Uçak bileti satın almadan önce hava yolu şirketlerinin bagajlar ile ilgili uyguladığı genel kurallar hakkında bilgi sahibi olmanızda fayda bulunuyor. El bagajı, evcil hayvanlar, özel bagajlar, spor malzemeleri gibi detaylar uçakla seyahat için büyük önem taşıyor.

Her hava yolu şirketinin bagaj kuralları farklıdır. Ücretsiz bagaj hakkı, bir yolcunun uçuş sırasında yanında taşıyabileceği yük miktarıdır. Uçuş yapacağınız hava yolu firmasının ücretsiz bagaj hakkı kurallarına göre check-in işleminiz sırasında teslim ettiğiniz bagaj ve uçakta yanınızda taşıyacağınız el bagajınızın toplam ağırlığını karşılaştırmanız gerekir. Bagajlarınız hava yolu kontuarında tartılır ve eğer kilo ihlali bulunuyorsa, uçuşunuz ve hava yolunuza göre belirlenen ceza miktarında ödeme yapmak zorunda kalırsınız.

Ücretsiz bagaj hakkı kilosu uçuş mesafesine göre değişmektedir. Yetişkin, çocuk ve promosyon başlıkları altında üç farklı kiloya izin verilen ücretsiz bagaj hakları, iç hat uçuşlar ve dış hat uçuşlar arasında farklılık göstermektedir. Uluslararası hava yollarının ortak sözleşmesi sonucu belirlenen kurallar, ülkemizde de uygulanmaktadır. Ücretsiz bagaj hakkının üstündeki kiloda bagajlarda ekstra ücret uygulaması yapılmaktadır.

Kurallara bağlı olarak ülkemizde iç hat uçuşlardaki ücretsiz bagaj hakları;

  • Business: Yetişkin/Çocuk 30 kg, Bebek 10 kg
  • Ekonomi: Yetişkin/Çocuk 20 kg, Bebek 10 kg
  • Promosyon: Yetişkin/Çocuk 15 kg, Bebek 10 kg

Dış hat uçuşlarında mesafeye göre ücretsiz bagaj hakları farklılık göstermektedir. Gitmeden önce özel olarak incelemeniz gereken detaylar bulunuyor. Bu yüzden en doğru bilgiyi hval yolu şirketlerinden almanızda fayda var.

ucakbileti
Ucuz uçak bileti bulma sitesi

Dış hat uçuşlarda gideceğiniz yere göre farklılık gösteren ücretsiz bagaj hakları genel olarak şu şekilde;

  • Business: 30 kg
  • Comfort: 20 kg
  • Ekonomi: 20 kg
  • Bebek Yolcu (0-2 yaş arası): 10 kg + 1 adet katlanabilir bebek arabası / puseti (115 cm.)

Evden çıkmadan bagajlarınızı tartıp, üzerlerine kaç kilo olduklarını not alırsanız, check-in işlemi sırasında herhangi bir problemle karşılama ihtimalinizi ortadan kaldırabilirsiniz.

Internette ucuz uçak bileti için yeni adresiniz Ucakbileti.com’un web sitesini ziyaret etmeyi unutmayın.

Uçuş hazırlıkları ve genel uçuş kuralları hakkında daha fazla bilgi almak için ucakbileti.com’un hazırladığı uçuş rehberine göz atabilirsiniz.

1 YORUM

  1. Bagajın kaybolma riskine karşı, uçağa binmeden valizinizin fotoğraflarını çekin, hem içerisini hem de dışını. Marka ve modelini de bilin. Valiz kaybolursa tutanak tutulurken bu bilgiler lazım olacaktır.

Bir Yorum Yaz

Yorumunuzu buraya yazın
Adınızı buraya yazın