Son yıllarda yurtdışı seyahatlerde sıkça tercih edilen Yunanistan’ı keşfetmek isteyen Türk gezginler, araç kiralamaya ilgi gösteriyor. Yunan adaları kapı vizesi uygulamasının da başlamasıyla birlikte Yunanistan seyahati önündeki engeller bir bir aşılıyor. Ege’nin iki yakasında yaşayanlar birbirine daha da yakınlaşırken, Yunanistan’ın attığı bu adımlarla birlikte Türk tatilciler her fırsatta Yunan adalarına gidiyor.

Özellikle Türkiye kıyılarına yakın olan adalarda haftasonları ve resmi tatillerde adeta Türk günü yaşanıyor. Adalara kendi araçlarıyla gitmeyi tercih edenler olduğu kadar, adaları kiraladıkları araçlarla keşfetmek isteyenlerin sayısı da artış gösteriyor. Yunanistan’a Türk ehliyeti ile gideceklerin uyarılara dikkat etmesi gerekiyor.

Ios Adası, Kiklad Adaları
Ios Adası, Kiklad Adaları

Yunanistan’da Araç Kiralayacakların Dikkat Etmesi Gerekenler

Yunanistan ana karası ve adalarda araç kiralayacak Türk ehliyetine sahip vatandaşların, araç kiralamaları önünde hiçbir engel yok. Türk ehliyeti ile Yunanistan’da bulunulan süre boyunca araç kiralanabiliyor.

Araç kiralama işi yapan rent a car ofislerinden seçilen aracı sözleşme imzaladıktan sonra kullanmaya başlamak mümkün. Ehliyetinizde yazan sınıf dışında araç alma şansınız olmadığını hatırlatmakta yarar var. Bu, çok isteseniz de A2 ehliyetiniz yoksa, motosiklet kiralayamayacağınız anlamına geliyor.

Aracın motor hacmine, koltuk sayısına ve turizm sezonuna göre değişen kiralama bedelleri günlük 25-150 € arasında. Bu fiyata yakıt dahil değil. Yakıtı hangi seviyede aldıysanız o seviyede bırakmanız gerekiyor. Aksi takdirde aradaki fark sizden isteniyor.

Günlük kira bedeline ekleyeceğiniz 8-10 € arasındaki tutar, tüm trafik kazalarına karşı sizi koruyor. Özellikle adalardaki dar ve dolambaçlı yolları göz önünde bulundurarak herhangi bir kazaya karışma ihtimalini de düşünerek sigortayı ihmal etmeyin.

Yunanistan-Arac-Kiralama
Paros Adası

Araç kiralamalarında kredi kartı bilgileriniz olası risklere karşı talep ediliyor. Kart bilgilerinizi paylaşmanızda sakınca yok.

Seçtiğiniz araca binmeden önce lastiklerine ve çevresindeki çiziklere mutlaka dikkat edin. Sözleşme örneğinin üzerine bu alanları işaretlettirin.

Milos-Adasi-Arac-Kiralama
Milos Adası, Kiklad Adaları, Yunanistan

Özellikle adalara gidiyorsanız, feribot bileti satın aldığınız acenteler aracılığıyla adalarda indirimli araç rezervasyonu yaptırmanın mümkün olduğunu unutmayın.

Hemen yanı başımızda olan Meis, Rodos, İstanköy (Kos), Sisam (Samos), Sakız (Chios), Midilli (Lesvos) adaları başta olmak üzere Yunanistan, yeni yerler keşfetmek isteyenlere çok sayıda alternatif sunuyor.

ÖncekiGölcük, İzmir
SonrakiSelçuk, İzmir
Gözlem yapmayı, izlemeyi, yeni yerler keşfetmeyi, şehirlerde insanların içine karışmayı seven biri. Eğitimli muhabir. Gördüklerini, hissettiklerini, deneyimlediklerini yazmaktan keyif alıyor.

7 YORUMLAR

  1. Ona bakarsanız Türkiye’de de Yunan eseri çok. Bizim orda yaptıklarımızdan daha değerli. Efes gibi mesela.

  2. Kendi aracı ile giden de çok olduğuna göre, oto servis, 24 saat çekici gibi konularda da bilgi verirseniz çok iyi olur. Kavala yakınlarında otobanda aracımız bozuldu bir telefona ulaşmamız inanılmaz uzun sürdü.

  3. O adalar bizde olsaydı şu anki doğallığında olmazdı kesinlikle. Ayak üstü turist kazıklayan, yozlaşmış, doğallığını kaybetmiş yerler olurdu. Ben şahsen şu anki hallerinden çok memnunum.

    • Rezil ettiğimiz adalara bir örnek verir misiniz hanımefendi? (Gökçeada, Bozcaada, Büyükada, Kınalıada vs) Halkından bu kadar utanan başka bir millet de herhalde yoktur…

  4. Burnumuzun dibindeki adalara vize alarak gitmek , agırıma gidiyor, üstelik ege denizindeki bu adalar bize aitti… Ege denizindeki adalar osmanlı Türk eserleri ile dolu…

Bir Yorum Yaz

Yorumunuzu buraya yazın
Adınızı buraya yazın