Asyalı havayolu şirketleri, çocuk gürültüsünden rahatsız olan yolculara, ek ücret karşılığında ‘çocuktan arındırılmış bölgede‘ seyahat etme imkânı sunuyor. Çocuklu aileler zorunlu olarak arka koltuklara yerleştiriliyor.

Asyalı havayolu şirketleri arasında giderek yaygınlaşan uygulamaya göre, belirli bir ücret karşılığında ön koltuklar, sadece çocuksuz yolculara ayırılıyor. 12 yaşın altındaki çocuklarıyla birlikte yolculuk yapan aileler ise arka bölümlere oturtuluyor.

Havayolu şirketleri, böylece müşterilerine daha huzurlu bir uçuş ortamı sağlamayı hedefliyor.

Crying-child-with-juice-in-airplane

“Çocuksuz bölge” uygulamasınınn öncülerinden Malaysia Airlines, 2011 yılından bu yana birinci sınıf bölümlere çocuklu yolcu kabul etmiyor. Geçen yıl da dev Airbus A 380 tipi uçaklarda üst kat tamamen çocuklara kapandı.

Artan eleştiriler üzerine açıklama yapmak zorunda kalan Malaysia Airlines, uçağın alttaki ana bölümünde daha fazla tuvalet olduğunu, ayrıca ailelerin ve çocukların alt kattan daha hızlı uçağa binip yerleşebilecekleri gibi gerekçeler öne sürdü.

Artık Avrupa’ya uçuşları bulunmayan Malezya merkezli Air Asia X firması da ekonomi sınıfında ilk yedi sıranın 12 yaş altında çocukları kabul etmeyeceğini bildirdi. Air Asia X, birkaç euro fazla ödemeyi kabul eden müşterilere ön koltukları tahsis edip çocuklu aileleri arkaya gönderiyor.

Benzer uygulamalar diğer Asyalı şirketlerde de görülmeye başlandı.

Kaynak:Deutsche Welle

Bir Yorum Yaz

Yorumunuzu buraya yazın
Adınızı buraya yazın