Geçtiğimiz yıl genç sırtçantalılar, diğer tüm turist gruplarını geride bırakarak 217 milyar dolar’dan fazla seyahat harcaması yaptı!

Sırtçantalı gezginler artık hakettikleri saygıyı yavaş yavaş kazanmaya başlıyor -en azından ekonomik açıdan baktığımızda-. Bu genç gezginler artık daha sık ve daha uzun süreli seyahat ediyor ve yeni bir rapora göre de bunun için daha fazla para harcıyorlar.

2012 yılında, toplam 1 trilyon$’ın üzerinde olan turizm endüstrisinin 217 milyar dolarlık kısmı genç sırtçantalı gezginler tarafından domine edildi ve bu rakam Amsterdam’da bulunan World Youth Student and Educational Travel konfederasyonunun yaptığı bir araştırmaya gör,e diğer tüm uluslararası seyahatleri kapsayan grupları geride bıraktı. Genç gezginler artık bu dev piyasanın %20 lik bir kısmına sahip olduklarından oldukça önemli bir ekonomik güç oluşturuyorlar.

flashpacker

WYSE’a göre bu araştırma şu ana kadar seyahat eden gençler ile ilgili yapılmış en kapsamlı ve en derin araştırma. 2002 yılından bu yana üzerinde çalışılan ve geçtiğimiz Eylül ayında açıklanan rapor, 137 farklı ülkeden 34,000 genç gezginin katkılarıyla hazırlandı.

WYSE konfederasyonu genel direktörü David Chapman: “Araştırmalarımız gösteriyor ki genç nüfusun seyahat alışkanlıkları son 10 yılda inanılmaz bir şekilde değişti.

Bugünkü gençler, her zamankinden daha fazla kültürleri tanımak, deneyim kazanmak, yerel insanlarla bütünleşmek ve evlerine geri döndüklerinde vizyonu genişlemiş, daha dolu biri olarak kendi iş bulma olanaklarını daha da yükseltmek istiyorlar.”

“Daha uzun süreli seyahat eden, daha fazla harcayan, dünyanın geri kalanı ile daha fazla iletişim halinde olan bu genç insanlar, endüstrinin hiç görmediği kadar hızlı bir şekilde gelişmesini sağlıyorlar.”

Sırt Çantalı gezginler raporunda önce çıkan detaylar

§ İşizliğin ve global ekonomik sıkıntılar neticesinde genç nüfusun daha fazla seyahat edip iş, eğitim ve kültür tecrübesi kazanıp kendisini geliştirmeye başladığı şu anki dönemde, 2007 yılında sadece zevk için seyahat edenlerin yüzdesi %75 iken şu anda bu rakam %47’ye kadar gerilemiş durumda.

§ Genç nüfus artık CV’lerini güçlendirmek adına geleneksel “Kumsal, Güneş ve Deniz” üçlüsünden oldukça uzakta seyahat ediyor. Rapora göre, bu gençlerin %22’si yeni bir dil öğrenmek, %15’i iş tecrübesi kazanmak ve %15’i de eğitim alabilmek için seyahat ediyor ve bu rakamlar 2007’den bu güne oldukça yükselmiş durumda.>>>

6 YORUMLAR

 1. Yeni yerleri gezmeyi cok severim. Gezdiğim ve beğendiğim yerleri kendimce tanıtmaya calışırım. Tebrik ederim çok güzel yazılaıinız. Beğenerek okudum.

 2. Karadağ’da da benzer bir araştırma yapıldığını duymuştum. Ortalama bir sırt çantalı gezgin turistlere oranla daha çok vakit geçirmekte, uzun vadede daha çok para harcamakta ve yerel ekonomiye daha çok katkıda bulunmakta. Bu sebepler sonucu Karadağ turizmini büyük oranda sırt çantalı ve bisikletli gezginlere göre düzenlemiş ve bundan büyük avantajlar sağlamış.

  • Sırt çantalı gezginlerin kimisi 3 ay kimisi 2 yıl geziyor. Bu açıdan baktığımızda toplamda harcadığımız para, ortalama bir tatilcinin hacadığından daha fazla.

   Dünyaca ünlü büyük tur şirketleri artık bu tarz seyahat programlarını listelerine alıyorlar.

 3. Doksanlı yıllarda İzmir Selçuk ve Şirince de backpackerleri görürdüm. İmrenmemek mümkün değil. Sırt çantasıyla dünyayı gezen gezginler. Selçuk’ta ailelerin yanında, pansiyonlarda kalırlardı. Sakin, huzurlu tipler, bazıları uzun süre kalırdı Selçuk’ta, arkadaş olurduk.

  Oysa turistleri daha çok Efes Antik kentinde görürdük. Onlar gemiyle gelir, hızlıca gezer ve fotoğraf çeker giderlerdi. Demem o ki katılıyorum, gezginler gittiği yerde genelde daha uzun kalıyor ve daha çok para harcıyor. Zengin turist gelmiş lüks gemiyle, kalmadan gitmiş ne faydası var esnafa.

 4. Ben de sırtçantalı gezgin olmak istiyorum ve böyle gezen gezginlere hayranım. Üniversite bittikten sonra işe girmeden en az 3 ay gezmek istiyorum.

  • Merhaba Gülhan Hanım. Aslında gerçekten içinde var ise, doğayı macerayı ve de yürümeyi seviyorsun sana tavsiyem bir an önce bu işe koyulmandır. Bak o zaman kendini maceranın hayatın içinde bulacak, dünyayı gezeceksin. Hayallerini kesinlikle erteleme bence…

Bir Yorum Yaz

Yorumunuzu buraya yazın
Adınızı buraya yazın