İstanbul’da benzersiz bir dans, müzik, sanat performansı gerçekleşti. 21 Haziran 2014’te Viyana Turizm Derneği, müzik, dans ve resim sanatlarının halka açık bir performansını gerçekleştirdi. İstanbul Bebek Parkı’nda yapılan etkinlikte, müziğin, dansın ve ressamlık sanatının harmanlanmış ilginç bir performansı İstanbullulara sunuldu. Dünyada yaşanabilir en iyi kentleri sıralamasında ilk sıradaki Avusturya’nın başkenti Viyana ile 10 binleri bulan tarihiyle, kültürlerin harmanlandığı zengin bir geçmişe sahip bir şehir İstanbul’u buluşturan bu etkinliğin fkiri, Viyana’da yaşayan Perulu sanatçı Luis Casanova Sorolla’ya ait. Bu farklı bir sanat etkinliğinde, Üsküdar Karadeniz Dans Topluluğu ve Viyana Devlet Balesi sanatçıları dev bir kâğıt yüzey üzerinde dans ederek bir sanat eseri yarattı. Devlet operası dansçıları, üzerine boya pigmentleri serpili bir kağıt zemin üzerinde dans etti. Böylece dans hareketleri ile birlikte kağıt üzerinde farklı grafik şekiller yaratıldı. “Choreography Diagrams Signapura” adı verilen bu şekiller, farklı koreografilere göre büyüleyici görüntüler sergiledi. Viyana Klasik Viyana müziğinin ve geleneksel Türk müziğinin verdiği ilhamla toplam üç dev ebatta resim ortaya çıktı. Saat 17.30‘da Viyana devlet balesinin dansçıları Johann Strauss’un dünyaca ünlü Tuna Valsı’nın ezgileriyle sahne üzerinde izlerini bırakırken; Saat 19.00′da ise Üsküdar Karadeniz Dans Topluluğu, Türkiye’nin geleneksel Karadeniz halk oyunlarıyla sahnenin üzerine ilginç bir tablo oluşturdu. Saat 20.30‘daki finalde ise Viyana Devlet Balesinin kadın dansçıları eşsiz bir tablo ortaya çıkardılar: Viyanalı balerinler Luis Casanova Sorolla tarafından tasarlanan “simasimetric” klasik dans yorumunu Carlos Pino’nun bir bestesi eşliğinde sahneledi.

Viyana’dan dans eden resimler – Büyüleyici Bir Video


Haziran 2014’te Viyana Devlet Balesi sanatçıları ve Üsküdar Karadeniz Dans Topluluğu, İstanbul’da özel kâğıt üzerinde dans ederek vals şehri Viyana’nın selamını simgeleyen etkileyici şekiller yarattı.
#ViennaMeetsIstanbul | http://bit.ly/1owh7q5

Performans ile birlikte ortaya çıkan ilginç resimlerin, izleyiciler tarafından iyi görülebilmesi için,  görüntüler canlı olarak iki dev ekrandan izleyicilerin beğenisine sunuldu. Viyana’nın geleneksel kahve üreticisi Julius Meinl, parkta orijinal Viyana kahvesi de gösteri sırasında ikram etti.

Bir Yorum Yaz

Yorumunuzu buraya yazın
Adınızı buraya yazın