Santorini Adası, Yunan Adaları’nın en ünlülerinden birisi. Volkanik bir ada Santorini, sakin bir tatil düşleyen tatilciler için ideal bir yer. Bu nedenle balayı tatili adaları arasında ismi anılıyor.

Adını 13. Yüzyılda Aziz İrene’ye atfen almış olan Santorini, siyah renkli, volkanik kumlardan oluşan kıyıları kadar, beyaz renkli evleriyle de ilginç bir ada. Mitolojik hikayelerle örgülü ada tarihinde, Atlantislilere ev sahipliği yaptığı bile iddia ediliyor. Binlerce yıl önce volkanik patlamalar sonucu oluşmuş bu krater ada, şekil olarak hilale benziyor.

Santorini Adası, Yunanistan
Santorini Adası, Yunanistan

Limandan kalkan botlarla, etkileyici bir manzaraya sahip olan kraterin ortasında bulunan adalara yapılacak turlar önemli aktivitelerin başında geliyor. Adanın şifalı olduğu söylenen sularında yüzmek yapılacak aktiviteler arasında yer alıyor. Yine dik yamaçlara sahip adada eşek taksiler ile yolculuk yapmak eğlenceli olabilir.

Olağanüstü günbatımı manzarası ile görenleri büyüleyen bir manzaraya sahip. Santorini Adası, Yunanlıların deyişiyle Fira (Thira) ve Ia (Oia) olmak üzere iki bölümden oluşuyor.  Havalimanına yakın Fira adanın merkezi konumunda. Ia ise Fira’ya göre daha lüks bir yer.

Daha çok fotoğraf sanatçılarının dikkatini çeken ve son yıllarda ünlenmeye başlamış olan Imerovigli ise adanın merkezinden yürüme mesafesinde. İa ise Thira’nın bir ucu. Şehir merkezinden Oia’ya otobüsle ulaşılabiliyor.

Adanın merkezi olan Fira, 1956 yılında geçirdiği depremden sonra yıkılan evler yeniden inşa edilmiş. Ada ayrıca oldukça çok rüzgar alıyor. Hem İa’da hem Fira’da çok güzel butik oteller bulunuyor.

Santorini-Adasi-Yunanistan

Şarapları ve üzüm bağları ile de ünlü olan adada şarap tadımı aktiviteler arasına alınabilir.

Santorini gece hayatı olarak Mykonos gece hayatı ile rekabet edemese de, renkli bir gece hayatına sahip. Yakın mesafelerde dağılmış barlar ve clublar eğlenceli bir gece hayatı vadediyor.

Uçak ve feribot kombinasyonu ile adaya ulaşmak isteyenler: Marmaris-Rodos arası 1 saatlik feribot yolculuğu sonrası, Rodos-Santorini arası uçuş alabilirler. Havayoluyla Yunanistan‘ın başkenti Atina’ya gidip, buradan Santorini’ye uçmak da mümkün.

Santorini, Yunanistan

Adaya yapılan Cruise gemi turları ise diğer bir alternatif. İstanbul, Bodrum, Kuşadası gibi şehirlerimizde bu gemiler bulunabiliyor. Bu tarz gemi gezileri ile  Schengen vizesi gerekmeden ziyaretler yapılabiliyor (Kurallar değişebiliyor). Limandan teleferik veya eşeklerle ada merkezine ulaşmak mümkün. Ada içerisinde ise belediye veya ATV kiralamak suretiyle ulaşım sağlanabilir.

Santorini’yi ziyaret içim en uygun mevsimler Mayıs-Haziran ile Eylül-Ekim ayları arası. Bu dönem daha az kalabalık oluyor.

Santorini, Yunanistan

 

Yunanistan vizesi almak için gerekli bilgiler İstanbul (Tel: 0212-245 05 96) ve İzmir‘deki Konsolosluk’tan (Tel: 0232-464 31 60) ve Ankara Büyükelçiliğinden öğrenilebilir (Tel: 0312-436 88 60) öğrenilebilir.

Santorini Adası, eğlenceli ve romantik bir balayı tatil geçirmek isteyenler yanında, yeme-içme-eğlence üçlüsüne düşkün tatilcileri de kendine çekiyor. Kristal berraklığından denizi, güneç ve kum düşkünü olanların da listesine alması gereken bir ada.

14 YORUMLAR

  1. Yazı döneminde gidin, eğlencesi, plajları, denizi ve ortamı iyidir. Biletinizi önceden ayarlayın, yaza kalamdan. hem yer bulmak zor, hem de bilet fiyatları fırlıyor. Aklım orada kaldı.

  2. Santorini’ye gemi ile sabah gün doğmadan vardık.Gördüğüm manzara sanki gökyüzünde asılı bir gerdanlık gibiydi…Harika bir yer bayıldım bayıldım….

  3. Ben bütün adalara gittim hepsi ayrı güzel Rodos adası osmanlıyı hissediyorsunuz ama Santorini çok güzel. 🙂

  4. Benim de gördüğüm adalar içinde en beğendiğimdi.Akşam güneşin batışını izlemek ayrı bir güzellikti.

  5. Türkiye’nin en çok tercih edilen fotoğraf merkezi olan Foto Life, kurumsal ve özel çekimlerden 360 derece sanal tur dahil görsel sektörün her alanında verdiği çekim hizmetine bir de düğün fotoğrafçılığını eklemiştir. Tecrübeli ekibi ve kreatif bakış açısı ile gelin ve damat adaylarına profesyonel hizmet sunmaktadır.

  6. Çok fazla turistik olmakla beraber özünün korunmuş olmasını ayrıca buranın özel lav toprağında üretilen beyaz şaraplar mükemmeldir

  7. Yunan Adlarının en ünlüsü, görmek istiyorum, en kısa zamanda, belki bu yazın. Gemi turu düşünüyorum. Giden oldu mu acaba gemiyle buraya?

  8. Oia’da caz müziği eşliğinde gün batımına doyum olmaz. Fira’da da güneşin doğuşunu tavsiye ederim…

  9. Geçen tatilde cruise gemisiyle Santorini Adasına uğradık. Nefis bir gece hayatı geçirdik. Bambaşka bir dünya gibi.

  10. Işınlansam buraya ne güzel olur. Bayramda tatil de yapmadım, ama seneye yaza Yunan Adaları olmazsa olmaz hedefim.

Bir Yorum Yaz

Yorumunuzu buraya yazın
Adınızı buraya yazın