Anadolu coğrafyası, tarihin her döneminde insanlık için önemli bir geçiş ve yaşam noktası oldu. Farklı medeniyetlerin izlerinin bulunduğu Türkiye, birçok tarihi yere, antik kente ve esere sahip. Anadolu gibi bereketli bir coğrafyada çok sayıda güzel tarihi yerlerden 10 tanesini seçtik. Birçoğu UNESCO Dünya Mirası Listesi‘nde yer alan, en güzel tarihi eserlere göz atın.

Türkiye’nin En Güzel Tarihi Yerleri

10Pamukkale

Denizli’de bulunan Pamukkale, Hierapolis Antik Kenti ile beraber UNESCO Dünya Mirası Listesi‘nde yer alıyor. Hz. İsa’nın havarilerinden Aziz Filipus’un Pamukkale’de öldürülmüş olması Hıristiyanların bölgeye ilgisini artırıyor. Türkiye’nin en tanınmış doğa harikalarından biri olan Pamukkale, kaynak sularının kirecinden oluşan bir tepede kurulu. 20 km uzaklıktan bile görülen travertenler, şifa veren yer altı sularıyla önemli bir çekim merkezi.

22 YORUMLAR

 1. Tarihi yerlerde koruma yok, özellikle sümela manastırı duvarlarındaki resimlerin üzerlerine ismini, memleketini kazıyan şerefsizler son yıllarda çoğaldı. Bin yıldır kimse bu hainliği yapmamış.

 2. Her biri ço güzel, en az üçte birini görmüşüm. Görülesi daha çoook yer var ve gdeceğim hepsine.

 3. Benim için İstanbul tarihi yarımada en güzel, ama son yıllarda içine ettiler. tarihi dokusu her zamanki gibi hızla bozulup yozlaşıyor. Yazık.

 4. Merhaba gezgintech, makale ve aciklamalarinizi ilgiyle takip ediyorum. Ben Burdurluyum size tavsiyem asagida liste halinde yazdigim yerleri detayli bir inceleme yapip takipcilerinize buralari tavsiye etminizdir (hepsi Burdur ili sinirinda bulunmaktadir). Ilimiz kucuk oldugu icin barinma ve restourant fiyatlari gayet hesaplidir. Uygun ekipmanla gelinirse kamp kuracak ucretsiz alanlarimiz mevcuttur.

  Burdur Muzesi
  Burdur Ulu Camii
  Burdur Golu
  Insuyu magarasi
  Sagalassos antik kenti
  Salda golu
  Yaylalarimiz
  Teke sarayi

Bir Yorum Yaz

Yorumunuzu buraya yazın
Adınızı buraya yazın