Dünyanın en büyük şelalesi hangisi sorusuna, Angel Şelalesi diyerek yanıt veriyorsanız çok yanılıyorsunuz. Zira dünyanın en büyük şelalesi sanılanın aksine yeryüzüne değil, okyanusun kilometrelerce altına dökülen Danimarka Boğaz Şelalesi.

979 metre yükseklikten dökülen Venezuela’daki Angel Şelalesi’nin üç katı büyüklüğe sahip bir su altı şelalesi olan Danimarka Boğaz Şelalesi, yaklaşık 3,5 kilometre uzunluğunda bir doğa harikası. Grönland ile İzlanda arasındaki Atlantik Okyanusu içerisinde bulunan bu eşsiz şelaleden, saniyede akan su miktarı ise 5 milyon metreküp olarak hesaplanıyor.

Danimarka-Bogazi-Selalesiİlk bakışta suyun aşağı dökülmesi imkansız gibi gelse de, fizik kuralları bunun olabilirliğini ortaya koyuyor. Atlantik Okyanusu’nda, kutuplardan gelen soğuk su akıntısı ile Irminger Denizi’nin ılık sularının kesiştiği noktada yer alan Danimarka Boğaz Şelalesi, sıcak ve soğuk su arasındaki yoğunluk farkı nedeni ile su altından akabiliyor. Yoğunluğu fazla olan soğuk su okyanusun derinliklerinde doğru giderken, onun yerini daha düşük yoğunluktaki sıcak su alıyor. Böylece ortaya akıllara sığmayan bir doğal güzellik çıkıyor.

Denmark StraitDışarıdan bakıldığında varlığı bile fark edilemeyen bu büyüleyici şelalenin yanı sıra devasa büyüklükteki gizli su altı nehirleri ile ada ve taşkın ovaları da barındıran bölge, dünyanın en etkileyici su altı noktalarından biri olarak nitelendiriliyor. Sudaki tuz oranının artması ile ortaya çıkan bu enteresan nehirler, kara üzerindeki nehirler gibi tortuları taşıyor.

Danimarka-Yeralti-SelalesiDanimarka Boğaz Şelalesi gibi dünyanın birbirinden ilginç ve etkileyici doğal güzelliklerini keşfetmek için yola çıkanlar, Türkiye‘de de buna benzer su altı nehri ve şelale oluşumlarına rastlandığını unutmamalı.

Underwater WaterfallKaradeniz’in altında varlığı yaklaşık 7 yıl önce tespit edilen 37 kilometre uzunluğunda bir su altı nehri mevcut. Üstelik saatte 6.5 kilometre hızla akan bu nehir, 22 bin metreküplük debisi ile Avrupa’nın en yüksek debisine sahip Ren Nehri’nden 10 kat daha büyük.

Doğanın muhteşemliğini ve engel tanımazlığını yansıtan bu oluşum ve olaylara yakından tanık olmak için yolda olma zamanı!

2 YORUMLAR

  1. Çok ilginç bir yazı olmuş. Venezuela’daki Angel Şelalesi’ni görmedim ama Iguazu Şelaleleri muhteşem. Yan yana yüzlerce şelale var. Danimarka’daki şelale nasıl görülebilir? Merak ettim.

Bir Yorum Yaz

Yorumunuzu buraya yazın
Adınızı buraya yazın