Türkiye‘nin dört bir yanında keşfedilmeyi bekleyen çok sayıda doğa harikası bulunuyor. Birçoğumuz bu güzelliklerin ne adını duyduk ne de yerlerini biliyoruz. Alternatif yerler keşfetmek isteyenlerin listesine giren, Türkiye’nin az bilinen doğa harikalarının her birinin kendine has özelliği ve hikayesi bulunuyor. Paylaşın lütfen!

Türkiye’nin Az Bilinen Doğa Harikaları

10Narman Peribacaları, Erzurum

Narman Peribacaları, Erzurum

Erzurum’un Narman ilçesinde bulunan, su ve rüzgar erozyonunun milyonlarca yıllık etkisi sonucunda oluşan Narman Peribacaları, bölgede Narman Kanyonu olarak da biliniyor. Her yıl şenlik düzenlenen kanyon, Erzurum ve çevre illerden ziyaretçileri ağırlıyor. Görsel açıdan ülkemizin dünya çapında en nadide yerlerinden Kapadokya’ya benzeyen bu yer, halk arasında “kırmızı periler” olarak adlandırılıyor. Narman-Pasinler karayolu üzerinde bulunan Narman Peribacaları, ulaşım açısından oldukça rahat bir konuma sahip.

Kanyonun ABD’nin Arizona eyaletindeki her yıl binlerce ziyaretçiyi kendine çeken coğrafyaya az da olsa benzerlik göstermesi nedeniyle oldukça büyük bir turizm potansiyeli olduğu söylenebilir. Hiç olmazsa önce bizler Anadolu’nun bu zenginliğini görmeliyiz. Erzurum’un bu ilginç peribacaları, UNESCO Dünya Geçici Miras Listesi’nde de yer alıyor.

18 YORUMLAR

    • Bu güzellikler yerinde duruyor. Bütün gezi bloglarını kapatalım o zaman. Gezi programlarını da. 😊

Bir Yorum Yaz

Yorumunuzu buraya yazın
Adınızı buraya yazın