Yurtdışı telefon satın alıp Türkiye’de kullanmak, sağladığı fiyat avantajı nedeniyle bir çoğumuzun sıklıkla yaptığı bir şeydi. Özellikle iPhone ve diğer pahalı modellerde Türkiye satış fiyatlarının yurtdışı satış fiyatlarına göre abartılı yüksek olması vatandaşları buna iten başlıca sebepler arasındaydı.

Yolcu yurtdışından gelirken beraberinde telefon getirebilir. Posta veya kargo ile yurtdışından telefon almak veya internet siteleriyle yurtdışından telefon getirmek yasak. Bu durumda gümrükte telefona el konur ve ceza ödemek durumunda kalırsınız.

Instagram’dan takip edin  instagram.com/yoldaolmak

Yurtdışı telefon kaydı nasıl yapılır

Yasaya göre, yolcu beraberinde getirilen cihazların kayıt işlemi için başvuruda bulunmadan önce pasaport sahibi olan kişiler tarafından, e-devlet sitesine veya abone kayıt merkezlerine pasaportun yanı sıra telefon harcı ödendiğini gösterir belgenin aslı ile birlikte bizzat başvuruda bulunulması gerekiyor.

 1. Yurtdışı telefon kayıt harcı 149,20 TL’yi banka veya vergi dairesine yatır
 2. PTT’ye gidip e-devlet şifreni al ve internet üzerinden e-devlet sitesine gir. Herhangi belge gerekmeden kaydını yap
 3. Ya da Abone kayıt merkezine gidip kaydını yaptır

Yazı içerisinde sorularınızın cevabınızı bulamadıysanız mutlaka yorumlara göz atın.

Yurtdışı Telefon Kayıt
Yurtdışı Telefon Kayıt İşlemi Nasıl Yapılır

Pasaporta telefon işletme süresi 2017

IMEI kaydı için kişiye ait pasaportun son iki yıl içerisinde başka herhangi bir cihaz kaydında kullanılmamış olması ve kişinin son 4 ay içerisinde Türkiye’ye giriş yapmış olması gerekiyor. Abone kayıt merkezlerinde yurtdışı telefon kayıt yapılacaksa pasaportun üzerinde giriş mührü bulunmasına ve mührün okunaklı olmasına dikkat edin.

Yurtdışı telefon kayıt nasıl yapılır

Cihaz kayıt işlemini GSM işletmecilerinin Abone Kayıt Merkezlerinde veya e-devlet web sitesi üzerinde yaptırabilirsiniz. Herhangi bir Vergi Dairesine veya tahsilat yapan bankalara giderek yurtdışı telefon harcının yatırılması gerekiyor. 2017 yılı telefon kayıt 149,20 TL harç bedeli yatırılması ve bedelinin ödendiğine dair makbuzun alınması gerekiyor.

Yurtdışından telefon kayıt harcı nereye yatırılır

Herhangi bir Vergi Dairesine veya tahsilat yapan bankalara yatırılır. Halk Bankası, Vakıflar Bankası, Denizbank, ING Bank, HSBC Bank Şekerbank, T.Garanti Bankası, TC Ziraat Bankası, İş Bankası.

Yurtdışı telefon pasaport kayıt yaptırırken, dekont üzerinde kayıt yapılmak istenen cihaza ait IMEI numarasının ve Pasaport sahibi kişinin adı ve soyadı yer alması gerekiyor.

Internetten cep telefonu harcı ödemek için tıkla.

Yurtdışından telefon kaydı için e-Devlet Kapısı üzerinden yapılan başvurularda pasaport sahibi olan kişi, şahsına ait bilgileri sisteme girerek kaydını yaptırabiliyor. e-Devlet Kapısı üzerinden yapılan başvurularda kişiden herhangi belge talep edilmiyor. e-Devlet şifresi büyük postane binalarından alınıyor ve turkiye.gov.tr adresinden telefon kaydı yapılıyor.

E-Devlet dışında nereye kaydettirebilirim

Herhangi bir Turkcell, Türk Telekom veya Vodafone şubesinine bu evraklarla başvurabilirsiniz. Bazı Turkcell İletişim Merkezleri 25 TL ücret isterken bazısı hiç ücret talep etmeden işlemi yapıyor.

GSM abone kayıt merkezlerinden de kayıt yapılıyor. Pasaport sahibinin pasaportun aslı ve dekontu ile birlikte bizzat başvurması gerekli. Pasaporttaki imza ile kayıt belgesindeki imzanın aynı olup olmadığı karşılaştırılıyor. Pasaportun fotokopisi ile son yurda giriş damgası sayfası fotokopisi dekonta ekleniyor.

Telefon kaydı sorgulama

Cihaz kayıt sonrasında, mcks.gov.tr/tr/imeisorgu adresinden herhangi bir cihazın kayıt durumu öğrenilebilir. “IMEI numarası abone kayıt merkezince geçici olarak kayıt altına alınmış olup Kurum tarafından evrakları kontrol aşamasındadır” şeklinde bir ifade yer alır. Evraklar tam ve sorunsuz ise “IMEI numarası kayıtlı” ifadesi çıkar.

Başkasının getirdiği telefon kaydı

Yurtdışından gelen kişi üzerine vergi yatırılıp, onun e-devlet hesabı üzerinden kayıt yaptırılabilir.

Yurtdışından iki telefon getirmek

Sadece tek telefon kaydı yapılır. 2 yılda bir sadece 1 telefon kaydı yapılabiliyor.

