Vize istemeyen ülkelere gitmek, yurtdışı tatil yapabilmenin en kolay yolu. Birçok ülke Türk pasaportuna vize uyguluyor, ancak görmeye değer tarihi ve turistik güzellikler olan çok sayıda vize istemeyen ülkeler de var. Avrupa Birliği ülkeleri için Schengen vizesi almakta yaşadığımız sıkıntıları biz de Brezilya’dan Güney Kore’ye, Ukrayna veya nefis Balkan ülkelerine vizesiz seyahat ederek aşalım. Vizesiz ucuz ülkeler aynı zamanda bütçe dostu hem.

Vizesiz Yurtdışı Turu Yapılacak En Cazip Yerler

10Makedonya

Vizesiz turların gözdesi Ohrid, Makedonya

Vizesiz gidilebilen ülkeler arasında en çok tercih edileni olan Makedonya, Üsküp, Manastır ve Ohrid şehirleri ile görenleri büyülüyor. Balayı çiftlerinin de gözdesi Makedonya, kuzeyde Sırbistan ve Kosova, batıda Arnavutluk, güneyde Yunanistan, doğuda Bulgaristan ile komşu.

Türk tatilcilerin bir tatilde aradığı hemen her şey Balkanlar coğrafyasında bulunuyor. 542 yıl Osmanlı hakimiyetinde kaldığından dolayı Türk izleri olan Makedonya ve diğer Balkan ülkeleri Bosna Hersek, Sırbistan ve Karadağ’ı kapsayan turlar ile vizesiz gezi yapmak mümkün. Makedonya’nın başkenti ve en büyük şehri Üsküp, tarihi ve kültürel özellikleri ile yabancılık hissetmediğimiz bir şehir. Vardar nehri kenarında kurulmuş Osmanlı miraslarının yer aldığı bu şehir, barındırdığı birbirinden farklı ve eğlenceli kafe, bar ve clubları ile Üsküp, renkli bir gece hayatına sahip.

Makedonya’nın en popüler tatil beldesi olan Ohrid ise, Üsküp’ten yaklaşık 3,5 saat kadar uzaklıkta, güneyde, Ohrid Gölü’nün hemen kıyısında bulunuyor. Balkanlar’ın kalbinde, Makedonya ve Arnavutluk arasında yer alan Ohrid Gölü, Avrupa’nın en eski gölü. Balkanların ortasında şirin bir ülke, geleneksel yemekleri ve sıcakkanlı insanlarıyla her sezon ziyaret edebilecek bir ülke.

57 YORUMLAR

 1. Sri Lanka yı kimse yazmamış, vizeyi kapıda alabiliyorsunuz. Kesinlikle görülmesi gereken bir tatil cenneti 🙂

 2. Tek başına yurdışına gezi yapanların tavsiyeleri ne olur , ingilzce bilmiyorum . Küba, amsterdam,roma, tayland uzak doğu düşünüyorum

  • Merhaba Canan Hanım
   Ben ekim ayında Küba’ya gittim. Yalnız gitmeyi planlıyorsanız İngilizce’den ziyade İspanyolca bilmeniz gerekiyor. Ayrıca ulaşımdada sorun yaşayabilirsiniz. Sabah gittiğiniz bir yerden akşam dönmeniz gerekebilir, o nedenle turla gitmenizi tavsiye ederim. Dünya mirası gezginleri sayfasından İzzet egeye ulaşabilirsiniz. Keyifli tatiller.

 3. Filipinler’de gidilecek çok yer var ve zamanlamayı iyi yaparsanız hesaplı ve ucuz vizesiz 1 ay kalabiliyorsunuz.

 4. Merhaba arkadaşlar, gecen Şubat 9 gün Phukette tatil yaptık, iyiydi. Bu senede Bali düşünüyoruz ama internetten gözlemlediğim kadarı ile Phuket’e göre artı bir güzelliği çokta yok gibi. Yorumlarınız önemlidir. (2 erkek geziyoruz bu arada)

 5. Çok uzak hepsi. Karadağ Montenegro yakın ve deniz tatili de yapılabilir. Hem kara mesafesinde birçok vizesiz ülke var, Yolda olmak / being on The road. Sırbistan, Kosova, Arnavutluk, Makedonya bu ülkeler hep kara sınırı ve vizesiz.

 6. Çoğu çok uzak ülkeler olduğu için yani uçuş mesafesi artınca bilet fiyatı da artıyor. Mesela Uzakdoğu’da vize istemiyor çoğu ülkeleri ama çok uzak olduğu için biletler pahalı oluyor…

 7. Makedonya Balkanların Nazlı Kızı’dır. Balkanların En Güzel Memleketidir MAKEDONYA! Her Zaman Beklerim. 2 Yıldır buradayım Tıp öğrencisiyim. Makedonya’nın en iyi üniversitesinde yazları dönem boyunca Turist gezdiriyorum. Bireysel ve toplu gelen kişilere ev ve seyahat imkanı sunup kendi arabamla gezdiriyorum. Sadece Makedonya değil, komşuları Bulgaristan, Yunanistan, Kosova, Sırbistan’ı da gezdirebilirim. Kalacak yer ve gezilecek yerleri iyi bilirim.
  İrtibat sadece Facebook adresimden şimdilik. Herkese iyi tatiller ve bol bol gezmeler dilerim.

  • Seçilen otel, seyahat tarzına göre paranın miktarı belli olur. Türkiye’de tatile gidince yanınıza ne para alıyorsanız orası da öyle.

   Otel fiyatları için Booking.com sitesine göz atın, rezervasyonunuzu oradan yapın. Balkanlar yeme içme açısından Türkiye’den daha ekonomik.

 8. Makedonya ve Sırbistan’ı tavsiye ederim. Özellikle Belgrad gece hayatı ve gezilecek yerleriyle bence unutulmaz. Ohrid’de huzurlu ve sakin bir yer arayanlara tavsiye edilir.

 9. Asıl merak ettiğim yerlerin vizesiz olması ne kadar güzel. Avrupa kendi içinde dolaşsın bana buralar yeter…
  Maldivler, Filipinler, Arjantin, Tanzanya… Belki Ukrayna. Gidip görmeli insan. Resimlerde insanı çağırır cinsten gerçekten.

 10. Makedonya ve Hırvatistan istiyordum. Hırvatlar artık vize istiyor. Çok Türk turist kaybedecekler. Avrupa Birliği istemişmiş…

  • Makedonya’yı tavsiye ederim. hem yakın yer, hem ekonomik. Üsküp ve Ohri görülmeye değer yerler.

  • hiçbir ülke hırvatistanın yerini tutmaz. mutlaka hırvatistana git. schengene geçmedi daha. 2-3 günde alırsın vizeni. Zadar-Sibenik ve tabi ki Spliti ziyaret et. dubrovnik bonus olsun.

   • Hirvatistanda o kadar ne buldunuz bilmiyorum ama Dubrovnik iki saatte gezilip bitiyor. Ben gittigimde yapacak hic birsey olmadigindan karadaga da gunlukgezi icin gittim.

 11. İlk fırsatta babaannemin memleketi Üsküp’e gitmek istiyorum. Çok merak ediyorum ama bugün giderim yarın giderim diye hep erteledim, bir bakmışsın Avrupaa’da her yer vize ister olmuş ve hala gidememişim 🙁

Bir Yorum Yaz