Yurtdışı telefon satın alıp Türkiye’de kullanmak, sağladığı fiyat avantajı nedeniyle bir çoğumuzun sıklıkla yaptığı bir şeydi. Özellikle iPhone ve diğer pahalı modellerde Türkiye satış fiyatlarının yurtdışı satış fiyatlarına göre abartılı yüksek olması vatandaşları buna iten başlıca sebepler arasındaydı.

Yolcu yurtdışından gelirken beraberinde telefon getirebilir. Posta veya kargo ile yurtdışından telefon almak veya internet siteleriyle yurtdışından telefon getirmek yasak. Bu durumda gümrükte telefona el konur ve ceza ödemek durumunda kalırsınız.

Yurtdışı telefon kaydı nasıl yapılır

Yasaya göre, yolcu beraberinde getirilen cihazların kayıt işlemi için başvuruda bulunmadan önce pasaport sahibi olan kişiler tarafından, e-devlet sitesine veya abone kayıt merkezlerine pasaportun yanı sıra telefon harcı ödendiğini gösterir belgenin aslı ile birlikte bizzat başvuruda bulunulması gerekiyor.

 1. Yurtdışı telefon kayıt harcı 149,20 TL’yi banka veya vergi dairesine yatır
 2. PTT’ye gidip e-devlet şifreni al ve internet üzerinden e-devlet sitesine gir. Herhangi belge gerekmeden kaydını yap
 3. Ya da Abone kayıt merkezine gidip kaydını yaptır

Yazı içerisinde sorularınızın cevabınızı bulamadıysanız mutlaka yorumlara göz atın.

Yurtdışı Telefon Kayıt
Yurtdışı Telefon Kayıt İşlemi Nasıl Yapılır

Pasaporta telefon işletme süresi 2017

IMEI kaydı için kişiye ait pasaportun son iki yıl içerisinde başka herhangi bir cihaz kaydında kullanılmamış olması ve kişinin son 4 ay içerisinde Türkiye’ye giriş yapmış olması gerekiyor. Abone kayıt merkezlerinde yurtdışı telefon kayıt yapılacaksa pasaportun üzerinde giriş mührü bulunmasına ve mührün okunaklı olmasına dikkat edin.

Yurtdışı telefon kayıt nasıl yapılır

Cihaz kayıt işlemini GSM işletmecilerinin Abone Kayıt Merkezlerinde veya e-devlet web sitesi üzerinde yaptırabilirsiniz. Herhangi bir Vergi Dairesine veya tahsilat yapan bankalara giderek yurtdışı telefon harcının yatırılması gerekiyor. 2017 yılı telefon kayıt 149,20 TL harç bedeli yatırılması ve bedelinin ödendiğine dair makbuzun alınması gerekiyor.

Yurtdışından telefon kayıt harcı nereye yatırılır

Herhangi bir Vergi Dairesine veya tahsilat yapan bankalara yatırılır. Halk Bankası, Vakıflar Bankası, Denizbank, ING Bank, HSBC Bank Şekerbank, T.Garanti Bankası, TC Ziraat Bankası, İş Bankası.

Yurtdışı telefon pasaport kayıt yaptırırken, dekont üzerinde kayıt yapılmak istenen cihaza ait IMEI numarasının ve Pasaport sahibi kişinin adı ve soyadı yer alması gerekiyor.

Internetten cep telefonu harcı ödemek için tıkla.

Yurtdışından telefon kaydı için e-Devlet Kapısı üzerinden yapılan başvurularda pasaport sahibi olan kişi, şahsına ait bilgileri sisteme girerek kaydını yaptırabiliyor. e-Devlet Kapısı üzerinden yapılan başvurularda kişiden herhangi belge talep edilmiyor. e-Devlet şifresi büyük postane binalarından alınıyor ve turkiye.gov.tr adresinden telefon kaydı yapılıyor.

E-Devlet dışında nereye kaydettirebilirim

Herhangi bir Turkcell, Türk Telekom veya Vodafone şubesinine bu evraklarla başvurabilirsiniz. Bazı Turkcell İletişim Merkezleri 25 TL ücret isterken bazısı hiç ücret talep etmeden işlemi yapıyor.

GSM abone kayıt merkezlerinden de kayıt yapılıyor. Pasaport sahibinin pasaportun aslı ve dekontu ile birlikte bizzat başvurması gerekli. Pasaporttaki imza ile kayıt belgesindeki imzanın aynı olup olmadığı karşılaştırılıyor. Pasaportun fotokopisi ile son yurda giriş damgası sayfası fotokopisi dekonta ekleniyor.

Telefon kaydı sorgulama

Cihaz kayıt sonrasında, mcks.gov.tr/tr/imeisorgu adresinden herhangi bir cihazın kayıt durumu öğrenilebilir. “IMEI numarası abone kayıt merkezince geçici olarak kayıt altına alınmış olup Kurum tarafından evrakları kontrol aşamasındadır” şeklinde bir ifade yer alır. Evraklar tam ve sorunsuz ise “IMEI numarası kayıtlı” ifadesi çıkar.

Başkasının getirdiği telefon kaydı

Yurtdışından gelen kişi üzerine vergi yatırılıp, onun e-devlet hesabı üzerinden kayıt yaptırılabilir.

Yurtdışından iki telefon getirmek

Sadece tek telefon kaydı yapılır. 2 yılda bir sadece 1 telefon kaydı yapılabiliyor.

Yabancıların veya yurtdışında yaşayanların telefon kaydı

Geçici süreyle Türkiye’de bulunan kişilerin (turist, gurbetçi vatandaşlar ve benzeri) cihazlarına ait IMEI numarası ve sözleşme yapılan cep telefonu numarası Mobil Cihaz Kayıt Sistemi’ne girilmek suretiyle eşleştirilmekte ve ilgili IMEI numarası sadece ilgili telefon numarası ile kullanıma açılıyor. Eşleştirme işlemi için pasaport ve abonelik sözleşmesi (Kayıt işlemi gerçekleştirilecek GSM hat numarasının kişi adına kayıtlı olduğu gösterir ilgili GSM işletmeci tarafından düzenlenmiş abonelik sözleşmesi) ile Abone Kayıt Merkezlerine başvurulması gerekmektedir.

18 yaşından küçükler telefon kaydı 

18 Yaşından küçüklerde yurt dışından yolcu beraberinde cihaz getirebilir ve kendi adlarına kayıt yaptırabilir. Başvuru dilekçesini anne veya babası tarafından doldurularak imzalanması ve yasal velinin kimlik fotokopisi ile birlikte abone kayıt merkezine verilmesi gerekir. 18 yaşından küçüklere e-devlet şifresi verilmediğinden bunlar üzerine yapılacak yurtdışı telefon kaydı Abone Kayıt Merkezlerine yapılıyor.

Telefon IMEI değiştiğinde kaydı nasıl yapılır

Telefonun arızalanması ile değiştirilmesi veya tamir sonrası ana kartının değiştirilmesi durumunda IMEI değişim işlemi yapılabiliyor. e-Devlet Kapısı üzerinden değişim belgesinin yüklenmesi gerekiyor. Değişim başvurusunun cihazı kayıt altına aldıran kişi tarafından yapılması; değişim yapılması talep edilen IMEI’lerin her ikisinin de aynı marka cihaza ait olması şart. Değişim belgesinin antetli kağıt olması veya firma kaşesini içermesi; değişimi yapan firmanın adı/ünvanı ile adresi veya telefonunu içermesi; değişim işleminin arıza nedeniyle yapıldığına dair bilginin bulunması; değişimi yapılan eski ve yeni IMEI numaralarını içermesi gerek. Eski IMEI numarası iletişime kapatılır ve yeni IMEI numarası iletişime açılır.

Telefon kaydı, IMEI Kaydı, Vergiler, Yurtdışından telefon getirme ile ilgili sorularınız varsa yukarıdaki yazıyı tekrar okuyun ve yorumlara göz atın. Cevabınız mutlaka vardır.

326 YORUMLAR

 1. Kemal bey merhaba. Benim durum biraz daha farklı gibi. Ben cift vatandasim ve hayatima Turkiye de devam ediyorum. Ancak yurt disi seyahatlerimde vize sıkıntısı olmayan Bulgar pasaportumu kullaniyorum ancak elimde denklik belgem var. Yani TC pasaportumdaki isimle BG pasaportumdaki ismimin ayni kisiye ait olduguna iliskin belgem var. Bu durumda ben yurt disindan getirecegim telefonun pasaport kaydini denklik belgesine sahip oldugum Bulgar pasaportu uzerinden yapabilir miyim? (Aslında Turk pasaportum var ancak vize almadigim icin giris cikislari Bulgar pasaportuyla yapmaktayim.)
  Eger bu mumkun olmuyorsa yakin zamanda bir tanidigim Kibris a belge ile giris cikis yapti mühürlü olan bu belge cihazı e-devlet uzerinden kaydettirmem icin yeterli olur mu?

  Simdiden tesekkurler

 2. Ya ben telefonumu yurt dışından getirtip kaydettirdim fakat kaydetirdiğim pasaport tekrar yurt dışına çıkış yaptı. Benim telefonum Türkiye adına kayıtlı olduğu halde tekrar kapantı ne yapabilirm

  • Pasaportun yurtiçinde kalması veya tekrar yurtdışına çıkması ile bir ilgisi yok. Kayıt işlemini doğru yapmamışınız demektir ki telefonunuz kapandı.

 3. Merhaba 2014 aralık ayında bır telefon işletmiştim pasaportuma ama bu kayıt tarıhını unutrak 2016aralık ayı olmadan ynı ıkı yıllık sure dolmdıgı halde (kasım 2016,23 aylık) kasım ayında vergı daıresıne harc parasını ytırdım suan kayıt yapamıyorum bu harc parasını almadan kasım ayında yatırdığım parayla aralık ayında e devlet kaydı yapabılır mıyım yoksa kasım ayında yatırdıgım parayı alıp tekrr ıkı yıllık sure doldugu zamn yatırmam mı gerekır bu param gecerlı olurmu 2 yıl doldgunda ?

 4. Merhaba bir sorum olucaktı ben yurt dışında yasıyorum ama turk vatandaşıyım telefon getırıcem turkıyeye orda kaydedıcem acaba tek bır turk hattındamı kullanabılırım yoksa ıstedıgım kadar turk hattı takabıoırmıyım kayıt olduktan sonra cunku duydugum kadarıyla yabancı pasaportu olanlar tek bır hatta kullanabılıyomus

 5. Merhaba Kemal bey,
  120 günlük süre ne zaman saymaya başlar, telefon TR de açılınca mı? AmerikaWda açılınca saymaya başlar mı? Sorma amacım şu: telefonu aralıkta Amerikadan getirteceğim ama pasaportuna telefon işletebileceğim arkadaşım yaklaşık olarak Aralıktan 5 ay sonra yurtdışına çıkacak ve hemen girecek. Bu durumda telefonun kapanmaması için 120 günlük sürenin hemen başlamasını istemiyorum. Bunun için TR de telefonu hiç açmayın diyorlar bunun doğruluğu var mıdır? Ya da ne yapmak gerekir. Ayrıca telefon 120 gün sonra kapanırsa pasaporta işletip tekrar açtırabilir miyiz ve bunun cezası var mı?