Yabancıların veya yurtdışında yaşayanların telefon kaydı

Geçici süreyle Türkiye’de bulunan kişilerin (turist, gurbetçi vatandaşlar ve benzeri) cihazlarına ait IMEI numarası ve sözleşme yapılan cep telefonu numarası Mobil Cihaz Kayıt Sistemi’ne girilmek suretiyle eşleştirilmekte ve ilgili IMEI numarası sadece ilgili telefon numarası ile kullanıma açılıyor. Eşleştirme işlemi için pasaport ve abonelik sözleşmesi (Kayıt işlemi gerçekleştirilecek GSM hat numarasının kişi adına kayıtlı olduğu gösterir ilgili GSM işletmeci tarafından düzenlenmiş abonelik sözleşmesi) ile Abone Kayıt Merkezlerine başvurulması gerekmektedir.

18 yaşından küçükler telefon kaydı 

18 Yaşından küçüklerde yurt dışından yolcu beraberinde cihaz getirebilir ve kendi adlarına kayıt yaptırabilir. Başvuru dilekçesini anne veya babası tarafından doldurularak imzalanması ve yasal velinin kimlik fotokopisi ile birlikte abone kayıt merkezine verilmesi gerekir. 18 yaşından küçüklere e-devlet şifresi verilmediğinden bunlar üzerine yapılacak yurtdışı telefon kaydı Abone Kayıt Merkezlerine yapılıyor.

Telefon IMEI değiştiğinde kaydı nasıl yapılır

Telefonun arızalanması ile değiştirilmesi veya tamir sonrası ana kartının değiştirilmesi durumunda IMEI değişim işlemi yapılabiliyor. e-Devlet Kapısı üzerinden değişim belgesinin yüklenmesi gerekiyor. Değişim başvurusunun cihazı kayıt altına aldıran kişi tarafından yapılması; değişim yapılması talep edilen IMEI’lerin her ikisinin de aynı marka cihaza ait olması şart. Değişim belgesinin antetli kağıt olması veya firma kaşesini içermesi; değişimi yapan firmanın adı/ünvanı ile adresi veya telefonunu içermesi; değişim işleminin arıza nedeniyle yapıldığına dair bilginin bulunması; değişimi yapılan eski ve yeni IMEI numaralarını içermesi gerek. Eski IMEI numarası iletişime kapatılır ve yeni IMEI numarası iletişime açılır.

Telefon kaydı, IMEI Kaydı, Vergiler, Yurtdışından telefon getirme ile ilgili sorularınız varsa yukarıdaki yazıyı tekrar okuyun ve yorumlara göz atın. Cevabınız mutlaka vardır.

326 YORUMLAR

 1. Kemal bey merhaba. Benim durum biraz daha farklı gibi. Ben cift vatandasim ve hayatima Turkiye de devam ediyorum. Ancak yurt disi seyahatlerimde vize sıkıntısı olmayan Bulgar pasaportumu kullaniyorum ancak elimde denklik belgem var. Yani TC pasaportumdaki isimle BG pasaportumdaki ismimin ayni kisiye ait olduguna iliskin belgem var. Bu durumda ben yurt disindan getirecegim telefonun pasaport kaydini denklik belgesine sahip oldugum Bulgar pasaportu uzerinden yapabilir miyim? (Aslında Turk pasaportum var ancak vize almadigim icin giris cikislari Bulgar pasaportuyla yapmaktayim.)
  Eger bu mumkun olmuyorsa yakin zamanda bir tanidigim Kibris a belge ile giris cikis yapti mühürlü olan bu belge cihazı e-devlet uzerinden kaydettirmem icin yeterli olur mu?

  Simdiden tesekkurler

 2. Ya ben telefonumu yurt dışından getirtip kaydettirdim fakat kaydetirdiğim pasaport tekrar yurt dışına çıkış yaptı. Benim telefonum Türkiye adına kayıtlı olduğu halde tekrar kapantı ne yapabilirm

  • Pasaportun yurtiçinde kalması veya tekrar yurtdışına çıkması ile bir ilgisi yok. Kayıt işlemini doğru yapmamışınız demektir ki telefonunuz kapandı.

 3. Merhaba 2014 aralık ayında bır telefon işletmiştim pasaportuma ama bu kayıt tarıhını unutrak 2016aralık ayı olmadan ynı ıkı yıllık sure dolmdıgı halde (kasım 2016,23 aylık) kasım ayında vergı daıresıne harc parasını ytırdım suan kayıt yapamıyorum bu harc parasını almadan kasım ayında yatırdığım parayla aralık ayında e devlet kaydı yapabılır mıyım yoksa kasım ayında yatırdıgım parayı alıp tekrr ıkı yıllık sure doldugu zamn yatırmam mı gerekır bu param gecerlı olurmu 2 yıl doldgunda ?

 4. Merhaba bir sorum olucaktı ben yurt dışında yasıyorum ama turk vatandaşıyım telefon getırıcem turkıyeye orda kaydedıcem acaba tek bır turk hattındamı kullanabılırım yoksa ıstedıgım kadar turk hattı takabıoırmıyım kayıt olduktan sonra cunku duydugum kadarıyla yabancı pasaportu olanlar tek bır hatta kullanabılıyomus

 5. Merhaba Kemal bey,
  120 günlük süre ne zaman saymaya başlar, telefon TR de açılınca mı? AmerikaWda açılınca saymaya başlar mı? Sorma amacım şu: telefonu aralıkta Amerikadan getirteceğim ama pasaportuna telefon işletebileceğim arkadaşım yaklaşık olarak Aralıktan 5 ay sonra yurtdışına çıkacak ve hemen girecek. Bu durumda telefonun kapanmaması için 120 günlük sürenin hemen başlamasını istemiyorum. Bunun için TR de telefonu hiç açmayın diyorlar bunun doğruluğu var mıdır? Ya da ne yapmak gerekir. Ayrıca telefon 120 gün sonra kapanırsa pasaporta işletip tekrar açtırabilir miyiz ve bunun cezası var mı?

