Uçak bileti alırken aynı güzergâhtaki bilet fiyatlarının zamana göre büyük farklılıklar gösterebileceğini biliyor muydunuz?

Bunun bir kaç farklı sebebi var. Öncelikle seyahat etmeyi planladığınız şehrin veya ülkenin aldığı ziyaretçi sayısı, fiyat artışındaki en büyük etken.

Arz ve talep ilişkisi ile değerlendirilen uçak bilet fiyatlarında, talebin yoğun olduğu dönemlerde fiyatların yükseldiği, talebin düşük olduğu dönemlerde ise fiyatların nispeten azaldığı bir finansal denge üzerine kurulu.

ucuz uçak bileti nasıl alınır

Bir örnek ile açıklayacak olursak. Paris’e gitmek için en ucuz uçak bileti fiyatını arayan potansiyel bir müşteri, o bölgeye aynı gün ve aynı saatte seyahat etmek isteyen diğer müşteriler ile rekabet ediyor demektir. Bu rekabetin asıl sebebi uçağın satılmış koltuk sayısı ile ilintilidir. Örneğin uçaktaki 100 kişilik yolcu kapasitesine karşın, uçak bileti satın almak için100 kişinin üzerinde talep olursa fiyatlar yükseliyor.

Bu yüzden aynı koltuğu talebin yoğun olmadığı başka bir saat veya zaman diliminde almak istediğinizde çok daha makul fiyata uçak bileti bulabilmek mümkün. Havayolu firmaları, geçmiş dönemlerdeki yoğun zaman dilimleri istatistiklerini baz alarak, yoğunluğun yaşanacağı zaman dilimlerini bilirler. Fiyatları da buna göre belirliyorlar.

Uçağın doluluk oranına göre boş kalan koltuk fiyatları yükseliyor. Ancak bunun tam tersi durumlar da söz konusu. Örneğin 1000 TL’ye 1 ay önceden Paris uçak bileti aldınız diyelim. Son 7 gün kala, aynı uçak saatinden alınmış 50 kişilik bir grup biletlerini iptal ederse, alınan 1000 TL’lik uçak bileti fiyatı 600-700 TL’lerden satın alınabilir duruma gelebilir. Bu tür durumlar çok sık yaşanmasa da akılda kalmasında fayda var.

Bir diğer önemli konu ise havalimanı konusu. Aynı şehir içerisinde iki hatta ikiden fazla havalimanı olabilir ve bu havalimanları arasındaki fiyat farklılıkları değişkenlik gösterir. Bu nedenle farklı havalimanlarının sorgularına bakarak fiyatlar konusundaki daha fazla fikir sahibi olmak mümkün. Örneğin Atatürk Hava Limanı ile Sabiha Gökçen Hava limanı fiyatlarını kıyasladığımızda, Sabiha Gökçen’de daha ucuz uçak bileti bulabileceğimizi görüyoruz.

Diğer önemli bir konu ise sadece tek bir havayolu firmasını baz alarak fiyat konusunda genel bir fikir sahibi olma nın yanlış olacağı. Bu konuda internet üzerinde farklı havayolu firmalarını karşılaştıran bir çok uçak bileti karşılaştırma sitesi bulunuyor. Bu siteler, gitmek istediğiniz destinasyonu ve tarihi seçtiğinizde, mevcut tüm havayolu firmalarını fiyatlarının fiyatlarını tarayarak, belirtilen tarih aralığı için en uygun uçak biletlerini sıralıyor.

Bu siteler sayesinde her bir havayolu firmasını tek tek gezip arama sorgusu yaparak zaman kaybetme külfetinden bizi kurtarıyorlar. Adını bile hiç duymadığımız veya o an aklınıza gelmeyen bir çok havayolu firmasını da bu uçak bileti arama siteleri tarıyor.

Günün sonunda seyahatlerinizi planlarken çeşitli varyasyonlar ve kombinasyonlar dahilinde düşünmek, tek bir seçeneğe bağımlı olmamak ucuz uçak bileti bulmanızda etkili olacaktır. Bu sayede çeşitli araç gereç, site, havalimanı, tarih ve saat seçimi ile seyahat etmek istediğiniz bölgeye %50’lere varan oranlarda tasarruf edilebilir. İyi seyahatler!

12 YORUMLAR

 1. Her ürünün ucuzunu arıyoruz uçak bileti içinde bu geçerli. Seyahatlerde ucuz uçak bileti bulmak için kıyaslama web sitelerini tercih edenlerdenim.

 2. Bir başka başarılı site de ben paylaşayım: esky.com.tr. Fırsatlar sayfasından istediğiniz güzergahları seçip tüm promosyonlu uçak biletlerini tek ekranda görebiliyorsunuz. Veyahut kendiniz arama yaparak karşılaştırıp en uygun bileti alabiliyorsunuz.

 3. Sık sık seyahat etmek durumunda kalanların sık kullanılanlarında bulunması gereken bir site.

 4. Seyahat ederken en büyük giderlerin başında ulaşım geliyor. Erkenden alınan biletler, uygun destinasyon için alınan biletler ile ciddi tasarruf yapılabiliyor. 20-30 euro bile indirim alınsa gidilen yerde bir iki gün yemek masrafı anlamına gelir.

 5. Rekabet iyidir, Ucuz bilet satan havayolları tercihim. Konfor aramak gereksiz 2-3 saatlik uçuş için. Parayı gidilecek yerde gezmeye ve eğlenceye harcamalı. 40-50€’ya biletler var.

 6. Mail listelerine üye olmak işe yarıyor. Eğer gidilecek yer konusunda esnek iseniz 100€ altında bir çok kampanyadan bilet kapmak mümkün. Yılda 3-4 seyahatimi ben böyle planlıyorum.

  • Düşük bütçesi olanalrın tatil dönemlerinde mümkünse seyahat etmemesi gerekiyor. Alternatif uygun fiyatlı tatil rotalarının hem uçak bileti maliyeti hem de seyahat ve konaklama maliyeti daha düşük. Balkanlar buna örnek, Belgrad, Budapeşte, Üsküp…

   Buralara 100€ altında uçak bileti bulmak mümkün. 2 ay önceden bilet alınır ve uygun da otel kapılırsa Türkiye’de tatile gitmekten daha ucuza mal olabiliyor.

Bir Yorum Yaz

Yorumunuzu buraya yazın
Adınızı buraya yazın