Zeytin ağaçlarıyla çevrili yemyeşil tepelerin arasına kurulan Şirince Köyü, İzmir’de gezilecek yerler denildiğinde ilk akla gelen yerlerden. Özgün tarihi mimarisini koruyan köy, Türkiye‘nin dört bir yanından binlerce ziyaretçiyi ağırlıyor.

Günümüzden yüzyıllar önce nüfusu 2 bine ulaşmayan bir Rum köyü olan Şirince, mübadele ile birlikte Rumeli’den gelen Türklere kapılarını açtı. Mübadele dönemine kadar bağcılık, şarap üretimi ve zeytincilikle geçinen köy, yeni sakinlerinin tütün geçmişine sahip olması nedeniyle bu üretimine bir süre ara vermek zorunda kalmış.

Ege Bölgesi’nde en çok ziyaret edilen köylerden birine dönüşen Şirince, bu ilgi nedeniyle tarıma dayalı ekolojik üretim konusunda bir hayli yol almış durumda. Üzüm ve zeytinciliğin yanında, şeftali, incir, elma ve ceviz üretimi de geçim kaynakları arasında.

Sirince-NeredeÖzgün adı olan Kırkınca’nın efsanevi bir çağda dağlara vuran kırk kişiye atfen verildiği rivayet ediliyor. Rum telaffuzunda Kirkice, Kirkince ve Çirkince gibi biçimler alan bu ad, dönemin İzmir valisi Kazım Dirik’in talimatıyla Şirince şeklinde değiştirilmiş.

Efes Antik Kenti, Meryemana ve Kuşadası gibi yoğun ilgi gören turistik merkezlere yakın olması nedeniyle köy yılın her dönemi turistik rotalara dahil ediliyor.

Şirince, adına yakışır şekilde yemyeşil ve doğallığını yitirmemiş bir yer. Sit alanı ilan edilmiş köy mimari dokusu, eskisine sadık kalınarak korunmuş. Bütün evleri iki katlı olan Şirince, uzaktan yemyeşil bir doğa içerisinde adeta bir tablo gibi görünen konaklarıyla büyülüyor. Şirince’nin taş döşeli dar sokaklarında, eski evlerin arasında yürümek son derece keyifli. Sokaklarda gezerken tarihte zaman yolculuğu çıkılmış gibi hissediliyor.

Şirince, İzmir

Şirince Gezilecek Yerler

Şirince demek Şirince çarşısı demek. Kıyafetten şaraba, sabundan cam işlerine kadar çok çeşitli ürünler ve nadide el sanatları ürünleri ziyaretçilere sunuluyor. Şirince’nin hemen hemen bütün sokaklarında el yapımı ürünleri tezgahlarda görmek mümkün. Şirince’ye gelip de bir, bu şirin köyden bir şeyler almadan dönmek biraz zor.

Çeşmeli bir avlu içinde yer alan St John Baptist Kilisesi, Şirince gezilecek yerler arasında. Eskiden harabeydi, Kültür Bakanlığı restore ettikten sonra nefis bir yer haline dönüştü. Ortasında Meryem Ana heykeli bulunan küçük havuza, ziyarete gelenler tarafından dilek dilenerek madeni para atılıyor. Ayrıca hemen oradaki kafede bir şeyler içilip şahane Şirince fotoğrafları çekilebilir.

Selçuk‘taki UNESCO Dünya Mirası Efes Antik Kenti, Selçuk Müzesi, St. Jean Bazilikası, Meryem Ana Evi, Artemis Tapınağı da Şirince gezisi yaparken görülecek yerler arasına alabilirsiniz.

Şirince Köyü

Köyün sakinleri son derece sıcak ve içten. Köyde çok sayıdaki ev restore edilerek pansiyon ve restorana dönüştürülmüş. Şirince sokaklarında gözlemeden çöp şişe, yerel ot mezelerinden şirince köfteye kadar geniş bir yelpazede lezzetli yiyecekler ziyaretçilere sunuluyor.