  • Telefona Türkiye’den bir SIM kart takılınca süre başlar. Süre sonunda hat kapanır. Telefon kaydı yapılırsa tekrar açılır, cezası yok.

 6. Merhaba 2014 aralık ayında bır telefon işletmiştim pasaportuma ama bu kayıt tarıhını unutrak aralık ayı olmadan ynı ıkı yıllık sure dolmdıgı halde (23 aylık) kasım ayında vergı daıresıne harc parasını ytırdım suan kayıt yapamıyorum bu harc parasını almadan aralık ayında e devlet kaydı yapabılır mıyım yoksa parayı alıp tekrr ıkı yıllık sure doldugu zamn tekrar yatırmam mı gerekır bu param gecerlı olurmu ?ıkı yıl dolmadan yatrdım cunku

 7. MErhaba Kemal bey azeri bir arkadaşım bana telefon getiriyor. Ben burada yakınımın pasaportuna telefonu işletirsem olurmu bilgilendirirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler.

 8. IMEI kaydı için yatırılan vergi tutarı bir sefer yatırıldığından ömür boyu geçerli mi?

 9. Kemal bey merhaba,

  Size bugun basima gelen durumu anlatayim,

  20 Haziran 2016’da Almanya’dan bi telefon getirdim, telefonu babam kullaniyor, babam kayit yapmayi unutmus, dun gece telefon kapandi. Actirmak icin ne yapabilirim? Actirilabilir mi?

 10. Neredeyse bütün sorulara cevap verme nezaktinde bulunmuşsunuz teşekkürler..benimde bir sorum olacak..eşim yabancı ve biz kesin dönüş yapacağız..telefonunu kaydettirebiliyor mu?benim pasaportumda kendi telim kayıtlı.onun telefonu için ne yapabiliriz.

 11. İyi akşamlar ben istanbuldan benım telefon iphone 6s bana bu telefon iskocyadan geldi aşağa yukarı üç ay oldu ama bana bügün mesaj geldi iste telefonunuz bır ay içinde kapanacak. İnternete baktımda pasaport özerine açiliyormuş ama yurtdışı giriş çıkış olması gerekiyor benım pasaport varda ama herhangi bır ülkeye gırış çikiş yapilmamiş yani sorum şu nasıl acabılırım bu telefonu

  • Cevap net, yukarıdaki yazıyı ve yorumları okuman gerek.

   Yurtdışına son 4 ay içerisinde girmiş çıkmış bir pasaport, pasaport sahibi adına ilgili telefonun IMEI numarasının yazılı olduğu vergi ödendi makbuzu ve e-devlet şifresiyle internetten açabiliyorsun.

 12. Yatırılıcak harç, btk’ya kayıt yaptırılırken girilecek telefon numarası gibi bütün bilgilerin pasaport sahibi olan şahısa ait bilgiler olması mı gerekiyor ?

 13. Merhaba, Bir arkadaşım Amerika’dan bana telefon getirece. Benim pasaportum İspanya’dan Türkiye’ye giriş olacak. Bir sorun olur mu? ABD’den alıp Avrupa giriş ile kayıt yaptırabilir miyim ?

 14. Merhaba öncelikle tüm yazılanları okumaya çalıştım fakat benim konumla alakalı bir durum bulamadım. Şimdi eşimin üstüne telefon kaydedicez kendisi yabancı. 2015 mayıs ayı gibi bir telefon kaydetmiştik. 2017 ocak ayı gibi ülkeye gelicek fakat eski pasaportu değişiyor bu sebepten yeniden IMEI kaydı yaptırabiliyor muyuz? Pasaport kaydında isme mi yapılıyor yoksa pasaport numarasına mı? İlginize şimdiden teşekkürler.

 15. Merhaba Kemal bey. Yazdıklarınızın tamamını okudum ama problemimin cevabını bulamadım. Yurtdışından telefon getirttim. Açıkcası 120 gün gibi bir süre hakkında bilgim yoktu. Yaklaşık 5 aydır kullanıyorum fakat şimdi sim kartım bu telefonda açılmıyor. Türkiye’ye giriş tarihim de 120 günü geçti. Bankaya parayı yatırdım, e-Devlet şifresi de aldım ama IMEI kayıt işlemi yapılmıyor. Yardımcı olabilir misiniz ne yapmam gerekiyor ?

  • Cevap yukarıda var. Süresi geçmiş. Bankaya parayı kendi adınıza yatırdınız, yurtdışına çıkış yapıp döndüğünüzde ancak kaydedersiniz.

 16. Merhaba Kemal Bey. Yurtdışındaydım ve 30 Ağustosta Türkiye’ye bir haftalığına giriş yaptım, şu an Polonya’dayım ve iki hafta kadar önce oturma iznine başvurdum. Oturma izni başvuru şartlarından biri “oturma iznine başvurduktan sonra Polonya’dan ayrılamazsınız” şeklinde. Şimdi bir yakınımın Türkiye’ye yurtdışından getirilmiş telefonunu 30 ağustos giriş tarihim ile kendi pasaportumun üzerine kaydedersem oturma iznim için bir tehlike oluşturabilir mi?

 17. Merhaba bi abim bana kibristan telefon getirdi fakat pasaportu olmasina ragmen gerekmedigi icin pasaportsuz belgeyle giris cikis yapti.sorum şuki belgesini kaybetti .e devlette pasaportla kayit yaptirabilirmiyim ?
  Eger belgeyle kayit yapacaksam e devlet menusundeki hangi belge turunu sececegim? Seceneklerde ‘ nufus cuzdani ıd card’ , ve ‘seyahat belgesi’ var..bunlardan hangisiyle islem yapmam gerek

 18. Kemal Bey Merhaba,
  Yorumlarin coguna baktim ancak benimki gibi bir durum soz konusu degil.
  Ben 2015 Temmuzda bir telefon kaydi yaptim edevlet uzerinden ve 2017 Ocak itibari ile tekrar kayit yapabiliyorum. Kasim ayi icerisinde tekrar ulkeye giris yapacagim ancak aralikta Avustralyaya geri donus yapacagim dolayisiyla Turkiyeye giris tarihimden 120 gun gecmemis oluyor ancak cikista yapmis oluyorum, herhangi bir sorun olur mu?
  Tesekkurler

 19. Tüm bilgileri okudum yakın bilgiler
  Var ama net olamadım yurt dışından gelen telefonu şuan kullanıyorum. Vergiyi
  Ödedim fakat pasaport sahibi yurt
  Dışına çıkmış e devlet kaydı olmuyor
  Geldiğinde tel kapanmış olacak
  Geldiğinde e devler işlemini yapsak telefon açılır mı

  • Kemal bey benim sorum biraz karışık olacak.şu an yurtdışındayım iki telefon alacağım birini 6 ay sonra Türkiye’ye dönünce kendi pasaportuma işletecem.ikinci telefonu da şimdi almayı düşünüyorum ama telefon Türkiye’ye girmeden işlettirebiliyormuyuz.işleteceğim kişi pasaportu ile 45 gün önce Türkiye’ye giriş yaptı .yani kısaca telefon Türkiye’ye girmeden bir herhangi bir pasaporta işletilebilir mi

   • Bence sorulan tüm soruların cevapları yukarıda ve daha önce sorulan yorumlarda. Telefon IMEI nosu ve vergisi gerekiyor. Bunları e-devlete giriyorsunuz. Telefon neden Türkiye’ye girsin ki?

 20. Bende de 5s var 4 ay kullandim ve kapandı 2 aydir kapali olarak duruyordu 2 ay sonra hat taktim ve calismaya basladı suanda 3 aydir sorunsuz calisiyor acaba genne kapanir mi?

 21. Abi telefon ayin 25 inde gelecek anannemin passaportu var ama telefon geldigi gün 110 gün oluyor bu passaporta işletebilirmiyim türkiyeye döndüğü tarihten 60 gün içerisindemi işletebiliyorum

 22. IMEI için harcı yatırdık 3 ay oldu kisi geleli ama kayıtlarda önceki geldiği tarih görünüyor. E-devletten kayıt yaptirken de 120 gün geçmiştir diyor. Bir sonraki gelişinde yaptırabilir miyiz kaydı? Yoksa paramız yandı mı?

 23. Merhaba getirdiğim telefonu 120 süre zarfında kayıt ettiremedik ve kapandı tekrar kayıt ettirme şansımız var mı? Tr ye girdiği ilk tarih mi yoksa ondan sonraki tarih de baz alınabilir mi? Yani kişi 120 gün zarfında bir daha tr ye girdiyse son tarih ile kayıt yapılabilir mi?

   • Kemal bey hanım çifte vatandaş o hala Hollanda’da yaşıyor. Onun üstüne e-devlet şifresi aldık ama onun üstüne teli kayıt ederken vergisini ödemeye girdiğimizde bilgiler uyuşmuyor diyor. Teşekkürler cevap bekliyoruz.

 24. Merhaba
  Ben Dün Aksam Almanyadan Türkiyeye uctum. Iki hafta (okul-tatili) burada kalacagim. Ben Nerdeyse her tatilde geliyorum Türkiyeye. Simdiye kadar hep Turkcell Europe kullandim ama Türk Tariflerine göre o da cok pahali. Ben bu tatitlde Telefonumu actirmadan türk kartiylan kullanip, almanyaya dönüp ve birdaha ki tatilde telefonu actirmadan ayni türk kartiylan kullanabiliyor muyum?

 25. Merhaba Kemal bey ben yapılacak bütün işlemleri yaptım doğru bir şekilde yaptım ama hala sistemden bakıyorum kayıt dışı cihaz olarak gözüküyor ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim

 26. Merhaba Kemal Bey.
  Türkiye’de yaşayan birisi, yurt dışına turist olarak çıkıp, geri Türkiye’ye döndüğünde, kendi pasaportuna kayıt yaptırabilir mi? Yoksa sadece yurt dışında yaşayan ve Türkiye’ye tatile gelenlerin mi pasaportuna kayıt yaptırılabiliyor? Şimdiden yanıtınız için teşekkür ederim.

 27. Iyi aksamlar Kemal bey benim Türk vatandasligim yok Sadece Mavi Kartim var alman vatandasiyim. Bende Telefon actirabiliyor muyum Problem cikmadan?

  • Yurt dışında yaşayan vatandaşlar ile turist olarak ülkemize gelen yabancılar, Türkiye’ye seyahatlerinde telefonlarını 120 güne kadar kayıt yaptırmadan kullanabiliyor.

 28. Pasaporta kayıt için verilen limit 2 takvim yılı. Buna göre,

  30 aralık 2015 te kayıt yaptırsam,
  – 1 ocak 2017 de mi,
  – 30 aralık 2017 de mi tekrar kayıt hakkı elde edeceğim ?

