Sıcak ve güneşli günler yaşadığımız bu dönemde, havanın olumsuz etkileri ile başa çıkmak için çok sayıda etkili yöntem bulunuyor. Uzun saatler boyunca dışarıda kalmak gereken durumlarda alınacak basit önlemler sağlık için önem taşıyor.

Sıcaklarla başa çıkma yöntemleri arasında, güneş koruyucusu, güneş gözlüğü, şapka, uygun kıyafet seçimi ve bol sıvı tüketimi yer alıyor.

Sicaklarla-Mucadele-Onlemleri
Öğle saatlerinde güneşle doğrudan temas etmemek sağlık için çok önemli.

Sıcaklarla Başa Çıkmak İçin 5 Yöntem

1. Yaz Kıyafetleri

Sıcak havalarda vücudun daha çok hava almasını sağlamak için açık renkli, bol ve hafif kıyafetler seçmek gerekiyor. Teri etkili bir şekilde emen bazı nefes alabilir özel kumaşlar da seçmek mümkün. Güneş ışınlarından korunmak için nefes alabilir şapka takmak ve güneş gözlüğünden vazgeçmemek önemli.

2. Cilt Koruması

Seyahat sağlığı açısından açık hava aktiviteleri esnasında cildin güneş ışınlarından korunması büyük önem taşır. Güneş kreminin etkisinin azalmadan terin akışına izin vermesi gerektiğinin akıldan çıkarılmaması gerekiyor.

Sicaklarla-Basetme-Onlemleri
Çocuklara uygun koruyucu kremleri kullanmak onların sağlığı için çok önemli.

3. Sıvı tüketimi

Yazın olmazsa olmazları arasında yer alan sıvı tüketimi hayati önem taşıyor. 1 saatten kısa süren egzersizler için su tek başına yeterli olurken, 1 saatten fazla süren egzersizlerde enerji içeceği desteğini hatırlamakta yarar var.

4. Güneş Çarpması

En riskli durumlardan biri de güneş çarpması. Baş dönmesi, yorgunluk, yüksek nabız, hızlı nefes alma, aşırı terleme, baş ağrısı ve sindirim bozuklukları gibi belirtileri olan güneş çarpması fark edildiği an sıvıyla dengelenmeli ve acilen doktor desteği sağlanmalı.

Sicak-Havadan-Korunma-Yontemleri
Egzersiz saatlerini sabah ve akşam olarak ayarlamak gerekiyor.

5. Egzersiz Zamanı

Gün içerisinde egzersiz planı en sıcak saatlere dikkat edilerek hazırlanmalı. Sabahın erken saatleri ya da akşam saatleri daha rahat bir egzersiz için uygun ortam sağlıyor.

Her şeyden önce sağlığın önemli olduğunu unutmadan, sıcak havalarla mücadelede bilinçli olmak gerekiyor. Basit ve uygulanabilir birkaç önlemle sağlığı korumak mümkün.

Bir Yorum Yaz

Yorumunuzu buraya yazın
Adınızı buraya yazın