Vize görüşmesinde dikkat edilmesi gerekenler herhangi bir yazılı kaynak veya kurala bağlı değil. Burada yıllardır seyahatlerimden edindiğim deneyimlerimin ışığında tavsiyelerde bulunabilirim. Vize görüşmesinde dikkat edilecek hususlar konusu ve konsoloslukta sizleri nelerin beklediğini ve neler yapmanız gerektiğini adım adım anlatmaya çalışacağım.

Vize başvurusunda dikkat edilmesi gerekenler

Vize başvurusu yaparken genel kural, kişinin başvuruyu şahsen yapmasıdır. Schengen ülkeleri yasasına göre, vize hangi elçilikten alınırsa ilk olarak o ülke kapısından giriş yapılması gerektiğini unutmayın. Özellikle ilk defa Schengen vizesi başvurusu yapacakların bu kurala mutlaka uymaları gerekiyor.

Bazı ülkeler, kendilerini ilk ziyaretinizde, pasaportunuzda kendi ülkelerine ait vizeyle görmek isterler. Özellikle Avrupa’da Türk nüfusunun en çok yoğun olduğu Hollanda, Almanya ve Belçika bunların arasında yer alıyor.

Vize Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diğer bazı ülkeler bu kuralı her zaman uygulamayabilirler. Başka ülkeden aldığınız Schengen vizeniz olsa dahi; kendilerinden almadığınız ve o vizeyle de ilk defa kendi ülkelerine uçuyorsanız, girişte sorun yaşayabilirsiniz.

Pasaport ve vize işlemleri

Pasaportunuzun geçerlilik süresinin başvuru tarihinden itibaren en az bir yıl olmasına özen göstermelisiniz. Bu hususu vize talep edeceğiniz ülkenin temsilciliğinden teyit ettirmenizde yarar vardır. Çoğu ülke 6 aydan az süresi kalmış pasaporta vize vermez. Vize almış olsanız dahi sınırı geçme garantisi yoktur.

Pasaportun yıpranmamış olması gerekir. Yıpranmış pasaporta vize alsanız dahi, havalimanında veya sınırdan geri çevrilmeniz mümkündür. Pasaportunuzu yenilemenizde yarar vardır.

Multiple vize alarak, gitmek istediğiniz ülke için bir çok giriş ve çıkış yapabilirsiniz. Single vize ise sadece tek seferlik giriş çıkış imkanı sağlar size. Vize başvurusunda bulunurken bunu aklınızda tutun.

Vize başvurusunda istenen evraklar

Vize başvurusunda istenen evraklar mutlaka ama mutlakta eksiksiz olarak hazırlanmalı. Hasar görmüş, tahrif edilmiş, okunamayan veya sahte belgelerle başvuruda bulunmak yasalara göre suçtur, aklınızda bulunsun. Ziyaret edeceğiniz ülkeye gidiş amacınız nedir ise ona göre vize başvurusunda bulunmayı unutmayın.

Eğer eğitim veya öğrenim amaçlı gidiyorsanız turist vizesi almayın (Bazı ülkeler turist vizesine 3 aya kadar eğitim alma hakkı veriyor). Veya öğrenim vizesi aldığınızda, o ülkede çalışabileceğiniz anlamına gelmiyor. Bunun için çalışma vizesi almanız gerekiyor.

Vize başvurusunda istenen evraklar

Topladığınız tüm vize evraklarını düzgün bir dosyada toplamanızın pek anlamı yoktur, zira görevli memur, kendi iş yapışlarına tarzı evrakları o dosyadan çıkarmak durumunda olacaktır. Evrakları konularına göre bir arada sıralayıp öyle sunmanız yeterlidir. Bunun için leitz şeffaf dosyaya koymanız yeterli. Sizden orijinal belge isteniyorsa bunları sağlamak zorundasınız. Transkript gibi evrakların orijinalini vermeyin, geri alamayabilirsiniz.

Vize başvurusu kıyafet ve tavır

Vize-BasvurusuVize görüşmesine giderken, temiz ve bakımlı bir kıyafet tercih edin. Çok resmi olmasına gerek yok ama, ayağınızda sandalet veya şortla da gitmeyin tabi. Aşırı rahat kıyafetlerin giyilmemesini tavsiye ederim. Kızlar aşırı makyajdan uzak durmalıdır.