  Başka bir deyişle 24 ay mı bekleyeceğim yoksa yıl bazında 2 değişim yetecek mi ?

  teşekkürler.

 29. Merhaba, Belize’den telefon getirildiğinde,telefon mutlaka getiren kişinin pasaportuna mı işlenmelidir? Bir tanıdığım telefon bırakacaktı karşılıklı imza atılması gerektiğini söyledi,kendi üzerine işleniyormuş çünkü cihaz.

 30. Ben yurtdışından İphone aldım, maliyeden kayıt parasını yatırdım makbuzuda aldım. Şimdi napmam gerekiyor? e devletten nerden nasıl yapacağım hakkında bilgisi olan var mı?

 31. Merhaba. Telefonu pasaporta kaydettirdim. Ne gibi durumlarda kullanima kapanır? Dikkat etmem gereken hususlar varmıdır?

 32. Merhaba,

  Bulgaristan’dan aldıracağım telefon, fakat TR de sorun yaşamamak adına orada Bulgar hattı takıp birkaç dakika konuşmak gerekiyormuş diye bir şey duydum burada sorun yaşamamak adına. Bu konuda bilginiz var mıdır? Bana mantıksız geldi de.

  • DOGRU DUYMUSSUN EGER TELEFONU BULGARISTANDAN ALICAKSAN. ORANIN BIR HATTINI TAK TELEFONUNA EGER BUNU YAPMASSAN BURADA YANI TURKIYEDE TELEFON CALISMAZ

 33. Merhabalar. Kemal Bey arkadasım yurtdışından telefon getirdi. Yeni yurtdışından gelmis bir tanıdık bulduk onun pasaportuna işletmeyi düşünüyoruz. Fakat onun E devlet hesabı yok. İnternet üzerinden yapmadan, vergi dairesine gidip işlemi yapsak genede E devlet şifresi lazım olacak mı? Sadece onun pasaportunu götürmem yeterli mi başka bir şey lazim mi ?(kimlik vb.)

 34. Merhabalar,

  Geçen sene eşimin yanında getirmiş olduğu cihazını kaydetmek için vergi dairesine pasaportu üzerine vergisini yatırmıştım. E-devlet kapısı üzerinden kayıt yapabilmek için Oturma izinlerinin çıkmasını bekledik. Ardından e-şifre alarak e-devlet üzerinden kayıt yapmaya çalıştık. Ancak sistemde 120 günden fazla süre geçtiği için kayıt yapılamadı. Turkcell bayisinde de süre geçtiği için kayıt yapamadılar. Fakat cihaz 9 ay kadar kapanmadan çalıştı. Eşim memleketine gitmek için Türkiye dışına gidip geldikten sonra cihazı kapandı. Memleketindeyken de pasaportunu değiştirdi. Bu durumda vergi eski pasaportu üzerine yatırılmış, son girişi de yeni pasaport ile yapılmış olduğundan kayıt yapılamıyor. Çözüm olarak tavsiyeniz nedir? Teşekkürler

 35. Merhaba Kemal bey, benim sorum biraz daha ilginç. Arkadaşım amerikadan iphone 7 getirdi bana. 1 ay burda kullandıktan sonra 2 yıllığına Avustralya’ya gideceğim. Yani şuan kayıt yaptırmama gerek yok diye düşünüyorum. Ancak telefonu Avustralya’da kullanabilecekmiyim kayıtsız olarak?

  • Telefon kaydı sadece Türkiye için geçerli. Türkiye’ye döndüğünde telefonu kullanamazsın, Bunun için IMEI kaydı yaptırmak şart. Avustralya’da kullanabilirsin.

  • Serkan Bey bende Amerika dan getirteceğim. Simfree olması gerekiyor degilmi? Birde 1 ay önce Almanya’ya çıktım pasaport a işletebilirmiyim. Yanı Amerika ya giriş çıkış yapmadım

 36. Ben Çin’den bi telefon getirteceğim, bunu kaydetmek için illa Çin pasaportu olan birini mi bulmam gerekli? Yoksa farklı da olabilir mi? Bir de yurt dışı ürünlerinin Türkiye garantisi olur mu? Bozulma durumunda ne yapabilirim?

  • Son 2 ayda herhangi bir yurtdışın ziyaretinden dönmüş birinin pasaportuna ve bankaya onun adıyla yatırılmış vergi evrakıyla e devlet üzerinden telefon pasaport kaydı yapılabilir. Garantilerin çoğu, ürünün satıldığı ülkede sadece verilir. Bozulura Türkiye’de ücretli yaptırmak durumundasın veya Çin’e gitmek durumundasın.

 37. Merhaba, yurt dışından gelen telefonum için bankaya ödeme yapacağım fakat pasaportumda evlenmeden önceki soy ismim kullanılıyor. Kimlikteki soy ismim mi yoksa pasaportumdaki soy ismim mi geçerli?

 38. Kemal Bey gerizekalı mısınız? Yorumları okudum herkes size düzgünce soru sormuş siz hep aşağılayıcı tavırla yanıt vermişsiniz. Çok ayıp okuma yazmanız varsa bu yazımı okuyun.

  • Emekler harcanarak zaten sorular cevabı verilmiş bir yazı önlerindeyken; yorumlarda yüzlerce soru ve cevap varken, kolaycılığa kaçıp yazıyı okumadan soru soranlara verdiğim “yukarıdaki yazıyı oku” demem gayet yerinde bir cevap. Hiç aşağılama değil, ironidir.

 39. Gri hizmet pasaportuyla İtalya’dan kaç adet iphone getirebilirim taxfree vergi iadesi alabileceğim ürün kaç adettir? Bir de kutusuz ürün getiriyorlar onlar nasıl oluyor onlardan tax free alamıyor muyuz veya bavulla mı atıyoruz en fazla kaç cihaz getirebilirim acil cevap lütfen?

 40. Merhaba;
  Amerikadan ıphone getirttirdim.Gürcistan’a giriş çıkış kimlikle yapılıyor bu şekilde telefon’u kaydettirebilir miyim? Yardımcı olursanız çok minnettar kalacağım teşekkürler.

 41. Merhaba,
  Benim yurtdışında yaşayan bir arkadaşım var. 2 yıldır Türkiye ye giriş yapmamış ama daha önce birkaç kez giriş çıkış yapmış. Yani bilgileri sistemde var. Muhtemelen tekrar giriş yapmayacak. Bu durumda uzun zamandır ülkeye giriş yapmadığı ve bundan sonra da yapmayacağını düşünürsek onun pasaportuna telefon kaydettirip bana yollamasını sağlayabilir miyim?

 42. Telefonu Amerikadan tanidiga siparis edip, pasaportuma kibrisa girip cikarak kayit edebilir miyim? Teşekkürler

 43. Kral benim telefon geleli 2 aydan fazla oldu açtıramam mı?
  Benim telefon da sim kilit var öyle olunca açılıyo mu?
  Bir de benim telefon S3 NEO ben bir telefoncuya sordum NEOlar açılmıyo dedi doğrumu?

 44. Şu an kullandığım cihazım yurtdışı ve pasaport kaydı yok. Aldığım kişide birsüre türkiyede kullandığını belirtti. Yaklaşık 1 aydırda ben kullanıyorum. Cihazın kaydı için 120 gün yasal sürecin dolmasına kaç gün kaldığını nasıl öğrenebilirim. Yada öğrenilebiliniyormu. Teşekkürler

 45. Yurt dışından telefon aldım kayıt yaptırdım bozuldu belçikada yenisini verdiler tekrardan kayıt bedeli ödüyor muyum yada nasıl bir yol izlemeliyim. Telefon daha elime ulaşmadı yaklaşık 1 ay oldu açılması için bir süre var mı teşekkürler

  • En büyük sorun bu işte yurt dışı telefonların garantisi türkiyede geçmezse yeni verilen cihazı tekrar kayıt ettirmeniz gerekiyor

 46. Merabalar ben 18 yaşından küçüğüm hollanda’dan telefon almak istiyorum. Telefonu alırken işlenen pasaportun rengi önemli mi ve işlemleri ptt’den mi yapmam gerekiyor ?

   • Yurt dışından gelen telefonumun harcını vergi dairesine teyzemin pasaportuyla yatırdım e devlet şifresiyle kaydettirmedim şimdi teyzem yurt dışında ve e devlet şifresi alamıyoruz ne yapmalıyım

    • Teyzen konsolosluga gıdıp edevlet sıfresı alabılır kayıt ettırebılır vergı daıresınden aldıgın makbuz da gerekli.

 47. merhabalar. 6 ay önce pasaportuma telefon kaydı yaptırdım. şimdi tekrar telefon kaydı yaptırmam mümkün mü, bir pasaporta maksimum 1 telefon mu işleniyor?

 48. merhaba ben turkiyede okuyan sri lankali ogrenciyim. yur disindan gelen ogrenciler kayit yapmak zorunda mi

 49. Merhabalar ben 34 gun once giris yaptim turkiye ye ama henuz telefonu kayit ettirmedim ve sure 30 gun icinde giris olmali diyerek bana aktarildi bunu net olarak nereden ogrenebilirim

 50. Merhaba ben 1 ay sonra Türkiye’ye döneceğim. Acaba ben Türkiye’ye döndükten sonra alınıp benim ülkeye girmemin üzerinden 2 ay geçmeden bir tanıdığım telefonu Türkiye’ye getirirse, o telefonu benim pasaportuma işletme şansım olur mu?

   • Kanyondaki bayiye sordum ve birkaç yerde de okudum 120 gün içinde pasaportla giriş çıkış yapıldıgı takdirde kayıt oluyor deniliyor siz ise 2 ay yazmışsınız hangisi doğru acaba

    • Valla bende bunu öğrenmek istiyorum bir ay diyen var 2 ay diyen var 120 gün diyen var.benm son seyahatin üstünden 2 ay geçti olmuyorsa boşa para yatırmıyım bankaya.geride verilmiyomuş harç.bi öğrenemedim gitti şunu

 51. Bu uygulamanın çok saçma ve insanlardan vergi toplamak için uydurulmuş bir yöntem olduğunu düşünüyorum. Sabit bir miktar yerine % 18 vergi alınsın AB ülkelerinden ithal edilen ürünlerde olduğu gibi. Hem daha adil olmaz mı? Diyorlar ki, zengin ile fakir aynı telefonu kullanıyormuş. Avrupa onu herkes kullansın diye yapıyor ve kendi halkında da herkes kullanıyor. Biz de ise sadece zenginler kullansın, öyle mi? Az vicdanlı olun, tabi varsa.
  ADİL VERGİ ORANLARI İSTİYORUM.

