Tarihin her bir sokakta canlı olarak hissedildiği Tirilye, Bursa’nın Mudanya ilçesinin 11 km uzağında, Marmara’ya kıyısı olan şirin bir belde. Mudanya’ya 10 dakika uzaklıkta yer alan Trilye, tam anlamıyla olmasa da tarihi dokusuyla günümüze kadar korunmuş bir köy. Trilye ve çevresi antik çağlardan beri yerleşime açık olmuş. Bu yüzden attığınız her adımda tarihi bir yapıyla karşılaşıyorsunuz.

İsmini Rumca 3 aziz anlamına geldiği ya da barbunya balığı demek olan “trigliya”dan aldığı rivayet ediliyor. Tarihi Misyalılar, Traklar, Antik Romalılar ve Bizanslılara uzanan Trilye’de tarihi yapılar bugün dahi ayakta. 1330’dan itibaren Osmanlı egemenliğine giren beldenin adı 1963’de “Zeytinbağı” olarak değiştirilse de 2011’de tekrar iade edilmiş.

Tarihi kayıtlara göre Trilye’de 1908’de 820 hane varmış. 19. yy sonlarında ise beldede 109 Türk ve 3,657 Rum’un yaşadığı biliniyor. Bugün belde de hiç Rum bulunuyor. Yunanistan’da kurulmuş aynı isimli kardeş kasabada Trilye’de yaşayanlar turistik amaçla beldeye sık sık geliyor.

Tirilye
Tirilye

Trilye gezilecek yerler

Kırmızı kiremitli çatılarıyla göze çarpan Trilye, dar sokakları, tarih dolu mekanları ile gezginlere farklı imkânlar sunuyor. Son yıllarda popülerleşmeye başlayan belde, sit alanı olduğundan özgün yapısını koruyabilmiş. Köy yürüyerek birkça saatte gezilebiliyor. Görülmesi gereken yerler birkaç yıkık tarihi yapıdan ibaret.

Osmanlılarca camiye dönüştürülen ve Fatih Camii adını alan Büyük Kilise; duvarlarına tarihte ilk kez resim yapılan Kemerli Kilise; ev olarak kullanılan Dündar Evi (Yuannes Kilisesi); bir de yemekhane olarak kullanıldığı için bu adla anılan kilise günümüzde varlıklarını zor da olsa sürdürüyorlar.

Kemerli Kilise; Panagia Pontobasilissa ya da belde de tanınan adıyla Kemerli Kilise, duvarlarına resim yapılan ilk kilise olarak bilinmektedir. Hristiyanlığın kadim dönemlerinde de büyük ilgi gören Trilye ve çevresinde çok sayıda görkemli kilise, manastır inşa edilmiş, ancak günümüze kadar sadece 3 kilise ve 1 manastır ulaşabilmiş. 13. yüzyıl sonlarında yapıldığı kabul edilen Kemerli Kilise de bunlardan birisi.

Kemerli Kilise, Tirilye
Kemerli Kilise, Tirilye

Kilisenin Panagia Pantobasillissa’ya (Hz.Meryem’) adandığı bazı el yazması eserlerde belirtilmektedir. Kilise, doğu-batı doğrultusunda uzanan Yunan haçı şemasına sahiptir. Yapı kullanılmasa da halen ayaktadır. İlk yapının duvar tekniği göz önünde bulundurularak, 13’ncü yüzyıl sonlarında yapıldığı kabul edilmektedir. Hıristiyan âlemi için büyük önem taşıyor.

Dündar Evi; Rumlardan kalan tarihi eser niteliğindeki Yuannes Kilisesi, bugün Dündar Evi adında mesken olarak kullanılıyor. 3 katlı yapıya kemerli taş bir kapıdan giriliyor. Kilise’nin 3. yy’dan kalma olduğu söyleniyor. Duvarlarına kazınmış isimlere ise hayret etmemek elde değil.

Taş Mektep, Tirilye, Mudanya
Taş Mektep, Tirilye, Mudanya

Taş Mektep; Kıbrıs Eski Cumhurbaşkanı Başpiskopos Makarios’un eğitim aldığı Papaz Okulu 1909’da neo-klasik tarzda yapılmış. 1924’lerde şehit çocukları, öksüz, yetimler için Dar-ül eytam (Öksüz Yurdu) olarak kullanılmış. 1980’li yıllara kadar okul olarak hizmet veren Taş Mektep bugün maalesef çok bakımsız durumda

Fatih Camii; Eski ismi Aya Tadori olan ve kapısında Hicri 968, Miladi 1560 yazılı olan Bizans sütun başlıklarına sahip kilise, bugün Fatih Camii olarak kullanılıyor.

