bilgisayar ve tablet gibi teknolojik aletler seyahat listesinin en başında yer alırken; bu cihazlarla güvenli bir yolculuk kullanıcıların dikkatiyle sağlanıyor.

Seyahat ederken tıpkı evde uygulanan güvenlik önlemlerini almak gerekiyor. Seyahat koşuşturması içerisinde, bavul toplarken dosyaları yedeklemek ya da hayati bir iş verisini şifrelemek gibi basit önlemleri atlamak mümkün oluyor. Bu ihmal siber saldırılara davetiye çıkarıyor.

Seyahat-Ederken-Guvenlik

Özellikle tatil döneminde sıkça kullanılan wifi erişimi, ortak USB şarj istasyonları gibi dışarıdan müdahaleye açık hizmetleri kullanırken bir kez daha düşünmek gerekiyor. Bazı restoran, otel ve iş merkezlerinde kullanıma sunulan ücretsiz tabletler, açık güvenlik ayarlarıyla can sıkıcı hale gelebiliyor.

Siber suçlular tarafından ulaşılmak istenen kişisel veriler, parolalar ve kredi kartı bilgileri gibi kötü amaçla kullanılabilecek bilgilerin ortak amaçlı kullanılan cihazlardan girilmemesi gerekiyor.

Seyahatte Dikkat Edilmesi Gereken Güvenlik Kuralları

Herkese açık wifi bağlantısı aracılığı ile bankacılık işlemi ve parola gerektiren girişler yapılmamalı.

Bilgisayar, akıllı telefon ya da tablet gibi cihazların güncellemeleri wifi bağlantısı ile gerçekleştirilmemeli.

Ortak bilgisayarlardan kişisel veriler ve şifre ile giriş yapılacak sayfalar ziyaret edilmemeli.

Hassas bilgilerin kullanılması gereken girişlerde mutlaka güvenli bir bağlantı kullanıldığından emin olunmalı.

Kablosuz internet kullanımında parola korumalı olanlar öncelikli olarak seçilmeli.

İnternet erişimi sırasında Sanal Özel Ağ (VPN) servisinden yararlanılmalı.

Kullanılan cihazlara lisanslı antivirüs programı yüklenmeli.

Parola kullanılarak giriş yapılması gereken işlemlerde, parolanın benzersiz ve tekrardan kaçınılarak oluşturulduğundan emin olunmalı.

Seyahat-Siber-Guvenlik

Seyahat sırasında sıkça karşılaşılan hırsızlık olaylarına karşı da önlem almak mümkün. Yolculuklara eşlik eden elektronik cihazlarda girişi parola korumaya çevirmek ya da tuş kilidini devreye sokmak hırsızların zaman kaybetmesine neden olur.

Seyahatlerde dikkat edilmesi gereken siber güvenlik kuralları, uygulandığı takdirde hayat kurtarıyor. Teknoloji hayatı kolaylaştırıyor ve bir an bile yokluğunun düşünülemediği günümüzde basit önlemlerle güvenli bir yolculuk mümkün.

Bir Yorum Yaz

Yorumunuzu buraya yazın
Adınızı buraya yazın