Yurtdışı tatil için yapılan hazırlıkların ne kadar telaşlı olduğunu çoğumuz biliriz. Uçak bileti, otel rezervasyonları, vize işlemleri, yanınıza alacağınız eşyalar ve buna benzer tüm detayları tamamlamak hem keyifli hem de dikkat gerektiren bir iştir. Kimse tatili sırasında sorun yaşamak ya da keyfini kaçıracak bir terslikle karşılaşmak istemez.

Bizleri telaşlandıran biraz da hiç bilmediğimiz bir ülkeye gidiyor olmaktır. Gidilecek ülkenin hava durumu, gezilecek yerleri, eğlence ve alışveriş merkezleri, sosyal ve günlük yaşantısı, ulaşım, yeme içme gelenekleri, sanat ve spor etkinlikleri ve buna benzer daha pek çok konuyu merak ederiz.

Eğer tatilinize bir tur vasıtasıyla gidiyorsanız, tatil planınız ve belirlenen süre içerisindeki aktiviteleriniz seyahat şirketi tarafından zaten tur programının kapsamına alınmıştır. Uçuş bilgileriniz, konaklayacağınız otel, tarihi ve sanatsal etkinlikler önceden belirlenmiştir.

kredi-karti-hizmetleri

Tatilinizi kendi başınıza düzenlediyseniz ya da tur programına dahil edilmemiş ve kendi başınıza geçireceğiniz bir zaman dilimi varsa sizin de aklınızda bir takım sorular belirecektir. Bu sorular yeterince hazırlıklı değilseniz aklınıza gelebilir. ‘Gittiğim ülkede iyi bir restoranı nasıl bulabilirim?’ ya da ‘Taksi ücretleri ne kadardır?’ gibi soruların yanıtlarını arayabilirsiniz.

Seyahatinize çıkmadan önce gideceğiniz ülkeyle ilgili genel bilgiler edinmeye çalışmanız yerinde olur. Günlük yaşam, tatil bölgesinin özellikleri, ulaşım, yeme içme ve aklınıza gelen her konuda, internette ve gezi blogları sayfalarında kısa bir araştırma yapın.

Gideceğiniz ülkenin dilinde, işinizi kolaylaştıracak birkaç kelimeyi öğrenmeniz daha da iyi olabilir.

türkiye-vize-istemeyen-ulkelerEğer vize evrakları ile uğraşmak istemiyor ve seyahat tercihinizi vizesiz ülkelerden yana kullanacaksanız Güncel Vizesiz Ülkeler Listesi için tıklayın.

Kredi kartı kullanıyorsanız, kartınızın size sağlamış olduğu hizmetlerin içinde, yurt dışı seyahatlerinizde kullanılmak üzere concierge hizmetleri olup olmadığını kontrol edin. Böylelikle hem tatile çıkmadan önce hem de otelinize ulaştığınız andan itibaren kimlerden ve hangi merkezlerden bilgi alabileceğinizi de öğrenmiş ve seyahatinizin detaylarını da buna göre ayarlamış olursunuz.

Otelinize ulaştıktan sonra bilgi almak için ayrıca şu seçenekleri de değerlendirebilirsiniz:

Otel resepsiyonundaki görevliler, müşterilerine en iyi hizmeti verme amacındadırlar. Bölgeyi iyi bildiklerinden sorularınıza hemen yardımcı olmaya çalışacaklardır. Çevredeki tarihi yerler, müzeler, eğlence parkları, gezilecek yerler, SPA merkezleri, alışveriş yerleri ve daha pek çok konuda otel resepsiyonlarından bilgi alabilirsiniz. Sorularınız sorabilecek derecede yabancı dil bilmeniz gerekiyor elbette.

Eğer seyahatinizde size bir tur rehberi eşlik ediyorsa, rehberinizden de bilgi alabilirsiniz. Tur rehberlerinin seyahat ve tatil detayları ile ilgili hemen her konuda bilgileri vardır. Size yalnızca tarihi bölgeleri tanıtmakla kalmayıp pasaport, gümrük, sağlık sorunları ve ilk yardım ihtiyaçlarında da yardım etme nitelikleri vardır. Meslekleri gereği hem turistik olarak hem de yurt dışında günlük yaşamda karşınıza çıkabilecek her sorunda size yardım eder ve bilgi verirler. Sadece o an gezdiğiniz yerler değil, bunun yanında rehberin bildiği diğer ülkeler hakkında da bilgiler alıp bir sonraki seyahatinizi planlayabilirsiniz.

Bilgi edinebileceğiniz diğer bir kaynak da internettir. Aklınıza takılan her sorunun yanıtını internetten araştırabilirsiniz. Büyük olasılıkla kaldığınız otele ya da gitmiş olduğunuz bölgenin belediyesine ait bir internet sitesi vardır ve bu siteler sayesinde çevredeki etkinlikler, restoranlar ve eğlencelerle ilgili detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Elbette bunun için cep telefonunuzun yurt dışı dolaşıma açık olması veya kaldığınız otelde internet hizmetinin bulunması gerekir.

Seyahatlerimizde her ayrıntıyı mükemmel biçimde düşünüp uygulayamayabiliriz. Gözden kaçan detaylar için öncelikle kredi kartınızın danışma hizmetinden, sonrasında da çevrenizdeki görevlilerden ve yerel halktan da yardım alabilirsiniz.

2 YORUMLAR

  1. Yurtdışına çıkarken çoğu kişi sigorta hizmetlerini ihmal ediyor, fakat başına orada kötü bir şeyler gelenler ödeyecekleri hesapla karşılaşınca şaşırıyorlar sonra. Sigortasız ülke dışına çıkmamalı.

    • İmkan varsa yurtdışiı sağlık sigortası yaptırmak iyidir. Ben hiç sigorta yaptırmadan gezdim, ama Singapur veya Avustralya gibi ülkelerde başıma bir şey gelseydi binlerce dolarlık masraf anlamına gelirdi. Seyahat siortası yaptırmak iyi fikir.

Bir Yorum Yaz

Yorumunuzu buraya yazın
Adınızı buraya yazın