Mülakat sırasında kullanacağınız beden diline dikkat edin. Çok heyecanlı, korkak, ürkek bir tavır sergilemeyin. Bu hakkınızda negatif  bir izlenim yaratır. Rahat olmaya çalışın. Mülakat esnasında, sorular soran yetkilinin, hakkınızda olumlu izlenim edinmesi, başvurunuzun kabul edilme şansını arttırır.

Vize Mülakatı

Vize evraklarınızı inceleyen elçilik memuru, bu sırada birkaç soru soracaktır. Vize başvurusunda sorulan sorular, aslında sizin tavrınızı, niyetinizi anlamak için yapılan bir mülakattır. Bazen de evraklar önden teslim edilip, bir sora sonra mülakata davet edilirsiniz.

Mülakata girmek sizin kendinizi ifadeniz açısından büyük bir artıdır. Yapılan bu mülakatın amacı; seyahat edeceğiniz ülkenin makamlarının bu ülkeye seyahat edecek yabancılar için belirlediği koşulları taşıyıp taşımadığınızı anlamaktır.

Vizesiz ülkeler

Vize nedir, nereden alınır

Mülakat sırasında, yetkilinin sorularına doğru yanıtlar vermeniz önemlidir. Asla ama asla yalan söylemeyin. Sorulara mümkün olduğu kadar kısa ve net cevaplar verin, uzatmayın. Size sorulmadıkça, gereksiz şeyleri cümlelerinize eklemeyin, detaylara hiç girmeyin. Gireceğiniz her detay veya konudan uzaklaşıp anlatacağınız her şey, mülakat yapana, yeni ve farklı sorular sorması için verilen bir fırsattır.

32 YORUMLAR

 1. Bü belgeler arasında sağlık sigortası şartı bulunur mu vize icin birde bulunur ise eğer meblanin direkt olarak yatırımı olması mı gerek şimdiden teşekkürler.

 2. Hollanda vizesi için yardımcı olabilcek birisi var mı acaba? belgelerim tam fakat bana genç olduğum ve sigortalık süremin 9 ay olduğu için kısa olduğunu söylediler tabi daha cevap gelmedi bugün başvurdum lakin biraz tedirginim gerçekten çok istediğim bi tatil sizce acaba bu yaş olayı ve sigrta olayı gerçekten sorun olurmu? bide turla gidiyorum hocam sıkıntı durumu nedir sizce

 3. Selam arkadaşlar Belçika’ya aile birleşim vizesine başvuru yaptım. Perşembe günü mülakat var. Neler soruyorlar çok acayip stres yaptım. Hiç bir bilgiye sahip değilim, yardımcı olursanız sevinirim.

 4. Merhabalar,
  Belçika’ya Master öğrencisi olarak gideceğim, belgelerim konsolusluğa gitti ancak konsolosluktan yazılı mülakata çağrıldım. Yazılı mülakat ile kasıt nedir, soruların içeriği ne olabilir, bilgi verirseniz çok sevinirim.

 5. Iyi günler Belcika’da sanat Üniversitesine kayıt yaptirdim. Eevrakları teslim ettim Konsolosluğa yollandi ve yarın mulakatim var. Mulakati hangi dille yaparlar ne sorarlar? Beni biraz aydinlatir misiniz? Teşekkürler.

  • Merhabalar,
   Aynı şekilde bende mülakata çağrıldım ve yazılı olacakmış mülakat. Sizin nasıl geçti, neler sordular, yardımcı olursanız çok sevinirim. Teşekkürler.

 6. 15 günlük orta avrupa seyahati yapmayı düşünüyoruz ve bunun için sanırım schengen vizemizin olması gerekiyor. Birinci sorum schengen alamazsak herhangi bir ulkeye vize alıp gittikten sonra komşu ülkelere vize ala ala gitmek mümkün müdür.. ikinci sorum da mülakatlar ıngilizce mi oluyor, çok iyi bir ingilizcem olmadigi için kendimi rahat bir şekilde ifade etmem zorlaşır..

  • Bir başka ülkeden diğer bir ülkeye giriş için vize başvurusu yapmak mümkün. Önemli olan evraklarınızın tam olması. Mülakatlar Türkiye’de Türkçe, yurtdışında İngilizce.

 7. Merhaba, üniversite öğrencisiyim ve Prag, Budapeşte Viyana gezisi planladım ilk defa yurtdışına çıkıcam. Merak ettiğim 3 ülkeye girceğim için çok girişli pasaport almam gerekiyor sanırım. Bunu vize basvurusu esnasında konsolosluğa mı bildiricem yoksa onlar uçak biletlerimi rezervasyonlarımı görüp anlarlar mı?

