İzmir çevresinde gezilecek yerler arasında ilk akla gelen yerlerden biri olan Şirince Köyü, İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı. Zeytin, şeftali, incir, ceviz ve elma ağaçlarıyla kaplı tepeler arasındaki köyde üzüm yetiştiriciliği de yapılıyor.

Mübadeleden önce küçük bir Rum köyü olan Şirince’de, Rumeli Bölgesi’nden gelen Türkler yaşıyor. Zeytinyağı, şarap ve tarımsal üretim ekonomisinin yanına, köyün tanınırlığının artmasıyla birlikte turizm de eklenmiş. Şirince, Son yıllarda yerli ve yabancı çok sayıda ziyaretçi ağırlıyor.

Sirinceye-Nasil-Gidilir

Şirince Köyü’ne Nasıl Gidilir?

1. İzmir’den Şirince’ye ulaşım

İzmir’den Şirince’ye nasıl gidilir sorusunun yanıtı için 3 alternatif bulunuyor. İzmir’den 85 km, Selçuk’tan 8 km mesafede olan köye ulaşmak için önce Selçuk’a gitmek gerekiyor. İlçeye İzmir Şehirlerarası Otobüs Terminali’nden (İZOTAŞ) 40 dakikada bir dolmuş kalkıyor. Dolmuş ücreti 9 TL. Basmane Tren Garı’ndan kalkan Denizli treni, Selçuk İstasyonu’ndan geçiyor. Özel araçla ise İzmir-Aydın Otoyolu’ndan ilerleyerek, Selçuk-Efes kavşağından Selçuk’a ulaşmak ilk adım. Selçuk’tan ise Şirince tabelasını takip ederek köye kısa sürede ulaşmak mümkün.

2. Selçuk’tan Şirince’ye ulaşım

Selçuk’tan 8 km uzaklıkta bulunan Şirince, dik, virajlı bir asfalt yola sahip. Selçuk Terminali’nden 20 dakika bir sefer yapan dolmuşlarla, ilçeden köye ulaşmak mümkün. Dolmuş ücreti 3 TL. Bu yolculuk 20-25 dakika sürüyor.

Taksi de ulaşım seçenekleri arasında. Yapacağınız pazarlığa ve zaman dilimine göre taksiye 40-50 TL arasında ücret ödemeniz gerekiyor.

Sirince-Ulasim

3. Adnan Menderes Havalimanı’ndan Şirince’ye ulaşım

Şirince Köyü’ne en yakın havalimanı İzmir Adnan Menderes Havalimanı. Havalimanından köye gelmek için havalimanı tren istasyonundan Denizli trenine binerek Selçuk İstasyonu’nda inmek ya da İzmir Banliyö Sistemi’ne (İZBAN) binerek Gaziemir Semt Garajı’na ulaşmak gerekiyor. Gaziemir Semt Garajı’ndan 40 dakikada bir sefer yapan dolmuşlarla Selçuk’a ulaşılabiliyor. Dolmuş ücreti 10 TL.

4. Kuşadası’ndan Şirince’ye ulaşım

Özellikle yaz döneminde ziyaretçi akınına uğrayan turistik noktalardan Kuşadası’ndan Şirince Köyü 30 km uzaklıkta. Kuşadası-Selçuk arasında 30 dakikada bir sefer yapan dolmuşlara binerek Selçuk Terminali’ne gelmek; terminalden de köye giden dolmuşlar kullanılabiliyor. Özel araçla ulaşım için Kuşadası-Selçuk Karayolu’nu takip ederek, Selçuk ilçe merkezinden köy yoluna girmek gerekiyor.

Sirince-Nasil-Gidilir

Efes Antik Kenti, Kuşadası, Meryemana Evi gibi popüler destinasyonlara yakın olan konumu, butik pansiyonları, keyifli restoranları ve tarihi dokunun korunduğu sokakları ile Şirince, stres ve şehir hayatından uzaklaşmak isteyenler için iyi bir rota

2 YORUMLAR

  1. Merhaba, Şirince den Selçuk a 21:00 den sonra geçmek
    Mümkün mü? Sadece taksi ile mi ulaşım var? Şirince de mi Selçuk ta mı kalmayı tavsiye edersiniz?

Bir Yorum Yaz

Yorumunuzu buraya yazın
Adınızı buraya yazın