Hollywood yıldızlarının tatil beldesi Karadağ, vizesiz ülkeler içinde en çok tercih edilen destinasyonlardan biri. Vizesiz tatil yapmak isteyen Türk vatandaşlarının yoğun ilgi gösterdiği Karadağ, denizi, güneşi, yeşil doğası ve Orta Çağ tarzı binaları ile tatilcilerin gözdesi.

Dağ anlamına gelen ‘monte’, kara anlamına gelen ‘negro’ kelimelerinin bir araya getirilmesiyle oluşan Montenegro ya da Türkçe adıyla Karadağ, Adriyatik’in incilerinden sayılıyor. 2,500 yıllık geçmişi ile en eski yerleşim yerlerinden birisi olan Budva, aynı zamanda Karadağ’ın dünyanın birçok yerinden turist çeken gözde tatil merkezlerinden biri.

Karadag-Sveti Stefan-Adası
Stevi Stefan Adası Karadağ’ın en popüler tatil yerlerinden

Hırvatistan’ın vize uygulamasına geçmesiyle birlikte Türkiye’den deniz tatili için Karadağ’ın sıklıkla tercih edilir bir ülke oldu. Karadağ turları oldukça ilgi görüyor.

Karadağ’ın tercih edilmesinin en önemli nedenlerinden biri de kuşkusuz Türklerden vize istenmemesi. Vizenin seyahat özgürlüğü önünde ne kadar büyük bir engel olduğunu sık sık dostlarımızdan duyuyoruz. Çünkü vize ile uğraşmak vakit kaybetmek istemeyenler, doğal güzellikleri olan, hem deniz tatili hem de kültür turu için Karadağ’ı tercih ediyor.

Adriyatik Kıyısında Tatilin Gözdesi

Karadağ’ı ziyaret eden turistlerin mutlaka geldiği Budva’da bulunan Sveti Stefan Adası ise yıllarca Hollywood yıldızlarının tatil yaptığı ve ünü tüm dünyaya yayılmış sessiz, sakin bir ada. Başta Liz Taylor, Kirk Douglas, Sylvester Stallone olmak üzere İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth’in de tatil için tercih ettiği Sveti Stefen adası deniz ve kumsalıyla tanınıyor.

vizesiz ülkeler Karadağ
Vizesiz ülkelerden Karadağ’ın Kotor şehri

Başkent Podgorica, Budva, Kotor ve Orta Çağ tarzı birçok binayı barındıran eski kraliyet başkenti Cetinje en çok ilgi gören şehirleri.

“Avrupa’nın Mücevheri” olarak anılan Tara Nehri ise Karadağ’ın eşsiz doğa güzelliğini gösteren 82 km uzunluğu ile Colorado Nehri’nden sonra Dünya’daki en uzun Kanyon olarak tanınıyor. Tara nehri ve kanyonunda jeep safari ve rafting sporları ise ziyaretçilerin en çok tercih ettiği su sporları olarak öne çıkıyor.

Durmitor Milli Parkı, Skador Gölü ve Milli Parkı

Karadağ’ın kuzeyinde yer alan doğal kuş cenneti Durmitor Milli Parkı, Skador Gölü ve Milli Parkı, Ostrog Manastırı, başta Vlaska kilisesi olmak üzere kiliseleri, Etnoğrafya ve Devlet müzeleri de ziyaretçilerin mutlaka gördüğü yerler.

Karadag-Budva
Adriyatik’in Gözdesi Budva, Adriyatik Denizi kıyılarındaki en eski yerleşim yerlerinden biri

Yurtdışı tatilinde vize derdi ile uğraşmak istemeyen, vizesiz ülkeler içerisinden tercih yapan birçok vatandaşın yöneldiği Karadağ, beklentilere uygun bir tatil fırsatı sunuyor.

Balkanalara ucuz uçak bileti kampanyaları çok sık düzenleniyor. Uygun uçak biletini yakalamanız bu güzel ülkeyi keşfetemeye başlamanızın ilk adımı. Budva, Kotor şehirlerini özellikle listenize alın ve Karadağ’ı keşfedin.

Türk kültürüne yakınlığı ile bilinen Karadağ, hem ekonomik hem de güvenli bir ülke, ayrıca yemekleriyle de damak zevkimize hitap ediyor.

5 YORUMLAR

  1. Harika bir yazı olmuş.Uzun zamandır vizesiz gezebileceğim ülkeler hakkında bir liste yapıyordum açıkçası ve listemde Karadağ yoktu.Ancak yazınızı okuduktan sonra ve fotoğraflara baktıktan sonra listeme eklemeye karar verdim 🙂
    Teşekkürler bilgiler için ! 🙂

  2. Karadağ hoştur, Ulçin, Bar, Budva ve Kotor harikadır. 1 hafta ayrılarak uygun tatil yapılır. En sevdiğim yer Kotor Körfezi ve Eski şehir kısmı.

Bir Yorum Yaz

Yorumunuzu buraya yazın
Adınızı buraya yazın