Umuma Mahsus Çipli Pasaport  (Bordo) ile sınır kapılarında vize alınabilen ülkeler

Azerbaycan: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir. Diplomatik, Hizmet ve Hususi  Pasaport hamilleri anılan ülkeye yapacakları üç aya kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.

Bahreyn: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir. Türk vatandaşları vizeyi Bahreyn’e varışta havaalanında pasaport kontrolü sırasında alabilir. Hususi, Hizmet ve Diplomatik Pasaport hamilleri ise 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.

Doğu Timor: Umuma Mahsus Pasaport Hamilleri vizeye tabidir. Hizmet, Hususi ve Diplomatik Pasaport Hamilleri vizeye tabidir. Bu ülkeye seyahat edecek vatandaşlarımıza, Doğu Timor sınır kapılarında 30 gün ikamet süreli vize verilmektedir.

Dominik Cumhuriyeti: Diplomatik, Hizmet, Hususi  ve  Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir. Umuma mahsus pasaport hamilleri vizelerini sınır kapılarında bandrol tatbikiyle (10 ABD Doları) alabilmektedir.

Endonezya: Anlaşma uyarınca, diplomatik ve hizmet pasaport hamili her iki ülke vatandaşları, birbirlerinin ülkesine giriş yaptıkları tarihten itibaren 180 gün içerisinde toplam 90 günü aşmamak kaydıyla, her giriş için 30 günü geçmeyen turistik amaçlı seyahatleri vizeden muaf tutulacak.

Sinir-kapisi-vize-almakIrak: Diplomatik, hizmet, hususi ve umuma mahsus pasaport hamilleri vizeye tabidir. Resmi pasaport hamili vatandaşlarımızın, Irak’ın dış temsilciliklerinden vize alması gerekmektedir.

Irak, geçerli umuma mahsus pasaport hamili vatandaşlarımıza hava yoluyla Irak’a yapacakları 30 günü aşmayacak turistik amaçlı seyahatleri için hava limanlarında vize vermektedir. Diğer taraftan, Basra’ya uçuş seferi düzenleyen Birleşik Arap Emirlikleri, Lübnan, Suriye gibi diğer ülkelerden aktarmalı olarak Irak’a seyahat eden vatandaşlarımıza hava limanlarında vize ita edilmezken, Amman aktarmalı olarak Irak’a seyahat eden vatandaşlarımıza Irak hava limanlarında vize ita edilmektedir.

Bununla birlikte, kara yolu ile Irak’a seyahat etmek isteyen vatandaşlarımızın, Irak’ın dış temsilciklerinden önceden vize almaları gerekmektedir. IKBY üzerinden “Irak vizesi” olmadan kara veya hava yoluyla seyahat edebilen vatandaşlarımız, Irak’ın geri kalanında vize alamamakta veya vizesiz girmiş durumuna düşmekte, çeşitli cezalara çarptırılabilmektedir.

Dubai Limanı ile Umm Kasr Limanı arasında düzensiz aralıklarla yapılan deniz ulaşımı yoluyla Basra’ya seyahat edebilecek vatandaşlarımıza ise Umm Kasr Limanında vize ita edilmemektedir.

Irak ile vize rejimi yukarıdaki gibi olmasına rağmen, Irak makamları zaman zaman vize rejiminde ani değişiklikler yapabilmekte, bu durum vatandaşlarımızın mağduriyetine sebep olmaktadır. Bu nedenle, vatandaşlarımızın Irak’a seyahatlerinden önce Irak’ın ülkemizde bulunan temsilcilikleriyle irtibata geçmesinde yarar görülmektedir.

Kamboçya: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir. 30 gün geçerli turistik amaçlı vizeler, Kamboçya’nın ülkemizdeki Fahri Konsolosluğunun yanı sıra, sınır kapılarında da verilmektedir. Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri vizeye tabidir. 30 gün geçerli turistik amaçlı vizeler, Kamboçya’nın ülkemizdeki Fahri Konsolosluğunun yanı sıra, sınır kapılarında da verilmektedir.

Kenya: Umuma mahsus pasaport hamilleri vizeye tabi olup, vizelerini 50 ABD Doları karşılığında Kenya sınır kapılarında alabilirler. Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri ise 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.

Madagaskar: Umuma Mahsus Pasaport Hamilleri vizeye tabidir. Hizmet, Hususi ve Diplomatik Pasaport Hamilleri vizeye tabidir. Bu ülkeye seyahat edecek vatandaşlarımıza, sınır kapılarında 30 gün ikamet süreli vize verilmektedir.

Mozambik: Turistik amaçla sınır kapıalrından 80$’a vize alınabiliyor.

Oman  (Umman): Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir. Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri vizeden muaftır. Umuma Mahsus Pasaport hamilleri ise vizelerini sınır kapılarında alabilmektedirler.

Nepal: Umuma mahsus pasaport hamilleri vizeye tabi olup, vizelerini 20 ABD Doları karşılığında Nepal sınır kapılarında alabilirler. Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri ise 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.

Sri Lanka: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabi olup, 30 güne kadar seyahatlerinde vizelerini sınır kapılarında alabilirler. Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri vizeye tabi olup, 30 güne kadar seyahatlerinde vizelerini sınır kapılarında alabilirler.

Sudan: Umuma Mahsus Pasaport Hamilleri vizeye tabidir. Hizmet, Hususi ve Diplomatik Pasaport Hamilleri vizeye tabidir. Bu ülkeye seyahat edecek vatandaşlarımıza, sınır kapılarında 30 gün ikamet süreli vize verilmektedir.