 8. Merhaba benim bir sorum var.
  Avusturya’da yasiyorum ve Yunanistan Atina’dan kiz arkadasim var. Onu buraya yanima getirmek istiyorum. Atina’dan temelli olarak Avusturya’ya gelmesi icin ne gibi evraklar lazim ve nerelere basvurup neler yapmamiz lazim ?

  • Avrupa Birliği sınırlarında yaşayan AB vatandaşları serbest dolaşım hakkına sahip. Hiçbir evrak ve belge toplamadan Avusturya’da yaşayabilir.

 9. Merhaba,
  Mart ortasında Prag’a seyahat edeceğim. vizemi şimdiden alsam, vize başlangıç tarihi, seyahat tarihimden itibaren mi başlar? Yoksa vize elime geçtiği tarihten itibaren mi? Multi vize alacağım için önemli bir soru. 🙂 Cevabına bir yerde rastlayamadım.

 10. Yunanistan için vize başvurusu yapacağım ama ingilizcem iyi değil hatta yok gibi arkadaşım ile gideceğiz, mülakatlar ingilizce mi yoksa türkçe mi oluyor?

  • Mülakatlar Türk çalışanlar tarafından Türkçe yapılır, hatta onlar evrakları düzenler, bilgisayarda bir şeyler yapıp, sizinle hiç ilgilenmiyor gözükürken birkaç soru sorarlar. Sakin olun, dürüst olun.

 11. Merhaba, Kuzenim ile Prag, Budapeste, Viyana turu yapacagız. Kendisi ögrenci, sponsor olarak ise ben destek olacagım. Fakat soy ismimiz aynı degil ? Bu sıkıntı yaratır mı ? Sadece anne baba mı sponsor olabilir? Bilgi alabilir miyim?

 12. Eşim ve benim kırmızı pasapotumuz var. Norveç e çalışmak için gitmek istiyoruz. Acaba iş bulup mu gitmek lazım? İş olanakları hangi sitelerden bulunuyor? Çalışma için ayrı bir izin alınmalı mı? Nasıl bir yol izlenmeli?

  • Norveç’te çalışmanız için Work vizeniz olmak zorunda. Bunun için de öncesinde bir şirket ile anlaşıp, gerekli evrakları alıp öylece vizeye başvurmanız gerekiyor.
   Turist vizesi ile gidip, işi orada bulduktan sonra daha sonra Work vize başvurusu yapabilirsiniz.

  • Ben Avusturya’ya kardeşimin düğününe gideceğim. Babamla beraber vize başvurusunda bulunacağım. Resmi olarak calışmıyorum, serbest iş sahibiyim. 2 bankada üzerimde biraz para var. Bu paranın son 1 yıllık girdi çıktısı benim adıma. Bireysel emeklillk basvurum var ve yaklaşık 5 aydır da düzenli olarak ödüyorum. Vizeye babamla beraber başvuracağım. Babamın bağkuru var, üstünde 3 ev 100 dönüm arazi 2 araba ve bir de vergi levhası, ayrıca da esnaf sanatkarlar odasında kaydı bulunuyor. Sizce ben vize alabilir miyim?

 13. Bulgaristan’a nasil gidebilirim? Bulgaristan vizesi nasil alınır? Avrupa’yi gezmek istiyorum.

 14. Kızım şu an Fransa da okuyor ve okul bitti. Tanzanya’da üç aylık staj yapması gerekiyor. Nasıl müracaat yapacak ve vize isteniyor mu? Oradan bir üniversite davet yazısı gönderecek.

  • Tanzanya sınır kapısında vize veriyor. Yanında fotoğraf, 50$ para olması yeterli.

   Ancak eğitim amaçlı gideceği için vize alması gerekiyor. Tazmanya Büyükelçiliğine vize başvurusu yapmanız gerekiyor.

   Adres: Abdi İpekçi Cd Atid Apt. No:29 D:4, Nişantaşı/Istanbul – Europe
   Telefon:(0212) 232 2546

 15. Yesil pasaport sahibiyim. Rusya’ya turist olarak giderken de VIZE almak gerekir mi? Yesil pasaportla Rusya’da dolasim suresi ne kadardir? Bilgilendirebilir misiniz. Tesekkur ederim. Saygilar

Bir Yorum Yaz

Yorumunuzu buraya yazın
Adınızı buraya yazın