Sömestr turları içerisinde ilgi görecek organizasyon Şehzadeler Şehri Amasya Gezgin Damaklar kalitesiyle sunuldu. Samsun, Merzifon ve Amasya’yı kapsayan bu sömestr turu 30 Ocak ve 1 Şubat 2015  tarihlerinde gidiş ve dönüş uçakla gerçekleştirilecek.

Orta Karadeniz Bölümü’nde yer alan ve ortasından Yeşilırmak’ın geçtiği Amasya, geçmişi 8500 yıl öteye dayanan Anadolu’nun en eski yerleşim alanlarından biridir. Hititlerden başlayarak çeşitli uygarlıkların merkezi olmuştur. Kentin bu gün bilinen adı, günümüze kadar hiçbir değişikliğe uğramadan gelmiştir.

Amasya ismi, burada yaşamış olan bir Amazon kraliçesi olan Amasis‘den gelmektedir. Osmanlı İmparatorluğu döneminde birçok padişah Amasya’da dünyaya gelmiş ve şehzadelik yapmıştır. Bu sebeple Amasya’nın Osmanlı tarihi açısından da önemi büyüktür. I. MehmetII. MuratFatih Sultan MehmetYavuz Sultan Selim gibi padişahlar Amasya‘da şehzadelik yapmışlardır. Her yönü ile son derece sempatik bir belde olan Amasya yöresel lezzetleri ile de öne çıkan bir ilimizdir.

Somestr-Turlari-Amasya

Tur Uçakla Samsun’dan başlayacak. GezginDamaklar için hazırlanmış güzel bir sabah kahvaltısının ardından önce Atatürk’ün Samsun’a 18 arkadaşı ile birlikte ayak bastığı (Regi) Tütün İskelesindeki İlk Adım anıtı ziyaret edilecek. Atatürk Anıtı ve Gazi Köşkü ziyaret edilecek sonraki durak Merzifon olacak. Burada Abide Hatun Camii, Taş Hanı, Merzifonlu Kara Mustafa Paşa Camii ve Merzifon Bedesteni’ ziyaret edilecek, ardından son derece zengin kültür mirasına sahip, Şehzadeler şehri olarak da bilinen güzel Amasya’ ya ulaşılacak.

İki gece konaklama yapılacak olan bu sempatik şehrimizde ilk gün Çakallar Tepesi, Ferhat ile Şirin efsanesine ait su kanalları, ardından Amasya’da eğitilip, tahta çıkan veya çıkamayan tüm şehzade büstlerinin sergilendiği Şehir Park’ı ziyaret edilecek. Yeşilırmak boyunca uzanan tarihi konaklar, köprüler tanınacak.

İkinci gün Hazeranlar Konağı, Kızlar Sarayı, II. Bayezid Medresesi, Burmalı Minare, Fethiye Camii, Çelebi Mehmet Camii ve Saat Kulesi, ayrıca Gök Medrese Camii, gezilecek yerler arasında bulunacak, Pirler Parkında alınacak akşam çayına Çörekçi Galip’in meşhur cevizli, haşhaşlı, Amasya çöreği eşlik edecek.

Turun son günü Kral Kaya Mezarları ardından Amasya Kalesi tanınacak, ardından Taş Han ve Bedesten, Amasya müzesi ve Mumyalar Müzesi’ni gezilecek. Bu güzel şehrimizden ayrılma vakti geldiğinde yine Samsun’a üzerinden İstanbul’a dönülecek.

GezginDamaklar’ın bu turuna katılan gezginler, Şehzade Kahvaltısı, Tokat Kebabı, Toyga Çorbası, Baklalı Dolma, Keşkek, Etli Bamya, Kuru Fasulye, Mantı, Göverti Çorbası, Yöresel Soğuk mezeler, Bedesten Börek, Yöresel Topuz Kebabı, Kıvrım tatlısı, Kabak Tatlısı ve Ev Baklavası gibi enfes lezzetlerle bir damak ziyafetine tanık olacaklar.

Uzman rehber eşliğinde 30 OCAK – 01 Şubat tarihlerinde yapılacak olan sıradışı menülerle kahvaltı ve yemeklerin de dahil olduğu bu paket programa sadece 20 kişi katılabilecektir.

www.gezgindamaklar.com

Tel : 0216 348 53 90

Bir Yorum Yaz