Tatilde alınan hediyelerin ne kadar beğenildiğini araştıran Avrupa’nın en çok kullanılan uçak bileti karşılaştırma motoru Skyscannerkatılımcıların  %69’u yakınlarının tatil sonrası getirdiği hediyeleri beğenmediğini belirtirken, %15’i ise hediyeyi ilk fırsatta çöpe atıyor.

Skyscanner’ın 2000 kişiyle yaptığı anketin sonuçlarına göre en beğenilmeyen hediyelerin başında süs eşyaları geliyor. Komik t-shirtler ve ucuz takılar beğenilmeyen hediyeler kategorisinde süs eşyalarını takip ediyor.

Üstelik beğenilmeyen hediyelik eşyalara senede neredeyse 16 milyar lira* harcanıyor. Yazın sonuna geldiğimiz şu günlerde tatil dönüşü verilen hediyelik eşyaların bir kısmı şimdiden çöpün yolunu tuttu bile.

Tatil-Hediye-AlmakTatil dönüşü sevdiğiniz insanlara hediye almak kulağa çok hoş gelse de seyahatseverlerin hediyelik eşya alırken daha seçici olmaları mantıklı olacağa benziyor.

Uçak bileti, otel ve araba kiralama alternatiflerini saniyeler içinde karşılaştıran Skyscanner’ın araştırmasına katılan 2000 kişinin %69’u tatil dönüşü getirilen hediyeleri beğenmezken, %15’i bu hediyeleri ilk fırsatta çöpe atıyor.

Süs eşyası, tişört ve takılar beğenilmiyor

2000 kişi ile yapılan anketin sonuçlarına göre, süs eşyaları %14 ile en sevilmeyen hediyeler arasında başı çekerken, komik tişörtler (%9) ve ucuz takılar (%9) beğenilmeyen hediyelik eşyalar sıralamasında ikinci ve üçüncü sırayı paylaşıyor.  Anahtarlık ve buzdolabı mıknatısı (%7) gibi hediyelik eşya deyince akla ilk gelen hediyeler insanların hoşuna gitmezken, yiyecek (%4), kar küresi (%4) ve sahte DVD’ler (%4) de hediye alınan kişileri memnun etmeyi başaramıyor.

Hediyeyi “Yanlışlıkla” Kıranlar Bile Var

Sevdiklerini düşünerek tatilden hediye alanlar, bu hediyelerin akıbeti karşısında hayal kırıklığına uğrayacağa benziyor. Araştırma sonuçlarına göre, ankete katılanalrın sadece %4’ü kendisine alınan hediyeyi kullanışlı buluyor. Hediyelik eşyaların %18’i dolaplara kaldırılırken, %10’u ihtiyacı olan kişilere dağıtılıyor.

Para Çöpe Gidiyor

Tatil hediyelerine harcanan para ise azımsanamayacak derecede yüksek. Avrupa’daki seyahatseverlerin %82’si tatilde yakınlarına hediyelik eşya alıyor. Bunun sonucunda harcanan para yıllık neredeyse 16 milyar TL’yi* bulurken, bu paranın kişi başına düşen kısmının yaklaşık 75 TL’si istenmeyen hediyeler olarak çöpe atılıyor. Seyahatseverlerin %14’ü yakınlarına aldıkları hediyeler için 127 TL’den fazla harcarken, %9’u ise 160 TL’den fazla harcadığını itiraf ediyor.

Daha kurnaz olan %6 alınan hediyeyi başka birisine hediye ediyor, %3 ise online alışveriş sitelerinde satışa sunuyor. %2’lik bir kesim ise hediyeyi “kazara” kırdıklarını itiraf ederken, %1 açık bir şekilde alınan hediyeyi reddediyor. Ayrıca, araştırmaya göre, beğenilmeyen hediyelik eşya alanlar arasında, aslında hediye verilen kişiyi en iyi tanıdığı varsayılan arkadaşlar (%24) ve anne-babalar (%19) başı çekiyor. 

En Beğenilmeyen 10 Hediyelik Eşya

  1. Süs eşyaları
  2. Komik tişört
  3. Ucuz takı
  4. Anahtarlık
  5. Buzdolabı mıknatısı
  6. Yiyecek
  7. Kar küresi
  8. Sahte DVD
  9. Yerel içki
  10. Havayolu şirketi markalı oyuncak

*Veriler, Dünya Turizm Örgütü’nden 2012’de tatil yapan Avrupalı tatilcilerden alınmıştır.

*Hesaplama TCMB 29 Ağustos 2013 GBP/TRY döviz kuru üzerinden yapılmıştır.

Bir Yorum Yaz

Yorumunuzu buraya yazın
Adınızı buraya yazın