Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren pasaport düzenlemesi ile ihracat yapan işadamlarının yeşil pasaport alabilmesi önündeki engeller kalktı.

Geçmişte devlet memurları, belediye başkanları, eski vekillerin taşıdığı yeşil pasaportu işadamları da alabilecek. 9 Ağustos’ta Resmi Gazete’de yayımlanan düzenleme ile belirli limitin üzerinde ihracat yapan işadamlarına 2 yıl süreli yeşil pasaport verilmesinin önü açıldı.

Ali-Sami-Aydin
TETSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sami Aydın

İlk etapta yılda 1 milyon $ ve üzerinde ihracat yapan işadamlarına yeşil pasaport verileceği ifade ediliyor. Bu da ülkemizdeki 63 bin ihracatçının 11 binine karşılık geliyor.

Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TETSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sami Aydın, ihracatta hızlı hareket etmenin önemine dikkat çekerek, yeşil pasaportla vize bürokrasisinden dolayı yaşanan zaman kaybının önüne geçileceğini söyledi.

Yesil-Pasaport-Duzenlemesiİhracatçıların yeni pazarlara girişte daha hızlı hareket edebileceğini vurgulayan Başkan Aydın, ‘İşadamları ülkemiz ihracatına daha fazla katkıda bulunacak. Hareketin olduğu yerde bereket de olur. Yeşil pasaport düzenlemesiyle çok sık seyahat etmek zorunda kalan ihracatçıların yolu artık daha da açık’ diye konuştu.

Bir Yorum Yaz

Yorumunuzu buraya yazın
Adınızı buraya yazın