 52. 30,04,2015 tarihinde telefon getirdi ve 1 ay sonra tekrar yurtdışına cıktım.06,01,2016 tarihinde tekrar türkiyye döndüm.02,02,2016 tarihinde e devlet uzerinden tlf kayıt yaptırdım ve dün itibari ile tlf kapandı.tlf kacak olduğu gözüküyor.ama banka dekontunda ödeme yapıldığı ama e devlet e ise ödeme yapılmadığı gözüküyor.yardımcı olurmusunuz ne yapmam geregiyor

 53. 2013 senesinde yurt dışından faturalı bi telefon geldi Apple kimliğini unuttuğum içinde telefon kilitlendi 3 tane soru soruyorlar 1 doğru cevap verebiliyorum faturası ise kayıp. 3 sene önce maliyede kayıt yapmıştım ama hatırlayamıyorum. Telefonun faturasının fotokopisi çekildi mi diye. Eğer çekildiyse maliyeden alabilir miyim?

 54. Merhaba,
  Eşim Amerikan vatandaşı. Amerika’dan bana ve kendisine telefon aldı, önümüzdeki ay dönecek. Hiç aklımıza gelmedi kayıt etmek gerekeceği. Eşim yalnız gitti, yani bir pasaport var kayıt için uygun. Acaba eşler için bir özel durum var mıdır. İkimizin telefonunu da kaydettiremez mi? Kusura bakmayın çok saçma geliyor bana bu. Yani eşim bana hediye telefon getiremeyecek mi? Teşekkürler şimdiden.

 55. Telefonu arkadasimin babasinin pasaportuna kayit ettircem. Pasaport sahibi olarak oglu gelse olurmu

   • Kemal bey merhaba, bende kanadadan arkadaşıma iphone 6s plus aldircam eylül gibi gelecek pasaport hazır vergiler ödenecek benim tereddut ettiğim garanti durumu Kanada da apple mağazasından alacak ama burdakilerde geçerli oluyor mu yurt dışındaki şarj aletlerinin farklı oldugu ordaki elektrik akımı ile burdakinin farklı olduğunu söylediler ve 3 bin w yakın para vereceğim için çok tedirginim siz veya bilen bir kişi bilgi verirse çok sevinirim şimdiden teşekkürler iyi günler

 56. Posta ile gelen ya da internet üzerinden satın alınan cihazımı kayıt altına aldırma

  Posta ile gelen cihazı pasaport sahibi bi arkadaşa kayıt ettirmeye çalıştık fakat tahhakkuk numarası diye bir numara istedi orada tıkandık kaldık acaba bu nedir , nasıl çözebiliriz

  Pasaport saihibinin üstüne vergi dairesinden tc kimlik ile yatırabiliyormuyuz neler gerekiyor

 57. Merhaba kasım 2015te 131 lira civarında vergiyi yatırdım ama kayıt etmeyi unuttum. cihaz aylardır kapalı. o yatırdığım para ile şuan açmaya çalışıyorum fakat bu tc ile ödeme bulunmamaktadır diyor. ne yapmalıyım? param yandı mı?

 58. Merhaba, yurtdisindan aldigim telefon cift sim kartli dolayisiyla 2 imei numarasi bulunuyor sadece 1 tanesini actirtim bu yeterli mi yoksa 2 sini de actirmak zorunda miyim ?

 59. Merhaba
  Ben bir ay sonra türkiyede olacam iki haftalığına alman telefonu ile her hangi türk hattı kullanabilirmiyim kayıtsız?

 60. BEN FRANSIZ VATANDASLIGIM VAR VE DE FRANSIZ OTURUMUM TURK KIMLIGIM IZINE GIDECEM 2 AYLIK TELEFONUMU GUMRUKTE KAYIT YAPTIRACAM TURK HATTI KULANMAK ICIN AMA BENIM TURK PASSAPORTUM YOK ACABA FRANSIZ OTURUMUYLA YA DA FRANSIZ PASSAPORTUMLA YA DA TURK KIMLIGIMLE OLUYOR MU SIMDI YE KADAR LAZIM OLMADI ICIN TURK PASSAPORTU HEP FRANSIZ KIMLIGIMLE GIRIS CIKIS YAPTIM

 61. Merhaba ben alacağım yerine bi arkadaşımdan Iphone 4 aldım cihaz kapalı.Ne zaman geldiğini yurtdışından bilmiyorum şu an açtırmak mümkün mü? Yardımcı olur musunuz teşekkürler.

   • Kemal bey merhaba, cift pasaportum var. 2 pasaportumla da 120 gun icinde tr ye girdim. Uc dort gun icinde trye donucem. İki telefonu iki ayri pasaportuma kaydettirebilir miyim ? Pasaportun ikisi de bana ait. Bu konuyla ilgili bi bilgi bulamadim.

 62. Menim komşum Ürdünlü Türkiye de ne kadar kalacağını da bilmiyorum o da savaş mağduru ve Türkiye’ye sığınanlardan. tek iletişim aracı elindeki telefon ve onu da bir haftadır kayıt dışı olduğu için kullanamıyor. onunda mı 138 TL ödemesi gerekiyor. Benim bildiğim pasaportu da var ama e-devlet şifresi falan yoktur her halde. bnden yardım istedi ama bnde bilmiyorum bilen varsa ve cevapta yazarsa sevinirim. TEŞEKÜRLER.

  • E devlet şifresi olmadanda kayıt edilir bunu vadofone turktekekom ve turkcellde yapar sadece vergi dairesine kayıt parası öder o ödeme makbuzunu istediği telefon mazasına götürür onlarda işleme koyar amma pasaportunda ülkeye gidiğine dair mühür olacak ve bu mühürün süresi 120 günü geçmiyecek

 63. Yurtdışından hediye telefon geldi kayıt yaptırmadım 4 ay boyunca çalıştı ama bugün kapandı pasaport olmadan yapılabilir mi ?

 64. Merhabalar, telefonun açılış tarihi pasaportun ülkeye giriş tarihinden önce ise kayıt yaptırılabilir mi?

 65. Merhaba benim sorum daha önce kendi telefon numaram ile cihaz kaydettim peki şimdi o cihaza başka numaralı hat takınca çalışır değil mi? Diğer sorum ise; başkasının pasaportuna cihaz kaydedilirken pasaport sahibinin değil de yine kendi telefon numaramı kaydedebiliyor muyuz? Şimdiden teşekkürler

 66. Merhaba, ben gerekli ucreti yatirdim fakat e-devlet sifresi ile kayit yaptirmadim. Aradan malesef ihmalkarligim yuzunden 120 gunden fazla bir zaman gecti. Suan yurtdisindayim. Hediye olarak gonderdigim telefonu nasil kayit edebilirim Turkiyede olmadan. Tekrar ucret odemem gerekiyormu? yoksa bana yardimci olabilecek herhangi bir kurumun telefon numarasi varmi? Simdiden tesekkurler yardimlariniz icin

 67. Merhabalar, pasaportun ülkeye giriş tarihi telefonun yurtiçinde açılış tarihinden sonra ise o pasaporta kayıt ettirilebilir mi? Ettirilirse hukuki bir sorun olur mu?
  Örnek; pasaportun giriş tarihi 25.05.2016
  Telefonun açılış tarihi 15.04.2016

  • Telefonun istersen kayıtsız 10 yıl türkiyedeolsun sen onu yurt dışından bugün geldin bugün açtırırsın pasaportunla giriş tarihin 120 günü geçmeden actırırsın 10 yıldır türkiyede olan telefonu

  • Güncelleme ne demek? Telefonun kullanılabilmesini sağlıyor. Kaydedilmezse aksi halde Türk GSM hatları çalışmaz. Güncelleme ile ilgisi yok.

 68. Merhabalar ben 1 yil once yurdisindan getirdigim telefonu kendi pasaportuma kaydettirdim ve sattim simdi yeni bir telefon aldim bunuda pasaportuma isletebilirmiyim. toplam 1 yil 2 ay once yapmistim ilk kaydi 2 yil beklemem gerekiyor mu yada eski kayhdi sildirebilirmiyim nede olsa sattim :)))

  • Kul hakkına giriyorsun sattığın kişiyi mağdur ediyorsun sildire bilirsin amma paranı geri alamazsın

 69. Merhaba ben de cep tlf getirmek istiyorum kardesime ama Alman vatandasiyim. Alman pasaportuna bu islemler yapilabiliyor mu?

  • Merhaba yurtdışından gelen bi telefonu kaydetmek istiyorum fakat teyzem türkiye ye girerken pasaport kullanmadığını sadece alman kimliği ile giriş yaptığını söyledi. o kimlik ile kayıt ettirebilirmiyim aldığım cihazı. bilgilendirirseniz çok sevinirim iyi günler

   • Eyer poliste giriş cıkış bilgileri var sa önce emliyete gideceksiniz giris cıkıs yaptınız tüm bilgiler türkiyenin tüm illerindeki emliyet müdürlüklerinde gözükür o giriş cıkıs belgesini alıp rn yakın telefon acentasına gidin orası yapar e devlet şifresiyle olmaz

 70. Slm almanyadan turkiyeye samsung note 2 gonderdim kardesime bu sefer kardesim almanyaya geldi telefonuda getirdi suan kapali burda tekrar nasil acabilirim yardimci olursaniz sevinirim tesekurler

  • Almayadan gelen Türkiyede acılmış telefon nasıl almanyada kapanır ben sahsen Hollanda’da dan aldığım telefonu türkiyede açtırdım hem türkiyede hem hollandada kullanıyorum sizin telefon bozulmuş olabilir

 71. Kemal Bey merhaba. Benim sorum şu ki mesela telefonumuzu kullanacağımız telefon numarasıyla e-devlet üzerinden kaydını yaptırdık. Sonrasında numara değiştirmek zorunda kaldık bu durumda da numaramız e-devlette farklı kaldı. Bu durum bi problem teşkil eder mi? Ederse de çözümü nasıldır acaba? Tekrar e-devlet üzerinden numarayı değiştirmek midir?

 72. merhaba kayıt yaptığım cihazda edevlete yazdığım numaradan baska bir numara da kullanabilirmiyim?yoksa sadece tek numarayla calışır cihaz?

 73. Ben kuveytten bır telefon aldım pasaporta işletmedım ve suan baska bır ulkeye gıdıyorum katara orada sıkıntı olurmu bır aydır turkıyedeyım

 74. Mrb ben vergi dairesine harci yatirdim ve bir baskasinin pasaportu uzerine. Şimdi e devletten kayit yaptirirken kendi e devlet hesabimdan kayit yaptirsam sorun olurmu? illa pasaport sahibinin e devlet hesabindan mi kayit yapmamiz gerekli?

   • Kemal Kaya ustam, almanyadan geldim 2016 16 ocakta ve samsung s4 cihaz getirdim, ama kendi passworddum üzerinden; gereken süre zarfında yani, 2 ya da 3 ay içinde cihazı kaydetme fırsatım olmadı. süre dolduktan sonra harcı babamın adına yatırdık ve e-devlet hesabı da var. herhangi bi (cihaz kaydedilmemiş) passworddla babamın e-devlet şifresine girilerek bu cihaz kaydedilebilir mi? Babamın da yurtdışından gelmiş cihazı var ve bu da e-devlet sisteminde kayıtlıdır. 2. bir kayıtı sistem kabul eder mi?