Osmanlı Hamam (Avlulu Hamam); Fatih Cami yanında yer alan hamam Yavuz Sultan Selim tarafından yaptırılmış. Bugün kültür merkezi olarak kullanmak için restore ediliyor.

Medikion Manastırı;  Tirilye’den Eşkel Limanı’na giden karayolu üzerinde yer alıyor. Kuzeybatısında Rum Mezarlığı yer alır. 8. yy’da kurulduğu bilinen ve çiftlik olarak kullanılan manastırın yalnızca duvarlarıyla, her birinin ağırlığı 200 kilo gelen görkemli giriş kapılarıyla günümüze ulaşabilmiş.

Tirilye, Bursa
Tirilye, Bursa

Trilye zeytini

Trilye halkının başlıca geçim kaynağı zeytin ise dünyaca ünlü. Trilye zeytini gerçekten başka zeytinlere benzemiyor. Başka yerlerde bulmak da mümkün değil, bu yüzden köylüler daha sonra isteyenlere zeytinleri kargo ile gönderiyorlar.  Zeytin ve yan ürünlerini burada her köşeden almak mümkün.

Orta boyda, küçük çekirdekli ve çekirdeği meyvesine yapışmayan Trilye zeytini salamura yöntemiyle 3-4 yıl saklanabiliyor. Ayrıca olgunlaşmış yeşil zeytinlerden kırma, çizme ve az tuzlu konserve zeytin üretiliyor. Yörenin zeytini yağ yapımı için de çok uygun.

Günümüzde yöre halkının %90’ı geçimini zeytincilikle sağlıyor. Trilye’de balıkçılık eskiden olduğu gibi bugün de önemli bir geçim kaynağı.  Trilye’de bağcılık, şarapçılık, ipekçilik de geçmişte kalan uğraşlar arasında yer alıyor.

Trilye’ye nasıl gidilir

Trilye, Güney Marmara’da küçücük bir belde. İstanbul’dan araçsız gelecekler için en kolay yol Mudanya’ya kalkan deniz otobüsüne binmek. Deniz yolunu katınca İstanbul Trilye arası 135 km. İstanbul Yenikapı’dan deniz otobüsü ile Mudanya’ya geldikten sonra, oradan yarım saatte bir kalkan minibüslerle Trilye’ye ulaşmak mümkün. Trilye Mudanya arasındaki yol zeytinlikler ve doyulmaz manzaralar ile dolu 10 km’lik bir yoldur.

İstanbul’dan Bursa yönüne otomobili ile gidenlerse Gemlik’i 3 km. geçtikten sonra Engürücük sapağından girerek Kurşunlu, Güzelyalı, Mudanya üzerinden Trilye’ye varabilirler. Ayrıca Trilye’den güneye giden ve nefis manzaralar sunan bir karayolu sizi İzmir yoluna bağlanıyor.

Unutmayın, karayolları yön levhalarında Trilye değil Zeytinbağı yazar. Yol biraz virajlı olduğu için dikkat etmek gerekiyor. Yol güzerganında bazı izleme yerlerinde mola verip manzaranın keyfini çıkarın. Bursa-Trilye arası ise 40 km.

Tirilye Nerede
Mudanya-Tirilye Yolu

Trilye’de ne yenir

Tirilye sahilinde, ailelerin işlettiği tahta masalar ve rengarenk örtüleriyle balık lokantaları ile çay bahçeleri bulunuyor. Lambalı radyosundan hala şarkılar yükselen ve özel ambalajında zeytinyağı ve hediyelik eşyalar bulabileceğiniz Savarona Restoran’dan başka Liman Restoran, Şekerev, Mahur ve Türk yemekleriyle ünlü Mehmet Ali Restoran mutlaka uğranılması gereken lezzet durakları.

Trilye’de sofraların baş tacı zeytin, zeytinyağı ve balık.  Mevsimine göre balık yemek en iyisi, Trilye barbunya balığının ana vatanı. Yemeklere esas lezzet Trilye zeytinyağı. Bu yüzden önce o meşhur zeytinyağına geleneksel olarak kekik ve pul biber ekip odun ekmeği banılıyor.

