Nefis bir coğrafyaya sahip olan Gürcistan, kuzeyinde Rusya, doğusunda Azerbaycan, güneyinde Ermenistan ve güneybatısında Türkiye ile komşu bir ülke. 1500 yıllık tarihi ve köklü kültürüyle Kafkasların parlayan yıldızı Gürcistan, zengin kültürü ve bu değerlere bağlılığıyla da biliniyor.

Gürcistan, Sovyetler Birliği’nin dağılması sonrasında negatif etkilerini yaşayan ülkelerden biri oldu. Yeni Gürcistan çok hızlı bir değişim yaşıyor. Son 5 yılda ülkeye gelen turist sayısında ciddi artış görüldü. 2008’de Gürcistan’a giden turist sayısı 1,3 milyon iken, 2012’de bu rakam 4,5 milyonu aşmış. Gürcistan’ı tercih eden yabancılar arasında en çok Türkler bulunuyor.

Freedom-Square-Tbilisi-Georgia
Freedom Square, Tbilisi, Georgia

Gürcü, Ermeni, Rus, Azeri, Acar, Osetyalı, Abhaz ve diğer etnik gruplarla birlikte milletler mozayiği oluşturan 5 milyon nüfuslu Gürcistan, idari açıdan 2 özerk cumhuriyetten (Abhazya ve Acara), başkent Tiflis’ten ve 9 bölgeden oluşuyor. Gürcistan coğrafya olarak da çok farklı bölgelere sahip, Karadeniz kıyısında Batum’un da içinde bulunduğu Acara bölgesi yeşillik ve deniz kıyısında, Rusya sınırı çok yüksek dağlarla korunuyor.

2013 istatistiklerine göre, ülke nüfusunun sayı 4,5 milyon. Başkent Tiflis’in nüfusu  1 milyon 171 bin 200. Gürcistan nüfusunun büyük çoğunluğu Ortodoks Hıristiyan. Nüfusun %81,9’u Gürcistan Ortodoks Kilisesine bağlı; %9,9’nu Müslüman, %3,9’nu Ermeni Apostolikler, %2’sini Rus Ortodokslar oluşturuyor.

Gürcü kültürü, daha çok Avrupa’dan gelen kültürel yeniliklerden etkilenmiş. Gürcü dilini baskıda kullanan ilk matbaa 1620’de İtalya’da kurulmuş ve 1709’da Tiflis’e getirilmiş. Gürcistan’da özellikle tiyatronun tarihi çok eski. Ülkenin en eski tiyatro oyunu olarak bilinen Sakhioba, milattan önce 3.yüzyıldan milattan sonra 17.yüzyıla kadar var olmuş. Başkenti Tiflis (Tbilisi) olan Gürcistan’la Türkiye arasında 1 saatlik zaman farkı bulunuyor.

Gürcistan’da gezilecek şehirler

Gürcistan yıl boyunca güneşli bir ülke. Ocak-Mart arası yağışlı ve soğuk olabiliyor. Batum şehri sie subtropikal iklime sahip; yani kışları ılık, yazları ise serindir.

Tiflis

Tiflis, 1.3 milyon nüfusuyla Gürcistan’ın en kalabalık şehri ve başkenti. Kendini hızla geliştiren bir şehir olan başkent Tiflis, oldukça da yeşil bir coğrafyaya sahip. “Ilık su” anlamına gelen Tiflis şehrinin hemen hemen her yerinde görmeye değer eserlerle bulunuyor. Kutsal Tepe, Selçuklu mimarisini andıran Çinili Hamam, Tiflis kalesi, köprüler, cami, kilise ve sinagoglar bunlardan sadece birkaçı. Tiflis’ten Metekhi Kilisesi’ni, Sioni Katedrali’ni ve 6 yy’dan kalmış olan Anchiskhati Kilisesini görmeden dönmeyin. Şarabın anayurtlarından biri olan Gürcistan’da şarap tadmadan dönmeyin. Batum’da şehir merkezinden denize girmenin keyfini yaşayın.

Tiflis’te Khinkali House, 7/24 açık bir restoran. Burada yöresel Gürcü yemeklerini keşfedebilirsiniz. Yine Tamada, Gürcü müzikleri eşliğinde yerel yemekleri tadabileceğiniz bir yer.

Tiflis’te, gençlerin trendy mekanı olan Bamba Rooms veya house müsik ağırlıklı DJ müzikleriyle Cubic Club eğlence mekanı olarak tavsiye edilir. Batum’da ise Ajara Music Hall eğlenmek için ideal bir seçimdir. Başkent Tiflis’te bulunan Courtyard By Marriott Tbilisi ve Radisson Blu Iveria Tbilisi 5 yıldızlı konforuyla şehrin en iyi otellerinden. 15 Haziran’a kadar otel fiyatlarında %50’ye varan indirimler uygulanıyor. Şehir merkezindeki beş yıldızlı oteller, yenilenen SPA bölümleriyle sezona iddialı giriyor. İnternette Tiflis için en kapsamlı otel aramasını Trivago sitesi üzerinden yapıp, Tiflis için en uygun oteli bulabilirsiniz.