 75. CİHAZIN KAYDI 120 GÜNÜ GEÇTİĞİNDE (5-10 GÜN KADAR ) NASIL BİR YOL İZLEMEMİZ GEREKMEKTEDİR YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM

   • burada öneli olan cihaz deyil önemli olan pasaport yurda giriş tarihi 120 günü geçmiyeçek tüm polis sistemlerinde bu bilgi gözükür pasaport giriş tarihi 120 günü 1 gün dahi geçmişse sistem kabul etmez siz vergiye parasını ödeseniz dahi 120 günü geçmişse kayıt ettiremezsiniz

 76. MRB BEN YURT DIŞINDAN TELEFON GETİRMEK İSTİYORUM AMA ONU KENDİ İKAMET TEZKEREME KAYIT YAPABİLİRMİYİM IKI SENEDE GİRİŞ ÇIKIŞ YAPMADIM?

 77. Merhaba. Ben 120 gün hakkinda bir sey sormak istiyorum. Gecen yil telefonu sorunsuz kullandim bu yil 120 gün yenileniyor mu? Yoksa bir kerelik miydi 120 gün? Teşekkürler.

 78. Merhaba, Mayısta Amerika’dan bir arkadas iPhone 6s getirecek. Pasaportum var ama yakında yurt dısına cıkamayacagım. Yurt dısına cıkmadan sanırım kendi pasaportuma kayıt yaptıramıyorum değil mi? Yakın bir arkadasım yurt dısına cıkacak. Onun pasaportuna işletsem olur mu? Onun pasaportuna işletirken neler gerekli? Kendi pasaportuma yurt dısına cıkamayacagım için işletemiyorum galiba dimi. Teşekkürler

  • son 2 ay içerisinde yurtdışından pasaportla ülkemize giriş yapmanız gerekiyor telefon kaydı için. Bu kriteri sağlayan herhangi bir pasaport sahibinin pasaportuna işletebilirsiniz. Detaylı bilgiler yazı içerisinde yer alıyor.

  • Merhabalar Gülşah hanım , evet bu pozisyonda kendi pasaportunuza kayıt yaptıramazsınız . Arkadaşınız 2 sene içerisinde Pasaportuna herhangi bir cihaz kaydı yaptırmamışsa, Ülkeye girişinden itibaren 60 günlük süreyi aşmamak kaydıyla onun pasaportuna kayıt yaptırabilirsiniz . Gerekli olan Harç miktarını ilgili hesaplara yatırıp E-devlet üzerinden ya da Gsm Operatörleri aracılığıyla kayıtı yaptırabilirsiniz .

 79. Yurt dışından gelme telefonu bir arkadaşımın pasaportuna kayıt ettireceğim.
  138,80 TL Yurt dışı telefon kayıt harcını bankaya yatırırken imei numarası ve pasaport sahibinin adı soyadı mı olmalı.
  Arkadaşın bilgileri ile e-devlet kapısından kayıt yaparken oradaki telefon numarası bölümüne kendi telefonunu yada cihaza takılacak telefonu yazması fark eder mi? Hangisini yazması gerekiyor?
  Teşekkürler

 80. İnternette pasaporta telefon kaydetme süresi 120 güne çıktı diye bir haber okudum. Ne zaman yürürlüğe girdi bilmiyorum ama?
  1 Ocak 2016 tarihinde yurda giriş yapan bir kişinin pasaportuna telefon kayıt ettirme süresi 30.04.2016 (120 gün doğruysa eğer) tarihinde bitiyor. Doğru mudur?

 81. Merhaba Samsung J2 aldım telefoncudan adam yurt dışından geldiğini ve kayıt yaptırıldığını söyledi fakat IMEI sorgulandığında T828 marka bir telefon çıkıyor. Bu durum düzeltilebilir mi ya da bu şekilde devam edeyim mi?

   • Bunda anlaşılmayacak bir durum yok adam kayıtlı herhangi eski bir telefon imeisini değiştirerek kullanmış.O nedenle de başka bir telefonun kayıtlı şekilde sorgulamada çıkması gayet doğal.

  • Senin telefona başka telefonun imei sini çakmışlar bir sorun teşkil etmez ve senin telefon rootlu olur güncelleme yapmaz garanti geçmez

 82. Merhaba ben 18 yaşından küçüğüm. Babam anneme iPhone 6s aldı ve kendi üzerine kayıt ettirdi. Bana da 1-1.5 ay içerisinde aynı modelden alacak ancak ben onunla gitmeyeceğim. Ben de 1 ay içinde yurtdışına çıkacağım. Çıkış yaptığım için bana kayıt ettirilebilir mi ve benim de kayıt sırasında onunla birlikte olmam gerekiyor mu? Teşekkürler.

 83. Ben şuan yurtdışındayım. Burdan Telefon satın alsam Türkiyeye hiç gitmeden ailem aracılığı ile verginisi ödeyip e-devletten kayıt ettirebilirmiyim. ?

  • türkiyeye giriş cıkış yapmayan kişinin pasaportuna kimse telefon kayıt ettiremez tüm bilgilerin hava alanı yada hudut kapılarındaki polis pasaport kontrollerimde kayıt altıma alınır o kayıt takip edilerek kişinin telefonu kayıt edilir
   Sizin dediniz gibi olsa türkiye telefondan gecilmez

 84. Selamlar,
  Almanyada yasıyorum ve bir telefon getirdim ve türkiyede kalacağım 3 hafta türk hattı taktım,döndüğümde tekrar alman hattı. Bu 3 haftalık süre için kayıt zorunluluğu var mıdır?(Türk hattı takınca telefona msj geldi 120 gün içinde kayıt yaptırın diye) ve diyelim ki kayıt yaptırmadım 1 yıl sonra türkiyeye geldim ve türkiyede kalacak telefon o zaman kayıt yaptırabilir miyim? tesekkurler.

 85. 2 ay önce iphone 6s aldım kıbrıstan iki ayı biraz geçti kıbrıstan çıkalı ben kayıt için 3 ay da oluyor diye biliyordum acaba kaydettirebilir miyim?

 86. Merhabalar. Yurt dışından ıphone 5s geldi kayıt ücretini yatırdım fakat e-devlete kayıt yaptıramadım henüz. Şifreyi ancak alabildim. Yatırdığım para yanmış mıdır ? Tekrardan yatırmam mı gerekiyor yoksa e-devlet üzerinden direkt kayıt yaptırabilir miyim?

 87. Amerika vatandaşı olan kuzenim,Türkiye ye gelirken kendi telefonu ile birlikte orada daha önce kullanmış olduğu telefonu da bana getirdi,telefon Amerika da daha önce kullanılmış , şu an ben bunu kuzenimden başkasının pasaportuna işletip vergisini ödesem kullanılırmı?
  Not; Şu an deneme amaçlı telefona sim kart takıp denediğimde kullanılmıyor(120 gün kullanım süresi olmasına rağmen)

 88. Benim ailem Mayısta yurtdışına gidicekler. Bana oradan iPhone 6s alacaklar. Geldiklerinde bütün islemleri sorunsuz yapsak telefonda veya hatta 2 sene sonra yorumlarda okuduğum gibi kapanma olur mu? Ve oradan telefon alırken özellikle söylemeleri gereken bir şey var mı? Oradaki telefonda unlock veya başka bir şey olması veya olmaması lazım mı? Sorularımı cevaplarsaniz çok sevinirim 🙂

  • Telefonun sim kilitsiz alınması lazım. Herhangi bir Apple Store dan veya elektronik marketten alınması durumunda hiç bir sıkıntı olmaz. Taahhütlü alınmasın yeter ki.

 89. Annemin patronu USA’dan iphone 6s plus getircek bana hediye olarak, fakat onun pasaportunda kayıtlı cihaz varmış. 1 ay önce yapmış işlemi. Gümrükte sorun olur mu? Bir de ben burda amcam 1 ay önce geldi USA’dan onun üzerine kayıt yaptırabilir miyim?

 90. Merhaba. Almanya’dan akrabam telefon gönderecek bana. Fakat göndercek kişi Türkiye’ye gelmeyecek. Ben telefonu nasıl açtırıcağım? Bilgi verirseniz sevinirim.

 91. Merhaba kemal bey bana hediye tel geldi yurtdisindan hic sim kart takmadim actirmadim diye bununla ilgili bisey soylermisiniz. babamin pasaporunu alip kendisi olmadan vergisini odeyip actirabilirmiyim

 92. Merhabalar. Babam 2 hafta sonra almanya ya gidecek. Ordan simlock bir 6s alacak. Fakat 1 haftadan uzun süre kalacağı için içine 1 hafta alman hattı takarak simfree yapmış olacak. Telefonu alırken taxfree belgesi alıp gümrükte vergi iadesi aldıktan sonra Türkiye’de 130tl pasaport kayıt vergisi haricinde başka bir vergi ödememiz gerekiyor mu?

 93. İyi günler Kemal abi ben ingiltereden iphone getirtiricemde geldiniğinde şimdi pasaport kaydı yaptıktan sonra rahatca Türkiye’den almış gibi kullanabilir miyim? Yoksa ilerde sıkıntı çıkaracak kapanma felan çıkar mı?

 94. Almanya’dan LG G3 getirdim telefon pasaporta işletik. Tekrar kapanma ihtimali var mı 1-2 seneye?

 95. Kemal bey merhaba ben 4 gun once yurtdisindan telefon getirdim ve vergi dairesine 139 Lira odedim. Şuan telefon acildi mi? E-devlet sifresi almam gerektigini ordan onaylamam gerektigini soylediler. Ben e-devlet sifresi aldim ama burda nasil onayliyacağimi bulamadim.

 96. Merhaba, 17 kasım 2015 tarihinde türkiyeye giriş yapmışım. neredeyse 3 ay dolmak üzere. ben 120 gün sürem var sandığımdan gevşek davrandım. şimdi burda 2 ay’ı görünce şok oldum.
  2 ay olduğuna emin misiniz? öyle ise başka pasaport bulmam gerekecek.

  • 6S var bende kuzen çifte vatandaş ama alman pasaportlu ve orada yaşıyor 1 haftalığına geldi üzerine kayıt yaptıra biliyormuyum? ACİLL oluyorsa Yarın yaptırıcam

 97. İyi Günler,
  Babam yabancı uyruklu Belçika’da çalışıyor. Yurtdışından bana ıphone 6s plus cep telefonu getirmek istiyor. Babamın pasaportuna telefonu kaydettirebilir miyiz? Türk vatandaşı değil. Bilgilerin hepsi babamın adına kayıtlı olursa telefonun Türkiye’de kullanılması bir sorun oluşturur mu?

 98. 6/ 8/2014 pasaporta kayıt patırdım şimdi mesaj geldı cıhazınız 120 gun iinde kapanacak dıye şimdı ne işlem yapacagım

 99. 6/8/2014 pasapottuma not3 kayıt ettırdım turksel noktasına ama şimdi mesaj geldı cıhazınız kayıt dışıdır 120 gun içinde kapanacak dıye şimdı ne işlem yapacaım bana bıyardımcı olurmusunuz

 100. Merhaba,
  USA iphone 6s almak istiyorum. Türkiye’de fiyatlar malum. Oradan aklıma yattı. Babam 1 hafta yurtdışına çıkıyor ordan aldırıcam ama benim pasaportum yok. Iphone 6s elime geçtiği zaman IME kodu gireceğimizzaman kendi üzerime nasıl alacağım? Yoksa pasaport olmadığı için alamıyor muyum? Bir de getireceğimiz telefon sim kart görmez falan gibi yorumlar gördüm. Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler.

