Güney Avrupa’da, Akdeniz’de yer alan adalar ülkesi Malta, İtalya’ya bağlı Sicilya Adası’nın 93 km güneyinde, 3 büyük ve 2 küçük adadan oluşuyor. Bu adalar devleti halk arasıda “the Magnificent” yani görkemli olarak tanımlanıyor. Doğu ile Batı istikametindeki bir geçiş noktası olması konumu nedeniyle, tarih boyunca önemli bir yer olarak kalmış.

Büyüklüğünden beklenmeyen tarihi zenginliğe sahip Malta bugün, 7,000 yıllık tarihi mirası, içleri ısıtan Akdeniz güneşi ve nefis deniziyle turistik bir çekim merkezi. Oldukça korunaklı doğal limanları ve yıl boyunca süren ılıman iklimiyle gözde özelliklere sahip Malta, bir çok farklı kültürlere ev sahipliği yapmış.

malta

Tatil cenneti Malta, Orta Akdeniz’de yer alıyor. İstanbul’dan direk uçak seferleriyle iki buçuk saat içinde bu tatil cennetine ulaşmak mümkün. Malta, Avrupa birliğine dahil, yani Schengen vizesi ile ülkeye turist olarak girebilirsiniz. Tatilinizin uzunluğuna göre elinizdeki Schengen vizesi ile Malta’ya komşu olan diğer ülkelere iki günlük kaçamak yapabilecek olmak Malta’yı sanki daha da güzel bir destinasyon haline getiriyor.

Ülkenin para birimi Euro. Euro deyince korkmaya gerek yok çünkü Malta benzer yerlere oranla çok daha ucuz. Diğer Avrupa ülkelerine göre çok daha küçük bir bütçeyle aynı ve hatta daha fazla kalitede bir tatil yapmanız mümkün.

Şehrin ana girişi “City Gate”ten geçtikten sonra sırası ile Azize Catherine Şapeli, Zafer Kilisesi, Kastilya Hanı ve Borsa Binası ile Üst Barakka Bahçeleri gezilecek yerler arasında yer alıyor. Ayrıca Osmanlı kuşatmasına maruz kalmış olan Büyük Liman, Vittoriosa, Senglea, Marsa ve Kalkara şehirleri ve Malta’da gemi yapımın için kullanılan büyük tersanelerinin gezilipi görülebildiği harikualde manzaraları sunuyor.

Malta-Ingilizce

Malta’da gezilecek yerler arasında Saint. John Manastır ve Katedrali, Malta Milli Kütüphanesi, Arkeoloji Müzesi ve Kraliçe Victoria Heykeli yer alıyor. Şövalyelerin yaptırdığı gösterişli saraylar, surlar, kaleler ve diğer bir çok dini yapılar bugün Malta’nın en çok ilgi gören tarihi yerleri arasında yer alıyor.

Malta’nın ikinci büyük adası olan Gozo, aşağı yukarı 65 km kare bir alanı kaplıyor. Otuz bin nüfuslu Gozo’ya, ana adanın kuzey ucunda bulunan Cirkewwa Limanı’ndan, yaklaşık 30 dakikalık bir feribot yolculuğuyla gidilebiliyor. Güzergah boyunca ülkenin diğer küçük adaları olan Comino ve Cominotto da görülüyor.

Malta’nın iki resmi dili var bunlardan biri İngilizce diğeri de Maltaca. Uzun bir süre İngiliz sömürgesi olarak var olan Malta’da nüfusun çoğu İngilizceye çok hakim bu durum Malta’da halkla iletişimi çok rahat bir hale getiriyor.

Valletta-Malta

Eğer İngilizcenizin çok iyi olduğunu düşünmüyorsanız bunu dert etmenize de gerek yok. Ülkede bir çok İngilizce dil okuluna mümkün ki bu durum yazımın başında belirttiğim sorumluluklarımızı yerine getirerek tatil yapma imkanını ayağınıza kadar getiriyor..

Malta-Ingilizce-Okullari

Malta Akdeniz’de yer aldığından yemekleriyle de bizim damak zevkimize çok yakın. Malta’da balık, domates, patates ve zeytin çok sık kullanılır ve ayrıca hemen her türlü deniz ürünlerini bulmak da mümkün.

Akdeniz mutfağının etkisindeki Malta, damak tadınıza hitap eden lezzetler sunuyor. Yeme içme açısında sorunsuz bir ülke burası; pizza, salata, makarna çeşitleri çok leziz. Malta mutfağının birbirinden güzel yemeklerini deneyebileceğiniz gibi evinizi özlediyseniz Malta’daki Türk restoranlarından birini ziyaret etmeniz de mümkün.

Malta’daki trafik, hukuk ve eğitim kuralları, adanın son hakimi olan İngilizlerden kalma. Burası hem güvenli, hem keyifli bir yer. İster İngilizce dil okulu için isterseniz tatil için gidin, Malta beklentilerinizi karşılayacaktır. Malta keyifli ve unutulmaz bir tatil için Akdeniz’in en gözde tatil yerlerinden birisi.

2 YORUMLAR

  1. Malta’da 7 ayım geçmişti dil öğenirken, pek de güzel bir adadır. Gençler için en iyi dil öğrenilecek yerlerden birisi bana göre.

  2. Malta’da öğrencilik yaptım. Herkese tavsiye ederim. Dil okulu için hoş, eğlenceli, ama Türkler de çok. Hem eğlenmek hem de dil öğrenmek için en iyi yer bana göre. Daha önce İngiltere’ye de gitmiştim, ama İngiltere pahalıydı.

Bir Yorum Yaz

Yorumunuzu buraya yazın
Adınızı buraya yazın