  • Telefona Türkiye’den bir SIM kart takılınca süre başlar. Süre sonunda hat kapanır. Telefon kaydı yapılırsa tekrar açılır, cezası yok.

 6. Merhaba 2014 aralık ayında bır telefon işletmiştim pasaportuma ama bu kayıt tarıhını unutrak aralık ayı olmadan ynı ıkı yıllık sure dolmdıgı halde (23 aylık) kasım ayında vergı daıresıne harc parasını ytırdım suan kayıt yapamıyorum bu harc parasını almadan aralık ayında e devlet kaydı yapabılır mıyım yoksa parayı alıp tekrr ıkı yıllık sure doldugu zamn tekrar yatırmam mı gerekır bu param gecerlı olurmu ?ıkı yıl dolmadan yatrdım cunku

 7. MErhaba Kemal bey azeri bir arkadaşım bana telefon getiriyor. Ben burada yakınımın pasaportuna telefonu işletirsem olurmu bilgilendirirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler.

 8. IMEI kaydı için yatırılan vergi tutarı bir sefer yatırıldığından ömür boyu geçerli mi?

 9. Kemal bey merhaba,

  Size bugun basima gelen durumu anlatayim,

  20 Haziran 2016’da Almanya’dan bi telefon getirdim, telefonu babam kullaniyor, babam kayit yapmayi unutmus, dun gece telefon kapandi. Actirmak icin ne yapabilirim? Actirilabilir mi?

 10. Neredeyse bütün sorulara cevap verme nezaktinde bulunmuşsunuz teşekkürler..benimde bir sorum olacak..eşim yabancı ve biz kesin dönüş yapacağız..telefonunu kaydettirebiliyor mu?benim pasaportumda kendi telim kayıtlı.onun telefonu için ne yapabiliriz.

 11. İyi akşamlar ben istanbuldan benım telefon iphone 6s bana bu telefon iskocyadan geldi aşağa yukarı üç ay oldu ama bana bügün mesaj geldi iste telefonunuz bır ay içinde kapanacak. İnternete baktımda pasaport özerine açiliyormuş ama yurtdışı giriş çıkış olması gerekiyor benım pasaport varda ama herhangi bır ülkeye gırış çikiş yapilmamiş yani sorum şu nasıl acabılırım bu telefonu

  • Cevap net, yukarıdaki yazıyı ve yorumları okuman gerek.

   Yurtdışına son 4 ay içerisinde girmiş çıkmış bir pasaport, pasaport sahibi adına ilgili telefonun IMEI numarasının yazılı olduğu vergi ödendi makbuzu ve e-devlet şifresiyle internetten açabiliyorsun.

 12. Yatırılıcak harç, btk’ya kayıt yaptırılırken girilecek telefon numarası gibi bütün bilgilerin pasaport sahibi olan şahısa ait bilgiler olması mı gerekiyor ?

 13. Merhaba, Bir arkadaşım Amerika’dan bana telefon getirece. Benim pasaportum İspanya’dan Türkiye’ye giriş olacak. Bir sorun olur mu? ABD’den alıp Avrupa giriş ile kayıt yaptırabilir miyim ?

 14. Merhaba öncelikle tüm yazılanları okumaya çalıştım fakat benim konumla alakalı bir durum bulamadım. Şimdi eşimin üstüne telefon kaydedicez kendisi yabancı. 2015 mayıs ayı gibi bir telefon kaydetmiştik. 2017 ocak ayı gibi ülkeye gelicek fakat eski pasaportu değişiyor bu sebepten yeniden IMEI kaydı yaptırabiliyor muyuz? Pasaport kaydında isme mi yapılıyor yoksa pasaport numarasına mı? İlginize şimdiden teşekkürler.

 15. Merhaba Kemal bey. Yazdıklarınızın tamamını okudum ama problemimin cevabını bulamadım. Yurtdışından telefon getirttim. Açıkcası 120 gün gibi bir süre hakkında bilgim yoktu. Yaklaşık 5 aydır kullanıyorum fakat şimdi sim kartım bu telefonda açılmıyor. Türkiye’ye giriş tarihim de 120 günü geçti. Bankaya parayı yatırdım, e-Devlet şifresi de aldım ama IMEI kayıt işlemi yapılmıyor. Yardımcı olabilir misiniz ne yapmam gerekiyor ?

  • Cevap yukarıda var. Süresi geçmiş. Bankaya parayı kendi adınıza yatırdınız, yurtdışına çıkış yapıp döndüğünüzde ancak kaydedersiniz.

 16. Merhaba Kemal Bey. Yurtdışındaydım ve 30 Ağustosta Türkiye’ye bir haftalığına giriş yaptım, şu an Polonya’dayım ve iki hafta kadar önce oturma iznine başvurdum. Oturma izni başvuru şartlarından biri “oturma iznine başvurduktan sonra Polonya’dan ayrılamazsınız” şeklinde. Şimdi bir yakınımın Türkiye’ye yurtdışından getirilmiş telefonunu 30 ağustos giriş tarihim ile kendi pasaportumun üzerine kaydedersem oturma iznim için bir tehlike oluşturabilir mi?

