Seyahat etmek, tatile çıkmak ve dünyanın farklı yerlerini keşfetmek isteyen Türkler vize engeliyle karşılaşıyor. Bu nedenle vatandaşlarımız, vize uygulaması olan ülkelerden olabildiğince uzak duruyor. Önceki sene Türklere vize uygulamaya başlayan Hırvatistan’a Türkiye’den yapılan uçak bileti aramalarında %58 düşüş görülüyor.

Vizesiz-seyahatUçak bileti arama motoru Skyscanner’ın verilerine göre, vizeden muzdarip olanlar sadece Türkler değil; Asya ülkeleri de aynı şekilde kendilerine vize uygulayan ülkelere gitmemeye özen gösteriyor.

Avrupa Birliği’ne geçişle beraber Hırvatistan, 1 Nisan 2013 tarihinden itibaren Türkiye’ye vize uygulamaya başladı. Skyscanner’ın verilerine göre bu tarihten sonra, geçen seneye oranla Türkiye’den  Hırvatistan’a yapılan uçak bileti aramalarında %58 düşüş görülüyor.

Türklerin %71’i vize isteyen ülkeleri ziyaret etmeyi düşünmüyor

Hırvatistan uçak bileti aramalarındaki bu düşüş aslında çok da şaşırtıcı değil. Skyscanner’ın 1000’i aşkın Türk seyahatsever arasında gerçekleştirdiği ve vize uygulamalarının seyahat alışkanlıklarını nasıl etkilediğine ışık tutan araştırmasında da Türklerin %71’i, vize isteyen ülkeleri ziyaret etmeyi düşünmediğini ve seyahat planlarına dahil etmediklerini belirtmişti.

Asya ülkeleri de vizeden muzdarip

Vize uygulamaları yalnızca Türklerin değil, Singapur, Hindistan, Tayland, Endonezya ve Çin gibi Asya ülkelerinin de canını sıkıyor. Mobil uygulamalarıyla da dünyada seyahat etmek isteyenlerin hayatını kolaylaştırarak, hesaplı alternatifleri sunan Skyscanner’ın Asya ülkeleri arasında yaptığı araştırmaya göre, %75 seyahat için nereye gideceğine vize uygulamasına göre karar veriyor.

Ancak bu ülkelerle Türkiye’nin durumu tamamen aynı değil; Asya ülkeleri arasında %9’luk bir kesimin vize başvuruları reddedilirken, araştırma sonuçlarına göre Türkiye’de bu oran %18’i buluyor.

Seyahat-Ozgurlugu-Vize

Son yıllardaki girişimlerle yaklaşık 70 ülke ile olan vize uygulamasının kaldırılması bir ölçüde seyahatseverleri memnun etse de, vizesiz gidilebilen ülkeler sayısının hala yeterli olduğu söylenemez. Uygulanacak sağlıklı politikalarla seyahat özgürlüğü önündeki engellerin kalkacağını umuyoruz. Çünkü seyahat etmek lüks değil bir ihtiyaçtır ve seyahat etmeyi seviyoruz.

7 YORUMLAR

  1. Evet be ora vize, bura vize bu nedir arkadaş ya! Azerbaycan ki Türk ülkesi oraya bile vize, neden ya?

  2. Arkadaş ABD’den ret yedim , neredeyse bir yıl oldu ret korkusuna baska bir yere de gidemiyorum 🙁

  3. Vizeler adeta büyük ödül vad eden uğraşlar içeriyor. Belgeleri topla, belki kısa bir görüşme ( sınav demek istemiyorum ama) ve bekleme süreci… pasaport harcı bir yana vize planlaması ve bütçesi bi yana! Bi de bunun rota çizmesi var. Kısaca bize kır dizini, otur oturduğun yerde diyorlar.

  4. Kuzenim İtalya’da yaşıyor, ama ben vizeye başvurdum vermediler, ilk defa pasaport çıkarmıştım ve başka ülkeye gitmemiştim…. Hayallerim kursağımda kaldı. Dünya kadar para harcadım bir de… Pasaport, vize…. evraklar…Yazık.

Bir Yorum Yaz

Yorumunuzu buraya yazın
Adınızı buraya yazın