İstanbul’da benzersiz bir dans, müzik, sanat performansı gerçekleşiyor. 21 Haziran günü, İstanbul Bebek Parkı’nda müziğin, dansın ve ressamlık sanatının harmanlanmış ilginç bir performansına şahit olacağız.

Dünyada yaşanabilir en iyi kentler sıralamasında ilk sırada olan Avusturya’nın başkenti Viyana, Avrupa’da sanat açısından da en iyi şehirlerden birisi. Müzeleri, sanat galerileri, opera ve bale salonları ve yıl boyu süren sanat performanslarıyla göz dolduruyor. İstanbul ise on binleri bulan tarihiyle kültürlerin harmanlandığı zengin bir geçmişe sahip bir şehir. İstanbul, farklı bir sanat etkinliğine ev sahipliği yapıyor.

Ballerinas-PeterRigaud
Photoğraf ve konsept: Luis Casanova Sorolla #ViennaMeetsIstanbul

Viyana Devlet Opera Balesi ve Üsküdar Karadeniz Dans Topluluğu ilginç bir çalışmaya imza atıyor. Üsküdar Karadeniz Dans Topluluğu ve Viyana Devlet Opera Balesi; dans adımlarının kaydedildiği kâğıt üzerinde dans gösterisi sunacaklar. Üzerinde büyüleyici diyagramlardan oluşan bir resmin meydana geleceği bu dans gösterisi, 21 Haziran’da İstanbul Bebek Parkı’nda yapılacak.

Perulu sanatçı Luis Casanova Sorolla Viyana’da yaşayan Perulu sanatçı Luis Casanova Sorolla, renk pigmentleri ile bezenmiş özel bir zemin üzerinde dans etme fikrini ortaya koyan bir biri. Bu koreografi tarzına göre, kendine has özel dans hareketleri sonucunda, büyüleyici özellikleri gösteren, inanılmaz şekiller, soyut resimler, çeşitli grafiksel diyagramlar elde edilebiliyor. “Choreography Diagrams Signapura” adı verilen bu şekiller, farklı koreografilere göre çok özel, büyüleyici özellikler sergiliyor.

Bu fikir, sanat şehri Viyana’dan Boğaziçi’ne bir yaz selamı olarak İstanbul Bebek Parkı’nda büyük bir sahnede, 21 Haziran Cumartesi 17.30’da gerçekleştirilecek. Viyana Devlet Opera Balesi’nin dansçıları, Johann Strauss’un dünyaca ünlü Tuna valsının ezgileriyle, akıllıca tasarlanmış bir klasik koreografi ile, bir Viyana Resmi ortaya çıkaracaklar.

Saat 19.00’da ise Viyana’nın dünyaca ünlü vals topluluğu Wiener Walzer sahnede yerini alacak. Üsküdar Karadeniz Dans Topluluğu,20.30’da sahne alarak, geleneksel Türk koreografisinin bir resmini yaratacak. Ortaya çıkacak ilginç resimlerin daha iyi görülebilmesi için, aynı anda canlı olarak iki büyük duvar tuvaline yansıtılacak.

Bu ilginç gösteri süresince de, Viyana’nın geleneksel kahve kavurma işletmesi Julius Meinl tarafından servis edilecek orijinal Viyana kahvesi ile ağızlar tatlanacak. Viyana İstanbul ile buluşuyor, #ViennaMeetsIstanbul

  • Luis Casanova Sorolla’nın performans girişimi
  • Etkinlik tarihi: 21 Haziran 2014
  • Yer: Bebek Parkı, Bebek Mh., Bebek Parkı, 34342 İstanbul, Türkiye
  • Performanslar: 17.30, 19.00, 20.30
  • Fotoğraf ve konsept: Luis Casanova Sorolla

Cover Photo: Fotoğraftaki Dansçılar: Olga Esina & Kirill Kourlae

Bir Yorum Yaz

Yorumunuzu buraya yazın
Adınızı buraya yazın