Buranın dağlarında yetişen otlarıyla yapılmış mezeleri çok ünlü. Efe kebap, çökertme, keşkek ya da saç kavurma Şirince’de en çok tercih edilen yemekler arasında yer alıyor.

Yöresel takılar, eşarplar, tahta oyma eşyalar her gün köylüler tarafından sokak tezgahlarında satışa sunuluyor. Meyve şarabı satan birçok dükkan var. Üreticiler, suyu çıkabilen her meyvenin şarabını yaptıklarını söylüyorlar.

Şirince Görülecek yerlerŞirince Köyü gezildikten sonra, dinlenmek için en uygun yer, asırlık çınar ağaçları gölgesinde Çınaraltı Meydanı. Taze demli bir çay bu şirin köyde tüm yorgunluğu almaya yetiyor.

Şirince’ye Nasıl Gidilir

İzmir’in Selçuk ilçesinde bulunan Şirince, Selçuk’a 8 km, Efes Antik Kenti’ne 12 km, Kuşadası’na 30 km, İzmir’e ise 85 km uzaklıkta.

İzmir şehir merkezinden bu güzel köye gidecek olanlar İzmir-Aydın Otoyolu’nu ya da İzmir-Aydın Karayolu’nu takip edip Selçuk ilçe merkezine ulaşmaları gerekiyor. Selçuk merkezden köye uzanan yolun uzunluğu 8 km.

İzmir’den Selçuk’a tren, otobüs ve özel araçla gidilebiliyor. Selçuk Otogarı’ndan Şirince’ye her gün 30 dakika aralıklarla dolmuş seferleri var. Yaz döneminde sıklaşan seferler, kış döneminde hava karardığında sona eriyor. Kuşadası yönüne giden şehirlerarası otobüslerle Selçuk’ta inerek köye gitmek de seçenekler arasında.

Şirince Nerede

Şirince’ye konforlu bir ulaşım sağlamak için araba kiralama hizmetlerinden faydalanılabilir. Şirince’de kalabileceğiniz çok sayıda enfes butik otel ve pansiyon var. Hafta sonu gidiyorsanız önceden rezervasyon yaptırın. Türkiye’de butik otelcilik kavramının öncülerinden Nişanyan Evleri en beğenilen yerlerin başında geliyor.

26 YORUMLAR

 1. Dar sokaklar, iki katlı beyaza boyanmış eski evler dağ manzarası olan tepede bi köy. Selçuktan minibüsler 3,5 tl ye götürüyor. Son araba geliş 21.20 Selçuk ilçesine. Şirince şarap fabrikasının ürünlerini satıldığı çarşıda süs eşyaları yada ev yapımı yiyecekler içecekler lokantalar var.

 2. Şirince Köyüne girişte sizi bazı insanlar karşılıyor. Kimi otopark için, kimi şarap satmak için sizi girişte karşılıyorlar. Ben çok rahatsız oldum. O güzel köyün böyle yamyamlara bırakılmaması lazım. Yetkilileri göreve çağırıyorum. Lütfen o güzel köyü para tuzağı olmaktan çıkarın.

 3. Eskiden adı Çirkince’ymis sonradan değiştirilmiş. Sabahattin Ali ‘nin Sırça Köşk romanında bununla ilgili güzel ve düşündürücü bir öykü var

 4. Çok güzel mistik bir havası vardır..Özellikle şarapları harıka ve küçük dükkanlarda el işi işlemeler çok güzel esnafı dürüst ve güvenilir..

 5. Adı şirin, kendi şirin, ama keşke dükkanlar biraz daha dost canlısı (friendly) olsa. Kasabanın yapısının da biraz gezme tozmaya göre dizayn edilmesi, yönlendirme tabelalarının konması gerekiyor.

