Balkanlar veya Balkan Yarımadası, Avrupa kıtasının güneydoğu kesiminde, İtalya Yarımadası’nın doğusu, Anadolu’nun batısı ve kuzeybatısında yer alan coğrafi ve kültürel bölge. Dağlık yer anlamına gelen Balkanlar, Karadeniz ile Adriyatik Denizi arasında kalan ve çoğunlukla da dağlık engebeli bir bölgede yer alıyor.

Arnavutluk, Bosna-Hersek, Saraybosna, Bulgaristan, Hırvatistan, Karadağ, Kosova, Makedonya, Romanya, Sırbistan, Slovenya, Türkiye ve Yunanistan Balkan ülkelerini oluşturuyor.

Balkanlar, hem vizesiz ülkeler olması hem de birden çok ülke görme fırsatı tanıdığı için en fazla tercih edilen yurtdışı turları arasında yerini alıyor. Balkanlarda yer alan ülkelerden vizesiz olanlarını ziyaret etmek için Üsküp veya Belgrad başlangıçlı bir seyahat seçeneği planlamak iyi fikir.

Vize istemeyen Balkan ülkeleri

Sırbistan

Sirbistan-Serbia
Sırbistan

Sırbistan asma bahçeleri, yemyeşil ovalara kurulu manastırları, nehirleri, gölleri ve kaplıcalarıyla insanı etkileyen bir ülke. Sırbistan’ın başkenti Belgrad farklı kültürleri bir potada eriten dokusuyla görülmeye değer.

Sava ırmağının kıyısında kurulmuş Belgrad, Sırbistan’ın başkenti ve aynı zamanda en büyük şehri. Tipik bir doğu Avrupa şehri olan Belgrad, diğer bölgesel rakipleri Zagreb, Sofya, Ljubljana, Saraybosna, Bükreş gibi diğer Balkan şehirlerinin kendisine gıpta ile baktığı bir başkent aynı zamanda.

Temiz havasıyla insana nefes aldığını hissettiren bu şehirde Kale Meydanı, Askeri Müze, İstanbul Kapı, Saat Kulesi, Lazerevic Anıtı, Nebojsa Kulesi ve Saborna Kilisesi bu şehri daha da güzelleştiren yapılar olarak karşımıza çıkıyor.

Bosna Hersek

Sarajevo-Saraybosna
Saraybosna

Hepimizin yüreğine hüzünlü bir dokunuş yapan Saraybosna küllerinden yeniden doğan bir şehir. Geçmişin kötü günlerini silip tarihi ve kültürel eserleriyle yeniden şahlanmaya hazırlanan kent Osmanlı döneminden kalan eserleriyle ziyaretçilerine nasıl da dimdik ayakta kaldığını anlatıyor.

Mimar Hayreddin tarafından 1566 yılında inşa edilen ve Osmanlı mimarisinin bir şaheseri olan Mostar Köprüsü bunun en bariz örneği aslında. Türkiye Cumhuriyeti’nin katkılarıyla birebir aynısı yapılan bu eşsiz mimari savaşla tarihin silinemeyeceğini anlatıyor. Güçlü duruşun bir simgesi olan bu şehirde hüzünle umut birbirine karışıyor. Avrupa’nın en müstesna çarşısı Başçarşı’ya sahip olan bu şehirde her sokağı gezmeli her köşeyi içinize çekmelisiniz.

Karadağ

Budva-Karadag
Budva, Karadag

Karadağ’ın kıyı şehri Kotor körfezinin nefes kesen manzarasıyla büyülüyor.  Karadağ 180 gün içinde 90 günü aşmayan seyahatlerde Türk vatandaşlarından vize istemiyor. Karadağ‘ın sahil şehirlerinden biri olan Budva ülkenin turizm merkezi olarak kabul ediliyor. 2 bin 500 senelik geçmişiyle Adriyatik Denizi kıyısındaki en eski yerleşim yerlerinden birisi.