 17. Merhaba bi abim bana kibristan telefon getirdi fakat pasaportu olmasina ragmen gerekmedigi icin pasaportsuz belgeyle giris cikis yapti.sorum şuki belgesini kaybetti .e devlette pasaportla kayit yaptirabilirmiyim ?
  Eger belgeyle kayit yapacaksam e devlet menusundeki hangi belge turunu sececegim? Seceneklerde ‘ nufus cuzdani ıd card’ , ve ‘seyahat belgesi’ var..bunlardan hangisiyle islem yapmam gerek

 18. Kemal Bey Merhaba,
  Yorumlarin coguna baktim ancak benimki gibi bir durum soz konusu degil.
  Ben 2015 Temmuzda bir telefon kaydi yaptim edevlet uzerinden ve 2017 Ocak itibari ile tekrar kayit yapabiliyorum. Kasim ayi icerisinde tekrar ulkeye giris yapacagim ancak aralikta Avustralyaya geri donus yapacagim dolayisiyla Turkiyeye giris tarihimden 120 gun gecmemis oluyor ancak cikista yapmis oluyorum, herhangi bir sorun olur mu?
  Tesekkurler

 19. Tüm bilgileri okudum yakın bilgiler
  Var ama net olamadım yurt dışından gelen telefonu şuan kullanıyorum. Vergiyi
  Ödedim fakat pasaport sahibi yurt
  Dışına çıkmış e devlet kaydı olmuyor
  Geldiğinde tel kapanmış olacak
  Geldiğinde e devler işlemini yapsak telefon açılır mı

  • Kemal bey benim sorum biraz karışık olacak.şu an yurtdışındayım iki telefon alacağım birini 6 ay sonra Türkiye’ye dönünce kendi pasaportuma işletecem.ikinci telefonu da şimdi almayı düşünüyorum ama telefon Türkiye’ye girmeden işlettirebiliyormuyuz.işleteceğim kişi pasaportu ile 45 gün önce Türkiye’ye giriş yaptı .yani kısaca telefon Türkiye’ye girmeden bir herhangi bir pasaporta işletilebilir mi

   • Bence sorulan tüm soruların cevapları yukarıda ve daha önce sorulan yorumlarda. Telefon IMEI nosu ve vergisi gerekiyor. Bunları e-devlete giriyorsunuz. Telefon neden Türkiye’ye girsin ki?

 20. Bende de 5s var 4 ay kullandim ve kapandı 2 aydir kapali olarak duruyordu 2 ay sonra hat taktim ve calismaya basladı suanda 3 aydir sorunsuz calisiyor acaba genne kapanir mi?

 21. Abi telefon ayin 25 inde gelecek anannemin passaportu var ama telefon geldigi gün 110 gün oluyor bu passaporta işletebilirmiyim türkiyeye döndüğü tarihten 60 gün içerisindemi işletebiliyorum

 22. IMEI için harcı yatırdık 3 ay oldu kisi geleli ama kayıtlarda önceki geldiği tarih görünüyor. E-devletten kayıt yaptirken de 120 gün geçmiştir diyor. Bir sonraki gelişinde yaptırabilir miyiz kaydı? Yoksa paramız yandı mı?

 23. Merhaba getirdiğim telefonu 120 süre zarfında kayıt ettiremedik ve kapandı tekrar kayıt ettirme şansımız var mı? Tr ye girdiği ilk tarih mi yoksa ondan sonraki tarih de baz alınabilir mi? Yani kişi 120 gün zarfında bir daha tr ye girdiyse son tarih ile kayıt yapılabilir mi?

   • Kemal bey hanım çifte vatandaş o hala Hollanda’da yaşıyor. Onun üstüne e-devlet şifresi aldık ama onun üstüne teli kayıt ederken vergisini ödemeye girdiğimizde bilgiler uyuşmuyor diyor. Teşekkürler cevap bekliyoruz.

 24. Merhaba
  Ben Dün Aksam Almanyadan Türkiyeye uctum. Iki hafta (okul-tatili) burada kalacagim. Ben Nerdeyse her tatilde geliyorum Türkiyeye. Simdiye kadar hep Turkcell Europe kullandim ama Türk Tariflerine göre o da cok pahali. Ben bu tatitlde Telefonumu actirmadan türk kartiylan kullanip, almanyaya dönüp ve birdaha ki tatilde telefonu actirmadan ayni türk kartiylan kullanabiliyor muyum?

 25. Merhaba Kemal bey ben yapılacak bütün işlemleri yaptım doğru bir şekilde yaptım ama hala sistemden bakıyorum kayıt dışı cihaz olarak gözüküyor ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim

 26. Merhaba Kemal Bey.
  Türkiye’de yaşayan birisi, yurt dışına turist olarak çıkıp, geri Türkiye’ye döndüğünde, kendi pasaportuna kayıt yaptırabilir mi? Yoksa sadece yurt dışında yaşayan ve Türkiye’ye tatile gelenlerin mi pasaportuna kayıt yaptırılabiliyor? Şimdiden yanıtınız için teşekkür ederim.

 27. Iyi aksamlar Kemal bey benim Türk vatandasligim yok Sadece Mavi Kartim var alman vatandasiyim. Bende Telefon actirabiliyor muyum Problem cikmadan?

  • Yurt dışında yaşayan vatandaşlar ile turist olarak ülkemize gelen yabancılar, Türkiye’ye seyahatlerinde telefonlarını 120 güne kadar kayıt yaptırmadan kullanabiliyor.

 28. Pasaporta kayıt için verilen limit 2 takvim yılı. Buna göre,

  30 aralık 2015 te kayıt yaptırsam,
  – 1 ocak 2017 de mi,
  – 30 aralık 2017 de mi tekrar kayıt hakkı elde edeceğim ?

  Başka bir deyişle 24 ay mı bekleyeceğim yoksa yıl bazında 2 değişim yetecek mi ?

  teşekkürler.

 29. Merhaba, Belize’den telefon getirildiğinde,telefon mutlaka getiren kişinin pasaportuna mı işlenmelidir? Bir tanıdığım telefon bırakacaktı karşılıklı imza atılması gerektiğini söyledi,kendi üzerine işleniyormuş çünkü cihaz.