Kutaisi
Kutaisi

Kutaisi

Ülkenin İmereti bölgesinde yer alan Kutaisi, Gürcistan’ın en büyük ikini şehri. Tiflis’e uzaklığı yaklaşık 221 kilometre. Kentin ismi Gürcüce’de 500 anlamına geliyor. Dünyanın en eski şehirlerinden biri olarak kabul edilen Kutaisi, Rioni Irmağı’nın iki yakasında kurulu. Kentin merkezindeki meydanı bronz hayvan heykelleri bulunan fıskiyeli bir havuz süslüyor. Çevresinde ise Lado Meskhishvili Devlet Tiyatrosu, opera binası, lüks kafe ve mağazalar yer alıyor. En eski köprüsünün tarihi 8’inci yüzyıla uzanıyor. Zincirli Köprü’nün çevresinde kafe ve restoranlar gecenin ışıltısında çok keyifli. Kuatisi’de ise Hotel Empire uygun bir seçenek.

Batum

Batum-Gurcistan

Komşumuz Gürcistan’ın en popüler şehirlerinden birisi olan Batum, uzun sahili, tarih kokan renkli binaları ve Gürcü mutfağı ile Batum, son yıllarda Karadeniz’in en gözde tatil rotalarından biri olarak öne çıkıyor. Özerk Acara Cumhuriyeti’nin başkenti Batum, manolya ağaçlarının eşlik ettiği geniş bulvarları, heykellerin süslediği parkları, tertemiz sahilleri, Roma, Bizans, Pontus, Osmanlı ve Sovyet izlerini taşıyan tarihi dokusunun özenle korunduğu ilginç ve etkileyici mimariye sahip Batum, eski ve yeninin yeşil ve mavi ile harmanlandığı bir şehir. Batum’da ise 5 yıldız konforu için Radisson Blu Batumi, Sheraton Batumi Hotel odalarına göz atabilir. Yine şehrin en iyi otellerinden Piazza Boutique Hotel de konaklama için uygun seçenekler arasında yer alıyor.

Ne Yemeli

Chkhmeruli Chicken
Chkhmeruli

Gürcistan zengin bir mutfağa sahip. Çok acı veya baharatlı olmayan, Gürcistan yemekleri et, hamur işleri, köfte, sebzelerden oluşuyor. Haçapuri, Harço çorbası, Lobio ve Salguni peyniri, tadılmalı. Denenmesi gereken lezzetlerin başında Hinkal olarak adlandırılan, kıyma ile hazırlanan mantı benzeri yemek geliyor. Zengin meze tabakları ise unutulmamalı.

Kahve kültürü de Batum’daki günlük yaşamın önemli bir parçası. Türk kahvesinden aromatik kahvelere kadar tat, koku ve sertlik derecelerine göre onlarca çeşit kahve bulunuyor.

Gürcistan’ın geleneksel içkisi olan çaça (Chacha), şarap yapımından kalan posanın tekrar sıkılmasıyla elde ediliyor. Yüksek alkol oranından dolayı bilinçli ve kararında içmesi şart. Deneyin.

 

Gürcistan’a nasıl gidilir

Türkiye’den Tiflis ve Batum’a direkt uçuşla ulaşabilirsiniz. Bir başka yöntem Trabzon’a uçakla gidip, Tiflis’e otobüsle devam etmek. Bu seçenek daha ucuz. Trabzon ya da Batum’dan otomobil de kiralayabilirsiniz.

Gürcistan Para Birimi

Gürcistan Para birimi Lari (GEL). 1 Gürcistan Larisi (GEL) = 1,20 Türk Lirası (TRY).

Tbilisi-Georgia
Tbilisi, Georgia

Gürcistan Vizesi

Vizesiz ülkeler listesindeki Gürcistan’a  Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının girebilmesi için pasaport ve Gürcistan vizesi gerekmiyor. Turistik amaçlı seyahatlerde 1 yıla kadar Turkiye Cumhuriyeti nüfus cüzdanı veya TC Kimlik Kartı ile giriş yapılabiliyor.

 

 

ÖncekiEn Zor Vize Veren Ülkeler Hangileri?
SonrakiTurizmin Yeni Yıldızı: Butik Oteller
1981 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Galatasaray Lisesi sonrasında Galatasaray Üniversitesi İşletme bölümünden mezun oldu. Fransız Dışişleri Bakanlığı’nın Eyfel Başarı Bursu ile IAE de Nice’de Pazar Araştırması Yüksek Lisansı yaptı. Gezi ve otomobil bloğu Çokgezenadam’ı kurdu. The Gate, Urbanista ve Digitalage dergisinde yazıları yayınlanıyor. Hazar Strateji Enstitüsü’nde Medya İlişkileri ve Dijital Medya Koordinatörü olarak görev yapıyor. Fransızca ve İngilizce biliyor.

3 YORUMLAR

  1. Daha ilk Sarp Sınır Kapısından geçer geçmez büyük bir fark olduğunu hissedebileceğiniz bir ülke. Gerçi Batum şehrini gezdim gördüm her tarafından kültür fışkıran bir şehir. Günübirlik gezmek için bile gidilebilir.

  2. Yılbaşında 3 günlüğüne gidiyorum. 3 arkadaşız ve üçümüzün de pasaportu yok. İlk yurtdışı gezimiz olacak. Heyecanlıyız 🙂

Bir Yorum Yaz

Yorumunuzu buraya yazın
Adınızı buraya yazın