 101. İyi gunler Kemal Bey. Ben yurt dışından telefon getirmek istiyorum ama hangi telefonlarin kayıt olduğunu bilmiyorum. Bana bu konuda yardımci olur musunuz?

  • Bildiğim yurtdışından getirdiğim her telefonu kayıt edebilirsin. Telefon alırken unlocked olup olmadığını sorman lazım veya SIM free.

   • Midilli ve Sakız’ı gördüm. Mikonos ve Santorini Adaları sırada. Bazı pahalı adalar hariç fiyatlar TR’den ucuzdur, bilginize.

 102. Acaba hangi modeller kaçak kayıt yaptırılıyor bilginiz var mı? Yanı pasaport kaydı yaptırmaya gerek kalmadan kayıt. Kaçak kayıt diye geciyor galiba.

 103. Merhaba, Kanada Apple’ın kendi mağazasından iphone aldım. Sim free yani açtırmama gerek yok. Harç parası 130 TL. Sadece 130 TL mi ödemem lazım kullanabilmem için?

 104. Kemal Bey, benim halam Amerika’dan iphone 6S aldı. Türkiye’ye gelince kayıt yaptım ve SIM geçersiz diyor. İletişime gidip 240 $ istiyor. Nedir bu yardımcı olabilir misin? Teşekkürler.

 105. İyi günler. Ben yurt dışından telefon getirdim ama telefonun kayıt altına alınması gerektiğini bilmiyordum. Cihaz süresi geçince kapandı. Yine de kayıt yaptırabilir miyim? Şu an telefonum kapalı ve SİM kullanamıyorum. 60 günlük süre geçti yani.

 106. Merhaba, Kemal Bey

  Ben yurtdışından 2 hakkım var sanarak 2 tane telefon getirmiştim ancak gümrükte bir tanesine el koydular ve ambara aldılar. Tekrar yurt dışına çıkarken gümrükten aldım ve gelirken tekrar getirerek kaydettirdim. Soru şu şekilde. Gümrükte yakalanan telefonlar bilgileri BDTK’ya bildiriliyor mu? Yani kaydettirdiğim telefon ileride kapanma ihtimali var mı?
  Yardımcı olursanız sevinirim.

  • Her telefonun IMEI numarası var. Yurtdışından getirilmiş ve kayda girmemiş telefonlar 2 ay sonra kapanır. Telefon kaydettirilirse kapanamaz.

 107. İyi günler Kemal Bey. Amerika’dan ıphone 6s alsam pasaportuma isletince Türkiye’de Vodafone hattımla kullanabilir miyim? Bir de telefonu isletince Türkçe olarak mı kullanılıyor, İngilizce mi? Pasaporta bir telefon bir de tablet işletebilir miyim?

   • Kemal Bey ben 26.07.2014 yılında bir tane cihaz kayıt yaptırdım. Şimdi Cezayir’deyim. Yeni bir telefon daha aldım ve 2016 yılının Ocak ayinin mesela 10 gibi kayıt yaptırabiliyor muyum? Yoksa Temmuz ayını mı bekleyeceğim? Bilgi verirseniz çok sevinirim iki yıl mı geçecek yoksa gününü de bekleyecek miyim?

     • Kemal Bey cevabınız yanlış. Örnek 31 Aralık 2014 tarihinde üzerine telefon kaydettiren biri 1 Ocak 2016 dan itibaren tekrar kayıt yaptırabilir. Ama 1 Ocak 2015 tarihinde kayıt yaptıran biri 1 Ocak 2017 tarihinden önce kayıt yaptıramaz. Yani kayıt yapılan yıldan sonraki yıl içinde kayıt yapılamaz.

 108. Merhaba Kemal Bey. Almanya’dan 2.el Iphone 6 getirmek istiyorum Türkiye’de pasaporta işletince açılır mı ? Ve Apple 2.el cihazları Türkiye’de açmıyormuş doğru mu ?

  • Sıfır veya ikinci el olması fark etmez. Önemli olan unlock olup olmadığı. Bu da menşeine göre değişir. Bazı GSM şebekeleri üzerindne satılan iPhonlar sadece o ülkede çalışıyor.

 109. Merhaba Kemal Bey ben yurtdisina cıkacağım. 3 adet telefon getiricem. Ayni pasaport uzerinden ucunu de kaydettirebilir miyim acaba?

 110. Kemal Bey bugun İngiltere’den aldigim iphone 6 telefonumu açmak icin Türkiye’den aldigim avea sim kartini taktim, kullanmaktayim. Turkiye’ye gitmeme 3 ay var. Telefon yeni oldugu icin kayitli degil. Ne yapabilirim simi cikarip ingiliz sim karti mi takayim. Avea’nin sim kartini kayıt yaptirmam icin gerekli 2 ay sure, bugun mu basladi?

 111. Kemal bey pasaportumun geçerliliği gecen ay doldu acaba yinede kayıt yaptırabilirmiyim acaba

 112. selam
  kardeşim yurt dışından aldığı iphone 6’yı kayıt ettirmede şöyle bir sorunla karşılaştı maliyeye para ödendi yalnız telefon açılınca kullanıcı adı ve e-posta istiyor kuzenlerim koymuşlar bunu artı birde unutmuşlar ve bu yüzden bir sonraki aşamaya yani e devlet üzerinden kayda bi türlü geçilemiyor bunu nasıl halledebiliriz lütfen yardımcı olur musunuz? çok acil yardım lütfen!

 113. Getirmiş olduğum telefonun vergisini yatırıp e-devlet uzerinden islettim.fakat telefon sadece avrupa sim kartları ile kullanılıyor. Ne yapmam gerekli? Bir telefoncu Turkcell bayisine gidip islettiginde olacağını belirtti.Yardimlariniz lutfen.

 114. Merhaba yurtdışından hediye telefon geldi pasaport kaydını yaptıramadık henüz şu anda hediye eden kişi yurtdışına tekrar dönüş yaptı ben onun adına işlemleri buradan yapsam kayıt işlemi olumlu sonuçlanır mı acaba yardım ederseniz sevinirim.

 115. Merhabalar bana yurt dışından bir telefon geldi. Vergi harcini yatrdım kayit işlemi onaylandi,12 saat icinde cihazinizi kullanabilirsiniz diye cevap geldi ama ben on iki saati aşkın bir süreden beri hattimi takiyorum kullanilmiyor yani sadece acil aramalar diyor. Cevap bekliyorum teşekkürler.

 116. Meraba simdi diyelim ki yurt disindan getirttigim telefonu pasaparta kayıt ettrdim ve aradan 2 yil gecti. Tekrar ayni pasaporta kayit yaptirabilir miyim bir başka telefonu?

  • Evet, 2 yıl sonra yeni bir telefonu aynı pasaporta kayıt ettirebilirsin. Ancak o pasaportla yurtdışına çıkılmış ve en fazla 2 aydan az vakit geçmiş olmalı.

 117. Merhaba, ben gecen sene tlfn kayit etmek icin maliyeye parayi yatirdim sonrasinda kayit yaptirmak icin gittigim turkcell bayisinde kayit yapilamiyor dendi aradan 2 yil gecmesi lazimmis yatirdigim para bosa mi gitti yoksa 2 yil dolduktan sonra kaydi tekrar yaptirabilecek miyim tak ederim.

 118. Merhaba, ben tlfnu actirmak icin parayi maliyeye yatirdim be kayit yaptirmak icin turkcell bayisini gittigimde tlfnun 2 yil sure ile actirmam gerektigini soylediler yatirdigim para bosa mi gitti yoksa.2 yil gectikten sonra tlfnu tekrar kayit yaptirabilecek miyim

 119. İyi akşamlar. Benim sorum şöyle 29 mayısta tr.ye giriş yaptım ve 2ay dolmadan kayıtta yaptırmadan tr.den ayrıldım. İki gün sonra tekrar tr.ye giriş yapacağım yeniden bi 60 günlük süre veriliyor mu yoksa cihazım ilk girişte kaydettirmediğim için kapanmış mıdır?

 120. Merhaba Yurdışın dan gelmiş 2.el bir telefon satın alacağım fakat cihaz kayıt altına alınmadığından suan kapalı ve çevremde her hangi bir pasaportta yok cihazı nasıl kayıt altına aldıra bilirim.
  Yardımcı olursanız sevinirim

 121. Merhabalar Kemal bey, benim de ufak bir sorum olacak size… Yaklasık 1 yıl önce yurt dısından orjinal iphone 4s cihaz hediye geldi. Kayıt yaptırmadan kardeşim 2 ay kullandı ve kayıt dısı oldugu için normal olarak kapandı.. 4 ay falan kapalı kaldı telefon daha sonra ben teli güncelleyip hattımı taktığımda calışmaya basladı ve 2 ay sonra kapanacak diye operatörden mesaj geldi bu 2 ay gectikten sonra tekrar kapandı… 1 defa kapanan bu telefon neden tekrar acıldı ve 2 ay daha kullanabildim bunu anlamıs değilim. Kayıt yaptıracagım ama telefonun garantisi ve faturası yok kayıt işlemleri sırasında sorun teşkil eder mi? Şimdiden cevabınız için teşekkür ederim.

   • Ben yaklasik 75 gun once girdim turkiyeye. Turkcell de hat aldigim zaman kayita gerek yok demislerdi, ben de yaptirmadim ama vergisini felan verdim. Actirmak icin ne yapmam gerekiyor acaba?

    • 60 günü geçtiyse yapamazsınız. Yurtdışında 2 aydan önce çıkmış pasaportu olan birisi adına kayıt yapılabilir ancak. Yukarıda yazıyor.

 122. SLM YURT DISINDAN CIHAZ GETIRDIM ESIM YAPANCI YNI ZAMANDA TURK VATANDASI AMA PASAPAORTU YAPANCI KAYIT ICIN NASIL BIR ISLEM YAPABILIRIM

 123. Selamlar, yurt dışından cihaz geldi. 2 aylık süre içinde kayıt ettirmedim. Cihaz kapandı, açılma imkanı var mı?Pasaporta hala işletilebileceğini söylüyorlar gerçeklik payı var mıdır?

 124. Ben çift simli yani iki IMEI numaralı telefon getireceğim. İki IMEI için ayrı ayrı mı ücret alınacak?

 125. Türkiye de kullanılacak bir cihaz yurtdışında yaşayan birisinin pasaportu üzerine kayıt ettirilir mi?

 126. Merhaba Kemal Bey ve diğer arkadaşlar, öncelikle bu sayfada vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ederim, ne yazık ki bu bilgiler gittiğim büyük turkcell vs bayilerinde bile verilmiyor.