 30. Ben yurtdışından İphone aldım, maliyeden kayıt parasını yatırdım makbuzuda aldım. Şimdi napmam gerekiyor? e devletten nerden nasıl yapacağım hakkında bilgisi olan var mı?

 31. Merhaba. Telefonu pasaporta kaydettirdim. Ne gibi durumlarda kullanima kapanır? Dikkat etmem gereken hususlar varmıdır?

 32. Merhaba,

  Bulgaristan’dan aldıracağım telefon, fakat TR de sorun yaşamamak adına orada Bulgar hattı takıp birkaç dakika konuşmak gerekiyormuş diye bir şey duydum burada sorun yaşamamak adına. Bu konuda bilginiz var mıdır? Bana mantıksız geldi de.

  • DOGRU DUYMUSSUN EGER TELEFONU BULGARISTANDAN ALICAKSAN. ORANIN BIR HATTINI TAK TELEFONUNA EGER BUNU YAPMASSAN BURADA YANI TURKIYEDE TELEFON CALISMAZ

 33. Merhabalar. Kemal Bey arkadasım yurtdışından telefon getirdi. Yeni yurtdışından gelmis bir tanıdık bulduk onun pasaportuna işletmeyi düşünüyoruz. Fakat onun E devlet hesabı yok. İnternet üzerinden yapmadan, vergi dairesine gidip işlemi yapsak genede E devlet şifresi lazım olacak mı? Sadece onun pasaportunu götürmem yeterli mi başka bir şey lazim mi ?(kimlik vb.)

 34. Merhabalar,

  Geçen sene eşimin yanında getirmiş olduğu cihazını kaydetmek için vergi dairesine pasaportu üzerine vergisini yatırmıştım. E-devlet kapısı üzerinden kayıt yapabilmek için Oturma izinlerinin çıkmasını bekledik. Ardından e-şifre alarak e-devlet üzerinden kayıt yapmaya çalıştık. Ancak sistemde 120 günden fazla süre geçtiği için kayıt yapılamadı. Turkcell bayisinde de süre geçtiği için kayıt yapamadılar. Fakat cihaz 9 ay kadar kapanmadan çalıştı. Eşim memleketine gitmek için Türkiye dışına gidip geldikten sonra cihazı kapandı. Memleketindeyken de pasaportunu değiştirdi. Bu durumda vergi eski pasaportu üzerine yatırılmış, son girişi de yeni pasaport ile yapılmış olduğundan kayıt yapılamıyor. Çözüm olarak tavsiyeniz nedir? Teşekkürler

 35. Merhaba Kemal bey, benim sorum biraz daha ilginç. Arkadaşım amerikadan iphone 7 getirdi bana. 1 ay burda kullandıktan sonra 2 yıllığına Avustralya’ya gideceğim. Yani şuan kayıt yaptırmama gerek yok diye düşünüyorum. Ancak telefonu Avustralya’da kullanabilecekmiyim kayıtsız olarak?

  • Telefon kaydı sadece Türkiye için geçerli. Türkiye’ye döndüğünde telefonu kullanamazsın, Bunun için IMEI kaydı yaptırmak şart. Avustralya’da kullanabilirsin.

  • Serkan Bey bende Amerika dan getirteceğim. Simfree olması gerekiyor degilmi? Birde 1 ay önce Almanya’ya çıktım pasaport a işletebilirmiyim. Yanı Amerika ya giriş çıkış yapmadım

 36. Ben Çin’den bi telefon getirteceğim, bunu kaydetmek için illa Çin pasaportu olan birini mi bulmam gerekli? Yoksa farklı da olabilir mi? Bir de yurt dışı ürünlerinin Türkiye garantisi olur mu? Bozulma durumunda ne yapabilirim?

  • Son 2 ayda herhangi bir yurtdışın ziyaretinden dönmüş birinin pasaportuna ve bankaya onun adıyla yatırılmış vergi evrakıyla e devlet üzerinden telefon pasaport kaydı yapılabilir. Garantilerin çoğu, ürünün satıldığı ülkede sadece verilir. Bozulura Türkiye’de ücretli yaptırmak durumundasın veya Çin’e gitmek durumundasın.

 37. Merhaba, yurt dışından gelen telefonum için bankaya ödeme yapacağım fakat pasaportumda evlenmeden önceki soy ismim kullanılıyor. Kimlikteki soy ismim mi yoksa pasaportumdaki soy ismim mi geçerli?

 38. Kemal Bey gerizekalı mısınız? Yorumları okudum herkes size düzgünce soru sormuş siz hep aşağılayıcı tavırla yanıt vermişsiniz. Çok ayıp okuma yazmanız varsa bu yazımı okuyun.

  • Emekler harcanarak zaten sorular cevabı verilmiş bir yazı önlerindeyken; yorumlarda yüzlerce soru ve cevap varken, kolaycılığa kaçıp yazıyı okumadan soru soranlara verdiğim “yukarıdaki yazıyı oku” demem gayet yerinde bir cevap. Hiç aşağılama değil, ironidir.

 39. Gri hizmet pasaportuyla İtalya’dan kaç adet iphone getirebilirim taxfree vergi iadesi alabileceğim ürün kaç adettir? Bir de kutusuz ürün getiriyorlar onlar nasıl oluyor onlardan tax free alamıyor muyuz veya bavulla mı atıyoruz en fazla kaç cihaz getirebilirim acil cevap lütfen?

 40. Merhaba;
  Amerikadan ıphone getirttirdim.Gürcistan’a giriş çıkış kimlikle yapılıyor bu şekilde telefon’u kaydettirebilir miyim? Yardımcı olursanız çok minnettar kalacağım teşekkürler.

