Ege’nin diğer yakasındaki komşumuz Yunanistan’a her yıl daha fazla Türk ziyaretçi gidiyor. Yeşil pasaporta vizelerin kaldırılması, uygun fiyatlı turlar ve seyahat imkanlarının gelişmesi Yunanistan’a olan ilgiyi artırıyor.

Daha rahat bir yolculuk için arabayla Yunanistan’a gitmek de popülerleşti. Edirne İpsala Sınır Kapısı, karayolu geçişlerinde sıkça kullanılırken, adalara araçla gitmek isteyenler feribot tercih ediyor. Yunanistan’a arabayla gideceklerin dikkat etmesi gerekenler sorunsuz bir seyahat için hayati önem taşıyor.

Edirne-Ipsala
Türk vatandaşları Yunansitan’a karayolu geçişlerinde en çok İpsala Sınır Kapısı’nı kullanıyor.

Türk Ehliyeti İle Yunanistan’da Araç Kullanma Şartları

Yunanistan Ankara Büyükelçiliği’nin 10 Haziran 2014’te yayınladığı karar ile Türk vatandaşlarının Yunanistan’a özel araç ile geçişlerinde prosedür değişti.

Türkiye’nin de anlaşmaya taraf olduğu 1968 tarihli Viyana Karayolu Trafik Sözleşmesi’nde yapılan değişiklik ile Avrupa Birliği standartlarına dönüştürülen Türk ehliyetleri ile Yunanistan da dahil olmak üzere 84 ülkede araç kullanabileceği açıklandı.

Türk ehliyeti ile Yunanistan’da araç kullanabilmek için tüm ehliyetlerin Avrupa standartlarına dönüştürülmesi gerekiyor. Emniyet Genel Müdürlüğü Ocak 2016’dan itibaren eski tip sürücü belgelerini Avrupa standartlarındakilerle değiştirmeye başladı. Ehliyetini yeni tip sürücü belgesiyle değiştirenler Yunanistan’da araç kullanabiliyor. Yeni Ehliyet

Mevcut Uygulama Nasıl?

Eski tip sürücü belgeleriyle Yunanistan’a özel araçla seyahat etmek isteyenler, uluslararası ehliyet alıp uluslararası trafik sigortası yaptırmak zorunda. Turing Kurumu tarafından verilen 1 yıl geçerliliği olan uluslararası ehliyetin maliyeti 415 TL, en az 15 gün yaptırılabilen ve yeşil sigorta olarak da isimlendirilen trafik sigortası ücreti ise 63 €’dan başlıyor.

Belge ücretleri Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu’nun İstanbul, Ankara, Kapıkule, Hamzabeyli, İpsala, İzmir ve Dereköy bürolarında kredi kartı ile ödenebiliyor.

Yeni-Turk Ehliyeti
Dönemin İçişleri Bakanı Efkan Ala yeni ehliyetlerin tasarımını düzenlediği toplantıda Şubat 2015’te açıklamıştı

Kendi aracıyla Yunanistan’a gitmek isteyenler mevcut ehliyetlerini yeni tip sürücü belgeleriyle değiştirene kadar ekstra maliyete katlanmak zorunda. Yunanistan’da gerçekleştirilecek kısa süreli araç kiralamalarında Türk ehliyetinin kabul edilmesi şimdilik iyi bir alternatif olarak değerlendiriliyor.

29 YORUMLAR

 1. Kendi aracımızla çıkış yapabilmek için yeni ehliyet varsa, sigortayla ilgili ekstra bir işlem yapmak gerekiyor mu acaba?

 2. Temmuz 2016 itibariyle Rodos’ta eski tip ehliyetle araç kiralayabilir miyiz? Bu konuda bilgisi/tecrübesi olan var mı?

  • Sanıyorum pilot uygulama başladı. Ancak yeni kimlikler gibi seçim dönemi kurbanı olmuş olabilir. Bir ara ihaleye filan çıkılmıştı ama sanıyorum bir sıkıntı yaşanıyor.

 3. Kusura bakmasınlar. Enayi değiliz. Araç kiralarsam ehliyetim geçiyor ama kendi aracım ile çıkamıyorum !!!! Alsınlar ülkelerini başına çalısınlar. Turing firmasının karton kağıdına 415 tl verecek değilim .