  Sormak istediğim “Kısa sürede Türkiye’de kalacak olanların cihazlarını kayıt altına aldırmaları gerekiyor mu?” bölümüyle ilgili.

  Abone olup numarayla IMEI eşleştiriliyor diye yazılı. Böyle bir kayıt için vergi ödeyip ödenmeyeceği yazmıyor.

  Acaba böyle bir birleştirmeyle kayıt edilen IMEI’li telefon ne kadar bir süre kullanılabilir?

  Uğradığım her turkcell bayisi, vergi yatırmadan hiçbir kayıt olmaz diyor.

  Ama bu buradaki bilgilere göre, numarayla eşleştirilen IMEI için bir vergi ödeneceği beyan edilmemiş.

   • 18 YASINDAN KÜCÜK COCUKLAR DA KENDI PASAPORTLARININ ÜZERINE TELEFON YADA TABLET Actirabiliyo diye yaziyo beni cocuklar biri 14 yasinda biri 2 yasinda bunlarin üzerine acabiliyomuyuz birde bunlarda türk pasaportu yok acaba onu nasil yapiyoruz bilginiz varmi KEMAL BEY

 127. Iyi aksamlar ben yurtdisindan telefon getirtim ve teli actirdim turkcell kullaniyordum ister istemez hattim kirildi peki bu telefona sadece o numrayami kullanabiliyordum yoksa herangibi turkcellden yeni hat alarak kullanabilirmiyim?

 128. Merhaba,
  Yurt disindayim ben ve telefonumu burada kullaniyorum. Yeni ziyarete gelip giden bir akrabam Turkiye’ye dondu.Dolayisiyla pasaportuna telefonumu goturmesine gerek kalmadan da kayit edilebiliniyormu acaba? Sadece IMEI numarasini versem yeterlimidir telefonum yurt disinda iken?
  Turk sim karti sorulabilinir yada bayinin gormesi sart olmasi gerekebilirmi?

  • Yukarıdaki yazıyı okuman gerekiyor. Pasaport sahibinin üzerine telefon kaydı yapılıyor. E-Devlet üzerinde yapılabilir dediğiniz şekilde ancak.

 129. Merhaba, yurt disindan aldigim unlock telefonumun Turkieye`de 2 aydan fazla sure kalacagim icin Imei kaydini yaptiracagim, bu faydali bilgilendirmeniz icin tesekkurler. Peki kaydi yapilan telefonumla tekrar yurt disina ciktigim zaman yurt disinda kullandigim operatorumle telefonumu kullanmaya devam edebilir miyim? Bu kayir islemi telefonun yurt disinda kullamina bir sinirlama getiriyor mu? tesekkurler

  • Kayıt sadece ülke içinde yasal kullanım için gerekli. Yurtdışında böyle bir zorunluluk yok. TR dışında istediğiniz operatörle kullanırsınız.

 130. Pasaport kayıt hakkı temin edilir %100 garantili ve güvenli hafta içi 7/24 kayıt.

 131. Pasaport sahibiyle vergiyi ödeyen aynı kişi mi olmalı? Yani vergi ödeme kağıdında isim yazıyor mu ve yazan isim pasaport sahibinin ismi mi olmalı??

 132. Yeni bir bildiri yayınlandı; pasaporta kaydetme zorunluluğu kalktı falan filan diye. Hiç bir şey anlamadım özetleyebilir misiniz nasıl oluyor o iş. Ayrıca açtırdığım telefonda tek hatmı kullanabilirim numara değiştirirsem sorun olur mu çünkü yeni yayınlanan bildiride numarayı değiştirebileceğiz diyor. Yani tek mı numara ki öyle bir hak gelmiş? Yeni nesil gazetede bildiri yayınlandı açıklamalarınızı bekliyorum.

  • Yeni yayınlanan bildiriyi bilmiyorum ama ben bundan 2 sene önce açtırmıştım iPhone 4 cihazımı vodafone bayisinden sonra farklı bi operatöre geçiş yapmak istedim turkcell vs. geçiş hakkımın olmadıgını söylediler tek bi numarayı kullanabileceğimi söylediler teknik servise gittiğimde . Bunun bi çözümü varsa eğer bilgisi olan yada yardımcı olabilirlerse çok seviniriz.

 133. Ben Osman Yilmaz ben Almanyadan emekliyim Türkiyede Almanyada ikamet ediyorum cocuklarim Almanyada, 11 Eylül 2014 te Trabzondan giris yaptim simdi Samsunda oturuyorum, yazin Rizeye kisinda Trabzondan almanyaya gidecegim insaallah subat 2015 te bana bir iphona 6 plus cep telefonu gönderdiler emniyete gittim yurda giris belgesi kalkti dediler vergisini yatir Devlet sifreni al müracaat et actir dediler, vergisini yatirdim 131,50 tl. Devlet sifremi aldim Telefon kayit Merkezleri yapmiyorlar yukarida yazinizi okudum 1 aylik yeni gelmis olunacak, ben nasil actirabilirim ?lütfen E. Mail,ime bildirirmisiniz, saygilarimla

  • Bildiğim pasaport numaranızı girmeniz gerekiyor. E-Devlet sitesine girmeniz ve kaydı oradan yapmanız gerekiyor. Yurtdışına kim girip çıkmış ve telefonu getirmişse onun e-devlet üzerinden kaydettirmesi ve verginin de onun adına yatırılması gerekiyor. Siz neler yaptınız?

 134. Ben telefonumu Kıbrıs KKTC Turkcell’den adım. Kıbrıs’a kimlikle girip çıkabılıyoruz. Mühürlü bir kagıt veriyorlar o kagıtla kayıt yaptırma imkanım var mı?

  • Evet bende o şekilde açtırdım iphone 4 cihazımı fakat tek bi operatörün hattını kullanabiliyosun ve tek bi numara sadece farklı bi numara yada operatöre geçiş yapamayacağımı söylediler aslı varmı yokmu bilgilendiren olursa çok iyi olur.

 135. Yurtdışından telefon geldi, Vodafone hattı takıyorum ama servis yok diyor. Neden acaba?

 136. Sony Xperya z2 getirdim yurt dışından, kapanmıştı ve ben de e-devlet üzerinden pasporta işlettim ama telefon simkartı okuyor çekmiyor. Sebebi nedir? Teşekkürler.

 137. Kemal Bey havaalanına pasoport kontrolde görevliye belirtmemiz gerekiyor mu telefon getirdigimizi? Sadece giriş cıkış tarihlerinin olması yeterli mi?

   • Kemal bey bundan 2 sene önce açtırmıştım iPhone 4 cihazımı vodafone bayisinden sonra farklı bi operatöre geçiş yapmak istedim turkcell vs. geçiş hakkımın olmadıgını söylediler tek bi numarayı kullanabileceğimi söylediler teknik servise gittiğimde . Bu konu hakkında bilginiz varsa paylaşırsanız çok sevinirim..

 138. Merhabalar şimdi ben Türkiye’de yaşıyorum. Akrabam Fransa’dan iPhone getirse kendi pasaportuma kayit ettirebiliyor muyum? Y oksa sadece getiren yolcunun pasaportunami kayıt ettiriliyor.

  • Getirenin pasaportuna sadece kaydedilebiliyor. Herhangi birinin apsaportu da olur, son 2 ay içerisinde yurt içine girmiş olan. Siz ve pasaport sahibi aynı zamanda GSM Shoplara gidip kayıt yapmalısınız.

 139. Pasaport kaydı arayan arkadaşlar pasaportkayithakki.net adresinden temin edebilirsiniz.

 140. İyi günlere bir sorun olacaktı, yardımcı olursanız çok teşekkür ederim sorum şu;
  Yurt dışından aldığım iphone5 telefonumu daha önce açtırdığım harç bedelini ödemiştim. Tatil için gittiğim Almanya’da iphone mağazasına gittim ve telefonumun bataryasının çabuk bitiğini beyan ettim bunun üzerine telefonumu benden aldılar ve garantisinini 10 gün önce bitiğini söylediler. Bataryamı ücretli olarak değiştirmeyi önerdiler. Ben de tamam dedim onarım sürecimde telefonumu kırmışlar ve beni geri aradılar ve dediler ki özür dileriz biz onarım sürecinde telefonunuzu kaza sonucu kırıldı, suç bizde olduğu için size yeni bir iPphone vereceğiz dediler ve bana yeni bir iphone verdiler.

  Bunun için kayıt yaptırmam gerekiyormuş. Nasıl bir çözüm izleyebilirim? Kolay bir yolu var mı? Eski üzerime kayıtlı telefonumla bir şeyler yapamaz mıyım? Şimdiden çok teşekkürler..

 141. Merhaba acaba Türkiye’ye giriş yaptıktan ne kadar zamn sonra telefonum kapanır? Yani kayıtsız olarak Türkiye’ye giriş yaptıktan sonra ne kadar kullanabilirim ?

  • 60 gün telefonu kullanırsınız, sonra mesaj gelir ve kalan süreniiz, telefonun ne zaman devre dışı kalacağı hakkında bilgi verir. Sonrasında kayıt yapınca telefon açılır.

 142. Merhaba, yurtdışından getirttiğimizde kayıt ettirecek bir pasaportu (yeni vize tarihli) bulamazsak hemen ve telefonu hiç açmadan bekletip pasaport bulduğumuz da kayıt ettirsek bir sorun olur mu acaba?

   • Yani bu süre 60 günü geçse de sorun olmaz değil mi? (bir sorun olmasın diye tam öğrenmek) cevap için teşekkür ederim.

 143. Yurtdısından çift sim kartlı telefon getirdigimizde. Pasaport kaydında degisiklik oluyor mu? Yani 1 pasaporta 1 SIM gibi? 2 SIMlı telefon oldugu ıcın 2 pasaport mu gerekiyor?

 144. İletişim : 0 530 394 45 75 ( 7/24 SMS,WHATSAP,ÇAĞRI )
  http://www.pasaportkayithakki.net
  Herkese Merhaba,

  Yurtdışıdan getirdiğiniz telefonları, Gürcistan-Turkiye Kapısında Cihaz Pasaport Kayıt Hakkı Olan Tur’daki Yolcularımızdan Sizin için Ücret Karşılığı temin ederek e-devlet Kapısı Üzerinden BTK Sistemde Cihazınızın İmei Numarasını Kayıt Ediyoruz.

  Ülkeler arası vizesiz geçiş uygulaması olduğundan avantajlıyız burdan Rahat bir şekilde pasaport temin ediyoruz.

  Pasaport sahiplerine iyi bir bedel ödenerek sözleşme yapılıyor dilerseniz numarasını veririz arayıp görüşürsünüz. Ayrıca Sağdan soldan pasaport bulup kayıt yapan Kişiler var cok yüksek fiyata ilerde oluşabilecek sorunlarda ne yapacaklar hiçbifikrim yok yanlış bi yöntem okadar para veriyorsunuz imei klonlanıyor vs…

  Kayıtlar e-devlet BTK’dan Vergisi Ödenerek (132TL) Yapıldığından ötürü Kayıt Süresizdir kesinlikle kapanmaz ve Tamamen Yasaldır.Bunun Garantisini vermekteyiz.
  0 312 294 94 94 Bilgi Teknolojileri Kurumunu arayarak teyit edebilirsiniz.