Budva‘da şehir yat limanı, Hawaii’ye benzerliğiyle ün yapan St.Nikola Adası, Stari Grad’ı ve kalesiyle ziyaretçilerini hayran bırakıyor. Başkent Podgorica ve Orta Çağ tarzı birçok binayı barındıran eski başkent Cetinje de en çok ilgi gören yerler arasında.

Arnavutluk

Kruja, Arnavutluk
Kruja, Arnavutluk

Türk vatandaşları 90 güne kadar seyahatlerinde, ülkeye vizesiz giriş yapabiliyor. Avrupa’da en güzel kıyılara sahip olan ülkelerden biri Arnavutluk. Adriyatik’in el değmemiş sahilleri, yemyeşil ormanlarla birleştiğinde insana huzur veriyor.

Avrupa’da kendine has kültürünü korumayı başaran ülkelerden biri olan Arnavutluk, Adriyatik kıyısındaki muhteşem manzaraları ve doğasıyla etkileyici güzellikte. Arnavutluk gezilecek yerler arasında Tiran, Kruja, GostivarBeratElbasan, Durres ve Vlore ve İşkodra şehirleri yer alıyor.

Makedonya

Vizesiz-Balkan-Ulkeleri
Ohrid, Makedonya

Her köşesinde geçmişin izlerini, her yanında doğanın hazinesini barındıran Makedonya birbirinden güzel şehirleri, masmavi denizi ve tarihi dokusuyla tam bir tatil yeri. Türk vatandaşları Makedonya’yı 90 güne kadar vizesiz ziyaret edebiliyor.

Osmanlı Devleti’nin 542 sene süresince egemen olduğu Makedonya, Avrupa’nın kendine has kültürü ve özelliklerini korumayı başarmış ülkeleri arasında yer alıyor. Vizesiz gidilebilen ülkeler arasında en çok tercih edileni olan Makedonya’nın Üsküp, Manastır ve Ohrid şehirleri en çok ilgi görenler arasında yer alıyor. Manastır, Kırçova, Struga, Kalkandelen gibi şehirlerde de son yıllarda doğa turizmi gelişme gösteriyor. Makedonya, kuzeyde Sırbistan ve Kosova, batıda Arnavutluk, güneyde Yunanistan, doğuda Bulgaristan ile komşu.

Kosova

Prizren, Kosova
Prizren, Kosova

Uzun yıllar Osmanlı egemenliği altında kalmasından dolayı Osmanlı izlerinin hala görülebildiği Kosova, 2008 yılından bu yana bağımsız. Denize kıyısı olmayan ve Avrupa’nın en genç ülkelerinden Kosova‘da, havayolu ile giriş yapılabilecek tek şehir başkent Priştine. Kiliseleri, camileri ve tarihi saat kulesiyle zamanda yolculuk yaptıran bir şehir Priştine. Bölgenin en fakir ülkelerinden biri olan Kosova, Türk vatandaşları 180 gün içerisinde 90 güne kadar vizeden muaf tutuluyor.

Arnavutluk, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Karadağ, Kosova, Hırvatistan, Makedonya, Romanya, Slovenya ve Yunanistan ülkelerinin topraklarının tamamı Balkan coğrafyası içerisinde yer alıyor. Sırbistan, Karadağ, Kosova, Makedonya, Arnavutluk ve Bosna-Hersek vizesiz gidilebilecek Balkan ülkeleri arasında yer alıyor.

39 YORUMLAR

 1. Birkaç ay sonraları gitmek için uygun mudur hava şartları için. Ayrıca ortalama olarak ne kadara mal olur bi öğrenciye. Bir sorum daha olacak. Ülkelet arası trenle sıkıntısız ulaşım sağlayabilir miyim 🙂 ?

 2. ljubyana(slovenya)zagrep,karadğ dubrovnik makedonya üsküp çok güzel mostar ve saraybosna da saraybosna çarşısı çok güzel gezilerek görülebilir ve dubrovnik ve kotor daki kaleleri alışveriş ve yiyecek merkezi yapmışlar

 3. Belgrad’a gitmedim. Ljubyana ve Zagreb oldukça güzel iki şehir. Belgrad’ın onlardan daha güzel olduğunu yazmışmısınız. Bir sefer de Belgrad’a gidilmeli o zaman.