 41. Merhaba,
  Benim yurtdışında yaşayan bir arkadaşım var. 2 yıldır Türkiye ye giriş yapmamış ama daha önce birkaç kez giriş çıkış yapmış. Yani bilgileri sistemde var. Muhtemelen tekrar giriş yapmayacak. Bu durumda uzun zamandır ülkeye giriş yapmadığı ve bundan sonra da yapmayacağını düşünürsek onun pasaportuna telefon kaydettirip bana yollamasını sağlayabilir miyim?

 42. Telefonu Amerikadan tanidiga siparis edip, pasaportuma kibrisa girip cikarak kayit edebilir miyim? Teşekkürler

 43. Kral benim telefon geleli 2 aydan fazla oldu açtıramam mı?
  Benim telefon da sim kilit var öyle olunca açılıyo mu?
  Bir de benim telefon S3 NEO ben bir telefoncuya sordum NEOlar açılmıyo dedi doğrumu?

 44. Şu an kullandığım cihazım yurtdışı ve pasaport kaydı yok. Aldığım kişide birsüre türkiyede kullandığını belirtti. Yaklaşık 1 aydırda ben kullanıyorum. Cihazın kaydı için 120 gün yasal sürecin dolmasına kaç gün kaldığını nasıl öğrenebilirim. Yada öğrenilebiliniyormu. Teşekkürler

 45. Yurt dışından telefon aldım kayıt yaptırdım bozuldu belçikada yenisini verdiler tekrardan kayıt bedeli ödüyor muyum yada nasıl bir yol izlemeliyim. Telefon daha elime ulaşmadı yaklaşık 1 ay oldu açılması için bir süre var mı teşekkürler

  • En büyük sorun bu işte yurt dışı telefonların garantisi türkiyede geçmezse yeni verilen cihazı tekrar kayıt ettirmeniz gerekiyor

 46. Merabalar ben 18 yaşından küçüğüm hollanda’dan telefon almak istiyorum. Telefonu alırken işlenen pasaportun rengi önemli mi ve işlemleri ptt’den mi yapmam gerekiyor ?

   • Yurt dışından gelen telefonumun harcını vergi dairesine teyzemin pasaportuyla yatırdım e devlet şifresiyle kaydettirmedim şimdi teyzem yurt dışında ve e devlet şifresi alamıyoruz ne yapmalıyım

    • Teyzen konsolosluga gıdıp edevlet sıfresı alabılır kayıt ettırebılır vergı daıresınden aldıgın makbuz da gerekli.

 47. merhabalar. 6 ay önce pasaportuma telefon kaydı yaptırdım. şimdi tekrar telefon kaydı yaptırmam mümkün mü, bir pasaporta maksimum 1 telefon mu işleniyor?

 48. merhaba ben turkiyede okuyan sri lankali ogrenciyim. yur disindan gelen ogrenciler kayit yapmak zorunda mi

 49. Merhabalar ben 34 gun once giris yaptim turkiye ye ama henuz telefonu kayit ettirmedim ve sure 30 gun icinde giris olmali diyerek bana aktarildi bunu net olarak nereden ogrenebilirim

 50. Merhaba ben 1 ay sonra Türkiye’ye döneceğim. Acaba ben Türkiye’ye döndükten sonra alınıp benim ülkeye girmemin üzerinden 2 ay geçmeden bir tanıdığım telefonu Türkiye’ye getirirse, o telefonu benim pasaportuma işletme şansım olur mu?

   • Kanyondaki bayiye sordum ve birkaç yerde de okudum 120 gün içinde pasaportla giriş çıkış yapıldıgı takdirde kayıt oluyor deniliyor siz ise 2 ay yazmışsınız hangisi doğru acaba

    • Valla bende bunu öğrenmek istiyorum bir ay diyen var 2 ay diyen var 120 gün diyen var.benm son seyahatin üstünden 2 ay geçti olmuyorsa boşa para yatırmıyım bankaya.geride verilmiyomuş harç.bi öğrenemedim gitti şunu

 51. Bu uygulamanın çok saçma ve insanlardan vergi toplamak için uydurulmuş bir yöntem olduğunu düşünüyorum. Sabit bir miktar yerine % 18 vergi alınsın AB ülkelerinden ithal edilen ürünlerde olduğu gibi. Hem daha adil olmaz mı? Diyorlar ki, zengin ile fakir aynı telefonu kullanıyormuş. Avrupa onu herkes kullansın diye yapıyor ve kendi halkında da herkes kullanıyor. Biz de ise sadece zenginler kullansın, öyle mi? Az vicdanlı olun, tabi varsa.
  ADİL VERGİ ORANLARI İSTİYORUM.

 52. 30,04,2015 tarihinde telefon getirdi ve 1 ay sonra tekrar yurtdışına cıktım.06,01,2016 tarihinde tekrar türkiyye döndüm.02,02,2016 tarihinde e devlet uzerinden tlf kayıt yaptırdım ve dün itibari ile tlf kapandı.tlf kacak olduğu gözüküyor.ama banka dekontunda ödeme yapıldığı ama e devlet e ise ödeme yapılmadığı gözüküyor.yardımcı olurmusunuz ne yapmam geregiyor

 53. 2013 senesinde yurt dışından faturalı bi telefon geldi Apple kimliğini unuttuğum içinde telefon kilitlendi 3 tane soru soruyorlar 1 doğru cevap verebiliyorum faturası ise kayıp. 3 sene önce maliyede kayıt yapmıştım ama hatırlayamıyorum. Telefonun faturasının fotokopisi çekildi mi diye. Eğer çekildiyse maliyeden alabilir miyim?

