Arjantin, Güney Amerika Kıtası’nın renkli ülkelerinden birisi. İspanyol sömürgecilerin güzel havalar adını taktıkları Arjantin’in başkenti Buenos Aires, aynı zamanda tangonun da başkenti sayılıyor. Arjantin’in adı Latince “Argentum” (gümüş) kelimesinden gelir. İspanyol kolonicilerinin bu topraklarda bulmayı umduğu madenin ne olduğu ülkenin isminden de açıkça anlaşılabilir. Vizesiz ülkeler arasındaki Arjantin’de yaşayanların çoğu İspanyol ve İtalyan göçmenlerin torunlarıdır.

Amerika Kıtası kuzeyinden güneyine indikçe ısınır, renklenir ve dans ritimleri sıkça duyulmaya başlanır. İçinizi ısıtan güneşi, renkli alışveriş caddeleri, tangonun en usta dansçıları ile Arjantin, tangonun anavatanıdır. İsmini Amerigo Vespucci’nin kıtayı keşfinden sonra alan bölge, buraya izini bırakmış onlarca medeniyetin özelliklerini barındırır hala.

Plaza del Congreso, Congress Square, Buenos Aires, Argentina
Plaza del Congreso, Congress Square, Buenos Aires, Argentina

Mutlaka görün

Buenos Aires, Mar del Plata, Cordoba

Nerede kalmalı

1909 yılında kurulmuş olan ve tartışmasız Buenos Aires’in en iyi otel olan, yüz yıldan fazladır kraliyet ailelerinin ve dünyaca ünlü isimlerin konakladığı Mariott Plaza Otel.

Arjantin’de ne yenir?

Arjantin mutfağında sığır et çok önemli bir yer tutuyor. Asadı adı verilen Arjantin barbeküsünde kızarmış olan Bife de Chorizo yada Lomo, kırmızı şarapla birlikte mükemmel bir akşam yemeği olabilir. Latin mutfağına özgü bir börek olan empanadas da mutlaka tadılmalı.

Biftek konusunda ustalığıyla ünlü olan Cabana las Lilas restoranı doğru bir seçimdir.  Yerba mate, Arjantin’in milli içeceğidir. Yerba mate bitkisinin yapraklarının sıcak suyla ıslatılmasıyla hazırlnana diğer adı ise Paraguay çayı.

Arjantin neler yapılır

Arjantin-Tango
Tango, Arjantin

Arjantin ve futbol özdeşleşen iki şeydir. Bir Boca Juniors ve River Plate maçını izleyebilirseniz şanslısınız. Doğuştan profesyonel olan yerlilerin arasına karışıp, bir gecenizi de tangonun ateşini keşfetmeye bırakırsanız doğru bir seçim yapmış olursunuz. La Boca bölgesindeki Caminito Sokağında esen bohem sanat havasını koklayayın. Pembe Saraya Casa Rosada’ya da gitmeyi ihmal etmeyin.

Buenos Aires’te, San Martin Alanı, Avenida Nueve de Julio, Obelisk, Casa Rozada, Palermo Parkı, St. Telmo, Recolata, Anıt Mezar ve Eva Peron, Florida Alışveriş Caddesi, Pilar Kilisesi eski ve yeni limanların bulunduğu La Boca, Metropolitan Katedrali, Kongre Sarayı ve Colon Tiyatrosu görülebilir.

Parana Nehri ve Tigre Deltası turu yaparak, şehrin kuzey bölgeleri gezilebilir. Buenos Aires’in ünlü Florida caddesini gezmeyi unutmayın. Buenos Aires’in yaklaşık 80 km kadar dışına olan Santa Susana Çiftliği’nde, gerçek Arjantin kovboylarının atla yaptıkları gösterileri görmek ilginç olabilir.

Buenos Aires aynı zamanda Arjantin gece hayatının merkezidir. Eğlencenin sokağa kadar taştığı mahalleler olan Palermo ve San Telmo sizi bekliyor. Dünyaca ünlü gece kulübü Pacha keyifli bir eğlence için mutlaka görülmeyi hakkediyor.

Nasıl gidilir?

THY’nin Arjantin Buenos Aires’e direk uçuşları bulunuyor.

Argentina-world-map
Arjantin, Güney Amerika kıtasındadır.

Vizesiz ülkeler listesindeki Arjantin, Türkiye Pasaportuna, 90 günü aşmaması kaydiyle Arjantin vizesi istemiyor.

Arjantin para birimi Peso (ARS)’dir. 1 Peso= 0.36 TL

Buenos Aires, mart-mayıs ve eylül-kasım ayları en uygun iklim şartlarına sahiptir. Bu dönem Arjantin tatili için en uygun zamandır.

13 YORUMLAR

  1. Ben Buenos Airese gitmeyi planlıyorum şubat ayında. İlk kez yurtdışına çıkacağımdan dolayı açıkçası biraz tedirginim. Mesela istanbul-amsterdam-eze aktarmalı uçuşum. Acaba Amsterdam’dan aktarma yapacağım için vize yada transit vize gerekir mi? yada yanımda olması gereken ekstra bir belge var mıdır?

    • gözlerini kapatıyosun sonra bir açıyosun hola saopaulo diyosun 3 kez üst üste bikaç dakika içinde ordasın 😀 sende türkiye sınırlarında kal aman gözünü severim zaten pek iyi bir görüntümüz yok bari yurt dışına çıkıp iyice şanımızı yürütmeyin 😀

  2. Ben hala arjantindeyim. Bana kalirsa guzel hayat dolu bir yer ve cok guzel bilgiler vermissiniz. Bir kac yil daha burdayim. Ben de muhakkak bir cumbia partisine gidilmesini tavsiye edeerim 😉

  3. 3 sene evvel wipeout yarışmasına katılmıştım Buenos Aires harika bir yer salta’da kaldık 8 gün muhteşemdi şehri komple gezdik yine gitmek isterim.

Bir Yorum Yaz

Yorumunuzu buraya yazın
Adınızı buraya yazın