  • Otelini ayırtıp, rezervasyonu print edeceksin. Uçak biletini alacaksın. Yanında yeteri kadar para ve kredi kartın olacak, o kadar. Sırbistan vize istemiyor. Belgrad güzeldir.

 4. Merhabalar,

  Interrail ile vizesiz Balkan ülkelerini dolaşmak istiyorum. Yalnız Türkiye’den hareket eden trenler mecburen Bulgaristan üzerinden geçiyor. Bulgaristan için vize almam gerekir mi ? Ben Interrail ile vizesiz olarak nasıl seyahat planlayabilirim? Tren vize isteyen ülkelerden geçmek durumunda kalabiliyor :)) (Özellikle Romanya-Bulgaristan)
  Yardımcı olursanız çok sevinirim.

  Teşekkürler.

 5. Karadağ ilk tavsiye edeceğim ülke. Bar, Budva ve Kotor’u görün. Yine Saraybosna’da görülesi güzel bi şehir.

 6. Bulgaristan vatandaşı olarak İsviçre’de çalışabilir miyim? Bir de Türkiye’ye giriş çıkış yapılır mi İsviçre üzerinden?

 7. Selam, ben 07:01:2014 Saraybosna’ya gittim, otel rezervasyonum vardı. THY’den aldığım gidiş 07:01:2014 ve dönüş 14:01:2014 biletim de vardı. Gittim ama orada polis benim pasaportuma baktı ve bana neden geldiğimi, ne yapacağımı nerde kalacağımı ve kimle kalacağımı sordular. Ben de cevap verdim, otel her şey gösterdim ama beni aynı geldiğim uçakla geri gönderdiler. Şimdi ne olacak? Ben başka ülkeye çıkış yapabilecekmiyim? Teşekkürler.

  • Ben de birkaç gün önce sınırdan Karadağ üzerinden üzerinden Bosna-Hersek’e giriş yaparken sınırda çantam incelendi ve bana sorular soruldu. Neden seyahat ettiğim, paramın olup olmadığı vs.. Makedonya, Karadağ, Arnavutluk ve Sırbistan sınırlarından hep otobüsle geçtim ama Bosna için bu sorular soruldu, ama sıkıntı çıkmadı.

   Bu tür sorularla muhatap olduğunuzda onlara özgüvenle istedikleri ve tatmin olacakları cevapları sakince vermek gerekiyor.

   Vizesiz diğer Balkan ülkelerine gidebilirsiniz. Ben bugün Makedonya’dan döndüm.

   • Merhaba Kemal bey ben ve 4 arkadaşım Bosna ya uçakla gidip Balkan Turu yapmayı planladık ve tatil başlangıç tarihimiz 19 Temmuz. Bu tarihte pasaportumun 5 ay. 20 günlük süresi kalıyor vizesiz Balkan ülkelerinin bu konuda ne kadar süre istediklerini ve kesin katı kuralı ülkeleri öğrenebilir miyim?

 8. Ulaşımı oldukça kolay, ekonomik açıdan büyük avantajlara sahip Balkan ülkeleri özellikle tarihi ve doğal güzellikleriyle beni büyülemişti. 5 ay boyunca 5 ülkeyi adım adım yürüyerek geçtikten sonra tekrar tekrar bu güzel insanların ülkelerine gitmeyi istiyorum. Doğa severler için Karadağ, eğlence sevenler için Sırbistan, tarih sevenler için Makedonya ve yeni yeni Dünya’ya açılan bir kültür için Arnavutluk kesinlikle görülmesi gereken yerlerden.

 9. Anne tarafım Saraybosnalı. Geçen yıl gitmek kısmet oldu. Çok güzel yerler. Hem bize benziyor, hem farklı. İnsanın kökünün geldiği yerleri görmesi farklı hissettiriyor. Yemekleri de çok güzel. tavsiye ederim

Bir Yorum Yaz

Yorumunuzu buraya yazın
Adınızı buraya yazın