Türkiye‘deki UNESCO Dünya Mirası Listesi‘nde yer alan eserlerin sayısı 2016 yılı itibariyle 16’ya yükseldi. 175’ten fazla ülkenin imza attığı antlaşma ile koruma altına alınan dünya mirasları, gezginlerin en çok ilgisini çeken alanlar arasında yer alıyor. UNESCO tarafından belirlenen kültürel ve doğal varlıklar gelecek nesillere aktarılmaya çalışılıyor.

Antlaşmayı imzalayan ülkeler arasından seçilen 21 ülke temsilcisinin oluşturduğu Dünya Miras Komitesi aday gösterilen değerler arasından seçim yapıp listeyi oluştururken, gezginlere ise bu listeyi ziyaret edip keşfetmek kalıyor. Aynı komite Dünya Miras Fonu’nda biriken bütçeden dünya miraslarına katkıda bulunarak bu mirasların korunmasına da destek oluyor.

Türkiye UNESCO Listesindeki Yerler

1Kapadokya ve Göreme Milli Parkı (1985)

Göreme Milli Parkı, Türkiye UNESCO Dünya Mirası Listesi

6 Aralık 1985’ten bu yana listede yer alan Göreme ve Kapadokya Milli Parkı Türkiye’nin listede yer alan en eski değeri. Başta Nevşehir olmak üzere Kırşehir, Niğde, Aksaray ve Kayseri illerine yayılan Kapadokya, 60 milyon yıl önce; Erciyes, Hasandağı ve Güllüdağ’ın püskürttüğü lav ve küllerin oluşturduğu yumuşak tabakaların milyonlarca yıl boyunca yağmur ve rüzgar tarafından aşındırılmasıyla ortaya çıktı.

Hititlerin yaşadığı topraklar daha sonra Hıristiyanlar için önemli bir merkeze dönüştü. Yerli ve yabancı yüzbinlerce turistin ziyaret ettiği bölge Türkiye’nin en önemli turizm alanlarından.

18 YORUMLAR

  1. Alanya Kalesi için de çalışma vardi. Dünya kültür mirasina dahil olması için. Ama listede olmadigina gore, sonuç 0. Aslında sasirmamak gerek, çünkü buradaki yönetim kaleyi hem dünya kültür mirasi listesine sokmaya calisiyor, hem de kalede, gelin görün ki yapılaşma almis basini gidiyor.

    • Şehir pazarlaması ve markalaması konusunda bir çalışma yaptığım için biliyorum. Alanya 2011’de adaylık için müraacat etti ama “hangisi bilinmez” bakanlık tarafından geri çekildi bu isteği. (unesco’nun arşivinde var).rant o kadar büyük ki sit alanı olarak tescillenmesi işlerine gelmedi sanırım diye düşünmüştüm.

    • Geçici listelerinde çok daha fazla yer var. Umarım ve dilerim bir lobi oluşturup bu eserlerinde korumaya alınmasını sağlarlar.

  2. Efes çoktan bu listeye girmeliydi zaten. Hakkıdır her şekilde. Bu listeye girecek daha bir çok yerimiz var ama tanıtım şart.

  3. Efes listedeki bir kaç kıytırık yerden daha ihtişamlı dururken neden bugüne kadar alınmamış ki! :/ Kriterleri nedir ki bunların? Aynı şekilde Van Gölü çevresi, Mardin, Hasankeyf, Amasya, Assos vs. gibi birçok yer var…

Bir Yorum Yaz

Yorumunuzu buraya yazın
Adınızı buraya yazın