 54. Merhaba,
  Eşim Amerikan vatandaşı. Amerika’dan bana ve kendisine telefon aldı, önümüzdeki ay dönecek. Hiç aklımıza gelmedi kayıt etmek gerekeceği. Eşim yalnız gitti, yani bir pasaport var kayıt için uygun. Acaba eşler için bir özel durum var mıdır. İkimizin telefonunu da kaydettiremez mi? Kusura bakmayın çok saçma geliyor bana bu. Yani eşim bana hediye telefon getiremeyecek mi? Teşekkürler şimdiden.

 55. Telefonu arkadasimin babasinin pasaportuna kayit ettircem. Pasaport sahibi olarak oglu gelse olurmu

   • Kemal bey merhaba, bende kanadadan arkadaşıma iphone 6s plus aldircam eylül gibi gelecek pasaport hazır vergiler ödenecek benim tereddut ettiğim garanti durumu Kanada da apple mağazasından alacak ama burdakilerde geçerli oluyor mu yurt dışındaki şarj aletlerinin farklı oldugu ordaki elektrik akımı ile burdakinin farklı olduğunu söylediler ve 3 bin w yakın para vereceğim için çok tedirginim siz veya bilen bir kişi bilgi verirse çok sevinirim şimdiden teşekkürler iyi günler

 56. Posta ile gelen ya da internet üzerinden satın alınan cihazımı kayıt altına aldırma

  Posta ile gelen cihazı pasaport sahibi bi arkadaşa kayıt ettirmeye çalıştık fakat tahhakkuk numarası diye bir numara istedi orada tıkandık kaldık acaba bu nedir , nasıl çözebiliriz

  Pasaport saihibinin üstüne vergi dairesinden tc kimlik ile yatırabiliyormuyuz neler gerekiyor

 57. Merhaba kasım 2015te 131 lira civarında vergiyi yatırdım ama kayıt etmeyi unuttum. cihaz aylardır kapalı. o yatırdığım para ile şuan açmaya çalışıyorum fakat bu tc ile ödeme bulunmamaktadır diyor. ne yapmalıyım? param yandı mı?

 58. Merhaba, yurtdisindan aldigim telefon cift sim kartli dolayisiyla 2 imei numarasi bulunuyor sadece 1 tanesini actirtim bu yeterli mi yoksa 2 sini de actirmak zorunda miyim ?

 59. Merhaba
  Ben bir ay sonra türkiyede olacam iki haftalığına alman telefonu ile her hangi türk hattı kullanabilirmiyim kayıtsız?

 60. BEN FRANSIZ VATANDASLIGIM VAR VE DE FRANSIZ OTURUMUM TURK KIMLIGIM IZINE GIDECEM 2 AYLIK TELEFONUMU GUMRUKTE KAYIT YAPTIRACAM TURK HATTI KULANMAK ICIN AMA BENIM TURK PASSAPORTUM YOK ACABA FRANSIZ OTURUMUYLA YA DA FRANSIZ PASSAPORTUMLA YA DA TURK KIMLIGIMLE OLUYOR MU SIMDI YE KADAR LAZIM OLMADI ICIN TURK PASSAPORTU HEP FRANSIZ KIMLIGIMLE GIRIS CIKIS YAPTIM

 61. Merhaba ben alacağım yerine bi arkadaşımdan Iphone 4 aldım cihaz kapalı.Ne zaman geldiğini yurtdışından bilmiyorum şu an açtırmak mümkün mü? Yardımcı olur musunuz teşekkürler.

   • Kemal bey merhaba, cift pasaportum var. 2 pasaportumla da 120 gun icinde tr ye girdim. Uc dort gun icinde trye donucem. İki telefonu iki ayri pasaportuma kaydettirebilir miyim ? Pasaportun ikisi de bana ait. Bu konuyla ilgili bi bilgi bulamadim.

 62. Menim komşum Ürdünlü Türkiye de ne kadar kalacağını da bilmiyorum o da savaş mağduru ve Türkiye’ye sığınanlardan. tek iletişim aracı elindeki telefon ve onu da bir haftadır kayıt dışı olduğu için kullanamıyor. onunda mı 138 TL ödemesi gerekiyor. Benim bildiğim pasaportu da var ama e-devlet şifresi falan yoktur her halde. bnden yardım istedi ama bnde bilmiyorum bilen varsa ve cevapta yazarsa sevinirim. TEŞEKÜRLER.

  • E devlet şifresi olmadanda kayıt edilir bunu vadofone turktekekom ve turkcellde yapar sadece vergi dairesine kayıt parası öder o ödeme makbuzunu istediği telefon mazasına götürür onlarda işleme koyar amma pasaportunda ülkeye gidiğine dair mühür olacak ve bu mühürün süresi 120 günü geçmiyecek

 63. Yurtdışından hediye telefon geldi kayıt yaptırmadım 4 ay boyunca çalıştı ama bugün kapandı pasaport olmadan yapılabilir mi ?

 64. Merhabalar, telefonun açılış tarihi pasaportun ülkeye giriş tarihinden önce ise kayıt yaptırılabilir mi?

 65. Merhaba benim sorum daha önce kendi telefon numaram ile cihaz kaydettim peki şimdi o cihaza başka numaralı hat takınca çalışır değil mi? Diğer sorum ise; başkasının pasaportuna cihaz kaydedilirken pasaport sahibinin değil de yine kendi telefon numaramı kaydedebiliyor muyuz? Şimdiden teşekkürler

 66. Merhaba, ben gerekli ucreti yatirdim fakat e-devlet sifresi ile kayit yaptirmadim. Aradan malesef ihmalkarligim yuzunden 120 gunden fazla bir zaman gecti. Suan yurtdisindayim. Hediye olarak gonderdigim telefonu nasil kayit edebilirim Turkiyede olmadan. Tekrar ucret odemem gerekiyormu? yoksa bana yardimci olabilecek herhangi bir kurumun telefon numarasi varmi? Simdiden tesekkurler yardimlariniz icin

 67. Merhabalar, pasaportun ülkeye giriş tarihi telefonun yurtiçinde açılış tarihinden sonra ise o pasaporta kayıt ettirilebilir mi? Ettirilirse hukuki bir sorun olur mu?
  Örnek; pasaportun giriş tarihi 25.05.2016
  Telefonun açılış tarihi 15.04.2016

  • Telefonun istersen kayıtsız 10 yıl türkiyedeolsun sen onu yurt dışından bugün geldin bugün açtırırsın pasaportunla giriş tarihin 120 günü geçmeden actırırsın 10 yıldır türkiyede olan telefonu

  • Güncelleme ne demek? Telefonun kullanılabilmesini sağlıyor. Kaydedilmezse aksi halde Türk GSM hatları çalışmaz. Güncelleme ile ilgisi yok.