  Cihazınız minimum 1 saat – maksimum 1 gün içerisinde BTK Sistemin yoğunluğuna Göre Aktif Oluyor

  Cihazınızın Kaydını yaptıktan sonra orjinal kayıtlı olduğunu BTK sistemi üzerinden Aşağıdaki linkten sorgulatabilirsiniz.
  https://www.turkiye.gov.tr/imei-sorgulama

  Ödemeyi Yaptıktan Sonra Cihazınızın imei Numarasını ve e-postanızı alıyoruz
  Kayıt Sonrası Vergi Dekontu, BTK cihaz imei Kayıt Resmi , Başvuru Onay Numarasını Size Gönderiyoruz.

  Her zaman kayıt hakkımız vardır Ödemeyi bildirdiğiniz taktirde 10 dk içerisinde yasal kayıt yapılır btkyı arayarak yada imei sorgulayarak teyit edebilirsiniz.

  Kayıt Hakkı devrimiz 180 TL’dir ( + 132 TL 2015 YolcuCep vergisi )

  İletişim: 0 530 394 45 75 ( 7/24 SMS,WHATSAP,ÇAĞRI ) Numaralı Hattımızdan 7/24 Sms ve Çağrı yoluyla hizmet alabilirsiniz.
  http://www.pasaportkayithakki.net

   • Telefonu bana getiren pasaport yurt dışına döndü. Pasaportun fotokopisiyle onun adına işlem yapabilir miyim acaba?

    • Yukarıdaki yazıda aslında tüm sorulara cevaplar verilmiş. Aynı şekilde yorumlarda da cevaplar var.
     O pasaport sahibinin adına bankaya vergi yatırılacak ve o pasaport sahibi e-devlete girip kayıt işlemini yapacak.

 145. Merhaba, bu bilgiler an itibariyle güncel midir? 2 gün sonra Türkiye’ye dönecek kardeşim, yeni telefon aldı onu işleme sokacak o yüzden soruyorum.

 146. Merhabalar, amcam yurt dışından bana bir telefon getirdi. Vergi dairesine gidip parayı yatırdık. Bize e-devlet şifresi almamızı istediler. Benim e-devlet şifrem zaten var. Başvuruyu ben yapabilir miyim? Yoksa amcam kendıne e-devlet şifresi mi alması lazım?

 147. Kuzenim Almanya’dan 2 telefon getirecek ama ikisini birden actiramiyormuş, öyle bilgi aldim. Acaba ikisini birden actirabilir mi yardimci olur musunuz?

 148. Herkese Merhaba,

  Yurtdışıdan getirdiğiniz telefonları, Gürcistan-Turkiye Kapısında Cihaz Pasaport Kayıt Hakkı Olan Tur’daki Yolcularımızdan Sizin için Ücret Karşılığı temin ederek
  e-devlet Kapısı Üzerinden BTK Sistemde Cihazınızın İmei Numarasını Kayıt Ediyoruz.

  Kayıtlar e-devlet BTK’dan Vergisi Ödenerek (120TL) Yapıldığından ötürü Kayıt Süresizdir kesinlikle kapanmaz ve Tamamen Yasaldır.Bunun Garantisini vermekteyiz.
  0 312 294 94 94 Bilgi Teknolojileri Kurumunu arayarak teyit edebilirsiniz.

  Bu zamana kadar Pasaport Kayıt Yapan Bazı arkadaşlara Biz temin ediyorduk artık Biraz daha uygun Fiyata Ekstra komisyon vermeden bu hizmeti Doğrudan Bireysel Yapmaktayız.

  Cihazınız minimum 1 saat – maksimum 2 gün içerisinde BTK Sistemin yoğunluğuna Göre Aktif Oluyor

  Cihazınızın Kaydını yaptıktan sonra orjinal kayıtlı olduğunu BTK sistemi üzerinden Aşağıdaki linkten sorgulatabilirsiniz.
  https://www.turkiye…./imei-sorgulama

  Ödemeyi Yaptıktan Sonra Cihazınızın imei Numarasını ve e-postanızı alıyoruz
  Kayıt Sonrası Vergi Dekontu, BTK cihaz imei Kayıt Resmi , Başvuru Onay Numarasını Size Gönderiyoruz.

  Kayıt Hakkı devrimiz herşey dahil 270 TL’dir ( 120 TL vergi + Pasaport sahibinin Ücreti )

  İletişim: 0 530 394 45 75 Numaralı Hattımızdan 7/24 Sms ve Çağrı yoluyla hizmet alabilirsiniz.

 149. Kizimin esi Endonezyali. Yurtdisindan getirdigi telefonu kaydettirdi. Ona bu islemin sadece Turkcell’de olabilecegi ve Turkcell simi alabilecegi soylenmis. Bu dogru mu? 3 aydir kullandigi Turkcell hattini degistirse problem yasar mi?

   • Ya bende kayıt yaptırdım. Türkcell ve Vodafone hat çalışıyor telefonda ama Avea hattı çalışmıyor.

   • KEMAL BEY BEN KIBRISTA ÖĞRENCİYİM KİMLİKLE GİRİŞ ÇIKIŞ YAPIYORUM.GİRİŞ ÇIKIŞ BELGEMLE KAYIT YAPTIRMAK İSTEDİM İNTERNET ÜZERİNDEN AMA KİMLİKLE GİRİŞ YAPTIĞIM İÇİN KİMLİKTEKİ 6 HANELİ NOYU İSTEDİ YAZDIM OLMADI NEDEN ACABA?

 150. Merhaba,
  Yurtdışında erasmus ogrencisiyim ve telefon aldim burdan. Bir arkadasim aldiktan 2 ay sonra Turkiye’ye giriş yapmis olmam gerektiğini soyledi telefonu kaydettirmek icin. Boyle bir sey var mi acaba? Yoksa ben sadece giris yaptirdiktan bir ay icerisinde islem yaptirmam gerektigini biliyorum soylediginiz gibi ve 9 ay daha gidemem gibi Turkiye’ye.

 151. Yurtdışından iPhone aldım vergi dairesine 115 tl ödedim fakat GSM şirketine gidip işlem yaptırmayı unuttum. Ve telefonum lian kapalı. Benim ne yapmam gerek ? Yardımcı olur musunuz ? Çok teşekkurler

  • E-devletten kendiniz ücretsiz kaydedebilirsiniz. Ya da vergi ödendi makbuzu ile herhangi bir Turkcell veya Vadafone bayine uğrayın. Yurtdışından dönüşünüzün üzerinden 2 ay geçmemiş olması gerekiyor.

 152. Ya kullanmadigimiz orijinal bir telin IMEI numarasini yabancı ülkeden gelen telin üzerine gecirmek, kullanmadigimiz telefon hattında kapanma olur mu?

  • IMEI klonlama yasal değil. Ancak diyelim ki yaptınız, sorunsuz çalışması lazım, diğer telefonun asla açılmaması gerekir diye düşünüyorum.

 153. 25.08.2014 tarihinde yurt dışından giriş yaptım ülkeye. Ankara’da oturuyorum. Elimde 4 adet pasaport var telefon işletebilmek için. İlgilenenler 05453387233 nolu telden ulaşabilir. Tanesini 100 TL’den vereceğim.

 154. 18 yaşından küçükler de yurt dışından getirdikleri telefonları adlarına kayıt yaptırabiliyorlar diye yazmışsınız. Peki harç bedeli vergi dairesinden ya da bankadan 18 yaşından küçük olanın adına mı yoksa yasal velisi adına mı yatırılacak?

  • 18 Yaşından küçüklerde yurt dışından yolcu beraberinde cihaz getirebilir ve kendi adlarına kayıt yaptırabilir. Ancak  başvuru dilekçesini yasal velisi (annesi, babası vb.) tarafından doldurularak imzalanması ve yasal velinin kimlik fotokopisinin de istenen diğer belgeler ile birlikte başvuru sırasında abone kayıt merkezine verilmesi gerekmektedir.

  • Kıbrıs’dan Türkiye’ye getirilen cep telefonlarının kayıt işlemi için gümrükten alınan, yurda giriş çıkış belgesi ve kimlik fotokopisi yeterlidir.

 155. Ben Amerikada yasiyorum. Ailem icin iphone 5 goturmek istiyorum. 3 yasindaki oglumun pasaportuna telefonu isletebilir miyim?

  • 18 Yaşından küçüklerde yurtdışından beraberinde telefon getirebilir ve kendi adlarına kayıt yaptırabilir. Ancak  başvuru dilekçesini annesi veya babası tarafından doldurularak imzalanması ve yasal velinin kimlik fotokopisinin de istenen diğer belgeler ile birlikte başvuru sırasında abone kayıt merkezine verilmesi gerekiyor.

 156. Bende iPhone 4 var ve yurt dışından geldi, ama ordan operatör üzerinden alındı. Operatör üzerinden alınan cihazlerda fark oluyor mu ? Bunu nasıl kayıt ettirebilirim? Lütfen yardımcı olun…

 157. İyi günler, ben yurtdışında yaşıyorum. Telefonumu pasaporta kaydettirmek için vergi dairesine gittim. Fakat bana telefonu pasaporta işletirsem, tekrar yurtdışında kullanamayacağımı söyledi. Gerçekten öyle mi?

 158. Yurt disinda yasiyorum. Su anda baska bir telefonda kullandigim Avea sim kartimi yurt disindan getirecegim yeni bir telefona aktarip kullanabilir miyim?
  Bilgi olarak vermem gerekirse, iki yildir baska bir kayit yaptirmadim. Sadece olan numarami kaybetmek istemiyorum.
  Tesekkurler

  • SIM kart ve telefon birbirinden bağımsız şeylerdir. Türkiye numaranızı yurtdışında getirdiğiniz bir telefonla en fazla 2 hafta kullanabilirsiniz. Daha uzun süre kullanmak istiyorsanız, yurtdışı telefonunuzu kayıt altına almanız gerekiyor. Bunun için de yukarıda yazılan prosedürler geçerli.

   Avea hattınızı Türkiye’den alınmış herhangi bir telefonla, herhangi bir işlem yapmadan rahatça kullanabilirsiniz.

 159. Merhaba,
  Yabanci pasaportum ile Turkiye ye 3-4 ayda bir 1-2 haftaligina geliyorum.. Ipad imi kayit ettirip internet icin sim karti alabilmem icin ne yapmam gerekiyor..

 160. So if I come to Turkey as a tourist I have to pay to use my mobile phone? Is that only if I want to use it with a Turkish sim?

   • $70! We have a term for that: revenue collecting….(which means charging people fees/taxes that cannot be logically explained as necessary) Since I plan to visit for longer than two weeks I guess I’ll just have to suck it up! 🙁

Comments are closed.