Türkiye, sahip olduğu doğal güzellikleriyle, doğa yürüyüşleri ve keşifler için oldukça zengin bir ülke. Son dönemlerde popülaritesi daha da artan trekking sayesinde, bilinen rotaların yanı sıra pek çok yeni alan da keşfediliyor. Bu sayede günübirlik ya da kamplı olarak doğaya kaçacak daha fazla yer listeye alınıyor.

Yoğun hayat temposundan biraz olsun uzaklaşmak ve doğada nefes almak isteyenler için pek çok alternatif bulunuyor. Uzak ya da yakın pek çok rotanın olduğu bölgeler, günden güne daha çok ziyaretçi ağırlıyor. Türkiye’nin en iyi trekking rotaları listemizde bir araya geldi.

Türkiye’deki 40 Trekking Noktası

40Ballıkayalar

Ballıkayalar

Kocaeli’nin Gebze ilçesinde bulunan Ballıkayalar, antrenmanı olmayanlar için pek de kolay bir parkur değil. Bütün bir parkurun kayalardan oluştuğu bu bölgede kimi zaman yan geçişler de yapılabiliyor. Başta ve sonda olmak üzere 2 şelaleye sahip vadi, yürüyüşe ayrı bir keyif de katıyor. Ayrıca vadi girişinde bulunan kaya duvarları, tırmanışa meraklılar için oldukça güzel bir eğitim alanı olarak kullanılıyor.

9 YORUMLAR

  1. Bence Türkiye de Gelidonya 1 numaralı parkur burda hiç bahsetmiyor ne Ege den ne de Akdenizden

  2. Ülkemiz gerçekten cennet. Türkiye’nin dört bir yanında, her mevsim alternatif etkinlik için birbirinden güzel yerlere gitmek mümkün.

  3. Yazıda bahsedilen yerleri akıllı cihazlara da indirilebilen Wikiloc uygulaması ile GPS üzerinden nokta atışı bulabilirler.
    Faydalı bilgiler olmuş 🙂
    Pazar günü kuvvetle muhtemel biz de Yalova Su Düşen’deyiz…

Bir Yorum Yaz

Yorumunuzu buraya yazın
Adınızı buraya yazın