Balkanlar veya Balkan Yarımadası, Avrupa kıtasının güneydoğu kesiminde, İtalya Yarımadası’nın doğusu, Anadolu’nun batısı ve kuzeybatısında yer alan coğrafi ve kültürel bölge. Dağlık yer anlamına gelen Balkanlar, Karadeniz ile Adriyatik Denizi arasında kalan ve çoğunlukla da dağlık engebeli bir bölgede yer alıyor.

Arnavutluk, Bosna-Hersek, Saraybosna, Bulgaristan, Hırvatistan, Karadağ, Kosova, Makedonya, Romanya, Sırbistan, Slovenya, Türkiye ve Yunanistan Balkan ülkelerini oluşturuyor.

Balkanlar, hem vizesiz ülkeler olması hem de birden çok ülke görme fırsatı tanıdığı için en fazla tercih edilen yurtdışı turları arasında yerini alıyor. Balkanlarda yer alan ülkeler’den vizesiz olanlarını ziyaret etmek için Üsküp veya Belgrad başlangıçlı bir seyahat seçeneği planlamak iyi fikir.

Vize istemeyen Balkan ülkeleri

1. Sırbistan

Sirbistan-Serbia
Sırbistan

Sırbistan asma bahçeleri, yemyeşil ovalara kurulu manastırları, nehirleri, gölleri ve kaplıcalarıyla insanı etkileyen bir ülke. Sırbistan’ın başkenti Belgrad farklı kültürleri bir potada eriten dokusuyla görülmeye değer.

Sava ırmağının kıyısında kurulmuş Belgrad, Sırbistan’ın başkenti ve aynı zamanda en büyük şehri. Tipik bir doğu Avrupa şehri olan Belgrad, diğer bölgesel rakipleri Zagreb, Sofya, Ljubljana, Saraybosna, Bükreş gibi diğer Balkan şehirlerinin kendisine gıpta ile baktığı bir başkent aynı zamanda.

Temiz havasıyla insana nefes aldığını hissettiren bu şehirde Kale Meydanı, Askeri Müze, İstanbul Kapı, Saat Kulesi, Lazerevic Anıtı, Nebojsa Kulesi ve Saborna Kilisesi bu şehri daha da güzelleştiren yapılar olarak karşımıza çıkıyor.

37 YORUMLAR

 1. ljubyana(slovenya)zagrep,karadğ dubrovnik makedonya üsküp çok güzel mostar ve saraybosna da saraybosna çarşısı çok güzel gezilerek görülebilir ve dubrovnik ve kotor daki kaleleri alışveriş ve yiyecek merkezi yapmışlar

 2. Belgrad’a gitmedim. Ljubyana ve Zagreb oldukça güzel iki şehir. Belgrad’ın onlardan daha güzel olduğunu yazmışmısınız. Bir sefer de Belgrad’a gidilmeli o zaman.

  • Otelini ayırtıp, rezervasyonu print edeceksin. Uçak biletini alacaksın. Yanında yeteri kadar para ve kredi kartın olacak, o kadar. Sırbistan vize istemiyor. Belgrad güzeldir.

 3. Merhabalar,

  Interrail ile vizesiz Balkan ülkelerini dolaşmak istiyorum. Yalnız Türkiye’den hareket eden trenler mecburen Bulgaristan üzerinden geçiyor. Bulgaristan için vize almam gerekir mi ? Ben Interrail ile vizesiz olarak nasıl seyahat planlayabilirim? Tren vize isteyen ülkelerden geçmek durumunda kalabiliyor :)) (Özellikle Romanya-Bulgaristan)
  Yardımcı olursanız çok sevinirim.

  Teşekkürler.

 4. Karadağ ilk tavsiye edeceğim ülke. Bar, Budva ve Kotor’u görün. Yine Saraybosna’da görülesi güzel bi şehir.

 5. Bulgaristan vatandaşı olarak İsviçre’de çalışabilir miyim? Bir de Türkiye’ye giriş çıkış yapılır mi İsviçre üzerinden?

 6. Selam, ben 07:01:2014 Saraybosna’ya gittim, otel rezervasyonum vardı. THY’den aldığım gidiş 07:01:2014 ve dönüş 14:01:2014 biletim de vardı. Gittim ama orada polis benim pasaportuma baktı ve bana neden geldiğimi, ne yapacağımı nerde kalacağımı ve kimle kalacağımı sordular. Ben de cevap verdim, otel her şey gösterdim ama beni aynı geldiğim uçakla geri gönderdiler. Şimdi ne olacak? Ben başka ülkeye çıkış yapabilecekmiyim? Teşekkürler.

  • Ben de birkaç gün önce sınırdan Karadağ üzerinden üzerinden Bosna-Hersek’e giriş yaparken sınırda çantam incelendi ve bana sorular soruldu. Neden seyahat ettiğim, paramın olup olmadığı vs.. Makedonya, Karadağ, Arnavutluk ve Sırbistan sınırlarından hep otobüsle geçtim ama Bosna için bu sorular soruldu, ama sıkıntı çıkmadı.

   Bu tür sorularla muhatap olduğunuzda onlara özgüvenle istedikleri ve tatmin olacakları cevapları sakince vermek gerekiyor.

   Vizesiz diğer Balkan ülkelerine gidebilirsiniz. Ben bugün Makedonya’dan döndüm.

   • Merhaba Kemal bey ben ve 4 arkadaşım Bosna ya uçakla gidip Balkan Turu yapmayı planladık ve tatil başlangıç tarihimiz 19 Temmuz. Bu tarihte pasaportumun 5 ay. 20 günlük süresi kalıyor vizesiz Balkan ülkelerinin bu konuda ne kadar süre istediklerini ve kesin katı kuralı ülkeleri öğrenebilir miyim?

 7. Ulaşımı oldukça kolay, ekonomik açıdan büyük avantajlara sahip Balkan ülkeleri özellikle tarihi ve doğal güzellikleriyle beni büyülemişti. 5 ay boyunca 5 ülkeyi adım adım yürüyerek geçtikten sonra tekrar tekrar bu güzel insanların ülkelerine gitmeyi istiyorum. Doğa severler için Karadağ, eğlence sevenler için Sırbistan, tarih sevenler için Makedonya ve yeni yeni Dünya’ya açılan bir kültür için Arnavutluk kesinlikle görülmesi gereken yerlerden.

 8. Anne tarafım Saraybosnalı. Geçen yıl gitmek kısmet oldu. Çok güzel yerler. Hem bize benziyor, hem farklı. İnsanın kökünün geldiği yerleri görmesi farklı hissettiriyor. Yemekleri de çok güzel. tavsiye ederim

Bir Yorum Yaz