Uzak Doğu ülkelerini keşfedeceğiniz, farklı bir tatil düşlüyorsanız, Setur’un düzenlediği yurt dışı turlar tam size göre. Hanoi, Halong Bay, Saigon, Siem Reap şehirlerini gezeceğiniz Vietnam ve Kamboçya turu ile heyecan verici bir seyahate adım atabilirsiniz. Vietnam ve Kamboçya’nın bu gözde bölgeleri için hazırladığımız küçük notlar sizde bir an önce orada olma isteği uyandıracak.

Hanoi

Vietnam Sosyalist Cumhuriyetinin başkenti olan Hanoi,  uzun yıllar Fransız sömürge yönetiminin merkezi olup II. Dünya Savaşında Japonya tarafından işgal edilmiştir. Şehir 2 Temmuz 1976’da Vietnam Sosyalist Cumhuriyetinin başkenti olmuştur.

Hanoi-Vietnam gezisi
Vietnam gezisi rotalarından başkent Hanoi

Hanoi, tapınakları, gölleri, köprüleri, müzeleri ve daha pek çok cazibe noktasıyla ziyaretçilerine gezi durakları sunar. Şehirde başlıca görülmesi gereken yerler; Hoan Kiem gölü, Eski Şehir, Ho Chi Minh Müzesi, Ngoc Son tapınağı, Thang Long Kukla Tiyatrosu, Lenin Heykeli ve Hang Gai caddesi (alışveriş)’dir. Hoan Kiem Gölü’nün tam kuzeyinde bulunan Eski Şehir aynı zamanda 36 Sokak olarak da bilinmektedir. Her sokağın ayı bir keyif yaşattığı Eski şehir’de, her sokak adını orada satılan eşyalardan almıştır. Bu sokaklarda el yapımı eşyaları bulabileceğiniz gibi, yerel halkı gözlemleme fırsatı da bulabileceksiniz.

Uzun süre Fransızların kontrolünde kalan Vietnam, yapılarında olduğu kadar mutfağında da Fransızlardan etkilenmiştir. Vietnam mutfağı ağırlıklı olarak tavuk, biftek ve deniz ürünleriyle öne çıkar. Şehre özgü tatlar arasında Pho Ga (tavuklu noodle çorbası) ve Pho Bo ( biftekli noodle çorbası) başı çekmektedir. Şehirde ilginç lezzetlere rastlamak mümkündür. Le Mat adı verilen bölgedeki pek çok restoranda kobra yılanı servis edilmektedir. Bazı restoranlarda kobra kanından elde edilen şarap sipariş ettiğinizde, masaya canlı kobra getirilip orada öldürülerek kanını pirinç şarabının içine ilave edilip sunulur. Popüler olan bir başka yemek ise Thit Cho denilen köpek etidir.

Şehirde yapabileceğiniz keyifli aktiviteler de bulunur. Hoan Kiem Gölü ve Kırmızı Nehir çevresinde gezintiye çıkarak huzurlu anlar geçirebilirsiniz. Bu göl ve nehir etrafında uzak doğu sporu yapan pek çok Vietnamlı ile karşılaşmanız mümkün. Şehirde “cyclo” denilen üç tekerlekli bisikletlerle gezebilirsiniz. Ön tarafında 1 ya da 2 kişilik oturma bölümü bulunan bu bisikletler ile arkadaşınızla ve sevgilinizle birlikte keyfili bir gezinti yapabilirsiniz.

Hanoi gece hayatını sevenler için de çeşitli seçenekler sunar. Hoan Kiem Gölü etrafında yer alan mekanlardan birini seçerek eğlenceli anlar geçirebilir, barlarda canlı müzik dinlemeye gidebilirsiniz. Hanoi, su üzerinde yapılan kukla tiyatrosu ile de oldukça ünlüdür. Şehre gitmişken bu şovlardan birini görmeden dönmek olmaz.

Bir Yorum Yaz

Yorumunuzu buraya yazın
Adınızı buraya yazın