Önümüz yaz ve tatile gitmek için hepimiz araç bakımlarımızı yaptırıyoruz. Peki lastiklerimize gereken önemi veriyor muyuz?

Genelde araç sahipleri, yavaş kullanımın ve şehir içindeki kısa sürüşlerin kendilerini güvende hissetmelerine neden olduğunu belirtmektedir. Fakat KAZALARIN %60*’I ŞEHİR İÇİNDE DÜŞÜK HIZLARDA OLMAKTADIR.

50 km/saat hızda bile acil bir durumda, hava nasıl olursa olsun, yol yüzeyinin kaygan olması veya başka bir durumda, sağlıklı fren yapabilmek çok önemlidir. Şehir koşullarında sürüş, kendi güvenliğiniz ve aynı zamanda diğer araçlar, yayalar, bisikletçiler gibi diğerleri için de sizi dikkatli olmaya zorlar.

MichelinLastik

ŞEHİR İÇİNDE KAZALARIN % 20’Sİ YAYALARI İÇERİR.

Bilinenin aksine kazaların azımsanmayacak çoğunluğu yayaların dahil olduğu kazalardır. Kendinizin ve diğerlerinin güvenliği için fren ve lastiklerinize güvenmeniz çok önemlidir. Fakat bu yol tutuşu yakıttan tasarrufa engel olmamalıdır. Şehir içi sürüşlerde yakıt tüketiminin %30’u lastiklerinizdendir.

ŞEHİR İÇİ SÜRÜŞLERDE, YAKIT TÜKETİMİNİN %30’U LASTİKLERİNİZ NEDENİYLE OLUR.

Yakıt tüketiminde lastiklerin payı %10 ila %70 arasında değişebilir. Şehir sürüş koşullarında tüketim en fazladır, çünkü daha fazla hızlanma ve yavaşlama vardır. Aynı zamanda, kazaların %60*’ı şehir içinde düşük hızda olur. Dolayısıyla, ideal olarak güvenliğinizi tehlikeye atmadan daha az yakıt harcayan bir lastik tercih istersiniz.

SPORTİF SÜRÜŞ, LASTİKLERİNİZİ NORMAL SÜRÜŞE GÖRE 6 KAT DAHA FAZLA YIPRATIR.

Sportif sürüş, normal sürüşe göre ve özellikle tek yöne hızlanmalarda, lastik yanağı üzerinde lastiğe çok daha fazla rol verir. Aynı zamanda, kazaların %60*’ı şehir içinde düşük hızda olur. Eğer sürüş stiliniz daha enerjik ise, sizin güvenliğinizi tehlikeye sokmadan daha uzun ömürlü performansı olan bir lastiğe gereksiniminiz bulunmaktadır.

GİDİLEN AYNI MESAFE İÇİN, ŞEHİR İÇİ ARAÇ KULLANIMI %15 ORANINDA DAHA FAZLA YAKIT TÜKETİMİNE NEDEN OLABİLİR.

Şehir içinde tipik bir araç kullanımı, yüksek yakıt tüketimine neden olan durma ve kalkmalar ile tanımlanır. Lastiklerin maruz kaldığı bütün bu ekstra çalışma, aynı zamanda lastiğin ömrünün kısalmasına da neden olur. Gerçekten de, şehir içinde araç kullanımı lastiklerin otobanda araç kullanımına göre 2 kat daha hızlı aşınmasına neden olur. İdeal olarak, lastiklerinizin uzun ömür performansı etkilenmeden  daha az yakıt tüketmesini dilersiniz.

Kuru yol tutuşu ve ıslak yol tutuşu, yakıttan tasarruf ve güvenlik gibi iki zıt performans yeteneğidir. Gelişen teknoloji sayesinde, birçok performans faktörünün tek lastikte bir araya geldiği lastikler başarıyla üretilebilmektedir. Kauçuk bileşim karışımlar sayesinde lastiklerin ıslak yollarda ve yağışta dönüşlerde mükemmel fren sağlayarak her türlü hava koşulunda yol tutuşunu optimize edilmesi sağlanmıştır.

Bir Yorum Yaz

Yorumunuzu buraya yazın
Adınızı buraya yazın