 6. Dünyanın sonu gelecek bir tek Şirincedekiler hayatta kalacak denmişti. O günden sonra oraya gidip kalanlar olmuş.

 7. Şirince’de mimariye dikkat ederseniz birbirinin manzarasını kapatmayan şekilde evlerin inşa edildiğini görürsünüz.
  Nefes almak için harika bir yer. Benim tercihim hafta içi günler. Kalabalıktan uzak ve sakin Şirince’nin tadına doyum olmuyor.

  • Doktorun evi,
   Nişanyan evleri,
   Kirkinca konaklari tavsiye edilir…
   En guzeli tepede olan Nisanyan evi…

 8. Bir ara kıyamet koparsa yırtarız burada diye kaçan ultra üstün zekalıların göç ettiği yer.

 9. Otopark parası vermeden arabanızı park edecek yer bulamanın mümkün olmadığı, köyün her sokağının her köşesinin otopark olduğu, köylülerin ellerinde biletler ve kollarında görevli kollukları ile sokak sokak fink attığı ŞİRİNCE KÖY… O zaman aracımı köy dışına park edip biraz yürürüm düşüncesinde olanları da güzel süprizler beklemekte!! Park yasağı olduğunu belirten levhalar var köye yürüyüş mesafesinde olan ve park etmeye uygun her yerde.. Trafik cezası!!!!! Yani daha arabadan inmeden turizmi adam kazıklamak olarak gören yurdum insanının zihniyeti ile karşı karşıya kalıyorsunuz.. Dünyada arabanızı koyacak ücretsiz yer bulamayıp park parası vereceğiniz tek köy ŞİRİNCE KÖY. Köyde bulunan cafeden, restoranta, dondurmacıdan, hediyelik eşyacıya, şarap satıcılardan takıcılara kadar dükkanların hepsinde fiyatlar, insana ” adam kazıklamanında bir adabı var ” dedirtecek cinsten!!! Bütün bu olumsuzlukları bir yana bıraksak, gidilip görülmeye değer bir köy mü? Emin olun ki Ege’de 100lerce daha güzel köy var.. Şirince’nin tek fark, köydeki uydu antenlerinin gizlenmiş olması ve sizi her yerde olan bu görüntü kirliliğinden bir nebze uzaklaştırması!!!

 10. Maalesef beklediğim gibi değil. Aslına bakarsanız klasik bir köy, hiç bir numarası yok. İyi bol çarşı yapmışlar, otopark bile 10 Tl. Hiç sevemedim, gezecek bir şey de bulamadım.

 11. İzmir’de en sevdiğim yerdir. Tarih kokan yerleri seviyorum. Çarşısı küçük ama olsun, böyle yerleri korumalı.

  • Selçuk’ta yaşarken ikinci adresimdi. Ne anılarım var…. 🙂 Eski hali daha güzeldi, salaş ve sakin, Artık yabancı turist neredeyse yok, o zamanlar sadece yabancı turistler ve gezginler gelirdi.

 12. Sirince’yi daha guzel bekliyordum ama bekledigim gibi cikmadi. Eski bir Rum koyu olarak dokusu pek ilgimi cekmedi. Saraplarinin kalitesi de kotuydu. Oysa buralar gecmiste en iyi saraplarin yapildigi yerlerden biriymis.

 13. Haftasonu kacmak icin bence Izmir’in en guzel yerlerinden birisi. Saraplarini pek sevmem ama parkta cay icmek bile yeterli. Bir de kahvaltilar harika.

 14. Kıyametin uğramayacağını söylediler. Biz de eğlenceyi kaçırmayalım diye eşimle gittik.

  Gerçi benim gönlüm Şirince Köyü’ne yerine Fransa’nın Bugarach kasabasında olmayı tercih ederdi ama bütçe meselesi tabi.

Bir Yorum Yaz

Yorumunuzu buraya yazın
Adınızı buraya yazın