Havayolu ile ulaşım birçoğumuzun seyahatlerinde vazgeçemediği bir yöntem. Gerek yurt içi gerekse yurt dışı seyahatlerimizde kullandığımız uçakların üretim teknolojileri her geçen gün gelişiyor. Bir çok insanın halen kendi kendine sorduğu “Tonlarca ağırlıktaki bir uçak havada nasıl uçuyor?” sorusunun cevabı aslında basit bir prensibe dayanıyor.

Uçak motoru öndeki havayı aldıktan sonra arkaya doğru iter. Böylelikle bir itme gücü sağlanmış olur. İtme gücüyle uçak ileri doğru hareket eder. Uçağın kanatlarının yapısı gereği itici güç bir kaldırma kuvveti oluşturur. Havanın uçağa karşı oluşturduğu bir direnç vardır. Kanadın kadırma kuvveti; yer çekimi ve hava direncinden fazla olduğu için uçuş gerçekleştir.

Uçak MotoruBu sebeple uçakların uçmasını sağlayan en önemli iki unsuru motorları ve kanatlarıdır. Ülkemizde de havacılık sanayinde önemli çalışmalar yapılıyor. Uçak motoru üretiminde Dünyanın önde gelen şirketlerinden olan GE, Türkiye’de Tusaş Motor Sanayi ortaklığı ile havacılık saniyinde faaliyet gösteriyor. Türk Havacılık sanayinin daha yükseklere ulaşmasını sağlamak için katkıda bulunuyor.

Türkiye’de hava araçlarının %60’nın gücü GE tarafından sağlanıyor. Tusaş Motor Sanayi TEI tarafından her gün 160 uçak motor parçası üretiliyor.

Dünya’nın önde gelen uçak motoru üreticilerinden GE’nin uçak motorları, Türk Hava Yolları filosunda yer alan Boeing 777-300ER uçaklarında da kullanılıyor. Türk Hava Yolları’nın büyüyen filosuyla birlikte GE90 motorlarının sayısı da artıyor. THY sipariş verdiği 5 yeni uçakta da GE90-115B tercih ediyor. Böylelikle sahip olduğu GE90-115B motorlarının değeri 340 milyon dolara ulaşıyor.

THY’nin yeni motorlarının bakım ve tamirini 15 yıl boyunca OnPoint bakım sözleşmesi ile GE’ye yaptıracak olması, THY’nin GE’ye olan güvenini gösteriyor. THY, filosunda halihazırda bulunan 12 adet Boeing 777-300ER uçağındaki GE90-115B motorlarının bakımları da GE tarafından gerçekleştiriliyor.

Dünya’da enerji denince akla gelen ilk şirketlerden biri olan GE, taşımacılık alanında gerçekleştirdiği inovasyon ve teknolojiler ile dikkat çekmekte. GE’nin GE90-115B motoru bugüne kadar 1500′den fazla uçakta kullanılmış bulunuyor. GE90 motoru Guiness Dünya Rekorlar Kitabı’nda “Dünyanın En Güçlü Sivil Jet Motoru” olarak yer alıyor. 

4 YORUMLAR

Bir Yorum Yaz

Yorumunuzu buraya yazın
Adınızı buraya yazın