Trilye’nin balkonu tabir Fatih Camii yakınındaki tepedeki Tarihi Çamlı Kahve’de asırlık çınarların altında, denize ve zeytin bahçelerine bakarak çay içebilirsiniz. Tam bir tepe olduğu için çevredeki yöreler kuşbakışı görülebiliyor.

Trilye, Bursa
Trilye, Bursa

Bursa Trilye otelleri

Osmanlı’nın son döneminden kalan yenilenmiş Trilyali Butik Hotel‘de panoramik deniz manzarası ve benzersiz olarak dekore edilmiş odalar bulunuyor.

Deniz kıyısına sadece 400 metre mesafedeki Trilye Kaplan Hotel, Bursa Trilye otelleri arasında.

Mudanya sahili denize girmek için pek uygun değil ama yöredeki turizm belgeli tek tesis Montana Otel (0224 544 60 00), hem turistik amaçlı hem de iş toplantıları için gelen konukları ağırlıyor.

Trilye köyü, zeytinleri, tarihi yerleri ve tertemiz havası ile özellikle İstanbul’dan yapılacak günübirlik geziler için bire bir. Bu şirin beldeye henüz turistik bir yer demek güç, çünkü hâlâ köy atmosferini muhafaza edebilmiş. Trilye’nin Rum mimarisinin muhteşem örnekleri olan evleri ise bakımsız ve biraz hüzünlü de olsalar, sıra sıra saksılardaki çiçekleri, zarif pencereleri, ilgi çekici kapıları ile gülümsemeyi sürdürüyorlar.

54 YORUMLAR

 1. Ege’nin mübadil köylerinin kendine has sımsıcak bir atmosferi var, Mudanya’yı pek severim. Bir yaziyla, birkac fotografla bile Trilye beni kendine hayran birakti (:

 2. Armutlu tatil köyünden Melekler Adası seferini duyduk katılalım dedik Trilye çıktı
  Beklediğimizden iyiydi açıkçası. Ev yemekleri yapan bu şirin restorana uğrayın derim, hizmeti ve yemekleri güzeldi ☺️

 3. Benim gibi gezme meraklısı birisi için yazılarınız ve resimleriniz küçük bir kitapçık gibi olmuş. Kolay, anlaşılır ve samimi. Daha önce Bursa’da bulunmuştum fakat bu küçük tarih kokan köyden sizin sayenizde haberdar oldum. Çok şirin bir Rum köyü. İlk fırsatta rotamı oraya doğru çeviricem ve benim için talı bir keşif olacak. Şimdiden sabırsızlandım. Teşekürler…

 4. Onur akgül beye cevaptır mc donalsta 1 kişi 22 tl yiyor tirilyede denize karşı adam başı 35 tl yemişsiniz çokmu?

 5. Gidin, görün, gezin. Denize karsı kahvaltı yapın, zeytin satan teyzelerle konusun, eski konağın önünde fotoğraf cekinin. Gitmişken el yapımı kukla da edinin. Aklınızı orada bırakmayın ama.;-)

 6. Türkiye’nin kayak merkezi Uludağ’da onlarca otel bulunmaktadır. 1. Ve 2. Oteller bölgesi olarak adlandırılan turizm yörelerinde, zirveye yakın yerde konumlanan tesislerin çoğunda farklı mesafelerde pistler de mevcuttur.

 7. Çok güzel Şirin bir yer. Sakın mükemmel balık restaurantları vardır taze leziz balık yerim diye hayal etmeyin. Yok öyle bir şey. En güzelinden kazık yer aç olarak çıkarsınız.

 8. Gecen hafta sonu oradaydım, cok güzel bir tarihi yapısı var cok sevdim,fakat bu yapilarin restorasyona ihtiyacı var, mesela taş mektep çok güzel ama harabeye dönmüş, korumuyoruz..değerini bilmiyoruz maalesef…Denizi de kirliydi! Plajda mangal yapmak yasak! Jandarma uyarisina rağmen İnsanlarimiz mangal yapıyorlar. Yazık 🙁

 9. Annemin gördüğü trilye rumların gittiği zamanki köyü ben görmedim. İhtişamını anlatırdı benim gördüğüm trilye’yi de yorumu yapanlar görmemişler. O zamanlar okul bütün ihtişamıyla ayaktaydı ve okul olarak işlevini yerine getiriyordu. Bazı evler yine bakımsız ve yarı harebeydi ama şimdi eski Trilye den birşey kalmamış. Çamlı kahve ise nerdeyse tüm çamlarını kaybetmiş. Çok üzücü tabii ama gerçek.