Tacikistan: Umuma Mahsus Pasaport Hamilleri vizeye tabidir. Hizmet, Hususi ve Diplomatik Pasaport Hamilleri vizeye tabidir. Bu ülkeye seyahat edecek vatandaşlarımıza, sınır kapılarında 45 gün ikamet süreli vize verilmektedir.

Tayvan: Havalimanı girişlerde 24$ karşılığı kapıda vize alınabiliyor.

Togo: Umuma Mahsus Pasaport Hamilleri vizeye tabidir. Hizmet, Hususi ve Diplomatik Pasaport Hamilleri vizeye tabidir. Bu ülkeye seyahat edecek vatandaşlarımıza, sınır kapılarında 7 gün ikamet süreli vize verilmektedir.

Uganda: Umuma Mahsus Pasaport Hamilleri vizeye tabidir. Hizmet, Hususi ve Diplomatik Pasaport Hamilleri vizeye tabidir. Bu ülkeye seyahat edecek vatandaşlarımıza, sınır kapılarında 30 gün ikamet süreli vize verilmektedir.

Zambiya: Umuma Mahsus Pasaportlar vizeye tabidir. Umuma Mahsus Pasaport hamilleri turizm veya iş görüşmesi amaçlı seyahatleri için 30 güne kadar ikamet süreli tek, çift veya müteaddit girişli vizelerini sınır kapılarında alabilirler. Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaportlar vizeye tabidir. Zambiya’ya akredite diplomatik temsilciliklere atanan Diplomatik Pasaport hamilleri de vizelerini sınırda alabilirler.

Söz konusu kapıda vize uygulamaları yalnızca tek girişlik turistik amaçlı seyahatler için geçerli olup, ülkeden ülkeye değişecek biçimde sınırlı gün için vize muafiyeti olanağı sağlamaktadır.

Ülkelerin vize politikaları dönemden döneme değişiklik gösterebildiğinden, Umuma Mahsus Pasaport (Bordo), Hususi Pasaport (Yeşil), Hizmet Pasaportu (Gri) ve Diplomatik Pasaport (Kırmızı) sahibi Türk Vatandaşlarından vize istemeyen ülkeler listesine Dışişleri Bakanlığı vize sayfalarında bulabilirsiniz.

14 YORUMLAR

 1. Bahreyne 1 haftalık turizm amaçlı gitmek istiyorum. Sınırda vize için ne gerekli ve vize ücreti ne kadar tahminen bilgisi olan varmı ?

   • Cevabınız için teşekkürler. Herhangi bir belge gerekli mi ? Otel rezervasyonu ve dönüş bileti dışında? Ayrıca fiyat güncel mi? 66 dolar diye okudum bir yerde.

    • Yeniden merhaba.

     Ülkeye girişinizde form doldurmanız gerekiyor. Benim bildiğim kadarıyla vize ücreti 5 BD. (1 $ = 0.375 BD – Bahreyn Dinarı) Yani 66 dolar filan değil. Ama yine de teyit etmek gerek.

     • Merhaba ..Bu sabah Bahreyne geldim. Form doldurmadim. Sadece otel rezervasyonunun çıktısını gösterdim. Ve 15 dolar vize ücreti ödedim (5 bd)

 2. Schengeni bari kapıda verseler, buna da razıyız. ne iğrenç şey şu evrak toplamak, başvurmak ve ne olacağını bilmememek. Seyahat fırsatı çıkınca anında karar veremiyorsun. Sık seyahat ediyorsan pasaportun içeride kalıyor, insanı bağlıyor bu durum.

 3. Tayvan’a gıdecegım. Sınır kapısında havalımanında vıze almak ıstıyorum, yanımda evrak goturmem gerekıyor mu? Gerekıyorsa ne goturmem gerekıyor?

 4. Uzakdoğu ulkelerini veya Güneydogu Asya ulkelerini kiyasladiginizda hangi ulke daha ucuz yasam olarak. Ssiralarsaniz sevinirim. tesekkurler

 5. Fransa’dan Avusturya’ya ucakla gitmeyi planlıyorum. Diğer yandan kara yolu ile de Almanya üzerinden gitme planım da var. Schengen vizesi aldım. Sınır geçişlerinde sorun yaşar mıyım acaba?

 6. Güney Asya’daki ülkelerin keşke hepsi böyle olsa. Tayland, Malezya ve Singapur vize istemiyor. Sınırda vizeni alıyorsun. Ancak Vietnam, Laos kapıda bile vize vermiyor. Neyse ki Kamboçya en azından sınırda vize veriyor. Yoksa sırf Angkor Wat’ı görmek için Kamboçya vizesi ile uğraşmak yorar adamı.

  Vietnam vizesi için ise başvurdum bangkok’ta ama vermediler. Adamalr ne kapıda ne de konsoloslukta vize veriyorlar. garip.

 7. Kapıda vize alabilmek, vize için konsolosluklara gitmekten iyi. En azından vize isteyen devletler vizeyi kaldırmıyorlarsa bile kapıda vize vermeleri için zorlanabilir. Hangi yüzyılda yaşıyoruz!

  Öyle ülkeler var ki, gel burada yaşa deseler üzerine para verseler gitmem, ama adamların ülkesine tatile gitmek istediğimde kapıdan bile vize alamıyorum, illa konsolosluklarına gidip para bayılmam gerek.

Bir Yorum Yaz

Yorumunuzu buraya yazın
Adınızı buraya yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.