WordPress, açık kaynaklı kodlu ve ücretsiz olarak dağıtılan dünyanın en çok kullanılan blog altyapısı sistemlerinden biridir. Kısa süre içerisinde WordPress altyapısı ile web sitenizi yapabilir ve yazılarınızı yayınlamaya başlayabilirsiniz. Açık kaynak kodlu olması nedeniyle çok sayıda geliştirici tarafından desteklenip, her geçen gün daha da kolay kullanılabilir, daha gelişmiş özelliklere sahip olmakta olan sağlam bir bloglama sistemidir.

İçerik yönetim sistemi sağlayan WordPress, Matt Mullenweg tarafından 2011’li yıllarda yaratılmış ve zaman içerisinde kullanıcılarının yoğun ilgisiyle kendine özgü bir ekosistem haline gelmiştir. Bugün pek çok büyük firmalar da dahil, pek çok internet sitesi alt yapı olarak Wordpres’i kullanmaktadır.

Şu an bu yazıları okuduğunuz Gezgintech.com’da kullanılan WordPress, esnek ve eklentilerle geliştirlebilir yapısı ile farklı içeriğe sahip internet sitelerinin tasarlanmasını mümkün kılmaktadır.

Wordpress-nedir

Kurulum kolaylığı, kolay bir arayüzü, kod bilgisine sahip olmadan geliştirilebilme seçenekleri ile sadece fazla teknik bir bilgiye sahip olmadan internet dünyasına blogger olarak geçmenizi kolayca sağlar.

WordPress Nedir

Basitçe anlatırsak WordPress, kurulum sonrası, sitede temel olarak Sayfalar (Hakkımda, Arşiv, İletişim vb.) ve yazılar (bloga ekleyeceğiniz içerik) adlı iki bölüm üzerinden şablonlar kullanarak, yazı ve fotoğraflarınızı kolaylıkla ekleyerek blogunuzu yaratabileceğiniz bir içerik yönetim sistemidir.

Göz zevkinize hitap eden bir tema seçerek de web sayfanızın görüntüsünü değiştirmek mümkün. Yine web sitenizde ihtiyaçlarınıza cevap verecek eklentiler ekleyerek mucizeler yaratmak mümkün.

Bazı WordPress’in istatistiklerini paylaşırsak eğer: WordPress 3.2 yayınlandıktan sonraki iki gün içinde 500.000′den fazla kez yüklenerek en hızlı dağılan güncelleme oldu. WordPress şu an 15.000 civarı eklentiye sahip. 200 milyon eklenti indirmesi gerçekleşmiş durumda.

Dünya sıralamasındak en popüler  ilk 1 milyon web sitesinin %5′i WordPress kullanıyor. ABD’de alınan her 100 alan adından 22′si alt yapı olarak WordPress kullanıyor.

İlk defa 1 yıl önce WordPress ile tanışmıştım. Kendi seyahat notlarımı laptopumda günlük olarak tutuyor fakat yayınlamıyordum. Sonunda WordPress ile tanışıp blog dünyasına adım attım. 1 yılın sonunda artık kodlarla uğraşabiliyor, eklentilerin içeriğinde değişikler yapabiliyor hala gelmiştim. Bir yıl içerisinde neler yapabildiğimi görmek istiyorsanız, seyahat yazılarımı yayınladığım YoldaOlmak.com adlı web siteme göz atabilirsiniz. WordPress hakkında bilgileri internetten okuyarak öğrendim.

Biraz zaman ayrılırsa kolaylıkla blog sayfası açmanın mümkün olduğu görülecektir.

Nasıl herkesin bir mail adresi, cep telefonu varsa, ileride eminim herkesin aynı zamanda bir blog sayfası da olacaktır.

12 YORUMLAR

  1. Siteye Worpress ile ilgili daha cok yazi eklerseniz blog acmak isteyen daha cok gezgin faydalanir. Ben bazi basit seyleri bile arayip ogrenmeye calisirken cok zorlanmistim. Oysa basit.

    • Şu an yürüttüğüm bir çok proje nedeniyle blog açmak ve yönetmek konusundaki deneyimlerimi paylaşamadım. Blog dünyasına ilk adım attığımda bir çok şeyi araştırıp öğrenmem çok zaman almıştı. Hepsini derli toplu bir şekilde burada arkadaşlarla paylaşmak istiyorum. Herkesin nasıl bir mail adresi, telefon numarası var ise sanırım gelecekte herkesin bir de web sitesi olacak Bu konuda ben de mümkün olduğu kadar blog dünyasına adım atmaya çalışan arkadaşlara buradan yardımcı olmaya çalışacağım.

  2. WordPress olmazsa olmaz. Her webmaster ya da “blog” sahibi olmak isteyenlerin, hayatının bir döneminde wordpress ile karşılaşması ve onu kullanması kaçınılmazdır. Zira o kadar fazla özgürlük ve yapılabilirlik sunuyor ki… Blogger ya da diğer hazır tabanlar hızına yetişemiyor. Her sistemin kendine has avantajı elbetteki var Ancak işin ileri boyutlarını düşünüyorsanız, wordpressten şaşmamak gerekir.

  3. Daha önce blogspot kullanan biri olarak diyebilirim ki, WordPress’ten şaşmayın. Modern, güncel ve sürekli geliştiriliyor. Kullanımı kolay.

  4. WordPress ancak bu kadar güzel anlatılırdı. Gerçekten başarılı bir makale. Bilgilendirme için teşekkür ederim..

  5. WordPress candır, ben kurumsal işler için ASP kullansam da herkese tavsiyem WordPress’tir. Kullanımı kolay, eklenti seçeneği çok, ücretsiz temaları harika, geliştirmeye ve büyümeye müsait… Deneyin.

  6. Ben blogcu ile blog dunyasina adim atmistim. Sonra blogspota gectim, en sonunda WordPress’tr karar kildim. Site tasima kolay degil, hele sitede cok rasim varsa isler karisabiliyor. Blog kuranlar bence basta iyi dusunup karar vermeli. WordPress bence en guzel blog altyapisi.

    • Ben hala kararsız kalanlardanım. Domain aldım ama, WordPress mi, Blogspot mu yoksa Tumblr mi karar veremedim 🙁 Kafam hala karışık.

Bir Yorum Yaz

Yorumunuzu buraya yazın
Adınızı buraya yazın