 4. Ayrıca Türkiye’de geçerli tüm sürücü belgeleri diyor.. öyle yenilensinde sonra ya da yeni ehliyetler için geçerlidir falan demiyor… haberin doğruluğunu araştırın bence… dediğim gibi ben Ekim 2014 gibi gittim… sorun yaşamadım. sonradan karar değiştirdilerse bilmiyorum.

   • Utku Görkem Ünal’ın dediği gibi ben de kendi aracımla 19 Ekim 2014 de gittim ama hiç uluslararası ehliyet falan soran olmadı. Normal eski ehliyetle giriş çıkış yaptım. Hiç bir problem çıkmadı, sadece ehliyet biraz kırılmaya başlamıştı yunan polis bunu yenile dedi sadece.

 5. ilginç bir bilgi… Ben geçtiğimiz sene makedonya, bulgaristan ve yunanistan şeklinde bir tur yaptım kendi aracımla… yanıma da şu evrakların çıktılarını aldım, Türk ehliyetimle sorun yaşamadım. sadece yeşil sigorta + Türkiye’deki sigortamı bu 3 ülkeye zeyil ettirdim o kadar…

 6. Sınırda bekletmiyorlar 5 dak. Sürüyor işlem!!
  Ehliyet işine sevinmiştim asparagas ise üzüldüm doğrusu:(

 7. middilli,sakız,rodos,girit,kos,adalarda yunanıstan kadar katı değil normal tc ehliyeti ile araç kiraladım,ve kullandım sıkıntı yaşamadım..

 8. Beynelminel ehliyeti kapıdan alabilirsiniz iki adet foto isteniyor sıkıntı yaşamasınız zira almadan da gidebilirsiniz ama kontrol ve kaza gibi bir durum da epey problem yaşarsınız fiyat olark ben ağır vasıta için 400 tl alınıyor taksi yarı fiyat olması gerek bir yıl geçerli

  • Sürücü sınıfı farketmiyor. 1 yıl geçerliliği olan uluslararası ehliyetin maliyeti 415 TL. Beynelminel ehliyet almadan Yunanistan’a geçiş mümkün değil.

 9. Yunanistana aracınızla girecekseniz uluslararası ehliyet soruyorlar,orada araç kiralarsanız normal ehliyet geçiyor. bu kural yunan adalarına girerken uygulanmıyor. Geçen hafta ipsaladan karavanımla yunanistana giriş yaptım pasaportları verirken bu olayı test etmek için uluslararası ehliyetimi özellikle sakladım fakat polis internasyonel ehliyet istedi torpidodan çıkarıp verdim

 10. Sınırda beklememek adına Turing’in İstanbul, İzmir, Ankara gibi ofislerinden başvuru yapmanız daha sağlıklı olacaktır.

 11. Bu durumda bahsi gecen belgeleri sinirda alabilecek miyiz? Onceden bir yere basvurmamiza gerek yok mu? Turing sinirda alinabiliyor mu?

 12. Kapıkuleden Bulgaristana çıkıp, Bulgaristan’dan Yunanistana aracınızla girebilirsiniz. Bulgar-Yunan sınırında beynelminel soran yok. Ama yolu 150 kilometrecik uzatmış olursunuz…

  • Arkadasim haftada 4-5 defa yunanistan bulgaristana cikiyorum bulgardan yunan a gecerken kapida beynelminel ehliyeti soruyorlar nerden cikariyorsun sormuyorlar diye olmadan da gecis izni vermiyorlar hem 150 km uzam diye bir sey yok kapikuleden cikip kaptan adreva dan ormenia sinir kapisi giriside 40 km yanlis bilgi verme sormak isteyen bana danisabilir 05308271519 Harun

 13. biz ehliyetler değişsin diye dört gözle beklerden bazı aklı kıtlar yok ehliyetler 15tl ye değişecekmiş cart,curt diye veryansın ediyor ama 10tl sigarayı her gün içiyor ahmak…

Bir Yorum Yaz

Yorumunuzu buraya yazın
Adınızı buraya yazın