 10. Trilye dünya güzeli bir yer ne kadar uğraşılsada hala o tarihi kokusu kaybolmamış. en tepedeki o korkunç sozumona otele yeni beton evlere rağmen trilye hala güzel

  • Benim memleketim Trilye.Orası sit alanıdır.Apartman bir,bilemediniz iki tanedir.Tarihi evlerin Arasında yapılan yeni Yapılar da en fazla 3 katlıdır.Asıl bizim çocukluğumuzda çok daha güzeldi.Havası çok güzeldir,yazın sürekli esen bir Havası vardır.Sadece insanları biraz tembeldir

  • Tarihi evlerin kötülüğüne gelince de,o evlerin sahiplerinin çocukları genelde Bursa,çoğunlukla Istanbul da yaşıyorlar.İster istemez bir ilgisizlik oluyor.Bizler gibi senede bir iki kez ziyaret yapıldığı için,bakımsız olabiliyor.

 11. Trilye’de pek bir nuamra yok, eski evlerden pek eser kalmamış, sahil kısmı ise betonla örtülmüş, doğal yanı yok.

 12. Kesinlikle karnınız tok gidin. Sakın şaşıp yanılıp da sahildeki restoranlardan birine oturmayın yemek yerine kazık yiyosunuz. Tirilye restorantta 2 kişi gittik ve ızgara levrek+4 tane mantar+salata+1 miller bira+1 ıce tea+salata =140 TL hesap ödedim. Öncesinde aparatif diye 10 tane zeytin getirdiler masaya sormadan etmeden. Megersem 10 zeytinin fiyatı 15 TL imiş. Yanlış degil 140 TL. Dolandırıyolar sonra da arkanızdan gülüyolar.

 13. Tirilye, köhne bir tarih görmek isteyenlerin gideceği bir yer. Sadece doğası güzel. Balık diye bir şey yok. Sahilde bile şoklanmış balığı satıyorlar, hatta tekne de bile aynı. İskeleye girişte sağda ismi lazım değil bir kadın balık yapıyor. Yediğime pişman oldum. Meşrubatların tanesini 5 liraya verdi, neyse dedik. Köylü pazarında aynı zeytinyağı, birinde 15 iken diğerinde 20 lira. Kısaca gezin ancak sadece fırından tombul ekmek alın derim, hepsi o kadar.

 14. Savarona restorana gittim deniz levrek 1 kg lik siparis ettim. 500 gr lik saman gibi bir balık getirdiler. Sadece beni dolandırdilar, hayatındaki en rezil yemeğe 100 TL ödedim. Yabancı görünce kandırıyor dikkat.

  • Trilye’nin her bir yanını gezmeyi unutmayın diyelim bence! 🙂 Bazı köşeleri çirkin veya sıradan olsa da, sokak aralarında tarihi solumak güzel.

 15. Buraya gidenler mutlaka Tirilye zeytini almalı. Çok leziz, yine zeytinyağı ve diğer reçeller…. Tarihi çamlı kahvede börek yiyip çayınızı için ve manzarayı izleyin. Çok güzel.

 16. Bir yandan çirkin ve sıradan apartmanlar, evler; diğer yanda cumbalı, 2 katlı taş ve ahşap evler. Eski evlerin durumu çok kötü. Ancak deniziyle, manzarasıyla, temiz havasıyla bir havtasonu kaçamağı yapılacaşk bir yer. İstanbul’a da çok uzak değil. Günübirlik gezi için uygun.

 17. Trilye’ye baharda gidin ve zeytin ağaçları arasında tepeye tırmanıp harika manzarayı izleyin. Tirilyeli Kadinlar Koperatifi’ne uğrayıp orada börek yiyin, çay için ve manzarayı izleyin. Başka bir yer Triliye, tarihi, mimarisi güzel, doğası da.

  • Her sokağının tarih koktuğu eski ve güze bir Rum köyü olan Trilye. Ancak eski binaların hali içler acısı. Oysa tadilatı yapılsa turizme kazandırılsa halk da kazanır turizmimiz de kazanır. Yeni yapılan sıradan çirkin yapıların arasında eski görkemli binalar evler kaybolmuş durumda.

 18. Bize miras bırakılan şeylere ne zaman iyi baktık ki! Trilye’de zamana esir kalmış. Oysa ne güzel bir yer.

Bir Yorum Yaz

Yorumunuzu buraya yazın
Adınızı buraya yazın