 68. Merhabalar ben 1 yil once yurdisindan getirdigim telefonu kendi pasaportuma kaydettirdim ve sattim simdi yeni bir telefon aldim bunuda pasaportuma isletebilirmiyim. toplam 1 yil 2 ay once yapmistim ilk kaydi 2 yil beklemem gerekiyor mu yada eski kayhdi sildirebilirmiyim nede olsa sattim :)))

  • Kul hakkına giriyorsun sattığın kişiyi mağdur ediyorsun sildire bilirsin amma paranı geri alamazsın

 69. Merhaba ben de cep tlf getirmek istiyorum kardesime ama Alman vatandasiyim. Alman pasaportuna bu islemler yapilabiliyor mu?

  • Merhaba yurtdışından gelen bi telefonu kaydetmek istiyorum fakat teyzem türkiye ye girerken pasaport kullanmadığını sadece alman kimliği ile giriş yaptığını söyledi. o kimlik ile kayıt ettirebilirmiyim aldığım cihazı. bilgilendirirseniz çok sevinirim iyi günler

   • Eyer poliste giriş cıkış bilgileri var sa önce emliyete gideceksiniz giris cıkıs yaptınız tüm bilgiler türkiyenin tüm illerindeki emliyet müdürlüklerinde gözükür o giriş cıkıs belgesini alıp rn yakın telefon acentasına gidin orası yapar e devlet şifresiyle olmaz

 70. Slm almanyadan turkiyeye samsung note 2 gonderdim kardesime bu sefer kardesim almanyaya geldi telefonuda getirdi suan kapali burda tekrar nasil acabilirim yardimci olursaniz sevinirim tesekurler

  • Almayadan gelen Türkiyede acılmış telefon nasıl almanyada kapanır ben sahsen Hollanda’da dan aldığım telefonu türkiyede açtırdım hem türkiyede hem hollandada kullanıyorum sizin telefon bozulmuş olabilir

 71. Kemal Bey merhaba. Benim sorum şu ki mesela telefonumuzu kullanacağımız telefon numarasıyla e-devlet üzerinden kaydını yaptırdık. Sonrasında numara değiştirmek zorunda kaldık bu durumda da numaramız e-devlette farklı kaldı. Bu durum bi problem teşkil eder mi? Ederse de çözümü nasıldır acaba? Tekrar e-devlet üzerinden numarayı değiştirmek midir?

 72. merhaba kayıt yaptığım cihazda edevlete yazdığım numaradan baska bir numara da kullanabilirmiyim?yoksa sadece tek numarayla calışır cihaz?

 73. Ben kuveytten bır telefon aldım pasaporta işletmedım ve suan baska bır ulkeye gıdıyorum katara orada sıkıntı olurmu bır aydır turkıyedeyım

 74. Mrb ben vergi dairesine harci yatirdim ve bir baskasinin pasaportu uzerine. Şimdi e devletten kayit yaptirirken kendi e devlet hesabimdan kayit yaptirsam sorun olurmu? illa pasaport sahibinin e devlet hesabindan mi kayit yapmamiz gerekli?

   • Kemal Kaya ustam, almanyadan geldim 2016 16 ocakta ve samsung s4 cihaz getirdim, ama kendi passworddum üzerinden; gereken süre zarfında yani, 2 ya da 3 ay içinde cihazı kaydetme fırsatım olmadı. süre dolduktan sonra harcı babamın adına yatırdık ve e-devlet hesabı da var. herhangi bi (cihaz kaydedilmemiş) passworddla babamın e-devlet şifresine girilerek bu cihaz kaydedilebilir mi? Babamın da yurtdışından gelmiş cihazı var ve bu da e-devlet sisteminde kayıtlıdır. 2. bir kayıtı sistem kabul eder mi?

 75. CİHAZIN KAYDI 120 GÜNÜ GEÇTİĞİNDE (5-10 GÜN KADAR ) NASIL BİR YOL İZLEMEMİZ GEREKMEKTEDİR YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM

   • burada öneli olan cihaz deyil önemli olan pasaport yurda giriş tarihi 120 günü geçmiyeçek tüm polis sistemlerinde bu bilgi gözükür pasaport giriş tarihi 120 günü 1 gün dahi geçmişse sistem kabul etmez siz vergiye parasını ödeseniz dahi 120 günü geçmişse kayıt ettiremezsiniz

 76. MRB BEN YURT DIŞINDAN TELEFON GETİRMEK İSTİYORUM AMA ONU KENDİ İKAMET TEZKEREME KAYIT YAPABİLİRMİYİM IKI SENEDE GİRİŞ ÇIKIŞ YAPMADIM?

 77. Merhaba. Ben 120 gün hakkinda bir sey sormak istiyorum. Gecen yil telefonu sorunsuz kullandim bu yil 120 gün yenileniyor mu? Yoksa bir kerelik miydi 120 gün? Teşekkürler.

Comments are closed.